Ракија од шљиве

Svaka vam cast ako je kod vas cena sljive za rakiju 35 din.(y) Kod mene je 10-15 najvise. Ove godine se spominje cena od 18-20 din za Stenlej bran u gajbicama tako da je lako zakljuciti koja ce cena biti skupljanu sljivu.
 
Davati domaću rakiju po 5 e je mizerno kao i sve u ovoj državi vezano za poljoprivredu ...
Flaša Kole je 150 din već
Ako uporedjujemo flaširana alkoholna pica ( vinjak , Pelinkovac votka....) i domaću rakiju cena iste je mizerna , ali takođe vrlo dobro znam da u bifeu ( drži moj bliski rođak ) vrhunsku domaću rakiju nabavlja po 600 din .
Doduše , nedeljno troši po 4 balona ( 5l )
pa možda ubija cenu na količinu ?
 
Poslednja izmena:
Ako uporedjujemo flaširana alkoholna pica ( vinjak , Pelinkovac votka....) i domaću rakiju cena iste je mizerna , ali takođe vrlo dobro znam da u bifeu ( drži moj bliski rođak ) vrhunsku domaću rakiju nabavlja po 600 din .
Doduše , nedeljno troši po 4 balona ( 5l )
pa možda ubija cenu na količinu ?
Tačno je , vrhunska rakija je od 500 do 700, ali to je žalosno ... Po meni ne može se rakija porediti sa spirit pićima poput vinjaka , viskija , makar oni koštali i 100evra
 
Od domace rakije treba napraviti brend , kao što su recimo uspeli sa wiskijem .
Da bude prepoznatljiva po boji , ukusu , jačini , obliku flaše , etiketi . . .
Kod nas je možda problem što rakiju proizvode svi i u tom šarenilu proizvoda se u stvari gubi njen identitet .
Recimo ovaj wiski je po gore navedenim osobinama prepoznatljiv i prisutan svuda u svetu
Skoro sam imao gosta koji ni za živu glavu nije hteo da proba ništa drugo osim njega . Džabe sam mu objašnjavao da imam rakiju od šljive , dunje i jabuke , da je to voćni alkohol a ne od zitarica , on kad je video one drljave flaše , bez etikete i bilo kakvog sertifikata nije hteo ni da omirise .
 
Teško da može biti kvalitetniji destilat koji je dobijen od stočne hrane u odnosu da rakiju dobijenu od voća i groždja ali...
Naš problem je što rakiju pečemo u kazanima sa jednom lulom(kolonom)
takodje rakiju uglavnom držimo u ne adekvatim sudovima,ne vodimo računa opravilnom starenju rakije.Tek onda nastaje problem ambalaže,lepa ambalaža je presudna za nekoga ko ne pije mnogo. I tako...
 
A sad je rakija kvalitet od voca i grozdja a samo na prosloj stranici od vrha krece od diskusije kako je trosak sto bure popije i nastavlja se sa pricom o dodavanju secera. Znaci treba trpati trulavo i zeleno voce a ako nema dosta onda dovrsiti kacu sa dodavanjem pilecih **greška ili klozetskih daski. Ostaviti negde na dvoristu u zardjalom buretu, na suncu pa kad se setis onda promesas. Kad to prevri onda grunuti u kazan, proterati jednom pa onda smrkom samo isprati kazan i sipati meku rakiju pa loziti opet i terati do zadnje kapi alkohola pa da se dobije odmah u prihvatnom sudu pitka jacina. Ako ima starih tegli ili flasa od kisele vode da se uspe u njih a pred kapijom ceka kolona zednih budala bez jezika, zeludca i jetre pa da im se proda po 50€ minimum a oni svi u transu od uzitka.
Karikiram, ok, nije bas tako ali ima i takvih prica. Da je cena od kuce kad se prodaje losa, losa je. Ako uzmemo u obzir cene za jaka alkoholna pica sa aromom voca domacih proizvodjaca (namerno necu da napisem rakija jer po zakonu to ni ne moze da se nazove rakijom a i na etiketama bas tacno pise da su jaka alkoholna pica a ne rakija) onda vidimo da je prodajna cena mala ali i proces proizvodnje nije dalje pobegao. Ta razlika je taman u akcizi, etiketi i brendu.
Proslo je vreme brljavljena a i ljudi normalni hoce da imaju predstavu sta je u flasi a ne ono "moja Ja pekao" rakija pa ti sad znaj hoce li te posle prvog cuga udariti refleks povracanja ili ce sve proci glatko a naravno, niko nece reci za svoju rakiju da je losa pa otuda strah i izbegavanje rakije. Viski mozda jeste losije pice ali zato ti znas kada otvoris burbon ili skotch sta ce te u flasi docekati. To je neki kontinuitet u proizvodnji kao sto i omrazeni vinjak, sta god da kazemo za njega on ima iste karakteristike u svakoj flasi jer je to pice koje ima svoj put, trajanje proizvodnje i odlezavanja. Zadnjih godina se uznapredovalo u proizvodnji rakije i nase rakije su prijatna iznenadjenja kada dodju na takmicenja i ocenjivanja u svetu ali se zato zna kakve rakije se salju i nose na takmicenja. Tu nema gore pomenutih muljarija sa secerom i vocem.
Sve dok se ne prihvati da od 100l komine od voca ne moze da se dobije vise od 7-10l mlade rakije koja ek treba da odlezava a ne dosadasnjih 12-15l gotove "rakije" u plasticnom kanisteru cene ce biti niske i brlje ce se valjati. Dok ta alavost ne prestane i dok ljudi ne shvate da to nije kukuruz i da se tu prinos ne vija.
A te standard odgovore "deda je tako pekao" napisite volu na **greška kada sledeci put budete orali njima ili urezite na haubu od juga ili pezejca 😉
 
@nesko2563

Greška je što misliš da svi proizvođači trebaju da usvoje visoke stande i da imaju dobru cenu za dobar proizvod. A one koji tako ne rade ajde da prozivamo okolo da su **greška.

Stvar je da je u ljudskoj prirodi da se sa što manje truda ostvari što vea dobit, ne samo kada je u pitanju proizvodnja rakije. Stvar je u obrazovanju kupaca, kad kupci prestanu kupovati rakiju za 400 dinara litra, takva rakija se nee više proizvoditi.

A ove priče sve spadaju u domen trla baba lan, nego bilo bi dobro da oni koji pišu u ovoj temi napišu kako su oni pekli rakiju i kako je išla nabavka šljive.
 
Kakve visoke standarde?
Evo redom
1. Jel visoki standard da se ne hvatas za kantu i bure ako nemas zrelo i zdravo voce?
2. Jel visok standard da sacekas bar 3-4meseca i ne prodajes mladu rakiju odmah drugi dan posle prepeka?
3. Jel luksuz stakleni balon ili jos bolje i jeftinije pivsko bure za 4000 kad se vec nema za drvenu burad?
4. Jel visok standard da odbacis prvenac i da prekines prepek pre nego sto smradovi krenu da cure iz kazana?
5. Jel visok standard bar 5l dest vode koja kosta 250din?
6. Jel visok standard da ne trpas je**ni secer bez razloga? Te fore 3% su samo prica, znam da ispod 5kg na 100kg voca niko ne trpa. Vecina doosta vise stavlja ali kad se prica onda je to tih famoznih 3%. Koga lazu, okolinu ili sebe?

E dok tih i takvih bude, bice i rakije po 400din a narod ko narod, gledace najjeftnije. Zazmurice na kvalitet. Sta mislis otkud guzve u lidlu i po buvljacima i odakle cveta sverc bofl tehnicke robe sto se rastura putem drustvenih mreza. Kvalitet mislis?
Nije trla baba lan jer se sami sprdamo a i stranci nam pomazu u tome pa je rakija izbila na glas da je flasirani benzin i otrov.

1. Zeleno voce - losija rakija+manje rakije
2. Par meseci cekanja a arome se pojacavaju pa mozes sa ponosom da kazes sta si ispekao a i sAm treba to da pijes
3. Stakleni balon ti ostaje a jos bolja stvar je pivsko bure jer za 30l zapremine kosta skoro kao stakleni balon ali zato mozes da ga prevrces, bacas i zongliras sa njim i vecno je. Treba ti samo strugar da napravi plasticni cep
4. Stedis ogrev ranijim prekidom, dobijas cistiju rakiju sa pravom aromom voca. Ubrzavas posao
5. To sto ustedis na ogrevu i seceru, mozes da kupis dest. Vodu
6. Da secer valja onda bi se lose rakije zvale bezseceruse a ne obrnuto

Vrh svega je sto ima doosta domacina koji volu da na svom stolu za sebe i svoje goste i prijatelje stave flasu dobre rakije oko koje su se potrudili ali zato gosti pouceni raznim podvalama na drugim mestima odbijaju domacina za rakiju a prihvataju ponudu za npr pelinkovac
 
Poslednja izmena:
Нешко све је то лепо што пишеш али у вези цене ракије немато пуно везе основни разлог је што се мање користи а то је због многих разлога и добрих и лоших
 
@nesko2563 sve je tako, davno sam negde komentarisao da čovek kada dođe u lokal i naruči viski zna šta će dobiti, isto je i sa konjakom (vinjakom) i nekim drugim pićima. Ali kad naruči rakiju e to je lutrija dali će to što dobije uopšte biti pitko a o ostalim stvarima da nepričamo. Tvrdim da makar 75% domaćih rakija nebi smele tako da se zovu.
 
@nesko2563

Nijedne nemam ni dodati ni oduzeti.

Prije dvije godine pekli lozu i pošto mi je zafalilo za pun kazan dodamo vino koje smo pravili prethodne godine. Rakija lijepa, miris se odma osjeti, ali svi kritikuju kako sam mogao dodati šećer i da to ništa nebi pokvarilo kvalitet. Hvale je da je vrhunska, lijek i kako sve ne, ali "greota što je malo".

Komšija imao isto manju količinu pa ćemo peći zajedno na istom mjestu. On ocijedio vino i od onog ostatka komine (ljuske, sjemenke, peteljke) izlazilo skoro tri litra više po kazanu. Dodao famoznih 2% šećera.
Kaže bitna je količina i što je najgore on na selu svu tu "lozu" redovno proda u dva-tri mjeseca.
 
Poštovani , imam stenleja oko 800 kg , opada svaki dan po 20 kg , da li to svaki da da potkuppjam u Kacu i na kraju kad sve omlatim da Strpam u istu kacu ?

Drugo pitanje , on će biti potpuno zreo za 10ak dana a ja zbog posla to moram da sve stavim u Kacu za 5 dana ? Nece biti 100posto zrela
Šta mi savetujete ? Hvala
Ja takve polu zrele meljem i stavljam u kacu posebno.
 
A sad je rakija kvalitet od voca i grozdja a samo na prosloj stranici od vrha krece od diskusije kako je trosak sto bure popije i nastavlja se sa pricom o dodavanju secera. Znaci treba trpati trulavo i zeleno voce a ako nema dosta onda dovrsiti kacu sa dodavanjem pilecih **greška ili klozetskih daski. Ostaviti negde na dvoristu u zardjalom buretu, na suncu pa kad se setis onda promesas. Kad to prevri onda grunuti u kazan, proterati jednom pa onda smrkom samo isprati kazan i sipati meku rakiju pa loziti opet i terati do zadnje kapi alkohola pa da se dobije odmah u prihvatnom sudu pitka jacina. Ako ima starih tegli ili flasa od kisele vode da se uspe u njih a pred kapijom ceka kolona zednih budala bez jezika, zeludca i jetre pa da im se proda po 50€ minimum a oni svi u transu od uzitka.
Karikiram, ok, nije bas tako ali ima i takvih prica. Da je cena od kuce kad se prodaje losa, losa je. Ako uzmemo u obzir cene za jaka alkoholna pica sa aromom voca domacih proizvodjaca (namerno necu da napisem rakija jer po zakonu to ni ne moze da se nazove rakijom a i na etiketama bas tacno pise da su jaka alkoholna pica a ne rakija) onda vidimo da je prodajna cena mala ali i proces proizvodnje nije dalje pobegao. Ta razlika je taman u akcizi, etiketi i brendu.
Proslo je vreme brljavljena a i ljudi normalni hoce da imaju predstavu sta je u flasi a ne ono "moja Ja pekao" rakija pa ti sad znaj hoce li te posle prvog cuga udariti refleks povracanja ili ce sve proci glatko a naravno, niko nece reci za svoju rakiju da je losa pa otuda strah i izbegavanje rakije. Viski mozda jeste losije pice ali zato ti znas kada otvoris burbon ili skotch sta ce te u flasi docekati. To je neki kontinuitet u proizvodnji kao sto i omrazeni vinjak, sta god da kazemo za njega on ima iste karakteristike u svakoj flasi jer je to pice koje ima svoj put, trajanje proizvodnje i odlezavanja. Zadnjih godina se uznapredovalo u proizvodnji rakije i nase rakije su prijatna iznenadjenja kada dodju na takmicenja i ocenjivanja u svetu ali se zato zna kakve rakije se salju i nose na takmicenja. Tu nema gore pomenutih muljarija sa secerom i vocem.
Sve dok se ne prihvati da od 100l komine od voca ne moze da se dobije vise od 7-10l mlade rakije koja ek treba da odlezava a ne dosadasnjih 12-15l gotove "rakije" u plasticnom kanisteru cene ce biti niske i brlje ce se valjati. Dok ta alavost ne prestane i dok ljudi ne shvate da to nije kukuruz i da se tu prinos ne vija.
A te standard odgovore "deda je tako pekao" napisite volu na **greška kada sledeci put budete orali njima ili urezite na haubu od juga ili pezejca 😉

Da li je ok dodavati vodu u rakiju , a nije ok šećer ? Može li dobra rakija da se odradi bez destilovane ?
 
A da ti preskocia mucenje pa kupis u apoteci etil-alkohol pa umesas koliko ti treba?
Ne mora dest voda. Pronadji mi neki rastvarac neutralnog ukusa, arome i ph vrednosti pa cemo sa tim rastvarati rakiju 😉
 
Da li je ok dodavati vodu u rakiju , a nije ok šećer ? Može li dobra rakija da se odradi bez destilovane ?
Po mom misljenju nije moguce . Znamo da je prepek najbolja rakija a kada se radi lepo prepek ne moze bez vode namestiti zeljenu jacinu .
@Nesko 2563 - Pre desetak godina kada sam kupio kazan poceo sam polako da ucim. Pravljenje rakije je umetnost . I odmah moram priznati da jos uvek nisam napravio vrh vrhova rakiju ( od pocetka do kraja ) .
Ovo pod brojem 1 ti je problematicno . Da li je zdravo voce koje je prskano 15 puta ? Pod 2,3,4 i 5 sam saglasan . Pod 6 sam isto ali ja stvarno stavljam 3 kg secera na 100 litara komine . Radim za sebe i tako hocu .
Evo definicije i proces za naj rakiju koju nisam nikada napravio . Da pocnemo od sorte sljive . Da se velika kolicina dobre i zrele sljive stavi u isto vreme na vrenje . Naravno bez kostica i kozure . Kvasac obavezno i to vinski . Necemo secera da stavljamo . Posle 2 nedelje vrenja krecemo pecenje . Svaki kazan mora minimum da se pece 4 sata . Od svakog kazana odvajacemo samo srce rakije . Kada smo zavrsili sa kominom idemo u pecenje prepeka . Dodamo vode u kazan . Opet uzimamo srce rakije . Posle prepeka stavljamo ga u hrastovo bure na godinu danu u prostoriju sa konstantnom temperaturom . Onda je sa redestilovanom vodom dovodimo na zeljenu jacinu i rakiju sipamo u staklo . Mislim da nisam nista zaboravio . I ko ce posle to kupiti i verovati ukoliko nemas kontrolisanu proizvodnju ?
 
Nazad
Vrh