Парадајз

Mislim da to mozes da postignes sa 100-150 kvadrata, ali nek se javi neko iskusniji.
Ukoliko sam radis, znaci ruke dzabe, delovi ne bi trebali da predju 1500e za 150m2. Cak i dosta manje, ali racunao sam da nemas nista za navodnjavanje, pumpu, creva, bunar, ...
 
1500e je puno novca za 1-1.5ari.Verujem da se isplati u prinosima,ali za sada pod vedrim nebom.
Vodu imam,plastenik bi bio na 20tak metara od vode.Sve ostalo(kap-po-kap ili kakva creva trebaju),to nenam.
Skrenusmo sa teme,verovatno je prikladnije u temi za plastenike.Ne znam da li postoji,verujem da je kreirana do sada.
 
Sjajno.To sam želeo da čujem.Puno hvala.
Što se kolja tiče,najmanji problem,jer imam već pripremljeno 100 kolja(bukovih),uglavnom su preko 1.70cm u visinu,kada se pobodu u zemlju.

Gledao sam njihove sorte paradajza,odgovara mi da je sočan,jer sve planiram u zimnicu.Poslušaću te,dobra je ideja,par ranih sadnica,a ostalo ću Maraton.

I ja sam ove godine jednom preprskao fungicidom protiv plamenjače.Izgledao je sjajno,ali rod slab.Na 64 sadnice sam samleo duplo manje.
Koliko mi preporučuješ da zasadim Maratona,na koliko kočeva?Koliko semenki ide u kućicu?Pitam,jer se obično ostavi 2-3 biljke,po kućici,kada izrastu,pa ne znam da li je to slučaj i sa hibridnim semenom,tj. sadnicama?
Planiram sledeće sezone od njega da proizvedem 200lit. mlevenog paradajza za zimnicu.

Koliko si ostavljao razmak od sadnice do sadnice?Ove godine sam pravio manji razmak i kada se raširio,jedva sam se provlačio izmedju da ga berem.

Dosta je 1.7m da su kolja. Kad mu zakines vrh na 4-5 spratu to je ok. Maraton je vise konzumni paradajz, ali moze naravno i u zimnicu. Ja nisam proizvodio rasad, vec sam kupio na pijaci od coveka od koga godinama uzimamo rasad. Razmak sadnje 1m izmedju redova i 0.4m izmedju dve sadnice. U jednoj kucici jedna biljka. Nema potrebe 2 biljke jer je kao sto sam vec napisao, izuzetno glomazan. Ako ces iz semena da ga sejes, onda moras neku vrstu mini plastenika ili u nekoj prostoriji gde se greje da ga posadis. Ja sam polovinom aprila uzeo rasad a bio je oko 30-35cm visok. Tako da polovinom marta ili cak ranije ga moras posaditi ako hoces da imas dobar rod, Prinos ti ne znam reci, jer smo ga mi jeli, nosio sam rodbini, drustvu u Bg i pravili smo kuvani paradajz, ljutenac itd. Nista od toga nije mereno. Uglavnom dobro je rodio i sadicu ga opet.
Racunaj da ce biti minimum 2-3kg po struku (1m x 0.4m, ako ides gusce bice i manje paradajza po struku). Za 200l treba oko 350-400kg ploda, treba sigurno jedno 150 sadnica da budes siguran da ces imati dovoljno. Medjutim uzmi u obzir da je Maraton konzumni paradajz i nece ti dati taj kvalitet (gustinu) cedjenog/kuvanog paradajza kao namenski hibridi/sorte za to.

p.s. Nema svrhe gusto saditi paradajz. Misljenja sam da isto rodi po jedinici povrsine, samo sto budu sitniji plodovi i teze sazreva (zaklonjen od sunca) u odnosu kada se malko redje posadi. Takodje i meni branje predstavlja problem jer sa mojih 105kg treba proci izmedju paradajza, pa gledam da bude komotno :osmeh:
 
Detaljno,nema šta.
Svaka čast.

E sad, mislio sam da si naručio Superior kesice,direktno od njih.Tek sada razumem da si kupio od čoveka koji je već imao rasad.
Nemam čoveka kojem bih verovao,tako da ću morati početkom Marta da već naručim Superior Maraton,ili već neki drugi,koji ne mora samo u plastenik,a da je namenski za zimnicu.Takav ću napraviti rasad u 150 čašica od jogurta,pa u Aprilu igram na sigurno,direktno u zemlju,pa polako.

Da li je Maraton bolji po ukusu za zimnicu od onih pijačarskih paradajza,što ih prskaju preparatima da pre sazre?Ako jeste,onda dileme nema..jer upravo to i želim da izbegnem,a to su otrovi.Kada dodje sezona za zimnicu,na pijaci crveni paradajz bude i 25din/kg.Svako racionalno,deduktivnom metodom,introspektivno :) dolazi do premise da je isplativije dati 2500din za 100kg,nego čitavu godinu rizikovati i dangubiti u proizvodnji svog,organskog,paradajza.
Medjutim,ta logika razmišljanja je Pandorina kutija.
 
Detaljno,nema šta.
Svaka čast.

E sad, mislio sam da si naručio Superior kesice,direktno od njih.Tek sada razumem da si kupio od čoveka koji je već imao rasad.
Nemam čoveka kojem bih verovao,tako da ću morati početkom Marta da već naručim Superior Maraton,ili već neki drugi,koji ne mora samo u plastenik,a da je namenski za zimnicu.Takav ću napraviti rasad u 150 čašica od jogurta,pa u Aprilu igram na sigurno,direktno u zemlju,pa polako.

Da li je Maraton bolji po ukusu za zimnicu od onih pijačarskih paradajza,što ih prskaju preparatima da pre sazre?Ako jeste,onda dileme nema..jer upravo to i želim da izbegnem,a to su otrovi.Kada dodje sezona za zimnicu,na pijaci crveni paradajz bude i 25din/kg.Svako racionalno,deduktivnom metodom,introspektivno :) dolazi do premise da je isplativije dati 2500din za 100kg,nego čitavu godinu rizikovati i dangubiti u proizvodnji svog,organskog,paradajza.
Medjutim,ta logika razmišljanja je Pandorina kutija.

Svaki paradajz koji ti budes proizvodio a da je seme poreklom sorta ili matori hibrid je daaaaaleeeeko ukusnije od pijacarskog. Nije to nista komplikovano. Svaka 2-3 dana pokidas zaperke i uvezes za pritku one biljke koje su izrasle (ja vezem na 2-5 mesta u zavisnosti od pojedinacne biljke). Oplevis od trave i malo prekopas motikom kad vidis da se svorila pokorica. Ja sam to radio sve kampanjski kad imam vremena.
Ne smes da dozvolis da se zatravi i da popada paradajz, tada ce ti trebati 5x vise vremena i volje da to sve uradis i dovedes u solidno stanje usev.

p.s. Ako taj na veliko na kraju kosta 25din, tvoj kosta ipak vise, jer ti berbu pocinjes ranije, dok je cena paradajza i 60-80din pa i 100din. Kvalitet domaceg i pijacarskog nije za porediti.
 
Sve to radim,hvala za savete.Ove godine sam 4x okopavao 64 sadnice,vezivao,zakidao,ali je seme bilo obično,iz kesice,iz poljoprivredne apoteke,nisam ja to kupio,već roditelji.Naredne sezone me niko neće prevariti.Kupiću hibridno seme,proizvešću rasad,pa da uložim truda i rada kao što sam ove godine,nadam se realnom prinosu.

Imaš li iskustvo sa paprikom (ajvarušom)?Već sam postavio isto pitanje u temi 'paprika',ali nema repliciranja,verovatno ljudi rade na veliko.
 
I mene zanima kako se racuna paprika, odnosno koliko moram da posadim paprike model "roga" za ajvar, da bih dobio oko 100kg ploda?
 
Ove godine na koren paradajza je izraslo nesto nalik cvecu lila boje.Mislim da je to parazit ali ne znam kako da ga unistim.Cupala sam svaki cvet a ono se pojavilo na druga mesta.Bilo je i prosle godine u manjem broju.Sta da radim da se ne pojavi i sledece godine?Paradajz sam sadila na drugo mesto i pazila na plodored
 
Imam oko 400 struka poljskog paradajza kojem je list ostecen od mraza oko 60 posto i vise,inace bio je pokriven zasenom kad je bio mraz,paradajz je pun roda koji je vecinom zelen nesto je pocelo i da sazreva,ali rod uglavnom nije promrzao,sta mi je sa tim rodom pametno ciniti,da ga ostavim da sazreva na biljkama ili da ga oberem i utoplim npr cebadima u zatvorenoj prostoriji da sazri,cuo sam da to moze,steta mi da to propadne ima dosta roda jer nije uopste bran.......
 
dole napisano ne znam da li vazi za vec smrnuti paradajz/mraz/.
ubrani zelen paradajz se stavlja u plitke gajbe /od bresaka.../ jedan red samo ,dole u gajbu se stavlja novina ,poslaze se paradajz zeleni a moze se staviti i nekoliko crvenijih i opet pokrije novinama . gajba se stavi na tamno mesto .
Ako je paradajz nezreo, a želite da što pre sazri stavite ga pored jabuke ili zrelog paradajza. Isti efekat se postiže kada se zeleni paradajz pojedinačno uvije u novinski papir i ostavi tako par dana da sazri.
Meðutim, ako je paradajz omekšao ili je prezreo postaće čvrst i svež ako ga potopite u slanu vodu i ostavite u njoj 30 minuta.
 
Procitao sam celu temu o paradajzu i uglavnom se pominju strane sorte i hibridi.Da li neko koristi neke domace hibride? Ja sam trenutno amater u povrtarstvu,gajim za sopstvene potrebe,ove godine sam od komsije( koji se plastenicima bavi duze vreme) kupio rasad "sef f1" i "sidra f1" proizvodjac semena je Institut Smederevska Palanka.Moram priznati da sam veoma zadovoljan prinosom,nesto sam prodao ,nesto podelio a i dosta mi je propalo.Bilo je i par slucajeva da je pucala pritka na kojoj je paradajz.Plodovi su ukusni,okrugli i bez one zelene kragne.
 
Sejao sam prosle godine balkan f1 od iste kuce bilo je paradajza za vagon i bio je odlicnog ukusa, ove godine sejem ponovo
 
Ja stalno sejem njihove paradajze,ukus je neprevazidjen.holandski hibridi radjaju puno ,ali su bez ukusa .Problem sa semenom instituta ,po meni, je neujednacen kvalitet
 
Šta je to što ga čini NEPREVAZIĐENIM? Prinos? Ukus?
Ovako da vam odgovorim na pitanje:Mozda sam malo preterao kada sam napisao da je neprevazidjen ali prosle godine po prvi put sam posadio u plastenik par komada iako znam da je to paradajz za proizvodnju na otvorenom i tako ga sadim godinama i rezultati su bili fascinantni,krupan plod,veoma ukusan i prskan je i zalivan samo koprivom tako da su ga i bolesti zaobisle.

- - - - - - - - - -

Moram da napomenem da sam u istom plasteniku imao i big beef,hektor{odlican paradajz},mobil{los prinos i tvrd i kad je sto posto zreo},amati i nemo neta{dosta dobar}.
 
što se tiče ukusa-slažem se...međutim NS jabučar nije za komercijalnu proizvodnju,plodovi se ne mogu čuvati,već pri sazrevanju gube čvrstinu...
 
Ja sam sadio samo big beef. Odlican mi je ukus za salatu. Ko god ga je probao, nije vise nigde drugde isao po paradajz :)
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh