Парадајз

Od domaćih hibrida paradajza svakako treba saditi KAZANOVU od SUPERIORA!!! Ovaj paradajz ima i prinos i ukus...Cena semena je dosta povoljnija u odnosu na uvozne hibride...
 
Jel radio neko palanacki sent pier? I kad bi trebalo posejati seme za pikirani rasad koji ce se saditi napolju, ne pre 1. maja. Posle pikiranja bi bio u tunelu bez grejanja (5m sirina i 2m visina)
 
Jel radio neko palanacki sent pier? I kad bi trebalo posejati seme za pikirani rasad koji ce se saditi napolju, ne pre 1. maja. Posle pikiranja bi bio u tunelu bez grejanja (5m sirina i 2m visina)

Ja sam radio seint peri i ima dobar plod ali slab prinos.Sa setvom mozes krenuti sad.Dosta je tvrd tako da je dobar za transport.
 
Ja sam sejala paradajz oko 15og,nikao je ali se mnogo izduzio.Stavila sam ga na malo hladnije mesto.Dali je to u redu i sta da radim?Sadicu ga na otvoreno
 
izduzio se zbog manjka idealnog luxa svetlosti u prevodu nema dovoljno svetla i za sadnju na otvorenom si pozurila krajem meseca je trebala biti setva ali ako imas tunele kojim ces ga pokriti ok
Ja sam sejala paradajz oko 15og,nikao je ali se mnogo izduzio.Stavila sam ga na malo hladnije mesto.Dali je to u redu i sta da radim?Sadicu ga na otvoreno
 
MOže li neko da napiše kompletno uputstvo ili da okači link do pdf knjige kako se priprama paradajz ,počev od kontejnera,preko pikiranja..pa do rasadjivanja u baštu.Znači, sve..od zemlje koja se stavlja u kontejner..koja vrsta,koja proporcija..grejanje u plasteniku..znači, kompletan proces.Gledao sam na you tube ali bi više odgovarala neka knjiga koja se bavi tom temom.
Mislim na paradajz za kucnu upotrebu.Ništa za prodaju rasada,paradajza i sl.
 
MOže li neko da napiše kompletno uputstvo ili da okači link do pdf knjige kako se priprama paradajz ,počev od kontejnera,preko pikiranja..pa do rasadjivanja u baštu.Znači, sve..od zemlje koja se stavlja u kontejner..koja vrsta,koja proporcija..grejanje u plasteniku..znači, kompletan proces.Gledao sam na you tube ali bi više odgovarala neka knjiga koja se bavi tom temom.
Mislim na paradajz za kucnu upotrebu.Ništa za prodaju rasada,paradajza i sl.
Imate maltene sve u temi o paradajzu samo malo listajte temu i mnogo cete nauciti ako ste pocetnik
 
evo ja sam cijelu temu upravo procitao pa me zbunilo par komentara ako moze neko da mi odgovori bio bi zahvalan
1.neko je spomenuo big beef da ga pusta do 1.2metara i zakida vrh?
2.kada se koristi npr. kalijum nitrat kad sulfat?
I
3. da li je neko sadio paradajz melodija f1 kakav se je pokazao?
 
MOže li neko da napiše kompletno uputstvo ili da okači link do pdf knjige kako se priprama paradajz ,počev od kontejnera,preko pikiranja..pa do rasadjivanja u baštu.Znači, sve..od zemlje koja se stavlja u kontejner..koja vrsta,koja proporcija..grejanje u plasteniku..znači, kompletan proces.Gledao sam na you tube ali bi više odgovarala neka knjiga koja se bavi tom temom.
Mislim na paradajz za kucnu upotrebu.Ništa za prodaju rasada,paradajza i sl.

http://www.maturskiradovi.net/forum/attachment.php?aid=2136 Pogledaj ovdje .
 
Hvala svima.
@semmo, link je sjajan, sve je objašnjeno.

Kontejneri za rasad sigurno mogu da se kupe u svakoj poljoprivrednoj apoteci?
Nisam ih nešto vidjao do sada.
Takodje me interesuje da li je bolje uzeti polipropilenski ili od stiropora?
Da li isti taj kontejner moze da se koristi i za paradajz ,za papriku ajvarušu, ljutu papriku i kasnije i za cveklu?
Uzeo bih onda više tih kontejnera,jer meni za domaćinstvo ne treba više od 70tak hibridnih sadnica paradajza.
Za papriku ajvarušu ću morati da izračunam koliko bi bilo potrebno sadnica za 100kg ajvara.

Da li je neko sadio plavi paradajz (patlidžan) superiorov?
 
Poslednja izmena:
Pozdrav svim ljubiteljima i uzgajivacima ove blagotvorne biljke...
Prva godina kako sam resio malo posaditi paradajz,iskljucivo za svoje licne potrebe...Dakle,nemam plastenik vec sam seme sam posadio i drzim ih uz prozor stana do rasadjivanja koje cu izvrsiti na placu kod sebe!
Posadio sam tri sorte...volovsko srce,marmande i san marzano!Prve dve su se solidno primile a treca jako slabo raste ali o njoj nesto kasnije posto mi i nije prioritet!
Problem na koji sam naisao jeste da mi listovi venu a kotiledoni listovi zute,ponegde cak i opadaju...
E sad,posto sam totalni amater i neke osnovne stvari sam prikupio kao i vecina najbljolje je da slika objasne umesto mene...
Zanima me sta moze biti ovo i ima li nade za moju rasadu?Hvala unapred na brzom odgovoru...
p.s super je forum i zao mi je sto se ranije nisam prikljucio i saznao za njega...hvala svima na pomoci jer bas mi je stalo da uspe,trudim se jako ali priznajem,znanja i iskustva jako slabo...
IMG_0986.jpg


IMG_0984.jpg


IMG_0988.jpg
 
Ništa to ne smeta samo je vreme da ih posadiš napolju. Kad se primi počupaj te listove.
 
To znaci da mu fali nesto od hraniva. Sta imas u saksijama, u zemlji? Cime ga zalivas?
Uzmi nesto od gotovovih formulacija, u toj fazi mozda 10-40-10, plus Mg, npr. Po modrim stabljikama, kao da mju fali fosfora, ne znam da ocenim ovako sa slika.
Kakvo ti je dno saksije? Jel ravno? Ako jeste, ne moze koren da dise.
Ima tu sto sitnica. Ali bolje ce mu biti da ga presadis, samo slaba mi je biljka, patice dosta dugo.
Uzmi neki starter, isabion npr. zalij zemlju sa njim, tu gde ces saditi. Mozes i folijarno. Procitaj upustvo.

Ta biljka se mogla jos "nabildovati" pre rasadjivanja, ali sta je tu je :)
Covek se uci dok je ziv :)

Ali generalno, kada je presadis hranis je sa hranivima koji imaju vise fosfora, da se sto bolje ukoreni plus fitobakterije ili kako se vec zovu, imas nas neki fitofert, jeftinija varijanta, ili isabion, ... Zalij rupu i posle biljku kada posadis, sa tim. Onda nemoj neko vreme zalivati, dok ne vidis da pati za vodom, da se bolje koreni. Onda do cvetanja ides sa recimo 14-11-25. Dodajes kalcijum da ne pucaju plodovi. Itd.
 
Ajde bre Nikaragva pa čovek oće da posadi za sebe a ne da ide na takmičenje za najveći paradajz. Pošto mu je prvi put verovatno je i zemlja 'nova' pa krljanje kojekakvih veštaka nema smisla, naročito ako hoće ukusan paradajz. A i ako mu je zemlja loša (što sumnjam u Mačvi) bolje je da uzme stajnjaka jer je to zakon za paradajz.
Jesta da mu je rasad u slaboj kondiciji ali nije to ništa strašno. Tek posle presadjivanja će videti kako napreduje dalje...nema smisla odmah ga izbombardovati sa gomilom djubriva jer je i to šok za njega.
Posle ovolikih kiša minimalno vode prilikom presadjivanja! čak može da se presadjuje i bez vode.
 
Zavisi kakvo je zemljiste. Meni je evo danas vec, zemlje suv suva, kao da nije bilo kise. Doduse u jednom delu baste. U drugom je skoro lokva.
 
Naravno uvek vrsta zemlje diktira sve što na njoj može ili treba da se radi. Ne postoji univerzalni recept, svako mora malo da eksperimentiše ne bi li izvukao maksimum a da pri tome ne naškodi zemlji, nego da je poboljša sa svakom sezonom.
 
U moj plastenik ~150m2 sam prosle jeseni na manje vise ok zemlju, bacio oko 2,5 tone stajnjaka. Naravno prihranjivao sam i pored toga. Na toj povrsini je bilo oko 400 biljaka paradajza. Ove godine sam frezirao u prolece, od stajnjaka nije ostalo ni zrno. Pesak, bukvalno, nema nista u zemlji. Ne mozes je prepoznati od prosle godine :)
 
Ako ti je peskovita zemlja malo gline će da napravi čudo, što se tiče boljeg vodnog režima, strukture i zadržavanja hraniva. Nije to količina stajnjaka koji može da ostane naročito posle paradajza. Ja nabacim negde 5cm komposta (koji je mnogo trajniji) pa opet ne vidim ni traga od njega sledeće godine, jedino se oseti razlika u strukturi na ovoj teškoj glini. I tako svake godine po neki kubik komposta pa će valjda jednog dana:) od ove četvrte klase biti baštenska zemlja...za neku drugu generaciju.
 
Hvala na savetima puno!Koristio sam samo na savet poljoprivrednog tehnicara u apoteci preparat Murtonik,slozeno neorgansko cvrsto djubrivo kojje ime azot,fosfor,kalijum,bor,bakar,gvozdje,mangan i cink i prskao sam ga folikularno!Pored toga on mi je rekao da koristim zajedno sa njim ridomil gold za suzbijanje plamenjace u srazmeri prema uputstvu!Ne vidim da je dalo bilo kakve rezultate sto se ovog problema tice...
To sam odradio pre nedelju dana...Da li bi mozda trebao ponovo,samo prehranjivanje,bez ridomila?
Jos uvek su mi rasade u zatvorenom prostoru,doduse iznosio sam malo na terasu koliko je to lose vreme dozvoljavalo zadnjih dana!Konacno lepo vreme zadnja dva dana pa koristim da ih malo osuncam...
E da,kupovao sam humus u Maxi diskontu...tako da ne vidim problem u zemlji!
Planiram tek da rasadjujem negde oko 20-og...
Stvarno puno znaci svaki vas savet...
 
Nazad
Vrh