Šljiva

Uvažavam vaše i mišljenje drugih kolega vezano za mreznik, šarku i mnoge druge informacije ali za vrednost rakije od požegače grešite.... to što u vašem okruženju niko neće da plati skuplje takvu rakiju nije razlog za generalizovanje.
Kad budete ponudili 5+ godina staru rakiju od požegače, odležalu i svedenu kako treba i na flašu stavili akciznu markicu možete je prodavati za 2000+ dinara za 0,7l koliko se kreću rakije znatno slabijeg kvaliteta i kupažu sumnjivih sorti uz požegaču. Manju prodajnu cena, ali neznatno, ima i kvalitetna rakija od crvene ranke.... ostale kupaže i čačanske sorte nemaju taj kvalitet pa ni cenu. A o stenlej kao rakijskoj sorti ne treba trošiti ni reči. Pozdrav

Da bi nalepio akciznu markicu moraš da otvoriš destileriju. Da bi otvorio destileriju moraš da zaposliš tehnologa. Da računaš minimalne troškove, treba ti milon dinara godišnje da budeš na nuli. A to je mnogo požegače, možda je nema u čitavoj Šumadiji toliko.
 
Rakija je u Srbiji roba SIROKE POTROSNJE a postoje krajevi u zapadnoj Srbiji ili Bosni gde se pije kao u Rusiji i to vecinsko gradjanstvo nije bas nesto platezno da bi mahali sa nekim ciframa a u PODUNAVSKOM REGIONU je ekipa iz okoline Topole stavila akcijsku cenu od 300 dinara za litar sljive a naletao sam i na Smederevske vocare koji prodaju litar sljive za 350 dinara .Da probas da mu objasnis da to nema veze sa zivotom i da ruinira i sebe i druge odgovor je BOLJE NEGO DA JE DAM JABUKU ZA 3 DINARA PO KILU NA OTKUPU ILI SLJIVU ZA 10 DINARA crno trziste je dosta jeftinije ali verovatno da i ove fabricke VATRENE VODICE nadju put do potrosaca iako su mnogo skuplje e sad verovatno je ta prodaja u unutrasnjosti drasticno manja u odnosu na crno trziste ali po velikim gradovima verujem da ta fabricka tekucina ide fino
 
Da bi uspeo u gajenju autohtonih sorti, morao bih da imas dobru subvenciju od drzave u suprotnom si ga ugasio! Tako je svuda u svetu!

Price da se rakija od Ranke prodaje po 2000 dinara svrstavam u bajke, a to ima samo kod Braće Grima...
 
Marketing je čudo... "Jelički dukat" rakija od Stenleja (proizvođač ne sakriva uopšte koju je šljivu koristio), e sad 12 god u hrastovim buradima... 2550 din proizvođačka cena za bocu od 0,7l čak ne znam dali je pdv uključen u tu cenu ili je možda cena 2550 + pdv... a vi sadite C Ranku, čekajte da rodi pa dali će uopšte da rodi pa... mnogo pa... i na kraju sretni da prodate po 500din jer eto u vašem kraju ima i po 350 din... samo da dodam probao sam "Jelički dukat" i rakija je za svaku preporuku naročito za one koji vole da im rakija "ide" malo na konjak... Proizvodnja i prodaja rakije je biznis kao i proizvodnja stolarije, tv aparata, patika... neće vam sa neba pasti "brend", dobra cena i tržište sve to treba znati napraviti. Entuzijasti koji sade veće površine pod C Rankom (hvala Bogu da postoje) neka razmisle dali mogu i znaju za litar takve rakije dobiti makar 15tak e, ako ne neka se zapitaju imali svrhe...
 
Ufff Simex, sinonim za hemiju... rakije u običnim litarskim flašama u mislim Ideji su 400-500din sa sve akcizom, pdv-om, trgovačkom maržom... tako da litra takve rakije kod njih je 100 tinjak dinara...

Evo npr malo cena rakija koje mogu da se postignu...
http://www.cerpromet.com/rakije.html


...naravno to ne može svako i ne može na "kućnom pragu" i ne može komšiluku, treba se posvetiti tom poslu a to je proces koji traje... za dobru rakiju koju ćeš dobro naplatiti treba makar 110-115 godina... 100 godina za hrast za bure, makar pet godina za šljivik i makar pet godina da rakija odleži u buretu...:ppozdrav:
 
Marketing je čudo... "Jelički dukat" rakija od Stenleja (proizvođač ne sakriva uopšte koju je šljivu koristio), e sad 12 god u hrastovim buradima... 2550 din proizvođačka cena za bocu od 0,7l čak ne znam dali je pdv uključen u tu cenu ili je možda cena 2550 + pdv... a vi sadite C Ranku, čekajte da rodi pa dali će uopšte da rodi pa... mnogo pa... i na kraju sretni da prodate po 500din jer eto u vašem kraju ima i po 350 din... samo da dodam probao sam "Jelički dukat" i rakija je za svaku preporuku naročito za one koji vole da im rakija "ide" malo na konjak... Proizvodnja i prodaja rakije je biznis kao i proizvodnja stolarije, tv aparata, patika... neće vam sa neba pasti "brend", dobra cena i tržište sve to treba znati napraviti. Entuzijasti koji sade veće površine pod C Rankom (hvala Bogu da postoje) neka razmisle dali mogu i znaju za litar takve rakije dobiti makar 15tak e, ako ne neka se zapitaju imali svrhe...

Vrhunska rakija, jedna od boljih... Na crnogorskom primorju mislim da je preko 40e... Dokaz da moze ako si istrajan i imas kvalitet...
 
I da se vratim na same šljive, ja sam orezao moje i čekam pred vegetaciju da oprskam. Zimus im dao po oko 750gr 6-12-24 (voćnjak ulazi u petu god) ovih dana stiže kan a njega ću razbacati posle cvetanja...

- - - - - - - - - -

Vrhunska rakija, jedna od boljih... Na crnogorskom primorju mislim da je preko 40e... Dokaz da moze ako si istrajan i imas kvalitet...


Naravno svako sam odlučuje dali peče rakiju za 350 ili 500 ili pak za 2500 din.
 
Ufff Simex, sinonim za hemiju... rakije u običnim litarskim flašama u mislim Ideji su 400-500din sa sve akcizom, pdv-om, trgovačkom maržom... tako da litra takve rakije kod njih je 100 tinjak dinara...
Dokle god ima ekstrata biće takva i cena rakije.
300 kg šećera - 16.500 dinara
metar drva - 2000
kvasac i hrana za kvasac - 1000
ekstrat bilo kog voća - 2000
dudove letvice - džabe (opcija hrastov čips - 1000 dinara)
--------------------------------
Litar rakije = 70-75 dinara

Živeli.
 
au usrane rezidbe kada ti mraz sjebe rod... pa jbt dva zulja sam napravio na kajsiji i sljivi a nemam ih uopste puno
 
Ranko kakva je situacija kod tebe na sljivi.Kod mene cacanka rodna ima roda ali mi je stenlej sumnjiv
 
Ranko kakva je situacija kod tebe na sljivi.Kod mene cacanka rodna ima roda ali mi je stenlej sumnjiv
Nisam jos ni stigao stenley da rezem, mada ne znam dal je kod tebe mraz pokosio rod rosle godine, ako jeste onda imas dosta cveta sigurno, rezao sam nesto one ruske daznarike sto ne znam i zasto sam sadio, tophit i top taste one su mi ok
Stenlej imam jedno stablo sto drzim zbog sorte koliko se secam ok je
Mada generalno zemlja kod mene nije podesena za sljivu... kasno prorodi, ima svetnih pupoljaka ali izostane rod pre 5-te godine
Nadam se da su ove belosljive su bolji izbor za ovde
 
Marketing je čudo... "Jelički dukat" rakija od Stenleja (proizvođač ne sakriva uopšte koju je šljivu koristio), e sad 12 god u hrastovim buradima... 2550 din proizvođačka cena za bocu od 0,7l čak ne znam dali je pdv uključen u tu cenu ili je možda cena 2550 + pdv... a vi sadite C Ranku, čekajte da rodi pa dali će uopšte da rodi pa... mnogo pa... i na kraju sretni da prodate po 500din jer eto u vašem kraju ima i po 350 din... samo da dodam probao sam "Jelički dukat" i rakija je za svaku preporuku naročito za one koji vole da im rakija "ide" malo na konjak... Proizvodnja i prodaja rakije je biznis kao i proizvodnja stolarije, tv aparata, patika... neće vam sa neba pasti "brend", dobra cena i tržište sve to treba znati napraviti. Entuzijasti koji sade veće površine pod C Rankom (hvala Bogu da postoje) neka razmisle dali mogu i znaju za litar takve rakije dobiti makar 15tak e, ako ne neka se zapitaju imali svrhe...


I vino Radovanovic ima dobru cenu. Prodaj litar svog domaceg vina, da vidis po kojoj ceni se prodaje i posto ces ga prodati... Isto je i sa rakijom, ko ima brend taj ima i dobru cenu...
Do dobrog brenda najbolje dolaze oni koji su pare stekli bavljenjem politikom i razni tajkuni, koji u posao sa rakijom ulaze puni love i Ebe im se da prodaju rakiju za sitnu lovu pa nek stoji 10 godina...


Za nas malene vocare put do brenda je posut trnjem, rakija nam je deponija za voce koje bi nam u suprotnom propalo, pa ga bacamo u rakiju i izvlacimo iz voca sta se moze izvuci...

Posto je ovo Srbija i svi znamo kakvo je stanje, onaj ko zivi samo od ovoga i nema nekih drugih prihoda, sada kada pocinje sezona kada treba: Gorivo, Djubrivo i Hemija. Treba da se plati i neka radna snaga, Rezidba itd, treba da se zameni ulje u traktor, popravi neka masina itd... Taj ne pita za cenu rakije nego gleda gde moze da je proda i da izvuce koliko toliko para od svog rada, i od onog voca koje da mu je propalo ne bi imao nista. Iz tog razloga postoji rakija od 300dinara i ako je cak mozda i bolja nego ova tajkunska od 2500...
 
Pozdrav Care.:ppozdrav:

Pa zato treba razdvojiti te dve cene rakije. Prva rakija "nus proizvod" ili iznuđeno rešenje, neretko lošijeg kvaliteta, bez ikakvog davanja državi... cena 400-500din... odlično, upotrebljena šljiva lošijeg kvaliteta, postignuta cena šljive po kg solidna uz malo dopunskog rada. Druga rakija... sadiš šljivik isključivo zbog rakije, neretko i autohtone sorte (čitaj: manji i neizvesniji prinos), više se trudiš, konsultuješ nauku kod proizvodnje rakije... e onda je greota ne popeti se stepenik više i probati napraviti "brend". Veruj mi da dosta poznatih i skupih rakija se pravi u kućnim podrumima, preuređenim garažama... naravno ako si tajkun sve ide lakše ali može i bez te titule ako se čovek potrudi.
 
Koju bi sortu sljive ili jos bolje vise sorti posadili onako za sebe da jedete, da je u tom smislu dobra, odrzavanje i zastita nije problem.
Zasadio bih do 5 komada, odmah pored stenleja i lepotice tako da oprasivanje nije problem valjda.

Ako neko ima sadnice (Ratko?) nek se javi, cujem npr da su Top sorte dobre ali izgleda da od pouzdanih niko nema...
 
Do dobrog brenda najbolje dolaze oni koji su pare stekli bavljenjem politikom i razni tajkuni, koji u posao sa rakijom ulaze puni love i Ebe im se da prodaju rakiju za sitnu lovu pa nek stoji 10 godina...


rakija nam je deponija za voce koje bi nam u suprotnom propalo, pa ga bacamo u rakiju i izvlacimo iz voca sta se moze izvuci...

Iz tog razloga postoji rakija od 300dinara i ako je cak mozda i bolja nego ova tajkunska od 2500...


Evo sve rečeno.... obožavam ove izjave da treba praviti “deponiju” od rakije i još tvrditi da je dobra (?!?), a najbolja je ova tvrdnja da treba suditi o proizvodjaču po ceni rakije (?!?).

Ne bih se bavio sadnjom ni preradom, a ni zemljom da mi je prvi parametar održive proizvodnje to kako i šta rade “tajkuni”, a posebno me lično ne zanima kako je bilo ko od proizvodjača došao do sredstava za investiciju.

Meni više odgovara 1000 kvalitetnih rakija na tržištu nego da ih je samo 10 loših.

Draže bi mi bilo da svi znaju koja je dobra rakijska sorta, kako je očuvati i eksploatisati, barem koliko i sve ostale industrijske sorte šljive.

Tako bi se svako bavio onim što mu najviše odgovara i bio vrhunski proizvodjač u svojoj kategoriji pa mu ne bi niko obarao cenu. A još ako se 5-6 takvih udruže, edukuju mlade proizvodjače i pomognu svima na tržištu niko ih ne bi ucenjivao, ali ni ogovarao.

I pravo pitanje nije da li je nešto “tajkunsko” ili nije nego kako da svoju proizvodnju unapredimo i kako da dodjemo do boljeg proizvoda. Brend, pravilnije “robna marka” je proizvodjač pa tek onda proizvod. Svi misle da je najbolji ali nije svaki mercedes dobar.
 
Rakija Tok je 14 i kusur hiljada, pa sve da su pevali sljivama dok su rasle ne vredi toliko i to 0,7 :haha:

Sve je to cist marketing, kao i za Civas zna se ko su krajnji kupci :osmeh:

Zna se za sta se daje 1000+ din svi ostali mogu da se slikaju dok se ovo pravi, sto se mene tice :osmeh:
2uonsrq.jpg
 
@T110 cenim vaše mišljenje, BB klekovača zaista jeste dobra rakija.

Po pitanju Zlatnog Toka niste u pravu. Flaša košta 3090din. Proizvodjač je diplomirao na voćnim destilatima na Poljoprivrednom fakultetu u Zemunu. Bio je višegodišnji ocenjivač rakija i važi za stručnjaka u svom polju delovanja.

Flaša u kojoj plasira svoju rakiju košta preko 3€ plus etiketa i čep već dolazimo na trošak od preko 400din. Rakije su mu odležavale u buradima u periodu od 5, 7 i 14 godina. Da bi neko ponudio tržištu kvalitetnu rakiju odležalu toliko mora da ima minimalnu količine od 1000L. To je 11-12 velikih hrastovih buradi od 100l i barem 30-40m2 prostora. Kad saberete sve to možda će vam biti jasnije koliki je trošak takve proizvodnje.

Moram da se izvinim ostalim članovima, nije ovde samo tema rakija. Ali svakako je primer u kome se vidi da kvalitetan proizvod ne može (i ne bi trebalo) da ima slabu prodajnu cenu.
 
U kuci imam toliko pica da bi ladno mogao da otvorim restoran na moru imam 7 ,8 vrsta viskija ,Francuski konjak Kurvoazije ,Metaksu ,Dzin,Gorki list ,Ouzo ,razne vrste votke sto Ruske sto Finske,Zagrebacki vinjak Badel ,Mostarsko vino,Makedonsko vino ,Bakardi Ruski sampanjac,Dzeger razna pica iz fri sopova sto sam kupovao priljateljima iz zezanja i ono sto je zanimljivo DA MI SE NIKADA ALI NIKADA NIJE DESILO ZADNJIH 30 GODINA DA MI NEKO UDJE U KUCU I ZATRAZI CIVAS KOJI U FREE SHOPU kosta 50 ili 60 eura i svi kao po inerciji traze domacu rakiju od 500 dinara.Ovo sto sada pricam JE ISTINA a bilo je i svetskih ljudi i intelektualaca i livaca i postara i elektricara i popovi I SVI DO JEDNOG TRAZE DOMACU RAKIJU I DOMACE VINO ali ajde da zanemarimo nase ljude neko bi rekao ograniceni ili neznalice ali imao sam priliku da Francuz koji drzi restoran u Francuskoj ponese 120 litara na rizik i covek mi rece da nije probao tako nesto u svom zivotu pa Nemci pa Amerikanac koji je bio u semi sa mojom komsikom kaze da nije u svom zivotu probao NESTO TAKO DOBRO covek je odlepio tako da nesumnjam da ti cuveni degustatori imaju istancana cula i DA ONI OSECAJU ONO STO DRUGI NE OSECAJU ali i ovo silno mljenje koje je potrosilo mojih 40 000 litara koje sam progurao na crno a da drzavi nisam platio nista a proguracu jos 140 000 litara i nemam tehnologa a nemam ni degustatora ja sam glavni degustator iako mi je nos malo zapusen ALI RADZA JE DO JAJA I STO JE NAJBITNIJE SVI SU NAVUCENI ZESCE I STALNO SE VRACAJU NA MESTO ZLOCINA flasa je doduse obicna,nalepnicu nemam,zatvarac je obican sa buvljaka ali radza prica 7 jezika a uzimaju je i bolesnici isceljuje i vraca iz mrtvih samo sto je malo jaca od ove fabricke brendovane ali ko je jednom proba uvek se vraca na mesto zlocina
 
Neka realna cena domaće prave kvalitetne rakije, bez akcize i ostalih državnih zajebancija, ili što bi rekli na crno, je 600 dinara.

Sad ta cena je gruba, jer zavisi od godine, tj. kolio rodi šljiva, pa joj tako bude i cena.

Ali ne može da ide po 600 pa se prodaje po 500, mada ima entuzijasta koji stvarno kvalitetnu rakiju prodaju po 400, ali to nisu neke količine...

Ono ispod te cene može samo bućkuriš da bude i to nema veze sa kvalitetom.

A ove od 3.000 dinara u radnji, a flaša i zapušač im koštaju 1.000 dinara, pa akciza, pa brend, pa malo nam i treba nam... a kvalitet može da se traži samo u ovom odležavanju, mada i to može da se ubrza.

Ja ove brendove što ste napisali prvi put čujem. Valjda rade decenijama pa su poznati, ili su dosta brzo postali brend, mada baš i ne pratim. Do duše verujem da je rakija dobra, al brate 3.000 dinara za 0.7l mnogo je, a možda i nije, čim ima ko to da plati.
 
Nazad
Vrh