Ti ako ne pogodis u dan preko 80 posto prskanja uzalud ti je. Od svake bolesti se zna kad i sa cim se prska a naš narod prska "jer mu je rekao komšija" sa dozama po svom nahođenju i kad on misli da treba.
Kažeš prskas po plodu za trulež , ok , deluje 20 posto , ali glavno to je u cvetanju. Za osu npr , možeš kad hoćeš i imaćeš 5 posto efekta. Prska se u precvetavanju jer se tad polažu jaja , ako tad omasis, uzalud ti je sve . Zatim 20 dana posle toga.
Naš narod prska u punom cvetu , prvo , lošiji je efekat , drugo sve pčele se pobiju , ok , sad će mnogi reci j pčele , ja hoću rakiju. Nema pčela - nema oprašivanja i roda neće biti skoro nikako ili nikako.
Ne prskas rano ujutro jer je rosa i hladnoća . Ne prskas po suncu jer je slab efekat ili će biti fitotoksicno. Ne prskas popodne već naveče kad nema vetra , uv zračenja i opet ono najbitnije - pčela.
Što se tiče vode , od sadnje do berbe a i posle berbe ako je sušna godina . Premalo vode ne valja , mnogo vode bolesti i rak korena . Djubris po sadnji stajskim i ono nema zamenu i traje 5 narednih godina . Mada svake 2 godine je poželjno dodati stajnjak i uorati, nikako ga ostaviti da se suši na livadi.
Samo jedan dan stajnjaka koji je izložen suncu gubi 70 posto hranljivosti.
Jesen obično npk i stajnjak , pre otvaranja cvetova azot i to je obavezno za dobar voćnjak koji bi trebalo da traje 15 , 20 godina.
E sad postoje razne prihrane, dohrane , to možete po želji ako ste pre toga dali gore navedeno .
Ovo dajem primer za samo jedan tretman.
Za svaki tretman postoji posebna procedura i treba se edukovati , ne samo što nema efekta , već trujete i sebe i zemlju i podzemne vode , trošite novac i to je to. Sad će neko reći Ja otkad prskam nema bolesti sve super- zapravo preko 80 posto tretmana koji se odrade su beskorisni i bez njih takodje ne bi bilo nikakve bolesti . Posebno ako su velike vrućine s malo padavina , većinu gljivica , bakterija i virusa sterilise sunce ili ih isuši .
Ako pogledaš trulež kao bolest zahvata svo voće i povrće - i ako je sušna godina bolest se lako suzbije ili se ne pojavi , ako su oscilacije temperature sa mnogo vlage , ne postoji fungicid koji će sprečiti trulež bilo čega.
Većina flaša od 1l košta izmedju 20 000 i 40 000 dinara iole brendiranih fungicida i treba znati kako i kad se koriste jer je obično zarada u poljoprivredi samo ona od uštede novca na repromaterijalu.