Ракија од шљиве

Pecenje zavrseno, na 80 kazana od 120 litara izaslo skoro 700 litara prepecenice. C.rodna mi podbacila jer je bila obrana delimicno zrela a i prerodila je bila, ali ipakl sam zadovoljan
 
Ne nisam pekao ja moju jer nemam vremena posto radim neki objekat za smestaj mehanizacije pa sve sam do danas kada mi je dosao sin i pomogao mi da dignem rogove na objektu 10 sa 5 m
E tada cemo se domacinski rasiriti sa kazanom i onda nantenane, aovo sam probao kod komsije koji je sakupljao sljive na nekih 650m nm i stvarno je super i to cista bez secera i drugio. Znaci na pravi tradicionalni nacin u okolini Raske
 
Исто без шећера, традиционални начин, али није могла испод 24 града, мислим да је и боље! Следеће године, дао бог, узимам годишњи, па правац село! Па да пробам по Мишиној рецептури, чисто да упоредим! Нисам успео ове године, а обећао сам да ћу пробати једно буре!
Битно је да има ракије, мора се човек окрепити, иде зима!:ppozdrav:
 
Ево резултата:osmeh: Шљива ранка и маџарка, без шешеља, на 100 литара меке од 11 гради, добили 30 литара љуте од 24 града! Од 2 тоне, 120 литара љуте!
Dobar dan..kako ste...Jeste ispod proseka zato me i cudi...Ispada da si imao oko 6l ljute po kazanu odnosno na 100 lit. kljuka. Moja ranka je ,cini mi se bila sladja, merena na oko 18% secera...neverevotno....i cinjenica da sam dodao oko 4% secera...jbg.... i dobio oko 11l-12l ltara ljute po kazanu..Ispada da je tvoja ranka imala slast oko 11% sto mi se cini malo...ili ti je prerodila...ili ne znam....Ali svakako , ima rakije...jos,ako nisi placao kazandziju...raj na zemlji...itd

Slobodno probaj...i ja sam bio sumnjicav,ovo,ono...nista neces da izgubis...ali nema pica, degustacije i ocene kvalita takve rakije ,bar 2-3 meseca..

POzdrav Misa D_fiskal
 
Poslednja izmena:
Да, 6 литара од 24 града...Може да се добије ракија без шећера, али мислим да шећер у количини од 5% не утиче на квалитет ракије!
Ова година је била проба, мислили смо да је шљива довољно слатка, али смо се преварили!
Заједничким препеком ранке и маџарке у односу 50/50 , добија се одлична ракија! Код нас се увек фаворизовала ранка, једва само се договорили да их помешамо! Али нисмо се покајали, ракија је питка и са јачином од 24 града, вероватно због ранке, ранка је као млеко!:ppozdrav:
 
Postovani,
Svaka je slatka,ali nista bez merenja,refraktometrom...to je siguran podatak...Naravno secer ne utice na kvalitet,jer se i on u krajnjoj liniji pretvori u alkohol..Govorim o dodavanju secera u zakonsko/tehnoloskom okviru ...

Pozdrav
 
Нисам вам рекао, пекао се и стенлеј без шећера, мека је била кисела! Излечили су содом бикарбоном, и у препек додали 30 литара комине од маџарке.Испала добра ракија. Од око 500 кила стенлеја добили 28 литара ракије од 22 града. Нисам присуствовао печи стенлеја, али сам пробао ракију, није лошо:ppozdrav:
 
Postovani,

Eto ti skolski primer,kisel meke rakije...A ukiselila se usled niskog procenta secera u svezem vocu.Znaci,ipak treba "opelemeniti",ili ti popraviti % secera svezeg voca kristal secerom..u zakonskom..ili ti tehnoloski dozvoljenom okviru..Druga ,greska je sto su mesali kominu i prvu frakciju...Boje je pomesati prvu frakciju mazdzarek,ili ti meke i prvu frakciju stenleja...pa uraditi prepek...Zato ti i kazes da nije losa rakija...treba da bude dobra...itd...ovo je moje skromno misljenje..msm...ja bih tako uradio kada je vec takva situacija...

S postovanjem Misa D_fiskal
 
Postovani,
Svaka je slatka,ali nista bez merenja,refraktometrom...to je siguran podatak...Naravno secer ne utice na kvalitet,jer se i on u krajnjoj liniji pretvori u alkohol..Govorim o dodavanju secera u zakonsko/tehnoloskom okviru ...

Gde ima da se kupi refraktometar pošto alkoholometar ima u svakoj poljoprivrednoj apoteci, a refraktometar nisam viđao u prodaji
 
Мишо, у праву сте! Треба додати шећер, иначе кисељак, бар код стенлеја.
Матке, бикарбона помаже, додали си 4 кесице у меку, мислим да је то 80 грама укупно! Али кажу да утиче на арому, па су зато додали кљук маџарке.
 
Колега братори говорите о количини од 100 литара меке ракије ? Како мислите да утиче на арому ? :ppozdrav:
 
Није било 100 литара, мислим да је било око 70!
Они су то додали офрље, па пробањем установили да је довољно, али кажу да ублажи арому. Не знам зашто, нисам био присутан кад су пекли стенлеј.
Ракија је добра, питка, није кисела, успели су да је излече! Још су је истерали на 22 града:ppozdrav:
 
Hvala kolega, voleo bih kada bih neko znao tačan % dodavanja, da ne bude odokativnom metodom. Izvućiću je dobrim delom dodavanjem 50 % vode u prepek, ali ne bih hteo ništa da prepustim slučaju. :ppozdrav:
 
Hvala kolega, voleo bih kada bih neko znao tačan % dodavanja, da ne bude odokativnom metodom. Izvućiću je dobrim delom dodavanjem 50 % vode u prepek, ali ne bih hteo ništa da prepustim slučaju. :ppozdrav:

Aloooo!...Zdravo druze....jbg..kako da se tebi desi da ti "cikne" na kisleo rakija...Nista se ne sekiraj....Sa 30% vode u prepeku resavas taj problem,a kamoli sa 50% vode...Sodu bikarbonu koristis u zavisnosti od % kiseline u mekoj...tako da ja stvarno ne znam tacan procenat koliko se dodaje ..sustina je ..dodajes je pomalo i to samo dok postoji reakcija...Ne utice na aromatice....sigurno...Vodi racuna kada vadis prepepek...hoce da se ositi "kiselo"...cak i kod 15 gradi ,iz lule...znaci proba na "jezik" od 15-12 gradi ...kada i vrsis skidanje ...ostalo ide u sleedeci prepepek ...

P.S...sodu bokerbonu stavljas iskljucivo u meku,mada po meni i ne moras...ipak ides sa 50-50 % voda i meka,a ako stavljas,sacekaj 30 minuta da se smiri reakcija i polako pretoci u drugi sud...pa u kazan..beli talog bacaj..Podsecanja radi ...ova kiselina ima veci stepen i sparenja od etila...ma.."peres je 100%"...jedino obrati paznju kada dodjes na 15 gradi iz "lule"...tu moze da bude "kriticno"

Pozdrav
 
Nije rakija cignula, malo je što kum kaže za njegovu "nakisela" :osmeh:, ali nije strašno, pitao sam čisto informativno da vidim šta mi je činiti i koliku količinu sode da dodajem, jer ove godine ljudi donose sve i svašta da peku. Evo sita za kominu od šljive, trešnje...ovo je treće koje sam napravio i mislim da sada nije bilo promašaja. :ppozdrav:

2h2o5qv.jpg


opvdyq.jpg


23wpbbm.jpg


skuec3.jpg


Bilo bi mi drago kada bi neko dao neku zamerku, pa da ispravim grešku. Na varove i obradu drveta ne mislim jer sam to radio sam, bez nekog preterano dobrog alata i velikog znanja ! :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh