Šljiva

Nikome. Moraš biti lično stalno angažovan inače ništa od posla, koliko god pošteno platio.

Upravo o tome se i radi zato i pored toga sto placam ljude volim i sam da se raspitam da budem u toku a i da proverim te iste ljude bar dok se ne uverim u njihovu strucnost.

Jel samo šljiva u zasadu od tih 6 ha ili ima i druguh voćnih vrsta.

To je mladi zasad od jesenas. Ima 3Ha stenleja i 3Ha oblacinske visnje.

ssashas, imaš 6 ha voćnjaka a sad dilema kako prikratiti sadnicu. Kako to jbg.

Dilema je na koju visinu je prekratiti jer kod nas niko nema iskustva sa masinskom berbom, zapravo niko i nema veci zasad u komadu pa i ne razmislja o masinskoj berbi jer su sve to stari sljivaci i visnjari kroz koje mehanizacija skoro da i ne moze da prodje.

Dobio sam razne informacije oko minimalne visine za berbu tresacem, neki kazu da treba metar, neki 80cm, neki metar i 20cm...pa sam zato i postavio pitanje da bi dobio informaciju od nekog ko je imao neka iskustva u praksi jer su svi sa kojima sa ja razgovarao samo teoreticari a ja mnogo vise verujem u praksu nego u teoriju...
 
Upravo o tome se i radi zato i pored toga sto placam ljude volim i sam da se raspitam da budem u toku a i da proverim te iste ljude bar dok se ne uverim u njihovu strucnost.



To je mladi zasad od jesenas. Ima 3Ha stenleja i 3Ha oblacinske visnje.



Dilema je na koju visinu je prekratiti jer kod nas niko nema iskustva sa masinskom berbom, zapravo niko i nema veci zasad u komadu pa i ne razmislja o masinskoj berbi jer su sve to stari sljivaci i visnjari kroz koje mehanizacija skoro da i ne moze da prodje.

Dobio sam razne informacije oko minimalne visine za berbu tresacem, neki kazu da treba metar, neki 80cm, neki metar i 20cm...pa sam zato i postavio pitanje da bi dobio informaciju od nekog ko je imao neka iskustva u praksi jer su svi sa kojima sa ja razgovarao samo teoreticari a ja mnogo vise verujem u praksu nego u teoriju...
mogu ti naci br od coveka koji se bavi proizvodnjom tih tresaca (znam da bere visnje)
pa mozes uz neku konsultaciju sa njim znati blize dimenzije svega,ali svakako na nekoj guscoj sadnji nemas prolaz sa masinom
 
To je prvo sto sam uradio a ako vam kazem da sam od njih dobio informaciju da npr.visina stabla treba da bude 80cm a meni to deluje nemoguce zato i imam dilemu.

Takodje, oni kazu da tresac moze da radi na 3,5m x 2,5m razmaka a to je u praksi neizvodljivo zato bi i voleo da cujem misljenje nekog ko je to u praksi radio i ko zna.

Ja sam sadio 4,5m x 3,5m i to je dovoljno za rad tresaca i ostale mehanizacije samo mi ostaje jos da vidim sta da radim sa visinom.
 
Да ли шљива има шарку могуће је видјети на љето на листовима. Ако на лишћу постоје свијетлозелене мрље онда шљиве имају шарку. Шљива пожегача не подноси тај вирус и плодови опадају неовољно зрели.
 
Druže,ako ih do sada nisi orezivao...nije dobro kako si rekao "žestoko rezanje"....bolje to uradio postepeno u naredne dve-tri godine
 
Mladi vocar, kasnije, za jedno 10-15 dana kad temperature još porastu. Sad ću i ja za vikend nastaviti orezivati ostale sorte. Ljepotica je osjetljiva na mraz, pa tako i na ranu rezidbu.

fiat615, samo reži. U ovom izdanju ne izgleda dobro.
 
U petak, subotu i nedelju kod mene u kraju javljaju da će biti dnevna temperatura +10, da li je to pravo vrijeme za crveno prskanje?
 
Rođak mi se najavio da će u petak tek moći da uradi rezidbu pa me interesuje jel nije kasno i kasnije prskanje?!Hvala
 
Za rezidbu nikad nije kasno, uslovno rečeno, ali za prskanje može da bude, proveri taj dan da li su pupoljci nabubrili, ako se vidi belo, kao bele kokice (ne kokoške, nego kokice za jelo od kukuruza kokičara) onda je kasno...prvo pogledaj pa tek onda kupi preparate, nisu jefitini.
 
Može i tim redosledom, nije greda, ali je bolje prvo rezidba da bi se dezinfikovali preseci...al opet neke voćne vrste se kasnije orezuju, tako da ako ti je to bolje ti uradi tako, ali nosite rukavice pri orezivanju da ne bi pipali otrovne grane i te grane nemoj kasnije koristiti za loženje kazana ili slično, pogotovo ne za roštilj :D
 
ja idem prevashodno sa ranom pa sta joj bog da,posto kod mene imaju malo problema sa njiom radja svake 2-3 god,mada sam dobio neka upustva iz Cacka kako da se odradi da svake god imaju roda
pa videcemo sta ce biti
 
Nazad
Vrh