Akumulatori

@iwanho

Zimi gubi na kapacitetu, pored toga teže se pokrene motor zimi zbog gustog ulja. Leti ne gubi kapacitet a i lakše se startuje motor. To je razlog zašto taj akumulator sad pali a zimi ne, a ne zato što se leti manje samoispraznio. A ako već nije palio zimi, onda je on već polako na izdisaju i čim zahladi ponovo ćeš imati problem.

Ali ne sme se dopustiti da akumulator stoji nenapunjen, ako se npr. samoispraznio. Tj. poenta ove priče nije da li je bolje da se zimi akumulator skine sa vozila i stavi na toplije ili da ostane na nekorišćenom vozilu na hladnom, već da se obezbedi da akumulator uvek ostane napunjen kad se ne koristi - to je NAJVAŽNIJE kod akumulatora (i da ne ostane suv). Jer poluprazan akumulator sulfatizira čime mu se smanjuje površina ploča a samim tim i kapacitet. To je kod tvog akumulatora problem, smanjen mu je kapacitet i nema dovoljno snage za start zimi ali mu je ostalo još toliko da leti može da upali auto, zato i kažem da ćeš na zimu opet imati problem jer hladnoća dodatno smanjuje kapacitet. Što duže akumulator stoji nenapunjen sulfatizacija je jača i trajnije oštećuje ploče u akumulatoru. A sulfatizacija je brža na toplom nego na hladnom!

Dakle, pre nego zazimite traktor napunite akumulatore. I onda posle mesec-dva ih opet dopunite. I neće biti nikakvih problema sa njima pa makar stojali non stop na minusu.
 
Dukej,
hvala na pojašnjenju. :ppozdrav:
Što se tiće mojeg akumulatora, on je već pretprošlu zimu davao prve znakove otkazivanja. No povremenim dopunjavanjem malim pametnim punjačem iz Lidla, uspješno ga koristim više od godinu i pol nakon tih prvih znakova otkazivanja. Ne znam kako djeluje taj pikavac od punjača, ali mi se čini da na neki način oporavi akumulator.
Svjestan sam da će dolaskom zime trebati kupiti novi, ali 2 godine dulje korištenja ipak znači bitan produžetak korištenja. Auto je parkiran u garaži i da ga koristim svakodnevno vjerojatno do tih problema nebi ntiti došlo, a traktor pod nastrešnicom i ne koristim ga cijelu zimu.
Potpuno se slažem s tobom da je za akumulator najgore ako stoji prazan, no teško mi je prihvatiti tvrdnju da mu niske temperature koriste (citat:"A sulfatizacija je brža na toplom nego na hladnom! "). Po meni je ipak bolje napunjen akumulator držati na umjerenim temperaturama nego na jako niskim.
 
Јел има неко искуства са Њу Холанд акумулаторима 100ах цена 11.640 дин гаранција год.дана заступник Агроглобе
81458368-5d417fc0be0c40-5984541037-A4-AFD4-B6-B7-4.jpg
 
Poslednja izmena:
мало је гаранције.....само годину дана је ништа.

послато са iq1019n уз помоћ плуга
 
Uopšte nema razloga da se kupi ovaj akumulator. Ako je tako kratka garancija,trebalo bi da je cena dosta niža. Moje mišljenje :ppozdrav:
 
Malo garancije. Iskustvo kaze da treba kupiti akumulator sa sto duzom garancijom nevezano od brenda. PowerMax 30m garancije gura sada 4 sezonu. Takodje sam uradio proveru na sva 4 traktora i napon punjenja je 14.2-14.4 sto smatram da je u okvirima preporuka.
 
На Махиндри алтернатор пуни тј исправан је акумулатор напуним ставим на трактор ради пали све нормално ако стоји пар дана тј не пали се трактор,умре скроз нема трунке струје у њему кад стављам клему(после пуњења) ништа не варничи тако да мислим да нигде не вуче струју....Акумулатор је цркао шта мислите?
 
Probaj da otkačiš klemu kada ga ugasiš, pa posle par dana stavi klemu i probaj, ako nebude upalio, akumulator je kaput.
Ako nemš unimer, testirati da li vuče struju, možeš i sa malom kontrolnom lampicom, koju spojiš u kolo kada skineš klemu.
 
И кад га напуним пуњачем ујутро то прво паљење онако мумла ал упали...Однећу га код локалног електричара има онај испитивач па нека га прегледа а и истекла су 24месеца....

- - - - - - - - - -

Купио сам Топлу Енерџи 100 ампера три год гаранција 13 000дин,искрено било је јефтинијих али ова гаранција ме привукла....
 
Sa Toplom nema greske :osmeh: sledeci put kad kupujes ponesi vagu pa meri te skupe i one jeftine i sve ce da ti bude jasno :osmeh: Sto bi rekli sekundarci jskupe akumulatore kupujemo 70din/kg a ove jeftine, a dobre 50 din/amper :haha:
 
Да иначе пошто је кг старог акумулатора?Гаранција је три год фискални и ћао три године морабити исправан ако не буде узмем други и ћао ...
 
Zavisi gde prodajes, ovi mali placaju 60-65din,ako nasednes na foru stari za nov, onda te oderu sa 55 din.U Novembru veliki igrac placao 85 din islo cak i na 92din na racun i kolicinu.Obojeni placaju 45 din,da bi zaradili.
 
Odma da kazem,ne nasijedajte na trikove 3god+ garancije.Kad vam prodaju,uopste vam nece reci da svaki mjesec/godina(zavisi od proizvodjaca) morate ici na njuhov servis i da im placate po 5-10e za servisiranja akumulatora,jer ako ne odete na servis,ponistava vam se garancija.Tako je bar bilo sa Withe horse ili ovim sad "ruskim" akumulatorima.
 
Nazad
Vrh