Парадајз

Ja sam moj paradajz desetak dana nakon presadjivanja prihranila koprivom.Posle nekog vremena nisam mogla da ga prepoznam!Porastao lisce zeleno,cak ima i cvetova.Ali kad cveta ne daje se kopriva da ne odbaci cvetove
 
kopriva dodje kao prihrana ima dosta gvozdja i jos ko zna cega al smrdi u 3 lepe, ja koprivom zasipujem kada sadim papriku i paradajz i procenat primanja rasada je oko 95%, kasnije ako ostane koristim za folijarnu prihranu. Paradajz koji sam sadio je bio nikakav bledo zelen, tanak zasipao sam ga koprivom i sada je modro zelen ''veseo''
 
Kopriva dodje kao folijarna prihrana sa dosta azota ali pre svega mikroelemenata i hormona rasta. I ne postoji neka 'formulacija' djubriva kojs može da se poredi sa koprivom.
 
Kako pravite rastvor sa koprivom? Koliko treba da stoji u vodi ili kako vec to radite?
 
obers mladu koprivu stavis je u drveni/plasticno bure na suncu, na 1kg sveze koprive ide 10l vode, stavis to da ostoji, kada su vrucine kao sto su bile aprila stigne djubrivo za 7 dana najvise, kada su ovakve temperature od 20-25c treba 10-15 dana, svakog dana promesa i to je to, znas da je spremno za uotrebu kad prestane da peni i usmrdi ceo komsiluk :), moze da se prihranjuje zalivanjem tada ide u razmeri 1:10 i folijarno tada ide 1:20
 
I dalje nismo dobili odgovor od koleginice iz Skopja-zasto ne moze koprivom u cvetu ili zbog cega povrce odbacuje cvet ako je tretirano koprivom u toku cvetanja?To sam prvi puta ovde cuo,a povrce kada krene sa cvetom onda to nema kraja.
 
Sta mi preporucujete sa cime da oprskam paradajz na otvorenom posle ovih kisurina? Za sada jako dobro izgleda, bas bi mi bilo zao da propadne od plemenjace ili nece druge bolesti.
 
uglavnom povrce kad se prska u cvetu prihranom odbacuje cvet zbog viska zaota tako meni rekli u apoteci a to mi se desilo prosle godine paprici, dosta cveta je odbcila zbog viska azota, stablo izraslo preko pola metra a nigkde roda
 
uglavnom povrce kad se prska u cvetu prihranom odbacuje cvet zbog viska zaota tako meni rekli u apoteci a to mi se desilo prosle godine paprici, dosta cveta je odbcila zbog viska azota, stablo izraslo preko pola metra a nigkde roda
Nije mi jasno kako azot utice na odbacivanje cvetova:sta:....odbacivanje cvetova se moze prepisati nekim stresnim uslovima,bakarnim preparatu i normalno oplodnji....
 
ali i visku azota za vreme cvetanja ako ima visak azota paprika odbacuje cvet mada ona i onako odbaci po koji jer ona maltene cveta taokom celog vegetativnog ciklusa i ako bi trebo svaki cvet da donese papriku tobi bilo jako puno ako se secam pojedine sorte daju i 300 cvetova
 
Sta mi preporucujete sa cime da oprskam paradajz na otvorenom posle ovih kisurina? Za sada jako dobro izgleda, bas bi mi bilo zao da propadne od plemenjace ili nece druge bolesti.
Ja sam moj prskao Ridomil Gold + Kopriva + insekticid Actelic imao je neke male zelene vaske...to sam radio pre 4-5 dana,jutros sam isao da gledam,nema vise vasi i modri se paradajz.Mada trebalo bi mu sunca,moj malo kasni posto sam sav rasad sam radio i nejednak je dosta.Tako da imam neki koji cveta,neki koji je tek 30-ak cm duzine.Razvukao sam sajle i Amati ide oko kanapa,a Amerikanac,Volujsko srce i nesto Kazanove na kolje.
 
jeste pricamo o paradajzu ja radim isto paradajz nekih 50-55 ari ,i uvek pocinjem sa prihranom posle zametanja prvih plodova(radi se o industriskom ili determinantnom paradajzu) a azot didajem samo ako biljka nema neku kondiciju tj ako zaostaju u porastu jer ima dovoljno azota kalcium nitratu 16-17% ili 3*20 itd pa krenimo od pretpostavke ako jagoda pri visku azota nema dobru oplodnju stose meni desilo ove godine ..nego vise gura u lisnu masu a tako isto i paprika po meni i paradajz ako ima visak tj,preterano azota samo buja i nece se oprasiti kako treba ..kazem toje moje misljenje:ppozdrav:
 
Sigurno pise negde ovde, ali me mrzi da citam. :)
Zbog cega se uvrcu listovi na paradajzu, sta mu nedostaje?
Cime bih trebao da ga prihranim?
pozdrav...

dsc05162m.jpg
 
Koliko moje skromno znanje poznaje paradajz, rekao bih da mu fali vode, ili da ga sunce prži, jer skuplja površinu listova da ne isparava voda. Ali verujem da si već probao to da ispraviš, tako da je možda i nešto drugo.
 
I dalje nismo dobili odgovor od koleginice iz Skopja-zasto ne moze koprivom u cvetu ili zbog cega povrce odbacuje cvet ako je tretirano koprivom u toku cvetanja?To sam prvi puta ovde cuo,a povrce kada krene sa cvetom onda to nema kraja.

Kada se prihranjuje koprivom,posto je to azotno djubre,biljka jaca koren,stablo i lisce.Za cvetanje nije potreban azot.A zasto odbacuje cvetove,stvarno ne znam,to sam procitala
 
Jedno laičko pitanje u vezi prighane đubrivima:
Koliko je potrebno bakra da ima u đubrivu da bi bio opasan po cvetove? Mnoga đubriva sa svim ostalim mikroelementima imaju i malo bakra, pa me zanima da li je on opasan ili je opasna samo bakarna formulacija protiv plamenjače? Da li onda tražiti striktno đubriva koja nemaju bakra ni 0,000001%?


I još jedno pitanje u vezi Slavola. Da li je zaista moguća folijarna prihrana, pošto mi deluje nelogično, jer su u pitanju bakterije, koje u zemlji razgrađuju elemente i prave gozbu za koren? Kako onda funkcioniše folijarna primena?

hvala!
 
@nikaragva
Folijarna djubriva sadrze bakar gotovo u tragovima i ne moze taj bakar da bude fitotoksican po biljke.Problem su fungicidi na bazi bakra gde se bakar u odredjenoj formulaciji krece i do 750 gr po kg,e to je zeznuto ili fitotoksicno u odredjenoj fazi rasta biljke.A sto se tice slavola i mene zivo interesuje da li bakterije uopste imaju kakvog dejstva u folijarnom tretmanu,za zemljisnu primenu je jasno.Neki od kolega su iznosili svoja iskustva,gde kazu da i preko lista odradjuje posao,ali bih voleo kada bi neko to pojasnio.
 
Nazad
Vrh