Јунице "из увоза"

Milane,
ne mozes u isti kos svrstavati Imlek i Sabacku mlekaru. Ovi drugi koliko znam, a upucen sam - znaju da kasne i po vise od tri meseca sa isplatom. A onda sad pred setvu dodju nam pa hajde djubre, seme, akomulatori .....sta ce ljudi, daj sta das, a onda vrednost te njihove robe u kompenzaciji je visestruko veca nego inace, pa smo onda u gubitku.
Imlek ne kasni ni dana. Isplate su im redovne.Da ne govorim o pozajmicama, podrsci i svemu. Da je i Imlek grobar kao sto kazete, zar bi onda u Srbiji bilo toliko Imlekovih farmera???? Pa u svakom vecem selu lepo imate table /od Banata,Srema....do Zajecara/ - ``Farma Petrovic proizvodi mleko za Imlek``. Lepo i videti.

Kako se ovde kace slike?Zelim da vas demantujem.
Nasa srpska, da ne kazem seljacka logika na zalost ne pije vodu kod Nemaca. To - zar bi neko prodao dobro tele.....je smesna i zastarela tvrdnja iako ima osnova.
Nemacki seljak ima svoje kvote. Od velicine objekata, povrsine zemlje, kolicine hrane...Sve sto proizvede preko toga /steone junice recimo/ mu je dodatna zarada.I cena junica varira.Sto su mu bolje u ponudi, veca je i cena. Vrlo prosto i jednostavno.
Mislite li vi da bi svaki nemacki seljak zeleo da zadrzi svaku dobru junicu??? Smesno.

Imam tacnu informaciju da na farmi Bogdanovic u Milosevcu kod V.Plane vlasnik ima dve simetalke, prvotelke iz Bavarske koje je uvezao iz Imleka sa preko 40 litara mleka.
Svaka cast na demantu i obrazlozenju ! :D U potpunosti se slazem .

---------- Poruka napisana u 00:31 ---------- Prethodna poruka je at 00:29 ----------

@Igorvet kako su bolesne, zar nisu prosle karantin ? A i to da nisu steone nikako mi nije jasno , oni su farmerima predali junice koje nisu steone ?! Zar se ne radi pregled kada dodju ?
 
Nikolas posto se slazes sa citiranim postom u vezi seljacke logike , pa zar ti prodajes zensku telad od najboljih krava ili ostavljas za sebe? Tu si u mom komsiluku i znam da je stocarstvo i u tvom kraju desetkovano, mi zivimo u zemlji Srbiji i nismo ni blizu Germaniji pa tako da se ne mozemo ni porediti sa njima. Ko god misli da je iz uvoza visoka A klasa elitna neka uveze a potom nek sam prosudi sta je uvezao. M
 
Pa ljudi nije tu vazna genetika, ja sam imo kravu koja je davala 52L mleka lepa krava kojoj bi ovi sto nama prodaju mogli da zavide zvao sam stanicu da dodju da pogledaju tu kravu naravno obacanje i nista. Onda su bili da ja snimaju iz TV Panonija rekao sam i na televiziji sta mi uvozimo na odnosu sta mi imamo u SRBIJI opet niko nista nije vazna genetika vec papiri.......ko da ce neko prodati dobru junicu....uvek ima nesto drugo da se proda (cerka od te krave davala je 47l mleka)ali po njima je to bijo samo izuzetak.
 
@Klifer Prodavao sam i ja priplodni materijal , pre 5-6 godina , ali posle su mi dosta krava otisle na klanje pa nisam vise , sad sam u fazi povececanja stocnog fonda i ne pordajem nista ! Prodao sam 5 cerki Rada, 4 Humlanga i dve tri od Naba. Bile su vrhnuske junice , i sad su odlicne krave sve preko 30l ( u I laktaciji ) posle ne znam .
 
Nije problem u nama seljacima (tako nas zovu ovi iz vlade) mi smo radan i vredan soj gradjana tako nije problem ni o uvozu stoke ne mogu oni da uvezu koliko se kod nas svakodnevno ugasi (pokolje) krava , problem je u drzavi jer ne postoji. Imamo odlicna grla krupne stoke kao i priplodnih nazimica e to treba drzava da podstice NASE proizvodjace,nasu telad,prasad a ne nase ubija a uvozi makar sta pa zar se neko zapitao koliko ce da kosta to uvozno tele i prase za dalji tov kad i na ove nase namamo veliko racuna.Obecali su jeftinu uvoznu sojinu sacmu, nista od toga ,kukuruz vata zalet na 20 dinkg komponente skacu svakodnevno bala deteline 200din, e tu je problem a oni nece da ga vide jer ne zele da pomognu ovom narodu a mi cutimo i cekamo bolje sutra.
 
slika

Bas su iz Cernobilja....

29zxyk8.jpg

29zxyk8.jpg
[/IMG]

---------- Poruka napisana u 09:47 ---------- Prethodna poruka je at 09:42 ----------

Kad Nemci prodaju ovakve, kako li izgledaju njihove?
:)

213f2b4.jpg
[/IMG]

---------- Poruka napisana u 09:52 ---------- Prethodna poruka je at 09:47 ----------

Ovako izgledaju majke od junica na prodaju.
Napomena - slike sam dobio od drugara koji je bio clan selekcionog tima od strane Imlek-a.

[video]
34e2uqb.jpg
[/video]

---------- Poruka napisana u 09:58 ---------- Prethodna poruka je at 09:52 ----------

za ovu su mi rekli da je u okolini Pozarevca

3522d1s.jpg


---------- Poruka napisana u 10:00 ---------- Prethodna poruka je at 09:58 ----------

Evo vam lepog demanta - i Igorovih tendencioznih gluposti i onog naseg cuvenog nepoverenja.
Ovo je simentalac. Sve junice su na prodaju u ovom boksu. I sve su stigle u Srbiju.....

Da li Vi ne bi zeleli ovako nesto u vasoj stali?

2vkdpvd.jpg
 
Igore,
nastavljas po starom. Imas li jednu fotografiju iz ``tvog`` karantina?Po zakonu, junice su najmanje bile 30 dana u ``tvom`` karantinu.Zar bi propustio priliku da slikas ``nuklearni otpad`` i to objavis na sva usta....??Nemoj mi reci da si u eri tehnike ostao uskracen da ne slikas to o cemu pricas?Opet neobicne tvrdnje.....``vip`` junice....
Nisam ih dobio od Vlade, vec coveka koji je radio za Imlek externo.


ps
na ovoj slici se lepo vidi kako Srbi ciste nemacki ``skart`` - aha - ova je za vas.....

28gv62e.jpg


---------- Poruka napisana u 11:23 ---------- Prethodna poruka je at 11:20 ----------

Vidi ti sta sve ima po nemackim stalama ....nema, sve otpad do otpada...pa kako ih nije sramota da nude ovakvu stoku?????


33oimg7.jpg


---------- Poruka napisana u 11:25 ---------- Prethodna poruka je at 11:23 ----------

Jaoooj Nemci,
gde cem vam bre dusa?

9kuj4l.jpg
 
Poslednja izmena od urednika:
Takve slike iz karantina imam i ja, sve su one lepe i ugladjene ali bitno je kasnije sta one daju , veoma bitno da tele bude zivo i da ona ima mleka bar za tele, neko je vec pisao da je uvezao junice i one daju mleka kao koze , kao sto sam vec rekao batalite se uvoza i tudji slika dajte nestoi nase. Taj crni holstajn u Vojvodini je bio zastupljen na svakoj farmi ali se sve ugasilo da bi se sad ponovo uvozilo. Sad vatam aparat i krecem u slikanje iz moje avlije.
 
@Igorvet (izvini, a uz tebe moram stavit u grupu još par pisaca, koji polaze iz istih pretpostavki)
Možemo se složiti, da se u tim uvoznim kvotama pojavljuje raznorazna stoka, raznih nivoa kvaliteta itd.
Iako nisam direktno umešan u te priče, generalno nisam pristalica takvih udarničkih projekata.

Sve mi je ko neka petoletka, ORA, razne pruge itd.
Ako danas stanje u stočarstvu nije idealno, uvoz junica apsolutno nije adekvatan odgovor na tu tematiku.
Dok se u proseku u zemlji ne podigne nivo i kvalitet kabaste hrane, šteta je svakog truda.

Problem je, da se takvu junicu pod vrlo nepovoljnim uslovima i visokoj ceni proda nekom prosećnom uzgajivaću, koji ju nit ne ume, nit može ispravno ishranit, pa može i da mu ugine od 'gladi' kod punog vala (neadekvatne ishrane).
A isti uzgajivać je s lokalnim simentalcem postizao sasvim pristojne i količinske i ekonomske rezultate.

Treba priznat, da se s simentalcem (lokalnim varijacijama, ne uvoznom špicom) postigne najbolji rezultat u uslovima nekog prosećnog uzgoja u Srbiji.
I bez brige, da će bolji i napredniji gazde sami tražit bolju stoku, a tek kad u tom vide neku kalkulaciju.
Tako, da po meni to deljenje HF junica samo može da uvuče dosta ljudi u vrtlog dugovanja.

A nikako se ne slažem s vama svima, koji tvrdite, da su papiri o proizvodnji majki itd. lažirani.
Nisu ljudi ludi, kad prodaju junicu od majke, koja daje 35 litara, ako ima za svoj remont dovoljno junica od majki sa 50 litara.

Trebalo bi da se napravi eksperiment, da bi se držalo lokalnog simentalca na kabastom obroku 'zapadnog' kvaliteta.
Onda bi se videlo, gde su rezerve.
Verovatno nije puno lošiji po proizvodnim osobinama od stranih životinja, dok je oblik vimena, noga itd. (pa time i dugovećnost u visokoj proizvodnji) još daleko od traženog.

@Prolaznik
Bez uvrede, a mislim, da je samo ljubav do stočarstva, voćarstva i pćelarstva u predstavljanju nekako vrlo šur opis, pogotovo mislim, da bi trebao kod stočarstva to objasnit nešto opširnije.
Jer ima dosta ljubitelja stočarstva na forumu, a nemaju takvih EPP priloga.
 
Gospon Prolaznik...!!!

Poenta uvoza junica sa zapada je da se u nasoj zemlji popravi genetski potencijal,ali u ovom slucaju to nije rec,jer se uvozi sve i svasta.Da nije tako,drzava bi recimo ogranicila uvoz na elitna grla.I kod nas ima karantin pa smo svedoci sta je sve uvezeno i koliko je junica bilo izjalovljeno i koliko je otislo na prinudno klanje.Sticem utisak da je ovo samo posao da neko debelo zaradi i nista vise.Prva tura junica koja je otisla za Jagodinu je bila veoma solidna,a ostale,sve vise skarta.

Pored postavljanja slika da li ste u mogucnosti da date podatak o oceni kvaliteta junica.Svaba nema razloga da laze i na svakom uvoznom papiru pise klasa.Citajuci vase postove,stekao sam utisak da je cilj vaseg ,,bitisanja,,na forumu,da ocrnite Igora i mogu da vam kazem da niste u tome uspeli,jer su clanovi od njega culi jako pametnih stvari,a od vas NISTA...!!!

Da se vratim na uvoz.U okolini S.Palanke,Mladenovca,V.Plane,Svilajnca i Lajkovca video sam daleko bolja grla od ovih koja se trenutno uvoze.Vecina uvoznih junica je u tovnoj kondiciji,a kako kazu srucnjaci koji su posetili karantin ovde kod nas,prilikom odabira nije vodjeno racuna da li su grla selekcionisana na mleko ili tov,sto je razlog vise da je ovde neko samo dobro zaradio i nista vise.

@tine...ova zemlja ima milion problema,ali takodje ima i uspesnih stocara koji primenjuju ,,zapadni,,nacin ishrane.Postizu dobre rezultate,samo je steta sto ih nema mnogo.Njihovo je misljenje da uvoz nije opravdao ocekivanja,jer sami u svojim zapatima imaju daleko bolja grla.
 
loptica

Niti mi je namera da nekog vredjam, niti da se preterano upustam u polemike sa ostrascenim ljudima.
Igor treba da pripazi na recnik, jer je ovo ipak javni medij.Nemam zelju da ga ocrnim.

Poznavalac prilika iz Slovenije je potpuno u pravu. Bilo ko /Imlek,Sabac,DS,Palma/ ce da podeli junice. I one odu kod Zike,Pere, Laze....
Pre svega, ta stoka trpi ogroman stres. Iz seoceta A, par stotina km u export stalu. Odatle preko pola Nemacke u vecu exp.stalu....do karantina voznje i voznje....tamo mesec dana, pa onda razvrstavanje, preterivanje, hvatanje utovar...
Nisu cesti pobacaji visoko-steonih grla.
I dobije recimo Zika 3 junice.Mala mu stala, silaza losa, daje i jarmu, naslo se i repinog rezanca pod nadstresnicom, za koncentrat bas i nema para uvek...soja, kvalitetna lucerka sta li je to?
A ona navikla na lepu livadu, senazu, slobodan sistem drzanja....a ovde mracna stala, lanci, losa hrana.....

Dajte bre slike tih boljih grla, volim i ja da vidim...

ps
Maximus, Imlek nije delio ni po Raskoj, ni po Jagodini.....pitanje je sta je uvezeno do sada. A uvoze svi zivi pred izbore.....

bgcock.jpg
 
seljacka kobila za trke mesc dana do telenja

2ui92yx.jpg


---------- Poruka napisana u 14:19 ---------- Prethodna poruka je at 14:17 ----------

2k26i9.jpg


---------- Poruka napisana u 14:22 ---------- Prethodna poruka je at 14:19 ----------

34ha1ac.jpg


---------- Poruka napisana u 14:28 ---------- Prethodna poruka je at 14:22 ----------

2mwtqg4.jpg


---------- Poruka napisana u 14:30 ---------- Prethodna poruka je at 14:28 ----------

2ebg9he.jpg
 
junice

Prvo da se zahvalim kolegama na slikama, ima sta da se vidi i kod nas a kod Nijemaca pogotovo. Opet cu kolegi Prolaznik da dam do znanja da koristi preteske rijeci upucene kolegi Igorvet koji svojim zalaganjem ovdje na forumu doprinosi njegovom kvalitetu, ali isto tako moram da se slozim sa kolegom Prolaznik oko tog da junice koje dolaze iz uvoza zavrse kod ljudi koji nemaju adekvatnu ishranu i nacin drzanja, sto dovodi do plasiranja negativnih prica.

Kod nas u Bosni, zemlji cuda, poslije ratnih desavanja pa do danas razne organizacije su uvozile junice, imao sam priliku da vidim razne rase, i dosao do zakljucka da sve junice koje su uvezene iz Njemacke imaju zdovoljavajuci kvalitet, simentalac iz bavarskih stala je dosao u nase mracne, zaguslive, neadekvatne stale i imao odlicne rezultate. A HF kod farmera koji su prilagodili uslove potrebne njihovom nacinu hranjenja i drzanja imaju odlicne rezultate, sa visokom proizvodnjom mlijeka. MEDJUTIM ono sto je u moj kraj doslo iz Ceske, eee to je bio otpad iz cernobila, ni jedna junica od nekoliko desetina blizu mene nije bila za pohvalu, ama bas nijedna.

A zasto sam rekao Bosna zemlja cuda, pa dodjete selo na povecoj nadmorskoj visini, gdje kukuruz neuspjeva, sijena ima malo,a kod domacina dvije HF junice, dobio na donaciju....

Vec pocetkom aprila treba da preuzmem sest HF junica iz uvoza (MLIJKOPRODUKT), pa cu imati vise informacija.
 
Takve slike iz karantina imam i ja, sve su one lepe i ugladjene ali bitno je kasnije sta one daju , veoma bitno da tele bude zivo i da ona ima mleka bar za tele, neko je vec pisao da je uvezao junice i one daju mleka kao koze , kao sto sam vec rekao batalite se uvoza i tudji slika dajte nestoi nase. Taj crni holstajn u Vojvodini je bio zastupljen na svakoj farmi ali se sve ugasilo da bi se sad ponovo uvozilo. Sad vatam aparat i krecem u slikanje iz moje avlije.
Ja sam napisao za moje junice koje su letos uvezene, da daju malo mleka...
 
Imam prijatelja koji vozi mleko sa farmi u Svajcarsku i on kaze ovako :tamo ko ima 10h obradivih povrsina i 10 krava taje gazda. Ovo se odnosi na nase bivse zemljake , koliko kod vas u Sloveniji i BiH ima ovakvih junica kao sto sam ja slikao na 14000h obradive povrsine? Sigurno mogu reci da ovkvih u opstini Kovin (14000h obradive povrsine) sem mene nema niko ,po vama ispada da mi hranimo krave pod rep,e pa gresite znamo imi po nesto ali mi zivimo u drugoj drzavi koju ne interesuje poljoprivreda kad treba da se ulozi ali je zato interesuje kad treba nesto da se izveze i uzme dobra marza, ovde je sramota drzati stoku nas drzava podstice i podrzava ali nazalost samo u novinama i tv ,i sad kad neko iz grada pogleda danasnje proteste poljoprivrednika reci ce sta se bune ovi seljaci kad im drzava daje i sakom i kapom, licno nisam dobio poslednji kvartal premiju za mleko i drugu polovinu subvencija po grlu.Uvek je lakse praviti raspored kod komsije nego kod svoje kuce.
 
Pisanje gospodina imlekovog "advokata" vec prevazilazi granice dobrog ukusa.Ispade nas stocar tup ,glup i prilicno nepismen,sve ce se to prisiti nasem seljaku samo se nece priznati da se sistematski radi na njegovom unistenju.Zar je vec zaboravljena situacija od pre nekih godinu i po koja je i dovela do uvoza ovih junica.Do polovine 2010 godine nikom nije trbalo mleko, bas taj mnogohvaljeni Imlek je isplacivao na jednom otkupnom mestu ovde kod mene citavih 18.5 din+1 dinar premije.Koliko se samo puta na TV pojavila Sanja Bugarski i preklinjala za poboljsanje uslova u stocarstvu to nije bilo pre 100 godina vec u bliskoj proslosti.E tada je poklan nas genetski potencijal i verovali ili ne da su cak i steona grla od nekih vlasnika isla pod noz. I sada se kao spasioci pojavljuju oni koji su citali opelo stocarstvu .Hvala im.
 
Nazad
Vrh