Парадајз

Pa biljka je živi organizam. I čovek da to popije, kroz neko vreme od trovanja bi se očistio. Vidi hemoterapija, to je klasično trovanje.
 
Neke stvari nisam znao do skoro,a nisam ni razmisljao o tome.
Kada nasi uvoznici napisu uputsvo o upotrebi i karencama svesno nabilduju trajanje karence i mirni su pred zakonom.
ako je karenca 3 dana stave 14 i mirno spavaju.da bi se to uradilo kako valja njih to kosta papreno i na ovaj nacin se obezbedjuju.Tako za neke preparate po evropskim standardima bude karenca 3 dana ,a kod nas za isti preparat 7 ili 14 dana.Jednostavno nije placen taj dokument i uvoznik se ogradjuje od posledica.
Ne nabilduju nasi nista. Nasi zakoni su dosta stroziji od evropskih, e tek od americkih. Susina price je da multinacionalne kompanije proizvodjaci zastitnih sredstava kroje zakone kako hoce i u interesu im je sto manja karenca, kako bi proizvod bio sto je moguce popularniji. Na srecu mi smo malo trziste, pa im nismo zanimljivi toliko.
 
Bas tako. Plus to sto je vecina preparata registrovano za mali broj kultura. Registracija kosta puno i placa se za svaku kulturu posebno, pa kompanije registruju samo za kulture koje su najzastupljenije
 
Ne nabilduju nasi nista. Nasi zakoni su dosta stroziji od evropskih, e tek od americkih. Susina price je da multinacionalne kompanije proizvodjaci zastitnih sredstava kroje zakone kako hoce i u interesu im je sto manja karenca, kako bi proizvod bio sto je moguce popularniji. Na srecu mi smo malo trziste, pa im nismo zanimljivi toliko.
Ako su nasi propisi stroziji, zasto se onda kroz medije moglo cuti, da su kod nas jos uvek u upotrebi neki otrovi, koji su odavno zabranjeni, jer nanose vise stete, nego koristi?
 
U upotrebi su jer ulaze ilegalnmim putevima iz Turske, Albanije i ne znam vec odakle. Pritom treba uzeti u obzir da zabrana nekog preparata moze biti izdejstvovana ne samo zbog njegove stetnosti, vec i pod pritiskom nekih interesa. Dolazi novi preparat te namene koji je maaaaalko skuplji i naravno ekoloski. Posle 5-10g ce se ispostaviti da i nije bas bio ekoloski. :cao:
 
Naravno, trzisna utakmica se igra non stop, nema poluvremena :)

Ono sto nama nedostaje, jeste kontrola proizvoda. Tada bi se daleko vise izbegle situacije, da "strucnjak" oprska papriku ujutru i posle podne je iznese na pijacu. I to gotovo uvek po pravilu se lati za preparate koji imaju karencu 40 dana, a kostaju 200 dinara, a ne za neke koji imaju karencu 1-3 dana, ali kostaju 3-4000.


Misljenja sam da se sve bolesti, koje imaju ikakve veze sa otrovima u proizvodnji hrane, makar 50% smanjile, samo kada bi citali upustva.
Jer kako druge zemlje koje 30 puta vise od nas koriste sve neorgansko, otrove,... imaju zivotni vek dosta duzi, plus manje obolelih. Mi smo sa nasom organskom hranom prvi u evropi sa nekim smrtnim oboljenjima.
Ali ovo je vec prica za neke druge teme :)
 
Upravo tako. Kod nas nema kontrole kvaliteta i nema nikakve kaznene politike. A svest o zdravlju ne postoji.
 
Nismo mi ni u cemu prvi,osim u prevarama i sl.
Registracija preparata kosta debelo i svaka stavka se posebno naplacuje,tako da kompletno da se uradi sva dokumentacija kosta poprilicno.Posto smo malo trziste ai banana drzava,ne mora se to sve i eto raskoraka sa svetom.
Ja licno sto se tice karence savetujem se sa zastitarom i tako i planiram prskanja i berbe.
Tacno se zna karenca za svaki proizvod i to se postuje.E sad i to se placa tako dA nije u redu da ono sto ja placam nekom poklanjam i zato necu nista konkretno da napisem.
Mada 95% ljudi se ovde izjasnjava da ne koristi hemiju i nije im ni potrebno da znaju o tome.
 
Sadis paradajz bez naslona, tj. kočeva?
2w4ige1.jpg

24pj4ti.jpg

1zlrlhk.jpg

2hz0iok.jpg

20jqlnp.jpg

t80rk1.jpg

t80rk1.jpg
 
ovaj je baš dobar 100%zdrav tako zdravog neće biti puno ovde skim god sam pročo svi se zale
 
@ reggacci
Ako dobro vidim ovo je tzv sljivar. Jel imas neki ugovor za otkup ili ga cedis i tako prodajes?
Kako se tebi pokazao ledjni atomizer u zastiti? Jel bolje odradi posao od traktorske prskalice?
 
:osmeh:Imam i ja ovakav atomizer. Neunistiv je a radi posao ekstra. Ja sam mu namestio rotacionu diznu od vilagera i radi za sve pare. Bolji je definitivno od prskalice jer duva, ubija. Kad prskas sa atomizerom on produvava svuda i treperi list, a prskalica samo odozgo.
 
@ reggacci
Ako dobro vidim ovo je tzv sljivar. Jel imas neki ugovor za otkup ili ga cedis i tako prodajes?
Kako se tebi pokazao ledjni atomizer u zastiti? Jel bolje odradi posao od traktorske prskalice?
Nebojsa tintoreti ti je sve rekao ,i zamisli kako bi ovuda prosao traktor sve bi pogazio obrati paznju na kukuruz sa strane pa ce ti biti jasno koliki je to paradajz inace ovo je ugovoreno za Italijane semenski Zan Marzano a pulpu pasterizujem i punim u flase
inace sa atomizerom trosis i manje hemije ovaj je prskan ove godine dva puta samo ali dobije svugde hemiju posto ga atomizer prevrce
 
folijarno prihranjivanje

Nisam našao zgodnije mesto pa zato pitanje ovde.
Prihranio sam folijarno paradajz na otvorenom sa NPK 10-10-40.
Posle sat vremena pala je kiša.Šta mislite da li je i koliko biljka usvojila?
 
Nisam našao zgodnije mesto pa zato pitanje ovde.
Prihranio sam folijarno paradajz na otvorenom sa NPK 10-10-40.
Posle sat vremena pala je kiša.Šta mislite da li je i koliko biljka usvojila?
prvo i da nije pala kisa nista nisi uradio posto se npk djubrivo nekoristi za folijarnu prihranu ako sam dobro shvatio npk si razmutio u vodi i sa tim prskao.
ako ces folijarno prskati paradajz recimo da koristis Kemiru starter posle rasadjivanja,fertikare 1 u intezivnom porastu,fertikare 2 do cvetanja fertikare 3 za vreme guranja plodova uz dodatak calcijuma i kad zarudi kalijum
 
prvo i da nije pala kisa nista nisi uradio posto se npk djubrivo nekoristi za folijarnu prihranu ako sam dobro shvatio npk si razmutio u vodi i sa tim prskao.
ako ces folijarno prskati paradajz recimo da koristis Kemiru starter posle rasadjivanja,fertikare 1 u intezivnom porastu,fertikare 2 do cvetanja fertikare 3 za vreme guranja plodova uz dodatak calcijuma i kad zarudi kalijum
Koristio sam đubrivo za folijarnu prihranu naziv ne stavljam zbog reklame.
Izraz NPK koristio sam samo da pokažem odnos elemenata ako je uopšte bitno za moje pitanje.
 
Поздрав повртари,чиме штите парадајз на отвореном од бактериозе и пламењаче ове године,хаос је од ових киша,сваки дан..Код мене су сорте Биг Бееф и Мелодија на отвореном..Добро рађа али га напада пламењача а мсм и бактериоза.Прскам са Мелоди па кад сам то потрошио онда сам Антраколом и после тога Хемоканазол и Елиос али ми се чини да је не лече и не заустављају ширење како ја хоћу..Има ли ко какав савет?
 
Nazad
Vrh