Akumulatori

Ja kad sam kupio bmw rekli mi da je akumulator los i da ce izgurati tu zimu, al da cu morati da ga uskoro menjam. Od tad je proslo 6 godina, prosle zime sam ga 2 puta punio, a pre par dana je definitivno crko. U pitanju je bila varta. Sad auto je bio uvezen pa mozda je bio za zapadno trziste ili se potrefio takav, neznam...
 
Kad taj stigne u Srbiju javite, za sada imam 5 akumulatora spremnih za ovakav poduhvat!
 
Čovek prima porudžbine, i kada skupi dovoljno dolazi službeno.8-)
Gde da ga smestimo, taj ne prihvata nikakav komfor, a ne jede skoro ništa. Mislim da bi ga strefio šlog da ga odvedemo na ručak u dobar srpski restoran gde se krka i prežderava.
Ubrzo bi se ulijenio i postao gori nego mi:unsure:
 
Čovek prima porudžbine, i kada skupi dovoljno dolazi službeno.8-)
Gde da ga smestimo, taj ne prihvata nikakav komfor, a ne jede skoro ništa. Mislim da bi ga strefio šlog da ga odvedemo na ručak u dobar srpski restoran gde se krka i prežderava.
Ubrzo bi se ulijenio i postao gori nego mi:unsure:
Šaku pirinča i radi ceo dan! Verovatno je skroman i u pogledu smeštaja.
Slično radi i čovek u Feketiću što pakuje akumulatore, olovo kaže da nabavlja sa Kosova, kutije su mu problem, niko nije hteo da mu prodaje pa je nabavljao iz Italije, nisam bio kod njega 4-5g ne znam da li još radi.
 
Imao proAtomic na imt 549 100ah 7 godina radio bez greske, izverglao ga do kraja x puta.

Sad trenutno stoji Midac na njemu 2 god jer nije bio pro atomic a bilo mi hitno.

A gledao sam midac na testovima sve odvalio pa reko da probam.

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
 
Ja kad sam kupio bmw rekli mi da je akumulator los i da ce izgurati tu zimu, al da cu morati da ga uskoro menjam. Od tad je proslo 6 godina, prosle zime sam ga 2 puta punio, a pre par dana je definitivno crko. U pitanju je bila varta. Sad auto je bio uvezen pa mozda je bio za zapadno trziste ili se potrefio takav, neznam...
I kod mene u bmw-u je bila farbricka varta trajala 11 godina,a na traktoru varta crkla 15 dana posle garancije. Jednostavno ne prave isti kvalitet za ugradnju i nama za maloprodaju.

Zao mi samo sto sam prodao sedmicu sa novim reaktor akumulatorom,necu saznati kako se on pokazao.
 
Uzeo sam FireCell akumulator od 56Ah. Cena 6000 din, garancija 36 meseci. Pitao sam prodavca kad je proizveden i kaže mi da se to sad ne zna jer proizvođači umesto datuma stavljaju neki kod. Slikao sam jedini kod na tom akumulatoru pa ako neko ima pojma kako iz tog koda može izvući datum neka napiše.

 
Uzeo sam FireCell akumulator od 56Ah. Cena 6000 din, garancija 36 meseci. Pitao sam prodavca kad je proizveden i kaže mi da se to sad ne zna jer proizvođači umesto datuma stavljaju neki kod. Slikao sam jedini kod na tom akumulatoru pa ako neko ima pojma kako iz tog koda može izvući datum neka napiše.

Mislim da ne treba toliko da se tangiras oko datuma proizvodnje, nego da li ima deklarisani napon. Preporuka je i novi akumulator proveriti i dopuniti pre stavljanja i prvog starta motora. Posto akumulatori hoce od stajanja u prodaji da gube na struji. Svaki akumulator treba koristiti da bi trajao a za kvalitet izrade i marke to je sad veliki znak pitanja kao i za sve ostalo.
 
Bliži se jesenja sezona pa sam malo prekontrolisao akumulatore u rusu. Akumulatori su kupljeni u proleće 2014.
Najpre sam ih dopunio, potom dolio destilovane vode u ćelije gde je trebalo (minimalno u 2-3 ćelije), i očistio stubiće jer se na njima stalno stvara olovo sulfat i bakar sulfat jer kiselina iz akumulatora reaguje sa olovom iz stubića i mesinganim klemnama.
E sad meni nije baš jasno odakle dolazi kiselina do stubića, najčešće je to zbog lošeg spoja kućišta i stubića, ali kod mene su sulfatirala sva 4 stubića (u traktoru su dva akumulatora paralelno vezana), nešto mi je malo verovatno da su sva četiri spoja loša. Pre će biti da je to zbog montaže akumulatora jer nemam one fiksatore za akumulatore već oni stoje slobodno u onom sanduku iza sedišta u rusu (prethodni vlasnik traktora je verovatno smatrao da je to višak delova). Nije baš skroz slobodno, ubacio sam ja neke letvice na dno da akumulatori ne mogu da se klizaju levo desno, ali ipak nisu fiksirani... Pa onda razmišljam da debeli kablovi na klemnama možda minimalno razmrdaju stubiće kad se akumulatori usled štruckanja malo pomeraju.
Uglavnom, akumulatore sam izvadio, očistio (prebrisao sunđerom umočenim u rastvor sode bikarbone) i odmah zatim suvom krpom, očistio stubiće, ali klemne nisam mogao da žuljam na licu mesta već sam stavio nove klemne a ove stare ću očistiti naknadno. Srećom, sam bakar iz kabla nije došao u dodir sa kiselinom iz akumulatora jer na njemu nema plavih naslaga...

 
E baš je to oksidiranje meni juče palo na pamet, isti problem.. Stubić dobar, klema dobra, akumulator ne šeta, punjenje onako, mogao bi alternator biti i bolji pa sam pomislio da je on...
 
Ja mislim sa se oksidacija desava zbog kvaliteta klemni(tj sastava materijala), na kolima mi nikad nisu oksidirale npr

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
 
Ako se na klemama uhvatio sulfat skinite ih i samo operite vodom a ako vam se stalno hvata sulfat na klemama samo stavite i pričvrstite komad metalne šipke odgore na akukulator.Sav sulfat će se hvatati na šipku a kleme će ostati čiste.
 
Kako misliš od gore na akumulator?Imaš neku sliku?Operem kleme vrelom vodom, namažem mašću i redovno oksidiraju, ne smeta mi to ali mi je nekako neuredno.
 
Nazad
Vrh