Јунице "из увоза"

Tacno tako. Moji roditelji su prosipali mleka i mleka,tek koliko grla je otislo pod noz.Gde je tada bio Imlek ciji su farmeri? Nikakva pomoc. Da se zapitamo malo odakle ovaj uvoz. Ne grize njih savest zbog iniciranja propasti govedarstva,nego je para u pitanju! Ko zna kakav dogovor i kakva igra,preko ledja nas obicnih ljudi. Dugo pratim ovaj forum i nisam postirala do sada,nisam imala razloga.Postujem Igorvet,dosta je pomogao ljudima,covek nista ne lupeta napamet. U selekciju junica su isli kvazi strucnjaci i menadzer potrcko,levo smetalo u firmi. Zasto? Zato sto su ih Svabe vodile na odredjene farme gde su junice kojih se treba ratosiljati. To sto su one lepe ne znaci nista. Lepe su i silikonske devojke a unutra pune venericnih bolesti i bez mozga. Toliko je izmucenih farmera i sad jedan Prolaznik nasao da brani Imlek! Ocigledno zaposlen tamo.Zar vam je toliko isprala firma mozak da ste zaboravili na obicnog farmera? Zar verujete da ste isli da birate najbolja grla? Na nekom papiru vam je pisalo koliko daju mleka ili ste imali neka saznanja,dokaze o tome kakva je koja farma sa koje birate junice? Moji su imali uslova da uzmu ove junice i ja sam se raspitala.Kad sam saznala ko ih bira i da idu naslepo kao glupaci po farmama u Nemackoj, da ne znaju gde su kakve junice nego imaju neke vodice koji sve odlucuji umesto njih,rekla sam roditeljima da ni u ludilu to ne uzimaju! Ako i ima zadovoljnih koji su uzeli ove junice,to je sporadicno. Uglavnom su ljudi razocarani a to ce se tek pokazati. Ovo je samo dalje iskoriscavanje i ponizavanje nasih farmera.
 
нема јунице док сам не осемениш најбољу краву са најбољим биком, након тога треба да те прати срећа и да она отели женско теле, након тога треба да прође још 16 месеци неге и наде да ће лепо да тражи и да је осемениш са добрим биком који даје мало ситнију телад и да она остане стеона и да се после 9 месеци отели како треба и ти да је лепо испратиш сво време са храном и онда ћеш имати добру краву, све остало је шваба -тра-ла-ла
 
Zanimljivo.Svako ko ne misli kao vi je odmah zaposlen u Imleku,advokat iste firme......takodje, odjednom se pojavljuju ljudi koji eto dugo prate forum, pa bas sad nasli da kazu koju rec.Vrlo ``upuceni``, ostrasceni.
Postavio sam slike, koje dovoljno govore.Vama to nije dovoljno, nego nastavljate dalje, bez argumenata, sa gomilom lazi.
Ovim smo zavrsili svaku dalju polemiku.
 
Ja kad sam dizao moje junice 2007g išao sam u karantin da biram junice,došlo nas oko 20 poljoprivrednika, dočekao nas je neki selekcionar koji je birao junice u Austriji poželio nam dobrodošlicu i rekao da su sve junice 1 klase i koju god izaberemo da nećemo pogriješit,kad smo junice potovarili u kamione i da svi krenemo on zašao oko kamiona i u svakom kamionu našao po 1 ili 2 junice dobre.U ovakvu avanturu više se nebi usudio posle iskustva sa mljekarama 2008g i 2009g.
 
Zanimljivo.Svako ko ne misli kao vi je odmah zaposlen u Imleku,advokat iste firme......takodje, odjednom se pojavljuju ljudi koji eto dugo prate forum, pa bas sad nasli da kazu koju rec.Vrlo ``upuceni``, ostrasceni.
Postavio sam slike, koje dovoljno govore.Vama to nije dovoljno, nego nastavljate dalje, bez argumenata, sa gomilom lazi.
Ovim smo zavrsili svaku dalju polemiku.

Gospodine Prolaznik udostojite nas slikama Vaseg stada koje ste uvezli pa nas uverite u to sto tvrdite
 
Moje junice su simentalke, i lepe kao lutke, kao te sa slika, ali sta im vredi ta lepota i gradja kada one daju od 13- 15 litara mleka... Kod jednog coveka koji je uzeo junice isto kada i ja, jedna junica daje citavih 8 litara mleka, pa to malo bolje od koze....
 
Poslednja izmena:
Pa ne znam koji su to argumenti potrebni kolega Prolaznik da bi vi prestali da nas ubedjujete de je sve med i mleko ,a da mi pored tog blagostanja i pomoci tapkamo u mestu ili sto je jos gore propadamo sve dublje.Ovim ne mislim na odgajivace kao pojedince vec na kompletnu situaciju u stocarstvu.Prelistajte malo neke statisticke podatke i videcete koliko je drastino smanjen broj priplodnih grla , a zna se da niko ne prodaje priplodni materijal od dobrote.I zar mislite da je nas poljopeivrednik na nivou amebe ili kisne gliste pa da zaboravlja sta je juce bilo.Poljoprivreda je tezak zanat koji se nikad ne nauci do kraja ,a u okviru nje stocarstvo je najdelikatnije i svaka greska se skupo placa i tesko ispravlja. Posebno ako greske dolaze sa najvisih mesta u drzavi.Lepo je @cika_jova napisao koliko traje proces do dobre krave(jos treba i faktor srece),a nasi hoce nesto sto se unistava godinama pogresnim merama i politikom da isprave uvozom nekoliko kontigenata junica.Pa i da su naj kvalitetnije na svetu to ne ide tako.
 
ja imam koza melez (majka sanka tatko alpina).daje od 5-7litra mleko dnevo a jede 1/4 bala lucerka i 1.5kg.koncentrat. neznam kako vi se vas isplati da cuvate krave sto imaju oko 10 litra mleko dnevno kad krava jede 5puta vise od koza.
 
Ja mislim da je istina negdje u sredini ove rasprave.Ima dobrih grla koja dodju iz uvoza ali ima i skarta.
Dosta tih junica su lijecene i tesko ostale steone.Poslije prvog telenja vise ne ostaju steone.
Zbog dugog transposrta i stresa mnoge pobace.(kod mene slucaj cak je tele pocelo da truli u njoj)
Zbog svega toga to je jedna velika lutrija.Jer ne znas sta si dobio.Nekad je to "iz vana gladac iz nutra jadac"
zato sam se odlucio na drugu varijantu.Kupio sam zensku telad od majki koje su uvezene i mislim da nisam pogrijesio.
Trenutno su po nekih petnaest mjeseci i jos nisu osjemenjene.Tako sam uradio prije nekih sedam osam godina i imao sam
stvarno odlicna grla.Na zalost to sam morao da prodam zbog nekih drugih stvari i sad ponovo pokusavam da napravim
neko solidno stado sa dobrom genetikom.
 
Zahvaljujem zemljak, cekao konkurs k`o ozeb`lo sunce, ali sam od ove avanture ipak odustao citajuci ga. Mislim da je bolje da cuvam i ovih cetiri komada koje imam u stali, nego da rizikujem i dobijem (mozda) neku macku u dzaku. Sve mi se cini da su uslovi "namesteni" za neke koji se mlecnim govedarstvom bave po principu tzv. "vikend paora", pa da gubim vreme i zivce (i novac) pod takvim okolnostima, neka hvala lepo.......
 
Nažalost je tako da se od ovih naših lopova u opštini svašta može očekivati.Do juče su propagirali samo voće i vinograde, a sad smo naprasno postali i stočarski kraj.U samom Irigu na prste se može nabrojati ko sve ima kravu, političari tvrde kako smo mi perspektivni stočarki kraj(opština).
 
Junice uvežene iz Holandije 2004/2005 su bile osemenjavane tovnim bikovima, a i bilo je prirodnog pripusta, ne sve naravno, ali jedan manji broj je bilo.
Bilo je i škarta, ali i grla koja su zaista prva liga.I danas kad uđem kod ljudi u štalu vidi se razlika u veličini, NL krave su daleko većih okvira od naših prosečnih krava i u većini štala prosto štrče, ali sad ih ima u proizvodnji možda još 10%.Na velikim društvenim (uglavnom pokojnim) farmama je već bila druga prića, te krave su imale isti, ako ne čak i bolji potencijal za proizvodnju i sa njih se mogla podmiriti većina potreba za junicama kod nas, ali su te krave mahom završile u klanicama čim bi neko kupio kombinat.
Kriviti samo proizvođača je bez veze, znam ljude koji imaju ekstra uslove pa su se uvozne krave loše pokazale, ali isto tako ima i ljudi koji nikada nisu trebali dobiti kravu.
 
Nazad
Vrh