Šljiva

Izleda da je tema ŠLJIVA stala kao i otkup šljive. :) Predao sam nešto manje od 250 kg čač.rane prve klase po 60 din i sada je stao otkup a ostalo još oko tone. Druga klasa išla po 40din. Kako ste prošli sa ranom?
 
gde si predavao, okolina topole ?

- - - - - - - - - -

cujem da je frka svuda za otkup rane
U Donjoj Trnavi sam predao ali su prestali da otkupljuju, zvao sam i Udovice nekoliko brojeva niko ni tamo više ne kupuje osim na kvantašu ( komšija na kraju bio prisiljen da ostavi po 30 dinara). Moja je verovatno već danas prezrela za berbu sa peteljkom tako da ću za par dana početi za rakiju da skupljam. Ironija je da prvi put za 7 godina imam odličan prinos na ranoj ali da nemaš je gde prodati. :sjasi:Logika da se najviše isplati stenlej kod mene se sve više potvrđuje...
 
nznm. sta se desava, do pre par god isla po 80 _ 100 sad 50-60 ??? ove god je rodila svima solidno, mozda zbog toga. i moj buraz je nema kome, ja je imam malo tek druga god imam i stenli 3god jedino sto njega uzimaju za susenje al i to ce biti upitno
 
Ja sam u petak prodao ranu po 45 nekolicini bakalnica po Valjevu, oko 120 kila, a ostatak od oko 130 kila sam dao na kvantasu onima sto tamo imaju tezge po 35. Nema otkupa u tom kraju, bar da ja znam. Trebao sam da oteram za Beograd, ili cak za Novi Sad na kvantas, tamo je isla po 60. Izgleda nikog u ovoj zemlji ne interesuje poljoprivreda, sve je podredjeno uvozu.
 
zezaju nas azijci, mongolci jbm li ga, tamo stize pre nego nama vrv im bila dobra sezona. ja mislim da svko ko ima sljivu ima 300-400 l rakije kad je nemas de u dzibru
 
Uzeo prije nekoliko godina 4 sadnice cacanskih sorti , ovih dana jedna od cacanskih sorti rodila prvi puta, nisam do sada prskao od osice , pa nisu radjale iako su narasla stabla vec prilicno velika , plodovi (sljive) su velicine kao krupna kokosija jaja , jesu me zaj*** , da li je to stenlej ili .....
 
Uzeo prije nekoliko godina 4 sadnice cacanskih sorti , ovih dana jedna od cacanskih sorti rodila prvi puta, nisam do sada prskao od osice , pa nisu radjale iako su narasla stabla vec prilicno velika , plodovi (sljive) su velicine kao krupna kokosija jaja , jesu me zaj*** , da li je to stenlej ili .....
Stenlej je jos relativno sitan i zelen, ako je sljiva sad Krupna I obojena tj zrela onda je cacanka sigurno. Ako je plod bas oblik jajeta onda je Cacanka Rana a ako je Krupna I vise okrugla verovatno da je Lepotica.

- - - - - - - - - -

Malo je nase trziste za Ranu sljivu a posadilo se puno bas puno. Bila je par godina dobra Cena zbog rusa pa su ljudi posadili hektare... I sad zacepljeno trziste, pijace jos Pune kajsije I breskve po povoljnim cenama slabo tu sljiva Ima sta da trazi. I Lepotica je tu na klackalici. Sljiva se nasem narodu trazi pocetkom septembra a tu stize Stenlej, nema dvorista u srbiji da nema posadjenu makar jednu sljivu tako da za konzum slabo ide glavna prodaja je za pekmez i rakiju... Ove godine je kajsija bila povoljna tako da ce verovatno biti i nesto manja potraznja sljive... Nek nam je Bog u pomoci...
 
Pazi da nije kasno Lepotica se već bere.

Meni je prošlu nedelju kad je bilo ono zadnje nevreme kroz šljivik malo prošarao grad, šteta oko 10~20%. Oprskao Pyrus~om odmah u ponedeljak, šljiva bila u prošaranoj fazi tek malo počela da plavi kontam ima vremena do berbe... Juče obišo šljivik jbte šljiva već za berbu a treba čekati do sledećeg ponedeljka zbog karence... upm.
 
Pazi da nije kasno Lepotica se već bere.

Meni je prošlu nedelju kad je bilo ono zadnje nevreme kroz šljivik malo prošarao grad, šteta oko 10~20%. Oprskao Pyrus~om odmah u ponedeljak, šljiva bila u prošaranoj fazi tek malo počela da plavi kontam ima vremena do berbe... Juče obišo šljivik jbte šljiva već za berbu a treba čekati do sledećeg ponedeljka zbog karence... upm.
Trebalo je da ideš Signum, Bellis, Teldor, Switch, što se karence tiče. Što se džepa tiče, ispravno si postupio.
 
Trebalo je da ideš Signum, Bellis, Teldor, Switch, što se karence tiče. Što se džepa tiče, ispravno si postupio.

Iskreno nisam je očekivao tako brzo tek negde posle 20.tog a sazrela je preko noći... za nedelju dana od tek malo prošarane do zrele, nisam pametan. Nego pitanje glasi imam par stotina kg opale zrele lepe šljive na zemlji, dali može ta šljiva da se upotrebi za rakiju ako karenca fungicida izlazi tek u sledeći ponedeljak, znači za 5~6 dana???
 
Uradio signum, 7 dana karenca, mislim da neće biti zrela još nedelju dana..

To je dobro pitanje, tako je i meni otpalo pod karencom prošle godine ali ne nešto mnogo i pokupim i bacim na dan isteka karence da mi se ne mešaju.. A kad sam pitao par ljudi za mišljenje bilo je podeljeno pa nisam hteo da rizikujem nije bilo mnogo ploda..
 
Iskreno nisam je očekivao tako brzo tek negde posle 20.tog a sazrela je preko noći... za nedelju dana od tek malo prošarane do zrele, nisam pametan. Nego pitanje glasi imam par stotina kg opale zrele lepe šljive na zemlji, dali može ta šljiva da se upotrebi za rakiju ako karenca fungicida izlazi tek u sledeći ponedeljak, znači za 5~6 dana???

Ne igraj se.
 
Po meni za rakiju najbolja šljiva koja postoji je goveđara. ona baci oko 27 litar rakije od 11 gradi
Ja imam 300 stabala Valjevke
Veoma sam zadovoljan njenim ucinkom
Plodovi su joj malo krupniji od Selekcionisane pozegace (Madzarke) i izdanacke madzarke
a nesto sitniji od Stenleja.
Tolerantna na sarku(zasada) a dosada nisam imao probleme sa monilijom
a za susenje je extra jer joj netrebaju aditivi za sjaj
Ja je inace crnogorcima prodajem pod extra krupnu i kvalitetnu madzarku (koju oni naj vise vole za radzu).
 
Koja je ovo sljiva?
Kod mene je na 600 do 650 metara nadmorske visine i za nedelju dana bice bas zrela kako treba...
Screenshot-1.png

Screenshot-2.png
 
Pravu madzarku je jako tesko naci, zbog sarke,
ima je samo u selima na nadmorskoj visini oko 700 m

A koja je to sljiva govedjara, prvi put cuo.
 
Nazad
Vrh