Парадајз

Kolege,

Molim za pomoć. Rasada paradajza ima svetlo zelenu boju, neki zaostaju u razvoju, a i pojavljuju se i neke bele fleke; da li mi možete pomoći i reći o čemu se radi i kako da rešim problem? Hvala
img00037j.jpg
img00039fu.jpg
Previše zalijano i prehladna zemlja u tegli. Zbog toga je otežano usvajanje magnezija i sve će se popraviti samo treba da je supstrat manje mokar i topliji. Donji će listovi nastradati ali ostalo će biti OK.
 
pozdrav svim forumašima

dali neko ima iskustva sa uzgojem drvo paradaiz-a kako se rasađuje, čime se đubri i kada ili bilo šta što je vezano za ovu biljku
ja sam nabavio sjeme drvo paradaiz i u plasteniku posadio u teglu, dobro je niklo i trebao bi ga rasaditi u neku veću vazu koju bi mogao najesen unijeti u prostoriju pošto je ovo višegodišnja biljka
 
savato -i ja imam paradajz sa takvim listovima zove se amazone chocolate- valjda braon boje , i slično je i kod italian tomato tree
MC_Ahmo - nemam iskustva sa paradajz drvom ali imam ove godine. Ja ih vodim isto na 2 grane kao i ostale, evo slika
grpn_786_ucl67.jpg
[/URL][/IMG]
 
Sta je sad ovo?Pre 2 dana sam rasadio paradajz na otvorenom u basti,posto ranije nisam stigao basta bila zauzeta,pa sam dobro natopio i prekopao to i posadio ga.Vec jutros mi se ucinilo da ima neke belicaste fleke po listovima a veceras je to ocigledno.Sta se desilo,da li ga je sunce sprzilo a on se nije uhvatio pa boluje ili neki drugi problem.Sta da radim?Evo slika
xkradf.jpg
Posto mi je ta strana gde sam ovo slikao u hladovini sad,pustio sam crevo da ga opet zalijem posto moguce da je zemlja od prekopavanja jos nije slegnuta,pa da se nabije...
 
Sta je sad ovo?Pre 2 dana sam rasadio paradajz na otvorenom u basti,posto ranije nisam stigao basta bila zauzeta,pa sam dobro natopio i prekopao to i posadio ga.Vec jutros mi se ucinilo da ima neke belicaste fleke po listovima a veceras je to ocigledno.Sta se desilo,da li ga je sunce sprzilo a on se nije uhvatio pa boluje ili neki drugi problem.Sta da radim?Evo slika Posto mi je ta strana gde sam ovo slikao u hladovini sad,pustio sam crevo da ga opet zalijem posto moguce da je zemlja od prekopavanja jos nije slegnuta,pa da se nabije...

Sunce ti ga spržilo. noje bio dovoljno aklimatiziran prije presadnje.
 
Ja mislim da ga je vetar u kombinaciji sa suncem sprzio...Duvao je tih 2-3 dana nenormalno!Oporavice se gledam sad,ali kasnice malo...

- - - - - - - - - -

Ja mislim da ga je vetar u kombinaciji sa suncem sprzio...Duvao je tih 2-3 dana nenormalno!Oporavice se gledam sad,ali kasnice malo...
 
Meni ostalo rasade paradajza više nego što sam planirao, ima više sorti.
Par slika.




Već je počeo formirati plodove i već je formirao 6 rodnih grana, biće paradajza.
Malo loša ispala slika.

 
Izgleda da sam zapatio plamenjaču, barem meni tako kao laiku izgleda.
Sad ono što me zanima je sledeće:

Prskao sam prvi put, negde posle rasade antracolom. I nisam više. Drugi put sam prskao juče, ali se već pojavila plamenječa (ako je to ona, a pregledajući slike po netu, liči). Prskao sam ovaj put sa Folio Gold, zbog karence, a i deluje čini mi se na više gljivica. Za kraj bih ostavio ortiva opti.
Koliko često smem da prskam sad po pojavi bolesti u prevodu odneo vrag šalu :) Ili je dovoljno ovo što sam sad oprskao? Kao da novi listovi koji teraju nisu zaraženi. Da li će ovi stari listovi koje je zahvatila gljivica ostati takvi i osušiti se? Da li treba da ih pokidan, da se ne širi zaraza?

Dodajte još neki savet, ako znate nešto novo :)
 
Izgleda da sam zapatio plamenjaču, barem meni tako kao laiku izgleda.
Sad ono što me zanima je sledeće:

Prskao sam prvi put, negde posle rasade antracolom. I nisam više. Drugi put sam prskao juče, ali se već pojavila plamenječa (ako je to ona, a pregledajući slike po netu, liči). Prskao sam ovaj put sa Folio Gold, zbog karence, a i deluje čini mi se na više gljivica. Za kraj bih ostavio ortiva opti.
Koliko često smem da prskam sad po pojavi bolesti u prevodu odneo vrag šalu :) Ili je dovoljno ovo što sam sad oprskao? Kao da novi listovi koji teraju nisu zaraženi. Da li će ovi stari listovi koje je zahvatila gljivica ostati takvi i osušiti se? Da li treba da ih pokidan, da se ne širi zaraza?

Dodajte još neki savet, ako znate nešto novo :)

Ako ti ovo kazem,morao bih da te ubijem,naravno mala sala?!Elem,napravio si gresku ,koju naravno,mozes da ispravis.Posle rasadjivanja paradajiza i ostalog povrca,ides ,odmah , ali odmah,Ridomilom,a kasnije , posle 7 dana antracolom.
Pitanje je ..zasto tako?
Odgovor je jednostavan:"Prilikom rasadjivanja, koren svake biljke je jako "slab" a list je bujan,jak,tako da u prvih 24-48h biljka sve "prihvata " preko lista, a samim tim i Radomil,koji je "sistematik" i koji se sputi cak do nejakog korena i stiti biljku.Posle 7 dana, kada se biljka primi , opalis antakol koji je kontaktni ..i zavrsio si posao.Jednostavno zar ne?Nikada ne zaboravi da u vazduhu ima 78% azota, (mozda ti lici na neko djubrivo..NPK) ..ali o tome postoji druge teme..biodinamcka proizvodnja,zdrava hrana,i Slavol-i, Agrostemini..ovo , ono..itd..itd..

S uvazavanjem Misa

P.s ne brini..paradjaz je cudna biljka,sam ce da odbaci bolesno i suvo..i sam ce da se osusi, jednogodisnja biljka.samo uradi kako sma ti rekao,i ne brini..a posle , cepaj Slavol ,Agrostemin..itd..itdNije djubre..nego mikroorganizmi, koji pospesuju prihvatanje minerala iz zemlje.Sasvim druga prica...
 
Poslednja izmena:
Izgleda da sam zapatio plamenjaču, barem meni tako kao laiku izgleda.
Sad ono što me zanima je sledeće:

Prskao sam prvi put, negde posle rasade antracolom. I nisam više. Drugi put sam prskao juče, ali se već pojavila plamenječa (ako je to ona, a pregledajući slike po netu, liči). Prskao sam ovaj put sa Folio Gold, zbog karence, a i deluje čini mi se na više gljivica. Za kraj bih ostavio ortiva opti.
Koliko često smem da prskam sad po pojavi bolesti u prevodu odneo vrag šalu :) Ili je dovoljno ovo što sam sad oprskao? Kao da novi listovi koji teraju nisu zaraženi. Da li će ovi stari listovi koje je zahvatila gljivica ostati takvi i osušiti se? Da li treba da ih pokidan, da se ne širi zaraza?

Dodajte još neki savet, ako znate nešto novo :)
Zastita paradajaiza pocinje jos u rasadnistvu...kad se iznese namakaju se zile u mankogal a onda posle rasadjivanja ridomil ili akrobat...kontaktne preparate koristi samo preventivno......Sad odmah ga poprskaj "skorom" i ponovi prskanje za 10 dana...
 
@dfiskal
:)
Hvala na savetima.
Napisao si šta sam trebao da uradim. Kakvo je sad rešenje da se fiksne problem? Imam ja ridomil, ali sam se odlučio za folio gold zbog karence. Imam i krastavac unutra, koji se već bere :|

Šta si hteo da kažeš sa tim azotom u vazduhu?


@topalovic
Štitio sam ga posle rasađivanja antracolom, ali to su mi preporučili u apoteci. Nisam znao da je samo kontaktni :|
Trebao sam od početka sa folio ili ridomil.
Da li da ubacujem neko đubrivo sa "skorom" ili ne treba?
Već sam ga poprskao sa folio gold juče. Da li će smetati opet sa skorom? Ne bih da napravim još goru situaciju ako preteram :|


Edit:
Da dodam slike. Na svim slikama su paradajz, pa paprika i krastavac. Na prvi slikama je zadnje posađen paradajz, pa onda onaj svetlo zeleni koji je takođe oboleo i koji ne znam zbog čega je tako svetlo zelen. Prihranjivan je folijarno (ne odjednom sve ovo) sa 12-42-12, 20-20-20, Bor, 10-15-28 + Kalcijum i ništa od toga nije dalo neke rezultate. Jedino što se u večoj meri povukla ona ljubičasta boja žilica sa listova usled nedostatka fosfora.
Na zadnjoj slici je paradajz skroz desno gledano sa prve slike, koji je prilično dobar i napredan za sada, da ga ne ureknem :)

Slika u globalu:


Oboleli iz srednjeg reda sa prve slike:


Ovde se može videti da su novi listovi krenuli zdravi, da li je to znak da je bolest zaustavljena?


Paprika iz srednjeg reda sa prve slike:


Krastavac iz srednjeg reda sa prve slike:


Svetlo zeleni i "nebujni" paradajz iz redova levo (4 reda) sa prve slike, počev od polovine plastenika ka kraju:





"Dobri" bujni paradajz sa prve slike skroz desno, 4 reda.
 
Poslednja izmena:
Moj paradjaz kupljen rasad na pijaci za sada odlicno izgleda. List je zdrav iako ni sa cim nisam prskao. Da li vredi Mankozebom da oprskam preventivno? Paradajz se nalazi na otvorenom.
 
Nazad
Vrh