Agrotehnika u kukuruzu

Najverovatnije je razlog sto azot direktno poliva po semenu , drugacije je depozitorom koji je spusta u svoje leziste pored a ne iznad semena . Ne kazem da se to ne radi samo prenosim necija iskustva pa vidite sta je raditi .

Moj drugar ima na sejalici sklanjače žetvenih ostataka i pre toga dolazi cev iz koje ide UREA. Sklanjači razbace đubrivo u stranu i odmah zatrpaju.
 
Sad cu ja ko neverni tomo no nisam naisao na namensku sejalicu za repu a ni video . Dali mozes da kazes koji model proizvodjac ih ima ?
 
Agrotehničari na kukuruzu! Hajde da pogledamo sledeću prezentaciju koja je korisna iz više razloga! Možda malo kasni ali ni kod svih setva nije bila baš jako, jako rana. Iskreno nisam imao vremena da postavim ranije.
Zato predstavljaaaam: BROJANJE LISTOVA, KUKURUUUUZAAA! Vidi http://www.polj.savetodavstvo.vojvodina.gov.rs/node/3324 i otvori prezentaciju.
Pozdrav svima od Gariše.
P.S. Ili depozitor ide ispod ili u ravni sa semenom samo za azotna đubriva. Azot se premešta po dubini! Za ostala đubriva (koja nisu YARA) samo pored i ispod semena! E a za to je potreban malo "zešći depozitor". Uglavnom disk, velikog pritiska.
 
Gariša nije mi jasno , rekli ste da se broje listovi sa vidljivom kragnom , i na lijevoj slici je tako i označeno , i rečeno da je faza v3 , a kažete da je to 5 lista?
 
Broj listova

Da on ima 5 listova. Ali faza razvića je V3, tri kompletno formirana lista. Osnovna stvar je da TI znaš u kojoj je fazi i da znaš koliko se listova vidi i da možeš da postaviš pitanje zaštitaru kada se ustvari prska.
Gariša.
 
Nadam se da nije pogresna tema,pitanje je sledece:
Imam jednu parcelu od 1 Ha,ranije pre vise decenija bila je pod vodom,koja se povukla kada su iskopani kanali,nije obradjivana 7-8 godina,jesenas sam je uzorao,nije ispalo bas sjajno,ali sa masinama koje posedujem nije moglo bolje,najveci problem je sto otprilike trecina njive je neka bela zemlja,i tu je kukuruz bio dosta los,negde skoro da i nije imao klipa (Ns 444 Ultra),ostatak je crni pesak i tu je bio dosta dobar,podvodne vode su na celoj parceli dosta blizu.Na parceli preko puta,koja je u istom nivou bio je Dkc 4590 sejan na 21 i bio je odlican,ali na njoj nema te bele zemlje.
Predsetvena priprema je morala da se radi u 4 prohoda da bi se kolko-tolko izravnala,pa da li je moguce da je na tom delu, gde je bela zemlja, gornji sloj bio isusen zbog vise prohoda ili je to jednostavno zemlja koja je takva i slabo drzi vlagu?
Ima li neki nacin da se to popravi?Nameravam jos sledecu godinu da sejem kukuruz na njoj,pa nisam pametan na koju gustinu da idem na takvoj zemlji sa nekim Fao 300-400...?
Ns 444 Ultra je sejan na 22.5 i bio je uglavnom dobar sem na tim delovima,cak je i pirevina bila prilicno slaba tamo...I da li ima neko preporuku koji hibrid posejati na takovoj zemlji (Fao 300-400,eventualno 500),nameravam da zaorem oko 250 kg/Ha Npk 3x15 i isto tolko Ureje na prolece predsetveno.
Hvala unapred na odgovorima:ppozdrav:
 
Та бела земља је катастрофа за обраду. Чим падне киша, ту су баре. А када се обрађује, уме да се изваљују џомбе и онда треба да уложиш додатан труд да би само тај део(где је бела земља) средио. А усев никад не буде добар. Ако мало боље накисне, постоји могућност и да се заглавиш.
 
Zanimljiva tehnologija na video od SRDJAN Zorz...Al krkaju gnojivo kultivatorima .Verujem da je bilo 15 t po h.
 
@Petar84
Na toj beloj zemlji ni u normalnoj godini ne bude klipova. To je slatina, otrovna zemlja, gde usev i kad nikne ima problem da se odrzi u zivotu a kamoli da da neki rod. Kako to izleciti? Bojim se nikako.
 
Ovo je neka bela zemlja na kojoj uopste nema dzombi ama bas nikada,jako se lepo rasipa,imao sam problema prilikom setve,jer je ostatak njive morao da se izsetvospremira 4 puta da bi bilo kolko tolko ravno,a za tu belu zemlju je bilo dovoljno i jednom,pa sam i to presao 4 puta da ne bi stalno okretao,kada sam sejao sejacica (Olt Psk) je bukvalno propadala u nju i stalno nakupljala zetvene ostatke,pa sam mislio da to nema neke veze sa losijim usevom.
Ranijih godina,kada je bila obradjivana (pre nekih 8-9 godina),ako se dobro secam tamo je bila prvo lucerka,a zatim jednu godinu kukruz,ne secam se da je bila takva razlika.Takodje stajnjak tamo ne znam da li je ikada razbacivan,da li bi on mogao popraviti situaciju?
 
Teško da bi pokvario.... Eksperimentiši! Razbaci na jedan manji deo pa ćeš videti sledeće godine šta se dešava. Logično,ako je bolje znaš šta ti je činiti.
 
@Petar84
Na toj beloj zemlji ni u normalnoj godini ne bude klipova. To je slatina, otrovna zemlja, gde usev i kad nikne ima problem da se odrzi u zivotu a kamoli da da neki rod. Kako to izleciti? Bojim se nikako.

Trebalo bi da se te slatine mogu izliječiti i to drenažom i dodavajem dosta sumpora. Trebalo bi probati na bar maloj površini . Tu je vjerovatno problem čestom ležanju vode ostaje so i jako se poveća ph .
 
Tako nesto cu i probati i videti da odnesem uzorak na analizu.
Mada mi opet nije jasno,sa snimaka sto sam gledao slatinasta zemlja je teska za obradu,a ovo kod mene je skroz suprotno tome,jako lako se rasipa i ume da bude kao prah.
@MOMO
Jel moze malo objasnjenje,kako da izvedem drenazu i u kom obliku da dodam sumpor?
Ovde se voda zadrzavala,ali je to bilo pre vise od deset godina.
 
Poslednja izmena:
@MOMO
Takodje pitanje za sumpor? Ja imam jedno 5x6 metara slatine u jednoj njivi pa mogu da eksperimentisem :osmeh:
 
To bi trebalo da bude pomoć ako su te slatine ono što mislim , niski dijelovi zemlje gdje voda ne otiče nego se polako isušuje i bijela boja potiče od soli koja je zatrovala zemlju . Drenaža je pitanje za sebe i svodi se na postavljanje drenažnih cijevi u dubinu ali ako u blizini nema nižeg dijela gdje bi cijev završavala teško je izvesti . Može ali teško da je isplativo. Možda ako nije velika površina a baš nam je stalo da izjednačimo pokušati sa jako dubokim oranjem i svaki put ubacivanje u brazdu što više slame recimo pa zaoravanje. Sumpor bi trebalo da riješi problem jako visokog ph a ima ga u dodanog u nekim djubrivima . Ovde neki povrtari , a bogami i za kukuruz koriste Yara bela sulfan , u prihrani ili osnovnom , dobar je inače za visok ph. Dabome trebalo bi par godina da se izliječi ta slana zemlja.
 
Nazad
Vrh