Парадајз

Sta je sa ovim mojim paradajzom?Imam na par strukova ovo,i to na najboljem tj.najrodnijem...Prihranjivao sam ga sa koprivom u ranijim fazama 2-3 puta,Mortonikom jedan put i Magnezijum sulfatom na koren i jednom preko lista...Evo slika,ne verujem da je nedostatak hrane mada opet moze biti,na mladim listovima se vide ostecenja i zute tackice,slikano je mobilnim pa je malo losija ali sigurno znate o cemu je rec iz iskustva
ejeq6p.jpg
b54irm.jpg
 
Imam Magnezijum sulfat 11% Azota i 16% Magnezijuma,nece mu ni to skoditi jel da?! Sinoc sam isprskao sa Bioplant Florom a veceras cu sa ovim Magnezijumom ako ga ne povrati to onda moram uzeti neki San,An na merenje pa razblaziti i isprskati preko lista ili mozda bolje da ga zalijem tim rastvorom posto kap po kap nemam,to uvodim sledece godine...
 
Pozdrav svima. Molim vas za pomoc.

Imam nekih 40-ak struka paradajza Medeno srce. Gajim ga u dvoristu za sebe i svoje. Do pre nekoliko dana je bio super, narastao velik i modro zelen, a onda su neke stabljike pocele da zute i pojavile su se neke fleke po listovima.

v1kp.jpg


3kf9.jpg


nnft.jpg


et99.jpg










Poslednji put sam ga prskao Bordovskom corbom 1. jula, posle onih kisa krajem juna.
Sta da radim ? Beremo ga svaki drugi, treci dan. Da li uopste moze necim da se prska ?

Unapred zahvalan, Zoran.
 
Morao si ranije da reagujes nekim preventivnim fungicidom.U pitanju je alternaria solani i jedini efikasan preparat protiv nje je Score,i to sto pre u samom pocetku bolesti.Dakle uzmi Score i pokusaj da lokalizujes bolest i u par tretmana sredis paradajz.Inace ovoj gljivici pogoduje duze suvo i izrazito toplo vreme,a to smo upravo i imali.Preventivno si mogao da radis gotovo svim boljim fungicidima protiv plamenjace koji imaju dejstvo i na alternariu-quadris,bravo,equation pro,acrobat...Inace karenca za Score u EU za paradajz je 7 dana.
 
Ljudi kakva je situacija kod vas sa paradajzom jel rodio ili zavrsio karijeru meni nekako slabo zri neznam stase desava al ova godina mije nekako zeznuta em nije rodio kako bi trebo em nezri prosle one susne sam imo duplo vise nego sad ove a ista povrsina::jako_besan::::samo bes::
 
prosle godine sam imao od 200iak nasadjenih korena paradajza izmedju 350-400kg paradajza, ove godine od 170 nasadjenih korena bicu srecan ako izvucem i 100kg. Svi u mom kraju koji smo nasadili paradajz posle letnjeg Sv.Nikole imamo slab rod, ono ladno vreme maja i pocetkom jula ga je opasno zeznulo u sred cvetanja nije bilo insekata da ga oprase i rod je visestruko manji, plus jake rose u to vreme su dovele do pojave plamenjace pa ladni dani i jos ladnije noci su usporile razvoj biljke i eto problema. Kod mene poceo da zri vidim ima svega desetak -20ak zrelih, nisam ga nesto forsirao folijarnom prihranom zadnjih 20 dana dobio je samo wuxal Ca, redovno ga navodnjavam bacao sam mu sveze kokosinje djubre jedanput prilikom navodnjavanja i malo ureje.
@skal mozes da ga prskas kalijumom da malo bolje zri
 
To je cena na veliko na kvantasu. Ne znam koliko je na malo. Ovde kod mene se prodaje po 50. Verujem da ima i za manje, ali je losiji sigurno.
 
jeftin paradaiz ove godine , ja sam do sada nabrao sa 200 tinjak struka 600 kg i tu sam oko pola berbe prvi x sadim za prodaju cena je 35 din u loznici na kvantasu
 
Planiram,naredne sezone,za svoje potrebe,da posadim 100-150 sadnica paradajza.Ove godine sam imao 64 i samleo sam 30litara mlevenog paradajza za zimnicu.Pošto se ja nisam pitao za seme,sejan je neki bezveze paradajz iz kesice iz poljoprivredne apoteke.3 puta sam ga okopavao,zalivao uredno,bacao mu jednom KAN (27% Azota),super je izgledao,bujan,veliki,napredan,a kada je doneo plodove,bili su dosta sitni i nije ih bilo puno.

Zbog toga sam odlučio da stvar uzmem u svoje ruke,kad već radim,da imam koristi od toga.Odlučio sam da naredne sezone kupim hibridno seme paradajza.Gledao sam Superior hibridna semena,proizvode dosta toga od povrća,ali ne znam koliko je to dobro?Možete li mi preporučiti ono što vi sejete,a da se pokazalo kao isplativo u smislu prinosa,ne prodaje,jer kao što sam rekao,sve što proizvedem,gledam da bude što zdravije i za sopstvene potrebe.
 
gotova sezona za ovu god ja zadovoljan mada je prosla bila bolja i stose tice cene i prinosa prosle sa iste povrsine obro 7000kg vise a ove ladno prolece je dosta zezlo oplodnju
 
@bigbang
Superior Maraton paradajz je dobar ako hoces organski da ga uzgajas. Ja sam imao ove godine i prezadovoljan sam prinosom. Ima dobru osobinu sto moze da stoji 7-8 dana a da ostane cvrst, pa kad krene da masovno prispeva imas dovoljno vremena da ga preradis. Tu mislim nakon branja, a ako stoji na stabljici moze mnogo duze. Mana je sto tesko sazreva i prilicno kasno ti prispe. Mozda nije lose neku raniju sortu da imas nekoliko sadnica tipa 10-15% da imas da jedes dok ti maraton ne prispe. Ja sam ostavljao prva 2 zaperka i mislim da je bolje ako se ostavi 1 zaperak, ovako mnogo se rasiri, kao prasuma :) Nakon 5 nivoa sam zakidao. Od zastite sam morao koristiti 2x fungicide zbog plemenjace. Folijarne prieparate nisam koristio. Zalio sam ga 3-4 puta po 10-15l/kvm i to kad je bila ona susa u avgustu na 6-8 dana. Obavezno nabavi dobro kolje, jer jako je masivan i tezak i meni je cak polomio 2 pritke.

Takodje dobra stara sorta, je volovsko srce. Ja je nisam imao ove godine, ali sledece cu i nju ubaciti, kao i NS jabucar. To su sve matori paradajzi pre x godina, ali jako ukusni.

p.s.
http://www.superior-seeds.co.rs/sr/papardajz.html?page=shop.browse&category_id=6
imas ovde i maraton f1 kao i sortu volovsko srce.
 
Sjajno.To sam želeo da čujem.Puno hvala.
Što se kolja tiče,najmanji problem,jer imam već pripremljeno 100 kolja(bukovih),uglavnom su preko 1.70cm u visinu,kada se pobodu u zemlju.

Gledao sam njihove sorte paradajza,odgovara mi da je sočan,jer sve planiram u zimnicu.Poslušaću te,dobra je ideja,par ranih sadnica,a ostalo ću Maraton.

I ja sam ove godine jednom preprskao fungicidom protiv plamenjače.Izgledao je sjajno,ali rod slab.Na 64 sadnice sam samleo duplo manje.
Koliko mi preporučuješ da zasadim Maratona,na koliko kočeva?Koliko semenki ide u kućicu?Pitam,jer se obično ostavi 2-3 biljke,po kućici,kada izrastu,pa ne znam da li je to slučaj i sa hibridnim semenom,tj. sadnicama?
Planiram sledeće sezone od njega da proizvedem 200lit. mlevenog paradajza za zimnicu.

Koliko si ostavljao razmak od sadnice do sadnice?Ove godine sam pravio manji razmak i kada se raširio,jedva sam se provlačio izmedju da ga berem.
 
Toliko litara bi imao od big bifa 64 komada. Ali on zahteva visinu, odnosno plastenik, ili neku drugu semu da mu dopustis da ide u vis. Pri tom je odlicnog ukusa, i odlican je sok.
 
Plastenik mi ,za sada,nije u opciji,ali vredi razmotriti.Za koliko ulaganja bi mogao da se podigne 1 takav plastenik,gde bih posadio paradajz za zimnicu(sok) i papriku za 100-150kg ajvara.Naravno,tu bi došao i plavi paradajz i ljute papričice.Sve to,koliko ari,približno i koja cena bi bila da se podigne 1 takav plastenik?
 
Nazad
Vrh