Парадајз

Misliš folijarno:)
Bolje ti malo požuri sa presadjivanjem, jeste da ih nisi okalio ali dosta će im biti i nedelju dana napolju. Definitivno im nešto ne prija u tim čašama, možda si ih spržio sa tim djubrivima. Zato je najbolje da ih zasadiš pa ćeš dalje videti šta se dešava. Od nedelje se očekuje oblačno a kasnije i kiša pa je idealno vreme za sadnju.
http://www.accuweather.com/sr/rs/grabovac/298168/month/298168?monyr=5/01/2014
a i po mesečevom kalendaru
http://www.bunkahle.com/astrolog/mocal.cgi
 
Mislim da se Ridomil ne sme koristiti u zatvorenom prostoru, proveri sa tim tehnicarima :)
A prskanje protiv plamenjace ja vrsim samo JEDNOM, i nisam imao problema sa njom. U pripravnosti drzim Folio Gold, jer ima kratku karencu, ako nesto krene po zlu :)
E sad ako ti napolju stoji paradajz, bukvalno svaka kisa mu je pretnja. Stavi malc ispod njega. Npr. malc foliju, smanjices verovatnocu pojave gljivica, jer one dolaze iz zemlje, a i neces morati da okopavas :)
 
To znaci da mu fali nesto od hraniva. Sta imas u saksijama, u zemlji? Cime ga zalivas?
Uzmi nesto od gotovovih formulacija, u toj fazi mozda 10-40-10, plus Mg, npr. Po modrim stabljikama, kao da mju fali fosfora, ne znam da ocenim ovako sa slika.
Kakvo ti je dno saksije? Jel ravno? Ako jeste, ne moze koren da dise.
Ima tu sto sitnica. Ali bolje ce mu biti da ga presadis, samo slaba mi je biljka, patice dosta dugo.
Uzmi neki starter, isabion npr. zalij zemlju sa njim, tu gde ces saditi. Mozes i folijarno. Procitaj upustvo.

Ta biljka se mogla jos "nabildovati" pre rasadjivanja, ali sta je tu je :)
Covek se uci dok je ziv :)

Ali generalno, kada je presadis hranis je sa hranivima koji imaju vise fosfora, da se sto bolje ukoreni plus fitobakterije ili kako se vec zovu, imas nas neki fitofert, jeftinija varijanta, ili isabion, ... Zalij rupu i posle biljku kada posadis, sa tim. Onda nemoj neko vreme zalivati, dok ne vidis da pati za vodom, da se bolje koreni. Onda do cvetanja ides sa recimo 14-11-25. Dodajes kalcijum da ne pucaju plodovi. Itd.

Nikaragva,poslusao sam te a realno,i nemam puno toga da izgubim posto kasnim sa velicinom rasade i uzeo 13-40-13 posto ovaj 10-40-10 nisam nasao u nekom manjem pakovanju od 2kg!Cini mi se da mi rasada izgleda malo bolje ali je to jos uvek na nekih 15cm visine pa bi sacekao jos malo!
Zanima me koliko cesto i kada da primenjujem ovaj 13-40-13 od Italpoline!Koliko cesto da ga folijarno poprskam sa njim!Planiram rasadjivanje za nekih nedelju do 10 dana!
I jos nesto...zanima me posto su mnoga misljenja podeljenja oko navodnjavanja kasnije posle rasadjivanja...Naime,imam nesto ovcijeg djubriva i humusa za jamice kada ih posadim!?Jel to dovoljno?
CUo sam da treba dobro zaliti kada se rasadi i onda ne dirati nista 3-5 dana...zanima me proces posle toga oko navodnjavanja,otprlike na m2 tjst stabljiku?
Znam da zavisi od mnogih raktora,pa i padavina ali otprilike...
I da li koristiti nesto protiv plamenjace preventivno odma po rasadjivanju ili tek posle obilnih padavina?
Eto...ja po sistemu,priznajem da ne znam i bolje da pitam i nije sramota pitati,sramota je ne znati!:)
Hvala unapred!
 
Par slika od mog paradajza na otvorenom polako i lijepo napreduje.



 
Lepo izgleda zaista. :osmeh:
Ja sam posadio tri ture big beefa za kućne potrebe (0d 20. 04. - 03. 05.- ukupno oko 150 sadnica). Nekako je preživeo onu petodnevnu kišu i olujne vetrove sredinom maja ali prve dve cvetne grane je slabije odmentuo plod. Sada se malo popravilo i počinje da se odmeće lagano i četvrta (a negde i peta) cvetna grana ali uz primetno opadanje cvetova. Opada negde i tek oformljen mladi plod (bude svetlije boje i vidi se da će otpasti). Može li se to nekako i sa čim malo folijarno sprečiti...umanjiti
Ovo su slike od prekjuče. Tad je temperatura na suncu bila 45 stepeni a ispod zasene 37-38. Juče isto tako.

v4xszq.jpg

30skl5e.jpg

350ql3s.jpg


Izvinjavam se ako su velike slike ali ja ne znam kako da ih smanjim
Pozdrav svima:ppozdrav:
 
Imam pitanje u vezi sorti odnosno hibrida u ovom slucaju barem mislim. Imam po nekih 80 komada amatija i uragana, sam sam proizveo rasad iz semena vec su kako da kazem pred zrenjem jos malo. Ova godina je jako cudna sto se vremenskih prilika tice, lose utice na paradajz sto vidim po rodu tj onaj sprat koga je zahvatilo hladno vreme pljuskovi itd nije bas tako dobro poneo rod...pa samim tim nisam mogao bas ni da vidim pun potencijal ova dva hibrida pa me interesuje vase misljenje. Takodje sam kupio i rasadio 10 komada big beef-a, jako se razlikuje od ova dva prethodna pre svega po skromnoj lisnoj masi dok po plodu tu i tamo...nije lose. Pretpostavljam da ima i boljih i gorih sorti i hibrida, ali me interesuje pre svega rodni potencijal i kvalitet jer bih sledece godine posadio nesto vise i za prodaju, da napomenem da me za sada interesuju sorte za otvoreno polje. Hvala.
 
Nikola koji te paradajz interesuje determinantni ili indeterminantni,za preradu ili prodaju na kologram
 
Pa za prodaju onako svez, mada ono sto ostane normalno moze za preradu zar ne? Inace sto se tice determinantni ili indeterminantni svejedno mi je...
 
Pozdrav postovani povrtari!...Jedno pitanje za vas, posto nisam iz te oblasti. Naime kod kevinog paradajza se pojavile tamne pege na stablu paradajza, kao da truli stablo, prstenasto izgleda, suse se listovi i ima ga samo u gornjem delu biljke, na glavnom stablu i gde se racvaju grane. Prisutno je u svim stadijumima razvoja paradajza: pre cvetanja, u cvetanju, u fazi prvih plodova.. Zastitar u radnji mi je rekao da je u pitanju bolest: Alternaria i dao mi je galenikin fungicid-Vokal i BlueBordo, da tretiramo na svakih 7-8 dana. Sta mislite, ima li nade?
 
Jel stigao kod nekoga paradajz na otvorenom? Ako jeste datum setve, rasadjivanja i sorta? Hvala, pozdrav.
 
Poslednja izmena:
Pitanje za vas proizvodjace....
Napada mi neka buba paradajz.... zelena a smrdi.. i neke sitne crne(otprilike da su to deca od ovih zelenih) ... nadjoh da je to neka rilica.... E sad kako to resiti... Znam insekticid.... ali karenca a i necu bas da ga trujem...
Pa ako ima neko resenje...
Mala kolicina je u pitanju.... Na otvorenom je i krece da rumeni...zri..
Unapred hvala....
 
Jel stigao kod nekoga paradajz na otvorenom? Ako jeste datum setve, rasadjivanja i sorta? Hvala, pozdrav.

Stigao nešto oko 20. juna. Imaš gore u mom postu kad je sadjen i sortu. Dosad je pobrano i sazrelo oko 20 kg od oko 150 sadnica. Datum setve je negde sam početak februara (mislim da je 2. februar što mi se čini baš puno od setve do rasadjivanja ali vreme nije dalo).

- - - - - - - - - -

Pitanje za vas proizvodjace....
Napada mi neka buba paradajz.... zelena a smrdi.. i neke sitne crne(otprilike da su to deca od ovih zelenih) ... nadjoh da je to neka rilica.... E sad kako to resiti... Znam insekticid.... ali karenca a i necu bas da ga trujem...
Pa ako ima neko resenje...
Mala kolicina je u pitanju.... Na otvorenom je i krece da rumeni...zri..
Unapred hvala....
Ja baš nisam proizvodjač ali trujem te bube i velike i male tamo gde povrće neće brzo pristići (actara, lambada, tonus..) a na ostalom kupim. Od početka sam ih trovao tako da ih ima sada malo i nije problem ;-)
 
Dobar je big beef, mada, meni onaj rozi bolji :) Ali trenutno imam 10 struka big beefa i po 80 amatija i uragana, videcemo kako ce se pokazati.
 
Imam Big beef, NS Jabucar i Superior Maraton. Za sada je Maraton najbolji, pa beef, pa Jabucar. Inace jabucar je kasno i posejan i manji je u porastu, ali ocekujem i na njemu solidan prinos. U principu nije ni sejan zbog prinosa, vec zbog ukusnog paradajza.
 
ljudi pozdrav,imam problem sa paradajzom u pitanju su hibridi big beff i melodija plodovi su zreli i meki a odozgore je zelen sta moze to biti?
 
Nazad
Vrh