Ракија од шљиве

Hvala vam Mišo ::namigivanje::, mogu reći da je malo forumaša koji se razumeju kao ing. Miša u spravljanje dobre rakije, a još je manje onih koji hoće da pomognu, čovek mi je u pp poslao "knjigu" tekstova, a ko bi to danas uradio, apsolutno si upravu za to da se danas peče i pije sve i svašta, ne treba zaboraviti tradiciju, ali svakako treba poslušati reč tehnologije i pokušati što više je primeniti u našoj proizvodnji kako bi dobili što više dobre i hvalitetne rakije, a mislim da je to cilj svima...siguran sam da bi bilo još više polemika kada bi napisao to što želi, čak bi onda možda i ugasili ovu temu jer mnogi rade samo po tradiciji i misle da je to najbolje....
pozz Miso, i ostali "savremeni" rakijaši
 
matkemafija je napisao(la):
Hvala vam Mišo ::namigivanje::, mogu reći da je malo forumaša koji se razumeju kao ing. Miša u spravljanje dobre rakije, a još je manje onih koji hoće da pomognu, čovek mi je u pp poslao "knjigu" tekstova, a ko bi to danas uradio, apsolutno si upravu za to da se danas peče i pije sve i svašta, ne treba zaboraviti tradiciju, ali svakako treba poslušati reč tehnologije i pokušati što više je primeniti u našoj proizvodnji kako bi dobili što više dobre i hvalitetne rakije, a mislim da je to cilj svima...siguran sam da bi bilo još više polemika kada bi napisao to što želi, čak bi onda možda i ugasili ovu temu jer mnogi rade samo po tradiciji i misle da je to najbolje....
pozz Miso, i ostali "savremeni" rakijaši

Drug nemoj me pogresno shvatiti, ali sa ovim gore se slazem potpuno sto sam obelezio, ali ne i da se dobija kvalitetna rakija...

Tradicija je jedno i ta tradicija ima svoju tehnologiju proizvodnje kao i recept kako se sve to spravlja, cinjenica je recimo da danas bakar u ovoj proizvodnji sve vise potiskuje ne rdjajuci celik-inox, to su tako reci novi materijali koji recimo za sada ne daju i ne pustaju u rakiju nikakve primese, dok je za bakar dokazano da zna da u rakiju pusti svoje patine, ali to je opet do kvaliteta bakra, kako bi neki rekli muski zenski bakar ovo ovno, tacnije sve je u cistoci samog bakra, pa se od takvih i prave najkvalitetniji kazani...

Gore kolega pomenu francuska vina, i oni tacno imaju tradiciju i svoje recepte, sta mislite da ce vam reci neko njihove tajne strogo cuvane recepte, pripremanje kljuka, sta sve stave u njih i da li u opste i stavljaju sta to niko nezna mozemo nagadjati, ali je jedno sigurno kao sto Car rece niko se nece igrati sa svojim proizvodom ako taj proizvod ima kvalitet kakav ima, i iako ima prodaju kakavu ima, a sve zarad kako sam gore obelezio KOLICINE, to je takozvana komrecijalizacija koja je i dosla sa zapada, daj da se sto vise izroka, nastanca, a kvalitet ko te pita...

Da li treba da vas podsecam od kada se pocela masovno na ex-yu prostorima peci secerusa rakija, pogotovo u Srbiji *vojvodina i srem* medju prvima, za vreme rata u BIH i sankcija koje su bile uvedene tada SR Jugoslaviji kada se narod dovijao na sve nacine da prezivi...

Cuveni Suboticki SPAS :zli: :zli: :zli: pekli su ga od cega sve ne...

E da vi kolege gore mene pogresno ne shavtite, ne pecete vi SPAS, daleko je to od spasa, ali od tih godina dobro se secam kao danas u mom kraju su poceli da kupuju siromere, kvasce, mekinje, i naravno glavni adut SECER-od repe i trske i samo rokaj bato rakije ko blata...

Destilacija je i dan danas ista neam sta tu da se mudruje, a da li je ista rakija koja se pece na bukovom drvetu ili na ruski plin:haha: e to su pitanja, kada se kaze cista sljivovica znaci neam tu nikakvih primesa i tacka, hrastova burad su bila i ostala kao vrhunski sudovi za sazrevanje i starenje rakije i svih alkoholnih pica, i ako danas uz svu tehnologiju i nove materiajle imamo staklo, plastiku, i naravno Inox posude.

Ja inace u plastici nikada ne drzim rakiju, samo staklo, nemam nista ni protiv Inoxa smao sto je skup ali i vredi vecno traje, ali da rakija pre stakala i inoxa mora da odradi svoje bar njamanje 1 godinu u hrastovom buretu, da se oblikuje i onda je roknes u staklo i Bog da te vidi.

Svka vama cast sto ucite skole i hemija i tehnologija i sve to cenim, ali svi imamo pravo da kazemo svoj stav o necemu i kako ko spravlja u ovom slucaju rakiju, ja ne stavljam secer ni kvasac ni nista, samo kaca i sljiva.

Ziveli :ppozdrav:
 
Cenim tvoje mišljenje kao i mišljenje svakog člana na forumu, naravno ako nije uvredljivo, upravo tome i služi forum, da ispišemo naša iskustva, da prodiskutujemo i zajednički pronađemo najprihvatljivije rešenje ::namigivanje::. postavio bih ti samo par pitanja, da li je tvoj deda odvajao košticu i koru iz šljive pre stavljanja u bure i dobiojao ekselenciju, ili poluekselenciju, pre nego što kljuk stavi u kazan na rešetki izvadi koštice...to je prvo, ne treba ni pričati o kvalitetu rakije sa i bez kore i koštica, slažem se da su najbolji bakarni kazani, ali da li su dobri i bakarni hladnjaci, upravo u njima dolazi do oksidacije bakra, kada se para pretvara u tečnost i tu nastaje problem, zato je dokazano je najbolja kombinacija bakarnog kazana i prohromskog hladnjaka, oko čuvanja rakije, slažem se da je hrastovo bure najbolje za završno sazrevanje rakije, ali da li si znao da je mnogo, mnogo bolje da rakija prethodno odleži u dudovom buretu, ni ja nisam za plastiku i svu rakiju čuvam u staklu, dudovom i hrastovom buretu, a o kvasvu, vinobranu i šećeru ne želim više da diskutujem, Ing. Miša i ja smo se potrudili da vam zajedno predočimo njihove prednosti, a na vama je da to usvojite ili ne... Veliki pozz od Matketa :ppozdrav:
 
E to sam posao i da pisem gore ali ti si me preduhitrio, na tu temu nasih dedova.

Pre 20 i kusur godina gotovo 100% nasi dedovi nisu ni znali sta sadrzi kospica i kora sljive, trpali su sve u kacu, i jos govorili da kospica daje smek i aromu sljivi *mos mislit* ali to je ne znanje, od skola ko je imao tada 8 osnovne ti je kao danas magistar pa im nije ni zameriti nisu znali.

A o frakcijama i hvatanju srednje frakcije-srca i da ne govorim, o metil-alkoholu, etil-alkoholu, patocnim uljima, njihovim takcama kljucanja, o kazanima u kakvim su pekli, mnogi nisu imali ni grad za merenje jacine alkohola u rakiji koju peku pa su merili odokatvno tj. popije malo pa ako je jaka ceka jos da istekne jos patoke i furfurala da bi je rzblazio...

Jedino tada sta su imali kvalitetno imali su 1. Vrhunsku sljivu Pozegacu ORGANSKE proizvodnje 2. Hrastove kace za kominu 3. Samo Hrastovu *retko i dudovu* burad (staklo ko je imao iha) i u njima je rakija lezala godinama...eh ta rakija je u rangu konjaka, zadnju dedovu rakiju sam imao do 2004 godine staru 10 godina...kakva je to rakija bila sipala se samo specijalnim gostima...zejtin joj nije bio ravan :D i ako je bila pecena sa sve semenkama i korom sljive,na starom kazanu, ali hrast ju je obradio za 10 godina smao tako...

Tako da danas ja prihvatam svu tu tehnologiju koja ce poboljsati kvalitet, mislim na opremu a ne sirovine od kojih se spravlja rakija, dakle savremene kazane (kad bi imao para kao stoj su Kothe kazani a kostaju 20.000e pa navise) jos nisam video savremenije kazane, barik burad, aparature koje same odvajaju frakcije, masine za odvajanje kospice i kore, pvc kace i ostala prateca oprema... to je savreman tehnologija.

A ovo oko spravljanja komine je isto tehnologija i receptura, ali je ona prica za seba i treba je odvojiti od same opreme i aparture za proizvodnju rakije, znaci sam sirovina i primese koje se dodaju za spravljanje komine po nekom receptu, a svako od nas ima svoj pa tako na vom forumu mozemo i da ih razemenimo.

:ppozdrav:
 
Pre par dana sam zvao savatića http://www.savatic.com/preradavoca.htm da ga pitam kolika je cena pasirke za šljivu, ali i za drugo voće i kada mi je rekao da je 2000 evra umalo nisam pao sa stolice :sta:, ne kažem da to nije dobro, ali 2000 pa to je već velika investicija za nas, te kazane sam gledao na sajmu Poljoprivrednom 2010 i zlo je to veliko :D, savremena pecara sa svom opremom, objektom i aparaturom izađe oko 30 000 evra, bar smo mi tako okvirno računali... :cao:
 
2000 krvnih zrnaca :udri: :udri: :udri: :udri: ne isplati se :haha: :haha: :haha: :haha: :haha:

Jeste pecara nad pecarama, bilo je skoro negdje u Srbiji covek kupio Kothe savremenu destileriju 25000e, bavi se covek time porodicna tradicija bas nesto duga od negdje drugog svetsko rata mozda i pre ima i muzej rakija sredio covek sve kao diznilend, svaka cast kada moze :D
 
A ja,mucenik, imam samo jedno hrastovo,barik bure,od 235l Francuz pravi,placen 600evra,ostali nisu barik :zli: , :udri: iz oblasti Mercedes francuska..i eto ne znam sta cu sa njim..a moj kazandzija upravo ima onu dobitnu kombinaciju kazana sa prohromskim hladnjakom,a kljuk pripremam od sirovine sa ORGANSKIM POREKLOM,po najsavremenijoj tehnologijom (vinobrani,kvasci,secer.ovo,ono), i onda to nije to ?Jbg...dajte recite mi ,napokon, gde gresim!!!:haha::haha:
 
CAR je napisao(la):
Nije misljenje nego tako ide i drugacije nemoze i ja bi volio da mogu da prodam takvo sto samo krkaj cukra i kolicina se 30-50% poveca,ali kome to prodati,ok ako glavina neboli nema problema a ako zaboli sta onda mogla bi me ostati bolit ako goste rasceram..Ako ti netko trazi kukuruz secerac nemozes mu podvaliti 444 hibrid :nono: neide i gotovo.
Covek je objasnio! kakvi seceri kakvi kvasci!!! sakupis sljivu pustis je da odstoji sipas je u kazan izvadis meku pa posle prepecenicu 20 21 grad kako ko zeli i to je ona prava!! bez ikakvih dodataka!
Skroz se slazem sa tobom CAR!
 
dfiskal je napisao(la):
A ja,mucenik, imam samo jedno hrastovo,barik bure,od 235l Francuz pravi,placen 600evra,ostali nisu barik :zli: , :udri: iz oblasti Mercedes francuska..i eto ne znam sta cu sa njim..a moj kazandzija upravo ima onu dobitnu kombinaciju kazana sa prohromskim hladnjakom,a kljuk pripremam od sirovine sa ORGANSKIM POREKLOM,po najsavremenijoj tehnologijom (vinobrani,kvasci,secer.ovo,ono), i onda to nije to ?Jbg...dajte recite mi ,napokon, gde gresim!!!:haha::haha:

Verovatno ti naisla losa tura secera, nije dovoljno sladak jesi ga merio na seceromer :haha: :haha: :haha:

Ako ti je los secer i ti kvasci i vinobrani probaj dodati malo sljive pozegace, kazu da pozegaca poboljsava vrenje secera i kvasca, pa mozda i dobijes rakiju :haha: :haha: :haha: :haha:
 
uuuuuuu, moja greska rekao sam sirovina OGANSKOG POREKLA, a to je cacanska rodna,cacnska rana,cacanska princeza sto se tice sljiva, a sto se tice lozovace, to je caberne suvinjon i sadone..eto vidis da i u mojoj rakiji ima i neko voce....Sve ovo voce rezano metodom "dvogubi gijon" ., tako da daje izuzetne rezultate u prinosu :D :D :D :sta: :sta:
 
Bogami ovi sto orezuju secernu repu sa Holmerom kazu da nije najbolja ove godine ubile kise, blato, pa im ovi odbijaju mnogo kada dovezu u seceranu...

Pazi se da ti ne podvale kakav secer loseg kvaliteta da nije dovoljno sladak ::svaka cast::
Post je spojen: [time]уторак, 19. октобар 2010. 08:30:03 CDT[/time]
_________________________________________________
I da ne odemo u off, prijatelji moji u moju kacu kao sto sam i rekao, nista sem sljive, sljiva i samo sljiva.

A ko hoce da pece po vasoj recepturi slobodno nemam nista protiv, i da daj okacite te recepte da svi vidimo nove tehnologije od komine a ne na pp, cemu forum ako se pisemo na pp.

:ppozdrav:
 
::svaka cast:: ::svaka cast:: ::svaka cast::,Znaci,POZDRAV svim "rakijasima",koji stave grad u zbane i cekaju 50 %alkohola, i koji ne vade kosticu iz slljive, i koji "pljuju"na nas koji poboljsavamo precenat secera sljive sa "kristal" secerom,kao da je on pravljem od neke NEORGANSKE materije,i koji ne znaju ulogu vinobrana i selektivnog kvasca itd....Dzabe se trudim da napravim sto bolje....a na ovakav,Vas, nacin sam radio pre 15 godini i mislio da imam najbolju rakiju u kraju...Ali ,silno sam gresio...vidimo se na nekom drugom forumu... :udri: :udri: :udri: :udri: ::samo odmor:: ::samo odmor:: ::suncanje:: :pecanje: :cvetic:
Post je spojen: [time]1287496670[/time]
_________________________________________________
Naravno, na sve privatne poruke odgovaram :ppozdrav: :bravo: :D :cool:
 
Dfiskal

netrebas se ljutiti tu smo da bi raspravljali o kvaliteti i kvantiteti,ja kazem da bi i krastavaca metnuo ako bi to netko zelio i prolazilo mi.Za sad je ovako dobro nitko se nezali ni potrosaci ni ja i zasto bi izmisljao toplu vodu kad je vec izmisljena a obogatiti nemogu nit tako nit ovako samo mogu fantazirati a za to nemam previse vremena.Isto je kad netko navikne na jednu vrstu duhana i ti mu kazes ovaj je bolji a on joj zamijera i kaze CITIRAM:ma to nevredi pola pisljiva boba vode.Nemoguce da je bolja smrdljiva Morava od Marlbora ali netkom jest i on kupuje Moravu.To je jedan direktor jedne ugledne firme koju nezelim imenovati.Ja nista osim sljive nemecem u kace i naravno sve su rastove cak ih ne meljem nit cepam i tako su radili moji prandijedovi tako i ja radim i to prolazi i svi smo zadovoljni mi koji je spremamo i krajnji potrosaci.Nekazem da sutra necu raditi drugacije ako trziste tako bude zahtijevalo ali "zaglavinjati"i metati kvasa,secera,100%alkohola,aroma itd.i sipati u burad da mi stoji a to nitko nezeli piti to necu raditi.

Ovih 100l komine sto sam odvojio i usuo 10kg cukra ispeci cu i prepeci da vidim nasto to lici.Ispeci cu 44-45 stepani jaku kao ovu sto pecem bez prepicanja.Zovnucu 3-4 drugara koji su rakijasi i ja medju njima naravno posveticu paznju prilikom pecenja okusu i mirisu ako poludimo od glave necijoj mamici ce se stucati :haha: .Bez uvrede ikakve ali bit ce tako.Ako nebude tako onda cu napraviti parti kod sebe u kaficu i dati je za pola cijene ove sto je sad ako se bude svidjalo musterijama tako cu dalje svu rakiju peci ako se budu zalili nekako cu se iskupiti za tu vece posto je cijena u pola manja.
 
Прво, хвала свима на саветима! Богу хвала, испекосмо 22 литра препека од 60 процената. Молим за једначину како да израчунам колико литара воде (редестиловане) да додамо у ракију да добијемо ракију од 50 процената... Хвала још једном.
 
Марко_ПН je napisao(la):
Прво, хвала свима на саветима! Богу хвала, испекосмо 22 литра препека од 60 процената. Молим за једначину како да израчунам колико литара воде (редестиловане) да додамо у ракију да добијемо ракију од 50 процената... Хвала још једном.

Ovako ako imas 22 litra rakije jacine 60 stepeni, onda ti to dodje da joj jos dodas vode 4.576 litara destilovane da sidje na 50 stepeni.

ovo je iz tablice, i sto posto je tacno tu su proracunata i sazimanja alkohola i vode, pa tako po njoj za tvoj slucaj na 100 litara rakije jacine 60 ide 20.8 litara vode da se dobije 50 stepeni...

A formula koja je priblizna ovoj gore cifri glasi:

((kolicina u litrima x jacina u stepenima rakije koju treba razblaziti) / zeljena jacina u stepenima) - kolicina u litirima

a ovako to izgleda kod tebe:

((22 x 60) / 50) - 22 = 4.4 litra sto je priblizno onome gore od 4.576 litara :D
Post je spojen: [time]субота, 23. октобар 2010. 18:58:14 CDT[/time]
_________________________________________________
moj predlog ti je ako je to za konzumiranje da je svedes na 45% vol. i milina 50 je jako za piti, ali opet ko voli kakvu neka pravi po svom ukusu...

Ja kod sebe za pice doterujem od 43-45 %vol., a za masiranje u slucaju gripa, prehlada, povisena temperatura, i ostalo 64% leci reumu :haha: :haha: :haha: i jabukovo sirce i gripa ode za dva dana, a o belom luku i da ne govorim. :off_topic: ::namigivanje::
Ako hoces na 45% dodaj joj 7.59 litara.
 
Vec sam vam rekao da sam ispekao 6lit.rakije od drena probe radi,mogu vam reci da ima vrlo specifican i prijatan miris a kvalitet jos nemogu da procenim to ce reci drugi dok malo odlezi.nego iman jedan problem.tu rakiju nisam prepekao posto je mala kolicina i ima mutnu boju,dali neko zna kako da je izbistrim da bude cista i bistra kao prepek ili cu morati da je prepecem. :sta:
 
Sad sam bio kod kolege pece rakiju,ma nesto nevalja sa njom ali svake godine mu je takva,jednostavno nekako je kisela ja sam dvije popijo i stalno podrigujem.Sta je to?
 
Nazad
Vrh