Парадајз

Kod nas u Hrvatskoj je oko 90 dinara za 1 kg paradajza u maloprodaji po trgovačkim centrima.
Danas bio u trgovačkom centru Plodine i vidim po ambalaži da se prodaje uvezena roba iz Španjolske.

Ova cijena kod vas je katastrofa.!! a ni kod nas neće biti izgleda bolje Virovitica Info
 
Poslednja izmena:
narode moj kakve gluposti o besparici vi spominjete,pa to je krajnje smesno i tuzno,o kojoj vi besparici pricate???
pa 90% gradjana ide na more,za to imaju a za ovo ne
to je samo politika da se uveze i nahrani za dzabaka glasacka masina
nas poljoprivrednike ma cime se bavili ubija politika i njihovi potezi a ne besparica
para ima po gradovima svi voze nabudzene aitomobile,motore,letovana,zimovanja
to o besparici je glupost,besparica je na selu. Nas seljake samo izoalciajmoze iscupati
da ne komuniciramo i ne saradjujemo ni sa jednom okolnom zemljom,i ako udjemo u tu famoznu EU
e tek onda bice jos gore za nas i sve gore i gore slivace se kod nas svakakvi otpadi a sve nase ici ce u bescenje
 
Danas paradajz u radnji 39din/kg. Poreklo pretpostavljam da je Makedonija.

Pitanje jedno. Koliko ostavljate spratova na glavnoj biljci? Ja sam zakidao vrh posle 5-6 spratova kako gde. Dok na zapercima (ostavio sam prva 2 koja su krenula) sam zakidao na 3-4 spratu. Da li sam pogresio negde? Hibrid Maraton F1, koji je koliko sam se informisao na internetu proizvod Superiora iz Velike Plane, sto mi je drago jer zaista jako dobro izgledaju biljke. Jedina zamerka je da mu jako dugo traje "nalivanje" plodova, i necu imati jos zrelog jedno 5-7 dana, a rasadjen je (sa dorim rasadom) u optimalnom roku.
 
Danas paradajz u radnji 39din/kg. Poreklo pretpostavljam da je Makedonija.

Pitanje jedno. Koliko ostavljate spratova na glavnoj biljci? Ja sam zakidao vrh posle 5-6 spratova kako gde. Dok na zapercima (ostavio sam prva 2 koja su krenula) sam zakidao na 3-4 spratu. Da li sam pogresio negde? Hibrid Maraton F1, koji je koliko sam se informisao na internetu proizvod Superiora iz Velike Plane, sto mi je drago jer zaista jako dobro izgledaju biljke. Jedina zamerka je da mu jako dugo traje "nalivanje" plodova, i necu imati jos zrelog jedno 5-7 dana, a rasadjen je (sa dorim rasadom) u optimalnom roku.
Nisi gresio ja isto ostavljam 4-5 katarki na glavnom stablu i 3-4 na pelceru...
 
Imam jedno pitanje u vezi zalivanja paradajza.
Otprilike zalivam po ovom principu: http://seoskiposlovi.com/2013/02/13/proizvodnja-paradajza-u-plastenicima/

"U početnim fazama rasta zaliva se sa 15-20 1/m2 a u vreme plodonošenja 30-40 1/m2, uz zalivanje svakih 7-10 dana"

S tim da ja ne zalivam svakih 7-10 dana jednom, nego svaki drugi-treći dan. Npr. moj plastenik ima 140m2, po toj računici mu treba svakih 7-10 dana između 4200 do 5600 litara. Sumanuto mi je toliko vode odjednom naliti u plastenik, napravio bih poplavu. Ovako nalijem 1000 litara svaki drugi-treći dan i to je to. Na 10 dana ispadne otprilike taj prosek.
Međutim zemlja ispod folije mi je uvek onako vlažna i blatnjava. Ne znam da li to možda smeta, pošto paradajz ne voli baš baru kao krastavac i paprika?

Da skratim priču, da li je to puno vode što ja polivam? Imam ~400 biljaka u plasteniku.



Imam još jedno dodatno pitanje. Sadio sam paradajz u duple redove, dva reda na jednu foliju. Po dužini razmak 40cm, po širini 50-60cm. Između redova 90 ili 110 (ne sećam se tačno). Međutim vidim usput na nekim profi plastenicima kao da je gušće posađeno. Ne znam da li sam pogrešio, možda sam trebao još paradajza nagurati :) I ovako mi je bujan paradajz, ne znam da li oni njega raščupavaju, listove i po sredini, ili samo ispod. Ja sam samo do prvog sprata raščupao, kada njega oberem, a pri kraju je, spuštam ga na dole i kidam dalje listove do drugog sprata.
 
Imam jedno pitanje u vezi zalivanja paradajza.
Otprilike zalivam po ovom principu: http://seoskiposlovi.com/2013/02/13/proizvodnja-paradajza-u-plastenicima/

"U početnim fazama rasta zaliva se sa 15-20 1/m2 a u vreme plodonošenja 30-40 1/m2, uz zalivanje svakih 7-10 dana"

S tim da ja ne zalivam svakih 7-10 dana jednom, nego svaki drugi-treći dan. Npr. moj plastenik ima 140m2, po toj računici mu treba svakih 7-10 dana između 4200 do 5600 litara. Sumanuto mi je toliko vode odjednom naliti u plastenik, napravio bih poplavu. Ovako nalijem 1000 litara svaki drugi-treći dan i to je to. Na 10 dana ispadne otprilike taj prosek.
Međutim zemlja ispod folije mi je uvek onako vlažna i blatnjava. Ne znam da li to možda smeta, pošto paradajz ne voli baš baru kao krastavac i paprika?

Da skratim priču, da li je to puno vode što ja polivam? Imam ~400 biljaka u plasteniku.



Imam još jedno dodatno pitanje. Sadio sam paradajz u duple redove, dva reda na jednu foliju. Po dužini razmak 40cm, po širini 50-60cm. Između redova 90 ili 110 (ne sećam se tačno). Međutim vidim usput na nekim profi plastenicima kao da je gušće posađeno. Ne znam da li sam pogrešio, možda sam trebao još paradajza nagurati :) I ovako mi je bujan paradajz, ne znam da li oni njega raščupavaju, listove i po sredini, ili samo ispod. Ja sam samo do prvog sprata raščupao, kada njega oberem, a pri kraju je, spuštam ga na dole i kidam dalje listove do drugog sprata.
Evo ti jedan podatak koji će ti možda koristiti. Literatura kaže da je za 1 kg plodova potrebno 20-22 l vode, a odrasla biljka na evapotranspiraciju troši oko 5 l vode dnevno.
 
,, evo imog paradajza slikanog pre par dana sad je jos vise porasto mada ova sparina mu bas neprija zbog pegavosti i plamenjace al stase moze samo da nas neubiju sa cenom za nekih 10 dana krece sa berbom a krajem jula i cedenje pocinje ako sve bude o.k:cao:
 
Verovatno ćete se naljutiti dragi povrtari ali moram da vam kažem nešto. Nemože više naš narod da plaća pola evra povrće!!! To je postalo uobičajeno da većina povrća na pijaci košta oko pola evra..alo... pa nema više tih para!!! a svi bi da se bavite plastenicima i paradajzom i paprikama od jednog ili dva evra, više niko ne sadi na otvorenom???? i onda kad glavna sezona pristizanja povrća dodje i dalje cena ista?? Pa nema šanse, nemoš iscediti vodu kad je nema..

- - - - - - - - - -

Taman sam počeo da s... kad eto Skal na otvorenom... bravo
 
Jeli pametnjakovicu dali gospoda iz grada moze da placa pice u kaficu minimum 3 evra dali benzin moze 1,3 dali moze cigarete 2 evra i mnogo drugih stvari ali nemoj samo seljak da se obogati nego da vam na pijaci bude sve badava i da se cuva socijalni mir i da gospoda jede dzabe a seljak i onako je naucio da radi dzabe.
 
Odes na pijacu kupis kilo paradajza 40din 5 jaja 60din kilo paprike recimo 100din i to je rucak za 200din za porodicu.E sad posle rucka 2piva 130din i flasa soka 120 din to je 250 din.E to nije skupo to je Lav pivo i originaj cola.Ma vrednosti su poremecene skroz ali sto se mene tice ako mu je skupo ne mora da jede i mene kosta debelo,ili jos bolje neka proizvede sam.Ma muka mi je od ovakvih komentara i instant proizvodjaca
 
Jura iako generalno se ne slazem sa tvojim misljenjem, sa proslim postom se slazem 100%. Nikome nije skupo sto 2l americke hemije kosta 130din, a to realno ne treba da kosta vise od 50din.
 
nema tu vise pravila a svugde lopov do lopova pa nekad kad sam kreno u povrtarstvo tamo 94god bilo je bolje nego sad kilo paprike 1lit nafte i kolko imam zabelezeno paradajz je bio 1dinar na malo a pola din na gajbe toje bilo ono vreme 1din-1dojce marka eee tadsee zivelo a ovo sad je samo prezivljavanje zato sto uvoznicki lobi sa lopovima u vlasti bilo koja daje uvek su u sustini isti radi za svoje dzepove a ne za narod e zato je takva cena kakva je nemoze jednom paradajz biti 10 din e ako i bude dogodine ceto nekog skupo kostati jer ljudi ga nece dovoljno posejati a za to nisu krivi ni kupci ni proizvodaci vec VLAST i UVOZNICKA MAFIJA:ppozdrav:
 


Izvor Blic - Od njive do radnje paradajz poskupi i do 1.000 odsto

I pored toga što trgovci u Srbiji kupuju paradajz po niskim cenama, u trgovini se ona ne prenosi na kupce. I dok se povrtari žale, nakupci zadovoljno trljaju ruke. S obzirom na veliku količinu roda i manjak kupaca, proizvođači su prinuđeni ili da prihvate cenu od deset dinara, ili da paradajz bace.

Ovo je sve sa sajta blic.rs, pa tamo možete pogledati čitav tekst. Verovatno bi bilo malo drugačije da proizvođači imaju svoje udruženje i da zajedno pod istim uslovima nastupaju pred nakupcima. Ova svako za sebe slabo će se stvoriti neka dobra prilika za zaradu.
 
Eto sad znamo zašto je paradajz 2011. bio jeftin, a 2012 bila dobra cena za proizvođače.

Moj paradajz trenutno prodajem po 35din, a dalje ga trgovac prodaje za 75 u prodavnici.
 
Sombor 60din na pijaci u radnjama od 40 do 80din. Inace ovaj sa pijace je najukusniji.
 
Čitam u Blic-u da naša vlada preti Makedoncima da neće dozvoliti slobodan uvoz paradajza iz Makedonije. Naime kao članice Cefta moramo dozvoliti slobodan uvoz izvoz, ali Makedonci svake godine u junu onemogućuju slobodan uvoz pšenice i brašna iz Srbije(da li imaju jak lobi koji utiču na njihovu vladu ili šta već). Obzirom na to da je paradajz na drugom mestu uvoza iz Makedonije to će naša vlada onemogućiti slobodan uvoz istog.
Ali postavlja se pitanje odakle Makedoncima toliko paradajza: pa uvoze ga iz Turske i Brazila i samo prebacuju u Srbiju. Pišu u Blicu.
 
Nazad
Vrh