Žetveni ostaci-biomasa kao energent za grejanje domaćinstva

Priključujem se temi, jer imam dosta šepurika a ovo su ekstra dobra rešenja za loženje. Hvala na dobrim idejama.
 
@Spajki, šta misliš, kako bi gorele sveže samlevene šapurike i komušina sa njive bez sušenja, u ovakvom sistemu kao kod tebe?
Mogao bi se postaviti mlin-čekićar pozadi na kombajn umesto sečke, i da ubacuje kao silažu u prikolicu (koju vuče traktor pored) :ideja:. Ovo nebi bila tako skupa investicija, i bez mnogo prepravki na kombajnu.
 
Ovako to izgleda kod mene:prvo je slika stvrdnutog pepela tj.sljake koju moram na svakih 10-12h ocititi sa ploce radi boljeg sagorevanja
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
drugo je izgled ploce na kojoj se odigrava sagorevanje ispod koje duva ventilator.Kod mene je trenutno ventilator od TA peci ali mi je potrebno nesto ozbiljnije (kao sto Urban ima)da bude jaceg kapaciteta nego sto je potrebno pa da ga mogu regulisati.
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
a ovde se vidi koliko je jos izgorelo sapurike u cevi nakon gasenja gorionika.Da kazem gasenje je kad prestane dotok goriva i ventilator duva dok ne sagori sve sto je na ploci.Cev sa spiralom je upustena kroz vrata od peci 40mm i ploca je velicine 160mm x 200mm.
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
A sto se tice ideje sa cekicarem na kombajnu,ne znam da li bi to bilo izvodljivo na taj nacin jer za cekicar treba doosta snage.
 
Ja sam još prošle god hteo da pravim ovaj gorionik stim što bih koristio piljevinu. Pošto nisam bio siguran u upustva sa interneta odustao sam. Kolega Urban moram doći da vidim mašinu. Nema vas na ovčarskim temama? Pozdrav majstori!
 
Nema problema samo se javi ranije da bih bio kući,na ovčarskim temama me nema jer tamo je nekoliko članova prisvojilo komplet ovčarski deo foruma i rade se još neke stvari koje meni ne odgovaraju pa sam se povukao zauvek sa tih stranica.
poz
 
Mislio sam na mlin kao što je objasnio @urban, a i sečka za slamu baš neide lagano, tako da mislim da mu nebi bilo nešto mnogo teže. Na novijim Claas-ovima ima varijanta da se zameni rotor i još neki delovi na sečci, i onda se koristi u kukuruzu, melje i šapurike, doduše ne tako sitno. Uostalom to bi radio samo za sopstvene potrebe, pa ako treba išao bi i sporije, a što se tiče snage na mom kombajnu je imam i višak.
Najviše me interesuje dali bi takva masa dobro sagorevala u gorioniku, pošto ima više vlage?

---------- Poruka napisana u 01:01 ---------- Prethodna poruka je at 00:59 ----------

Da niste možda merili koliko se smanji zapremina šapurika kada se samelju?
 
I ja nameravam za dogodine da napravim nesto kao sto Urban ima tj "cev u cev" i izmedju da struji vazduh.Mislim da cu tako moci bolje oduvati ovaj pepeo koji se skameni,samim time i manje cistiti.Secam se kao mali da je otac obrao kukuruze,doneo ih kuci i okrunio i da smo te sapurike lozili.Takodje znam da su mi govorili da tako nesto nece vise nikada uraditi jer su se te godine nacistili usmoljene peci,odzaka,svega...Iskreno mi i nije palo na pamet da probam te sapurike da sagorevam a probacu.Kada sam eksperimentisao sa mlevenjem odneo sam kod prijatelja dva dzaka sapurika i kada sam ih samleo dobio sam jedan ceo i cetvrtinu drugog dzaka.
 
Znate kako ono ide sa racunom >Kod Soluna jedna riba dva somuna...al do Soluna koliko somuna.
Da probam ovako da obracunam.
Sakupljanje cokova ( sredstvo energija plus rad)
Mlevenje cokova ( masina energija rad)
Konstrukcija peci ( materijal, energija rad)
Pogon mehanizma, ventilator ( elektricna energija)
Ciscenje dimnjaka ( pentranje po krovu rizik da se strmeknes...)
Koliko ce pec da traje ako se u njoj spaljuju cokovi....a tek dimnjak)

Ovo mi sve lici na Gustava koji je hteo uz pomoc parne masine da sece drva pa je na kraju sve sto je isekao i polozio.

Vrlo poucan crtac.
 
A pa od čokova nećeš uništiti ni peć ni dimnjak, niti ćeš čistiti često, ako ih sagorevaš dobro, sa dosta vazduha, a ne da gušiš peć kao neki, pa im nevaljaju čokovi. Ja sam se do predprošle godine grejao isključivo na čokove, a peć sam čistio dva puta u sezoni, pepeo svake tri nedelje, a dimnjak nisam ni čistio dok nisam prešao na bale.
Meni bi bilo mnogo lakše da mogu prilikom kombajniranja, samlevenu masu utovarim direktno u prikolicu, i bez fizikalisanja da lagerujem u kotobanju, koja mi sada zvrlji prazna, a zatim jednom ili dvaput dnevno napunim koš i uživam :cool:.
Kada sam mogao celu peć da napravim sam, mehanizam je sitnica, a potrošnja struje za njen rad je smešna, neverujem da troši više od 1,5 kW dnevno (gasni kotao troši više).
Trajnost peći najviše zavisi dali se peć guši i dimi, ako se stvara kondenzat i curi, ta peć neće trajati dugo, a ako ima potpuno sagorevanje, što je ovakvim sistemom skoro idealno peć će trajati sigurno jako dugo :cool:.
Spajki, znači da se zapremina smanjila za oko 40% :osmeh:, hvala :ppozdrav:. Po ovome bi trebalo da kubni metar ima oko 400kg.
 
Poslednja izmena:
Mislim da bi se ovde mogao ložiti i mlinski otpad jeftin je pogotovo u Vojvodini. Ja sam čitajući našao da mogu i koštice od višanja kao i zrno kukuruza
 
A pa od čokova nećeš uništiti ni peć ni dimnjak, niti ćeš čistiti često, ako ih sagorevaš dobro, sa dosta vazduha, a ne da gušiš peć kao neki, pa im nevaljaju čokovi. Ja sam se do predprošle godine grejao isključivo na čokove, a peć sam čistio dva puta u sezoni, pepeo svake tri nedelje, a dimnjak nisam ni čistio dok nisam prešao na bale.
Meni bi bilo mnogo lakše da mogu prilikom kombajniranja, samlevenu masu utovarim direktno u prikolicu, i bez fizikalisanja da lagerujem u kotobanju, koja mi sada zvrlji prazna, a zatim jednom ili dvaput dnevno napunim koš i uživam :cool:.
Kada sam mogao celu peć da napravim sam, mehanizam je sitnica, a potrošnja struje za njen rad je smešna, neverujem da troši više od 1,5 kW dnevno (gasni kotao troši više).
Trajnost peći najviše zavisi dali se peć guši i dimi, ako se stvara kondenzat i curi, ta peć neće trajati dugo, a ako ima potpuno sagorevanje, što je ovakvim sistemom skoro idealno peć će trajati sigurno jako dugo :cool:.
@Spajki, znači da se zapremina smanjila za oko 40% :osmeh:, hvala :ppozdrav:. Po ovome bi trebalo da kubni metar ima oko 400kg.
Slažem se potpuno,a što se potrošnje struje tiče stvarno je smešna ventllator 200 w on najviše radi (u najgoroj varijanti kao kod mene dva puža sa reduktorima) inaže obično jedan je dovoljan ti motori sa reduktorima su jedan 100 w a drugi 300 w (koji jako malo radi) tako da potrošnja struje uopšte nije stavka, slušam vas i nešto mislim za varijantu čokanj sa komušinom i još možda s nečim, može da se napravi drukčiji sistem punjenja osim puža a to je princip fioke s njim se može svašta ubaciti u peć,napravi se pravougaoni tunel kroz koji prolazi " fioka" tj pokretni deo manjih dimenzija nego tunel i kad se on povuče u zadnji položaj ozgore iz koša upada "gorivo" fioka ili klip guraju sve to u peć i tako se vrši doziranje količina se odredjuje podešavanjem hoda fioke unazad...


@ spajki moram da prokomentarišem u pužu ne sme doći do gorenja a greška je u rupama jako blizu si stavio prve rupe pužu tu se ostavi mesta 2-3, cm i mislim da su ti velike rupe naravno sve to se lako ispravi velike rupe i veliki broj istih dovodi do smanjenja pritiska vazduha i dobija se efekat prirodne promaje a to za posledicu ima slabije gorenje veću potrošnju manju temperaturu
 
Poslednja izmena:
Jesu li te rupe na ploči bušene pod pravim uglom ili mi se čini sa slike da nisu?
Urban ovo za fioke mi se dobra ideja za veće komade.A šapurina da bi se isitnila ne mora u mlin dosta je neka vrsta drobilice koja bi radila na principu mlinskih drobilica tj dva valjka nazubljena da se okreću suprotnim smerovima.
 
Moje razmišljanje ide u tom smeru, šta bi bilo najjednostavnije i sa najmanje fizikalisanja da se odradi, a ovakav sistem mi nebi bilo toliko komplikovan da uradim, jedino me sada interesuje kako bi ta tako sveža masa sagorevala. Pošto još uvek nemam svoju balirku (u planu je da kupim), umesto njene kupovine bi mogao da napravim mlin, koji bi postavio umesto sečke na kombajnu, (nebi koštao ništa više od balirke), i za svoje potrebe (a možda čak i udruženo), napunio dve kamionke od po 20 kubika, lagerovo u čardak i celu zimu miran.
Ovo trenutno grejanje na bale nije tako loše, ali mi je najveći problem utovar i istovar (nemogu da nađem nadničare, niko nećeto da radi),ostaje mnogo pepela, plus velika zapremina za lagerovanje.

---------- Poruka napisana u 15:24 ---------- Prethodna poruka je at 14:44 ----------

E ja tu pametujem, i sad nađem na You-tubu, to se već uveliko radi ::svaka cast::
http://www.youtube.com/watch?v=qU0ydYCoXFg&feature=related
Čak je i kombajn DF, samo malko mlađi ::namigivanje::.

---------- Poruka napisana u 15:44 ---------- Prethodna poruka je at 15:24 ----------

Evo još jedna http://www.youtube.com/watch?v=DCpPpYHhMLM
 
Zoli, probao sam prvo sa manjim rupama na ploci pa nije radilo kako valja jer opet kazem, ja imam ventilator od TA peci i on ne moze da napravi taj pritisak kao onaj tvoj ventilator a nesto tome slicno nisam uspeo da nadjem.Zato sam povecao rupe da bi dobio na protoku vazduha i vredelo je.Da li mozda znas gde se mogu nabaviti takvi ventilatori ili sta kazes za "turbulatore"koji se ugradjuju u gorionike za pelet?
 
To je početna aukcijska cena i može da naraste. Ali, ako se ne varam, mislim da sam ovaj ventilator viđao i ranije na limundu, što će reći da ga najverovatnije nije niko licitirao i da će tu cenu zadržati i sad do kraja.

Ventilator u TA pećki kod mene je 15W, a ovaj je 90/135 W zavisno od izabranog broja obrtaja (ima dve brzine). Mislim da je idealan za gorionik...
 
Da svaki turbinski ventilator sa mogućnošću podešavanja količine vazduha može da posluži

@ tesla mislim ( nisam probao) da bi čokanj i komušina morali goreti možda bi zahtevalo malo veću količinu vazduha, jer u svim gorionicima je u stvari prisilno sagorevanje uvek imajte na umu klasičnu kovačku vatru to je osnovni princip
 
"Svet se vrti oko kovacke vatre" te sam reci cuo u Hrtkovcima kraj Rume i jako sam ih dobro zapamtio... :ppozdrav: I ja mislim da bi gorele i sirove sapurike ali bi trebalo resiti sve drugacije nego kod mene jer i ovo malo ljustike sto imam hoce ponekad da mi zaglavi dotok goriva.
 
Nazad
Vrh