Žetveni ostaci-biomasa kao energent za grejanje domaćinstva

@Spajki sa čim melješ šapurine?
 
Za mlevenje čokanja najbolje je mlin koji radi slično kao stare sečke ( samo masivnije) tj princip makaza, nož na nož ( šteluje se zazor ispod milimetra)a ispod noževa poluokrugla rešetka sa rupama 6-10 mm noževi se šteluju na 2-3 mm od rešetke onda nema zagušenja i ide brzo i lepo
 
Hocemo da napravimo nesto sto ce vise "drobiti" sapurike nego sto ce mleti.Mnogo bolje radi i lepse gori kada su sapurike u nekoj granulaciji nego u plevi i prasini.Sito je bilo od 20mm i ovo dobro radi a za sledecu godinu imam u planu unapredjenje sistema i mlevenja i sagorevanja.
 
Za 24h punim ga dva puta,a inace 24h mi je radilo samo kad je bilo -20... Ovih dana mi je dovoljno jedno punjenje i preko noci mi temp u kuci padne za 2'c sto po meni nije mnogo.
 
spajki ,super je sistem samo mi jedno nije jasno.
Na kom principu puž dozira šapuriku? Odnosno da li ubacuje šapuriku na zadato vreme (npr svaki 2 minuta) ili kad vodi padne temperatura...ili?
Ako je npr napolju 10 stepeni a on ubacuje kao kad je - 10 onda će biti pretoplo.kako to regulišeš.
I meni se sviđa ovakav sistem,probaću da ga namestim za sl godinu.Ako bi mogao kad imaš vremena još malo da slikaš detalje na ulasku u kotao i kako treba postaviti da ne dođe do samozapaljivanja celog rezervoara.Pozdrav
 
Da imam dovoljno šapurika, u momentu bih prešao na ovaj način grejanja. Međutim, pogled u čardak, gde ove godine nema apsolutno ni jednog nenačetog klipa (a ima ih puno skoro potpuno okrunjenih), me za sada drži daleko od ovakvog grejanja. A šapurike ostaju da trunu u njivi... Šteta, velika šteta!
 
Ovo je prava stvar.Daj jos neku sliku i objasni nam malo bolje pa da i mi napravimo ovakav sistem grejanja,ja cu da namestim na zitnom kombajnu neki patent da sakupljam sapurine kada vrsem kukuruz mada svake godine berem 10 vagona u klipu kukuruza.Koliko sapurina se potrosi ovako u sezoni?Ja ih lozim cele uz ugalj ili brikete pa ode oko 5 zmajevki.
 
Ove godine sam samleo 6 zmajevki sapurika i imacu za jos mesec dana ako ostane ovakva temp.(do -10).Poceo sam sa ovakvim lozenjem krajem oktobra.Ujutro cu napraviti jos par slika.Sto se tice skupljanja sapurike za kombajnom to je zanimljiva stvar samo dosta tesko izvodljiva plus:koliko je vlazna sapurika u vreme krunjenja kukuruza?Mislim da ce se ona vise smoliti i lepiti nego goreti i grejati.
 
spajki ,super je sistem samo mi jedno nije jasno.
Na kom principu puž dozira šapuriku? Odnosno da li ubacuje šapuriku na zadato vreme (npr svaki 2 minuta) ili kad vodi padne temperatura...ili?
Ako je npr napolju 10 stepeni a on ubacuje kao kad je - 10 onda će biti pretoplo.kako to regulišeš.
I meni se sviđa ovakav sistem,probaću da ga namestim za sl godinu.Ako bi mogao kad imaš vremena još malo da slikaš detalje na ulasku u kotao i kako treba postaviti da ne dođe do samozapaljivanja celog rezervoara.Pozdrav

Hvala na pohvalama pošto je sistem moj, kod mene ga je Spajki video i lepo napravio i drago mi je da lepo radi, tako da i ja mogu odgovoriti dozira se na zadato vreme sa vremencem koji radi sa dva vremena na njemu se podešava vreme stajanja puža i vreme doziranja inače to se odredi iskustveno spram potrteba a u kombinaciji sa jačinom vazduha koji se reguliše na ventilatoru, a ceo sistem kontroliše precizniji cevni termostat koji održava zadatu temp vode u sistemu isto se podesi prema potrebi

---------- Poruka napisana u 20:32 ---------- Prethodna poruka je at 20:28 ----------

Hocemo da napravimo nesto sto ce vise "drobiti" sapurike nego sto ce mleti.Mnogo bolje radi i lepse gori kada su sapurike u nekoj granulaciji nego u plevi i prasini.Sito je bilo od 20mm i ovo dobro radi a za sledecu godinu imam u planu unapredjenje sistema i mlevenja i sagorevanja.

Slažem se da čokanj bude u odredjenoj granulaciji ali moram reći da ovaj sistem mlevenja koji sam naveo ne pravi prašinu (provereno) jer na tom principu radim sve mlinove za plastiku, jedino bi se sito moglo napraviti sa većim rupama radi većeg kapaciteta

pozdrav
 
Urban hvala na obaveštenju ,znači iskustveno se podešava vreme stajanja i vreme doziranja tako da dolazimo do optimalnog trošenja zavisno od vremenskih uslova.
Još bih vas zamolio ako bi mogli da postavite slike "vremenca" i slike kako je puž spojen sa vratima,koliko duboko ulazi u ložište,i kako regulišete da se ne zapali šapurika koja se nalazi u pužu.
 
Sistem je extra, i veliki plus što se sve može namontirati na već postojeći kotao, a sve to uraditi po sistemu uradi sam :bravo:.
Dali je neko probao ovaj sistem sa mlevenom sojinom slamom?
Ja sam već razmišljao na ovu temu, ali mi je energent malo problematičan, šapurike ostaju na njivi, a bale od sojine slame koje sad koristim je bezveze peletirati kada su već kod kuće.
Što se tiče vremenca, ima da se kupe kao poseban deo (imaju više namena, a stručno se zovu tajmeri), postoje i diferencijalni termostati (u zavisnosti od razlike između dve temperaturne vrednosti uključuju ili isključuju neki uređaj-motor) koji mogu da se iskoriste za ovu namenu, a može ovo sve da napravi svako ko se malo razume u elektroniku, postoji dosta šema po netu.
 
vidim da sve muci sistem skupljanja sapurina iza kombajna neki covek u Ecka ZR napravio korpu iza kombajna ima i ventilator koji izbacuje komusinu kipuje ih na kraj njive (doduse nisam video po prici jednog poznanika) pa ako neko ima poznanika tamo moglo bi se uslikati inace postavljeno na Zmaj 16*
 
Nemogu da postavim link, ali ima takav sistem u temi "kombjni>Case ih" na 6-toj strani. Nije ni to loša varijanta, samo što kaže član @bukur, moraš da ih prosušiš :sjasi:.
 
Te stvari sa adaptacijom kombajna za skupljanje šapurika mogu samo da odrade vlasnici kombajna. A šta da radimo mi koji nemamo kombajne, a kombajnere koji nam uslužno kombajniraju čitava ova priča ne zanima ni otprilike? Ko smisli patent da se šapurike pokupe iz traga nakon odlaska kombajna sa njive - taj će se obogatiti! :osmeh:
 
Urban hvala na obaveštenju ,znači iskustveno se podešava vreme stajanja i vreme doziranja tako da dolazimo do optimalnog trošenja zavisno od vremenskih uslova.
Još bih vas zamolio ako bi mogli da postavite slike "vremenca" i slike kako je puž spojen sa vratima,koliko duboko ulazi u ložište,i kako regulišete da se ne zapali šapurika koja se nalazi u pužu.


http://www.sah.rs/ na njihovom sajtu imate sve od vremenaca do termoregulatora ja kod njih uzimam dosta toga za moje mašine za pastiku,šalju i brzom poštom, što se ulaza puža u peć tiče najlakše je kroz otvor ( mislim da je fi 105-110 mm) za gorionike na naftu koji većina peči ima na vratima zatvoreno okruglom klapnom, ili praviti druga vrata prema svojim potrebama, ja sam ušao u peć sa cevi fi 110 mm a kroz nju išao sa tanjom fi 90 mm u kojoj je puž a razlika izmedju te dve cevi je dovod vazduha a gorionik se stavlja kroz gornja vrata pa se u peći nasadjuje na puž a sve leži na donjim rešetkama od peći, čokanj, piljevina pelet i sl, se nemogu zapaliti jer su vazdušne rupe u gorioniku pod 45 stepeni prema zadnjoj strani peći a puž na svakih 10-20-30 sec (zavisno od podešavanja) gura masu unutra i ne može doći do neželjenog palenja ni kad se puž potpuno isključi
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh