Akumulatori

Kako nema? Rus sve najbitnije napisao, taman koliko i ima informacija. :osmeh:
Jedini problem sa ovim punjačima može biti što su pravljeni za napon 220V i manje, a sad svi imamo kod kuće 230-240 (uglavnom) pa na najmanjem opsegu napon bude i do 15V kad se ispegla.

775bed52f85348b084b136d46dfd50d5.jpg


420a0becd43542f8955636fda39b0043.jpg
 
?!
Punjač puca od "pameti" ... nema problema, idealno za akumulator, samo će "malo" da potraje ... očigledno da je bio prililčno ispražnjen (naponi su na izlazu punjača) ... osim toga, verovatno je punjač relativno SLAB za toliki akumulator (verovantno sa max. 4 A). Zbog svega, treba mu jedno 18 h da skroz napuni akumulator (15 h teorijski uz iskorišćenje od 80-85%). Dobro, možda i nije skroz prazan pa će malo kraće to da traje.
Da je brže to bi bilo lošije po akumulator.
Jedino mi deo o prebacivanju na "stand-by" nenapunjenog akumulatora uopšte nije jasan (verovatno da nije tako, ili pitati konstruktore "pametnjakovića").
Treba da stigne do 14,4 V (pa još jedno pola sata-sat) da bi bio pun, pa (ako je, a verovatno jeste) "automatski" će prebaciti na "stand-by" (ne mora celu noć da se obilazi (ako jeste "automatik").

Zahvaljujem. :ppozdrav:

Ja sam pogriješio za "stand-by". Ispričavam se. Provjerio sam u uputama i piše (citiram):
"Tijekom punjenja treperi prikaz punjenja i prikazuje koliko je punjenje napredovalo (1 - 4 crtice). Kad je baterija potpuno napunjena, prikaz stanja prikazuje 4 crtice. Treperenje se zaustavlja i uređaj automatski uključuje održavanje napona."

Ono što me zbunilo je to da se 4 crtice pojave kod napona od 12,9 V te se u tom trenutku uključi održavanje napona. No, izgleda da se i kod tog održavanja napona nastavlja punjenje, samo puno sporije (u 4 dana je napon porastao s 12,9 na 13,5 V). Ovaj akumulator sam danas vratio u auto i uspješno startao motor.
Sada sam na punjač prikopčao akumulator od traktora (74 Ah, EN1 680 A) pa ću vidjeti do koliko će dignuti napon kroz 10-ak dana (nadam se da ga neću prije trebati).
 
Pozabavi se samom sajlom,na Jugu je ona problematicna cim malo zavrne haubu sajla mu na dohvat ruke i vise ga nista ne sprecava da je otvori.
 
Nisam cuo nezadovoljne musterije sa energizer-om. Licno sam koristio 2 i nikakvih problema imao nisam. Oba su bila bez odrzavanja. Cak sam na hondi bio prinudjen da kupim mali energizer od 45Ah zbog gabarita koji ne moze biti veci zbog prostora namenjenog akumulatoru, i opet je gurao 4 godine pre prodaje. Sada na toyoti isto energizer od 70Ah i opet sve ok.

Ja sam imao negativno iskustvo sa Energizer akumulatorom... Ne secam se tacno, ali se sve desava oko 2010. Vozio juga (kompletno ozvucenje Alpina, pojacalo i vufer 0.5kw rms, iz tog razloga uzeo malo veci 55-60ah) provera punjena alternatora u istom servisu pre kupovine 14,5v , dobije se mali papiric kao fiskalni. Posle par meseci, akumulator beli, kao da ga prepunja i kraj... Ne podleze garanciji zato sto je ispod dozvoljene tezine, razlog prepunjanje! Iako je u garanciji deklarisano mak punjenje od 14,5v, aku vrv to nije odgovaralo.

Istog dana na drugom kraju grada kupio crnu Vartu i vozio narednih 5godina!
 
Imao sam ga i ja na opelu,isti simtomi isto nosio nisu priznali reklamaciju,tad ga kupio i nikad vise...
 
74 Ah je na gornjoj granici mogućnosti punjača sa max. strujom 3,5-4 A. No, još uvek je (uz dovoljno vremena) moguće napuniti i takav akumulator. Za više od toga (100 Ah ili više) vreme punjenja teži beskonačnosti (praktično neće moći da dopuni pošteno, nego tek do nekog polovičnog nivoa).
 
Nešto je "slabašan" taj altenator, ALI što se tiče punjenja akumulatora, neće biti problema (ne bi trebalo).
 
ja imam ciak, italijanski su.. kupio sam kod prijatelja u radnji koji mi je rekao da do sada nije imao nijednu reklamaciju na njih, garancija je 3 godine..
 
Poslednja izmena:
Zavisi koji motocikl,ja sam stavio od neke vage na skuter 150ccm i radi dobro.
 
U pitanju je enduro 125...vidim da su povoljniji,a pre 3 godine kupio vartu i eno zavrsila karijeru...kako najbolje puniti te akumulatore(8-9ah),pretpostavljam da su punjaci koje koristimo za masine i automobile prejaki?
 
Pa ... za odrađivanje posla (startovanja), inače kao stacionarni nisu idealni (doduše VRLA će podneti vibracije i montažu pod uglom).
Koliko su jeftiniji? Ako nije bar 40% i nije neka ušteda (a i sa tim mu dođe na isto).
"Inteligentni" će lako izaći na kraj ali samo ako su manje max. struje (CTEK 3,8A i 5A ali ne i 7A ili 10A).
U principu i najjeftiniji kineski "automatik" (kakav pozamljujem) dobro puni ovakve jer ima mod od 1A (ili 0,8A); samo prebaciti na taj ("float" za automobilske i traktorske) i napuniće takve, k'o od šale (i veoma kvalitetno).
"Obični" (standardni) (sa "konst. strujom") će ubiti (takav) kao zeca.
 
@srdjan7
Батерија од УПС-а половна, стављена пре 4 године на скутер, не скидам је ни зими, ено пре неки дан упали на дугме. У мом случају имам добро искуство са тим батеријама.

Послато са Леново К6 Ноте уз помоћ плуга
 
E hvala Bobane...znas li ko je proizvodjac baterije?danas izmerio onu moju vartu,6v daje...toliko o "kad ne znas sta je dobro-kupi skupo"
 
Nazad
Vrh