Ракија од шљиве

Мислим да шљивовица не спада у ред ракија које имај претерао сложен процес производње, не желим да ме неко погрешно разуме. Пошто највећи део шљиве у Србији иде у прераду, тј. производњу ракије овој теми се придаје велика пажња. ::super:: Ево једне слике са цеђења шљиве од пре пар дана, ујак у главној улози.

2dbozf7.jpg
 
Postovani @matkee,

Budi siguran da ce za 100 godina ovo biti tradicionalna proizvodnja rakije..Pisani,dokument,sa slikom,vreme ,datum,sirovina,krajnji produkt..Jednom reciju da se ponosimo pred nasim unucima..itd...Pozdrav i srecno...

Misa D_fiskal
 
@Djansla. Pisali smo u prethodnim postovima o načinu spremanja džibre, sudovima, košticama, previranju i samom pečenju i prepicanju( ima 35 strana). Nije nam teško da ti ponovo pojasnimo ali je najbitnije da ti to voliš i hoćeš da radiš. Mi koji se javljamo na ovau temu smo, pretpostavljam, uživaoci dobre kapljice i trudimo se da to dobro odradimo. Nekada sa manje a većinom sa više truda i uloženog iskustva. Koje se stiče godinama. Nemoj da te to uplaši i mi u početku nismo znali pa su nas naučili oni koju su poznavali preradu voća. Malko smo na svoju ruku pa mislimo da najbolje znamo i da nam je rakija najbolja. Pokupi od svakoga ono što ti odgovara za finalni proizvod i nećaš se kajati. Član dfiskal je uvek raspoložen da objasni ako negde zapne a i ostali.
Nego,@dfiskal kad te pomenuh, šljiva koju ćeš beležiti po regionima nije samo Rodna nego i Valjevka. To se odnosi na sela koja sam spomenuo u okolini Blizanjskog visa. Za Madžarku se čekaju rezultati. nije još počela da se peče.
@Matkee, 'najlepši' posao si dao ujaku da radi.
Pozdrav :veseljak::
 
Hvala na prijateljskim savetima. Interesuje me i nesto sto sam nacuo - mesana rakija od voca, gde preovladjuje jedna vrsta. Na primer, sljiva, bure od 200 kilograma komine sa dodatih 3-4 kilograma maline, bez secera. Zna li neko nesto o tom nacinu spravljanja rakije, sta je sa cime najbolje mesati itd. Pozdrav
 
Глупо је да полемишем а камо ли дајем савете о нечему што нисам никада радио. Ја сам чуо свашта али нисам радио мешавину воћа, тако да ти не могу помоћи. Можда неко други!
 
Narode, šljiva je kupljena!!! :bravo:
Prošle godine bilo 200kg, za prvi put dosta. Sada smo kupili 500kg, isto Stenlej (odlična rakija ispala prošle godine, nema više odavno:osmeh: )
Pozdrav svima i hvala na savetima još jednom... :ppozdrav:
 
Da li neko zna gde može da se kupi refaktometar, molim vas pošaljite mi link poslovne jedinice koja ga prodaje. :ppozdrav:
 
Narode, šljiva je kupljena!!! :bravo:
Prošle godine bilo 200kg, za prvi put dosta. Sada smo kupili 500kg, isto Stenlej (odlična rakija ispala prošle godine, nema više odavno:osmeh: )
Pozdrav svima i hvala na savetima još jednom... :ppozdrav:
Stanlej je stona šljiva koja daje rakiju lošeg do osrednjeg kvaliteta. Ako već kupuješ šljivu biraj sorte od kojih se pravi dobra rakija :ppozdrav:
 
hvala

Znam, to su mi rekli i prošle godine (tada nisam znao), ali nam je ispala dobra rakija. Sad nam ispao stenlej nešto jevtino, pa rakoh da probamo opet od nje. Sledeće godine, Bože zdravlje, verovatno menjamo sortu.
Hvala na savetu u svakom slučaju...
P.S. Izgleda da nas je prešao ovaj što nam prodao, ne znam. Ali šljiva je suva, nema tečnosti, niti nešto puno šećera. Kao da je brana dok nije uzrela, pa je stajala na suncu u plastičnim džakovima neko vreme. Tako mi se čini. Ne znam. Ali dobro, stavi ćemo 5% šećera, tj. sirupa u razmeri 3 litara vode na 1kg šećera.Nadam se da je to ok...
 
Poslednja izmena od urednika:
Završeno pečenje rakije.Ispek'o 80l.
2iln5lw.jpg

Kolega da li je ovo vaš kazan, ima par nedostataka koje bi trebali da otklonite kako bi sebi olakšali pečenje ukoliko je vaš. :ppozdrav:

Sutra se poručuje refaktometar, konačno. Danas je završeno "prebiranje" oko 1600 kg šljive, bilo je 58 kg trave, pomalo koštica, grančica i šljiva koje nisu bile za rakiju, večeras je sve stavljeno u burad.
 
Hvala na prijateljskim savetima. Interesuje me i nesto sto sam nacuo - mesana rakija od voca, gde preovladjuje jedna vrsta. Na primer, sljiva, bure od 200 kilograma komine sa dodatih 3-4 kilograma maline, bez secera. Zna li neko nesto o tom nacinu spravljanja rakije, sta je sa cime najbolje mesati itd. Pozdrav

Postovani,

I sljiva je voce?Ili se varam?..Znaci,procedura pripreme kljuka je uvek ista...i jedino zavisi od % secera u svezem vocu...Ovih tvojih 3-4 kg malina ce uticati na aromu rakije koliko i ti kada "pljunes" u Jadransko more...Aromatici dominantog voca uvek preovladjuju...itd...

Pozdrav Misa d_fiskal
 
Sutra se poručuje refaktometar, konačno. Danas je završeno "prebiranje" oko 1600 kg šljive, bilo je 58 kg trave, pomalo koštica, grančica i šljiva koje nisu bile za rakiju, večeras je sve stavljeno u burad.
Ne mogu da verujem da si nakupio četri bale sena iz 1600kg šljive. Pa taj je šljivu skupljao balerinom. Dobro si prošao, izašla te šljiva jevtinije.
Potpuno si u pravu, što se tiče ljušinog kazana, prase treba da je pečeno i malo ohlađeno kad se istavi kazan tj. završi sa pečenjem!
:osmeh::ppozdrav:::000:::veseljak::
Ih bre, dfiskal, de nađe to da 'pljune' u more i još u Jadransko.
 
Poslednja izmena od urednika:
i ču se onaj iza kace.:ppozdrav:
nemoj da tražiš drugo!:osmeh: koliko sam čuo dosta ljudi spravlja voćnu (mešavinu voća) rakiju. ne znam na šta liči ali je, valjda, rakija.::super::
 
Stanlej je stona šljiva koja daje rakiju lošeg do osrednjeg kvaliteta. Ako već kupuješ šljivu biraj sorte od kojih se pravi dobra rakija :ppozdrav:
Nije ona losa vec je teska na previranju i kasno stize, kada su temperaturte jesenje, pa dugo stoji u kaci, a ljudi nemaju iskustva u toj proceduri, pa ispeku losu rakiju...
@djansla Neverujem da ces mesanjem voca dobiti ono sto zelis, bez obzira na "pljuvanje" u Jadransko... Razliciti su uslovi za fermentaciju za svaku vocnu vrstu ponaosob i bojim se da ces uspeti.
Moj komsija je mesao sljive i kruske i dobio je rakiju ne rakiju nego BLATO...
a ja sam pekao meku posebno pa sam kod prepeka dodao malo sljivovice u kruskovacu i dobio sam izvanrednu prepecenicu sa aromom kruske sto se naravno odrazilo i na kolicinu...
 
@Matkee
Nije moj,zetov je.
Nedostatci koji treba da se urade,odgadjaju se već treću godinu.
Treba tabarka da se sredi,i ovaj sastav na kazanu da se više ne lepe mekinje.
Jes' još nešto zapazio?
 
Da mislio sam na sastav, ne moraš to da sređuješ i da te deru kazandžije, pronađi kod nekog vulkanizera unutrašnju gumu iseci je na 20 cm i pronađi još dva čoveka koji će ti pomoći da je rastegneš i staviš na kazan, posle kada budeš hteo da skineš kapu prevrneš do pola i rešiš problem, sa tabarkom ne vidim šta je problem, ali po meni je plastična tabarka ne prevaziđena, nema korozije i bukvalno je večna. Mešač bi trebao da pričvrstiš za kazan kako ne bi došlo do krivljenja bakra prilikom mešanja, nadam se da sam uspeo da ti pomognem, ako ti nešto nije jasno mogu fotografisati moj kazan pa ti poslati slike.
:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh