Agrotehnika u kukuruzu

Dubokim zaoravanjem stajnjaka vise godina zaredom moze isto da se poboljsa kvalitet slatinastog zemljista. Na jednoj parceli od 6 kj polovina mi je slatina i poslednjih 20 godina svake godine u tu slatinu iznosimo stajnjak i sada smo je doveli da za nijansu ima slabiji rod od ostatka njive.
 
Jel sam dobro razumeo,ili 20 godina zaredom je iznosen stajnjak na istu parcelu?
Ako je tako,vise mi vredi stajnjak koji bih kupovao nego sama parcela::sramota::
 
nisam zaorao ni jedno djubrivo sad u jesen jbg,finansije,sta mislite da bacim u martu pred setvu jedno 150kg ureje,inace orao sam ledinu,nije orana 14 godina,pozz
 
Možda je off topic, ali prenosimo iskustvo ( ujedno i zanimljivo zanimanje) poljoprivrednika iz belog sveta. On je promenio sejalicu da bi mogao bez velikog napora da zadovolji želje naručilaca za setvom sa manjim razmakom između redova kukuruza. Da li je kod nas setva na 50 cm izvodljiva, sa aspekta kasnije berbe tj berača ili hedera na kombajnima....http://www.ekspertmagazin.rs/Product.aspx?prod=21565&tran=sr
 
Radjeni su experimenti 80-ih godina na razlicite medjuredne razmake od 50-80cm,ustanovljeno je da je najbitniji faktor broj biljaka po jedinici povrsine.
 
Ako ti je sklop za neki hibrid najprinosniji pri 70 000 biljaka po ha,manju ulogu u prinosu igra da li je 60cm ili 80cm od reda do reda,puno je bitnije da li je 70 000 biljaka/ha ili npr 60 000 biljaka/ha ili 80 000biljaka/ha.
A sad pri tih 70 000 biljaka/ha,najoptimalniji je razmak od 70cm medjuredno.
 
Nazad
Vrh