Ракија од шљиве

Bez obzira što se i ja najčešće koristim ovakvom "matematikom" za razblaživanje rakije, ovakvim načinom izračunavanja se ne može dobiti tačan rezultat. Litar rakije i litar vode pomiješani ne daju dvije litre tečnosti. Takva smjesa ili rakija zbog kontrakcije ima manju zapreminu, pa bi ovakvo dodavanje vode imalo za rezultat dobivenu jaču rakiju od planirane. U konkretnom slučaju, na tvom linku, stoji da bi trebalo 2,67 litara, a tačno je 2,73. Za ovako nešto i tačan rezultat postoje tablice koje uračunavaju ovu kontrakciju, smanjenje zapremine tečnosti.
 
Ja planiram da u kantu sa rakijom stavim grad(instrument) i polako uz mesanje dodajem vodu i pratim rezultat... po meni je to adekvatna metoda,posebno sto ja imam malu kolicinu...
Formulu sam okacio bezveze... svi znaju da kod alkohola 1+1 nisu 2(jedna+jos jedna nisu dve:):):)))
 
Шта је тачно за тебе "шећеруша" и ко је, кад и где поставио стандарде? Колико је мени познато, а јесте - по закону о ракији који је пред Скупштином, свако додавање шећера у ком ће се сматрати кршењем закона...

"Geber je onapravio grešku oko tog proračuna"

Гебер је направио више грешака, па сам му на неке нелогичности у његовим иначе вредним постовима указао; ако сам тиме прекршио неки закон - извињавам се, нећу никад више:cvetic:
Иначе, ти си био присутан код укомљавања тих тона шљива и мерио си колико ко шећера додаје? Што се тиче мог искуства - у својих 50 година нисам наишао на некога ко је признао да је турио више од 5% шећера, а лично сам виђао поједине са пуним стојадиновим гепеком испред Максија... Биће да им је остатак за пекмез, ђаво би га знао:haha:

- - - - - - - - - -

Оваквим пискарањем можеш да импресионираш само ове који су летос купили казан или две тоне шљива и одлучили да постану подрумари.

"Kada se u kazan za prepek stavi 100 litara meke rakije jačine 28 stepeni, ukupni alkohol stavljen na destilaciju je 100 X 28 = 2800 stepeni, ili 28 litara apsolutnog alkohola"

Чему ово иначе служи? Да си лепо, јасно и гласно рекао како од 100 литара сирове ракије добијеш 22,4 литре препеченице од 27,6 гради не би било неспоразума (толико углавном добијам и ја) али јок, ти 'оћеш да демонстрираш пусту памет па изазиваш недоумице, а онда се љутиш кад их неко примети. Јер ТИ си а не ЈА написао:

"
u prihvatnoj posudi imaš jačinu od 68 stepeni kada ti iz kazana izađe 80% ukupno stavljenog alkohola na destilaciju."

Како нико нормалан у казан на дестилацију не сипа "укупно стављен алкохол" него меку, сирову, благу РАКИЈУ, сасвим је нормално да ће твоја тврдња изазвати неверицу (мада си стриктно гледано у праву).
У твојим јављањима иначе има доста корисних информација, нарочито за почетнике, али лично - мало ми је засметао манир "ја па ја" карактеристичан за већину твојих земљака. Одакле ти идеја да си искључиви поседник свих тајни везаних за ракију?! Печење ракије није занат попут малтерисања или балансирања точкова где справа може да покаже да ли је посао квалитетно урађен или није... Неком се више свиђа ракија са израженом аромом - други воли да то буде дискретније; неком је патока све испод 25 гради, другима је "права" она од 18... О укусима се не расправља, знали су још стари Римљани, а знају богами и данашњи Србијанци, отуд толико врста ракије на тржишту. Значи, за пар степени регулиши елевацију носа и биће ОК. Поздрав.
 
Po sadašnjem zakonu nije zabranjeno dodavanje šećera. Kad bude zabranjeno, pričaćemo o tome. A nisu ovde sve sami indijanci pa da sipaju tone šećera. Uostalom dobijali bi više rakije da su stavljali. E sad, ako ćeš ti da me ubeđuješ da ih znaš bolje onda nemamo o čemu više da pričamo.
 
Ja planiram da u kantu sa rakijom stavim grad(instrument) i polako uz mesanje dodajem vodu i pratim rezultat... po meni je to adekvatna metoda,posebno sto ja imam malu kolicinu...
Formulu sam okacio bezveze... svi znaju da kod alkohola 1+1 nisu 2(jedna+jos jedna nisu dve:):):)))

Obavezno koristiti grad sa termometrom odnosno obavezno uraditi korekciju, jer odstupanja mogu biti dosta velika.

Imaj te još jednu stavar na umu prilikom sipanja destilovane vode u rakiju, temperatura se podigne za par stepeni.

........pa da sipaju tone šećera. Uostalom dobijali bi više rakije da su stavljali

Zavisi šta hoćeš kvalitet ili kvantitet.

Edit:
Evo ti formula..........Link:

Formula za razblaživanje alkohola.

H2O = V x (A – B) / B

Gdje su:
H2O – Destilovana voda u rakiji
V - Količina rakije
A - Jačina Rakije (trenutna)
B - Jačina Rakije (željena)
 
Poslednja izmena:
Stani malo @al bandi. Spusti loptu na zemlju. Ovakva komunikacija ne vodi nikamo. Nisam na ovom forumu da bih trpio ili radio psihoanalizu svakoga kome nešto smeta u mom stilu i načinu pisanja o rakiji. Ne kažem da je ponekad neću uraditi, ali samo kao sredstvo da bi nesmetano mogao pričati sa nekim o onom što mi je interesantno. Inače mi takav način komunikacije nije nimalo drag. Ja bih i ovaj i neki buduću put pisao samo o rakiji. Nemoj me tjerati da radim ono što ne volim nimalo.

Vođenje destilacije je vještina i zanat. Nije to nikakva umjetnost, niti su u pitanju vrađbine, niti ćiribu ćiriba tehnologija. Sve je to odavno već poznato i jasno, i nema u tome nikakvih skrivenih stvari i bezbroj mogućnosti. Te stvari o kojima pišem na žalost nisu moje. Nisam ih ja izmislio nego preuzeo od onih najvećih na planeti. Uvjerio se u ispravnost, i nakon opsežnih praktičnih i teoretskih analiza, i postignutih rezultata došao do istih zaključaka koje bez izuzetka konstatuju svi oni koji nešto znače u ovoj oblasti. Ima takvih i na ovim našim prostorima. Nisu više tako rijetki ni doktori nauka.

To što ovom materijom vladam apsolutno i nepogrešivo to je već neštro drugo, ali ti tako nešto ne bi trebalo smetati. Ako ti smeta ili misliš da negdje griješim upusti se u diskusiju, ali je samo nemoj razvodnjavati nepotrebnim stvarima, bit će mi drago ućestvovati.

Normalno da ne pokušavam pričati o različitim ukusima. Ne treba ih miješati sa kvalitetom. On je potpuno druga stvar i itekako je mjerljiv. Destilacija može uticati samo na kvalitet tog ukusa kod rakije ali ga ne može mijenjati. On je prije svega određen sortom voća, njegovim kvalitetom, kao i kvalitetom prerade i fermentacije, a o tome nismo uopšte pričali. Destilacija je tu da prije svega razdvoji isparljiva od neisparljivih jedinjenja (u većoj ili manjoj mjeri), izvrši raspored poželjnih i nepoželjnih aromatskih jedinjenja ili njihovih koncentracija na prvenac, rakiju i patoku. Dodatno još ukloni i stvori aromatske materije. Dakle nije svemoguća jer se iz ničega ne može stvoriti nešto.
Zato joj ne treba pridavati nadnaravna svojstva. Njeno ispravno vođenje je samo vještina i zanat, a o tome najčešće i pišem na ovom forumu.

Nego ovo i nije toliko bitno osim da si se ovim razvodnjavanjem priče pokušao izvuči za onaj neumjesni, totalno nepotrebni, i prije svega neargumentovani sarkazam. Ja i ti smo pričali samo i isključivo o tvom komentaru na moju konstataciju.
Komentarisao si moje navode da se samo šećerušom može dobiti jačina rakije od 68 stepeni jer u tvom kraju prirodna rakija kreće na početku destilacije sa 68-70 stepeni.
Na to sam ti odgovorio da prirodna šljiva na destilaciji kreće sa 78-81 a da se u prihvatnom sudu uhvati rakija jačine 68 stepeni kada je već 80% alkohola napustilo kazan. Dakle, u totalno poodmakloj fazi destilacije a ne na njenom poćetku. Šta je to sada toliko zbunjujuće i neshvatljivo da bi izazvalo onakav sarkazam i daljnju „psihoanalizu“ . Ova konstatacija sigurno nije. U ovakvim situacijama je puno poštenije i korektnije, a prije svega je jedina istina, priznati da si pogrešno razumio. Izvinuti se za neprimjereni dio teksta, i idemo dalje u normalnu priču. Nikada nisam bio zlopamtilo.
 
Uz najmanju želju da stajem na bilo čiju stranu, želim nešto da kažem. Ako vas neko iritira, ne čitajte njegove postove i rešen problem. Vrlo lako. Hvala.
 
@Zajcev. Nije dozvoljeno dodavanje šećera ni u najmanjoj količini za bilo koju voćnu rakiju. Dozvoljeno je samo za neke druge destilate ali se to onda ne smije nazvati voćnom rakijom nego drugačije.
 
Забране
Члан 3.
Забрањено је користити етанол синтетичког порекла за производњу
сировина , других алкохолних пића и у готовим жестоким и другим алкохолним
пићима .
Забрањено је у магацинским просторијама и просторијама у којима се
производи ракија држати , односно употребљавати шећер , етанол и друга
средства и материје којима се може повећати количина и мењати прописани
природни састојци ракије .
Изузетак од примене
Члан 4.
Одредбе овог закона не односе се на ракију коју физичко лице
производи за сопствене потребе (Pod pretpostavkom da govorimo o rakiji za sopstvene potrebe). http://www.zastitapotrosaca.gov.rs/...zakon-o-rakiji-i-drugim-alkoholnim-picima.pdf

Tako piše... ako nešto nisam loše pročitao. Nije ni bitno. Nego, Geber, znaš li zašto prepek završi plavičast. Desilo mi se na 2 mesta da prepek bude malko plavkast. U knjizi Slobodana Jovića kaže da se to može desiti ako je kom ciknuo. Al' šta znači da je kom ciknuo to ne piše. I može li to nekako da se reši?
 
Plavkasto zelenkaste boje u destilaciji nastaju reakcijom bakra sa raznim jedinjenjima koja se nalaze u fermentisanom materijalu. U pitanju su isparljive kiseline među kojima dominira sirćetna, kao i sumporna i azotna jedinjenja. Dva su razloga pojaćanog prisustva ovih boja pri kraju destilacije. Prvi je što isparljive kiseline sve više prelaze u rakiju kako destilacija odmiče i smanjuje se koncentracija etanola u kazanu. Drugi je što je tada temperatura sve veća kako kod isparenja tako i na bakarnim površinama parovodne cijevi i kondenzatora. Pri ovoj većoj temperaturi se više otapaju prethodno nakupljene naslage na bakarnim površinama, pa tako i prelaze u destilat u većoj mjeri i daju ovakve tonove boje. Zato se i preporučuje redovno skidanje ovih naslaga prije destilacije, odnosno čišćenje i pranje kazana. Naročito parovodne cijevi i kondenzatora. Kao i praćenje izlazne temperature destilata, jer se na nižoj temperaturi ove naslage više zadržavaju na bakru nego što prelaze u destilat. Za ciknuli kom se ne sekiraj primjetio bi ga jako brzo po mirisu i ukusu kljuka.
 
Kad pomenu ukus rakije... danas(sitajuci vase postove,posebno geberove) prolazeci pored meke rakije,padne mi na pamet da probam meku rakiju... pitka skroz... i osetim je tek u zelucu... nema nekog ukusa- niti kiselo,niti ako,tek rezi(osecas da pijes alkohol.... nema neki neprijatan miris-neko bi se pozalio od ovih mojih... boja nije prozirna skroz vec belkasto prozirna....
Valjda je to dobro...
 
Ja sam neki dan ženi jednoj pekao rakiju od šljive koju je ona stavila kao u drugu klasu (pekli smo posebno 4 kazana probranih šljiva) Ako bude prozirna neće je ne prepecati i do 18 gradi je bila prozirna a onda počela da teče ta plava, pa smo je sklonili i namontirali sa vodom na 19 gradi. A ostatak patoke je zadržala za liker na 12 gradi. Znači, bez prepeka, i kaže da joj se sviđa skroz. I tu patoka bude bistra a negde neće prepečenica. A uvek isperem i cevi i kazan pre prepeka i posle ga oribam žicom. Toliko me iznervira taj mutni prepek da to nije normalno.:udri: Pre par godina sam jednom čoveku pekao rakiju pa je isto izašla na plavkasto. Posle par meseci mi kaže da se razbistrila. Videću ovih dana da li se i ovima razbistrava rakija ili je ostala mutna. Ma samo da prođe ova sezona pečenja... svaki dan od 6,30h do 22, 23h. A čak je i ne pijem. :) Tugo moja.
Hvala Geber!
 
Nakon onolikog pljuvanja i priče o piskaranju i pogreškama, na kraju ni izvinjenja ni argumenta za navode, ostade samo... muk i tajac. ::svaka cast::
 
Ovih 80 stepeni je prejako. Još je dosta poželjnih i korisnih aroma ostalo a nije ušlo u tu rakiju. Maksimalno 72 za sve voćne rakije i sve druge vrhunske destilate. Kod šljive je to najčešće od 68 do 70.
 
To, mislim, da nije preporučljivo sad. U tih 20 litara si već pustio previše onoga što nije za rakiju. Bolje to možda da ubaciš u drugi prepek, ako ne ove onda sledeće godine kad budeš radio.
 
Nazad
Vrh