Šljiva

Evo hoću samo da vam pokažem, koliko su mi šljive rodile ove godine, prvi puta da rode od kada su posađene. Trud se izgleda isplatio.

 
Poslednja izmena od urednika:
sada imaju 6g,i to je prvi rod do sada i to uz pomoć ovoga foruma,sorta je čačanka rodna na jesen ide nekih stotinjak novi sadnica
icon7.png
 
Imam par crvenjača na 20ak metara od voćnjaka, primetio sam na lišću neke čudne šare. Listovi sa crvenim pešatima su svugde i po voćnjaku kao i dosta osušenih grančica.. Voleo bih da mi neko pojasni kakvi su to simptomi.
 
novi voćar 2, fino izgleda šljiva. Odstrani korov ispod njih, i navodnjavaj.

uzunche, kao što kolega reče, plamenjača je ali ne u velikoj mjeri. One druge šare je šarka koliko vidim, a za nju nema lijeka (bar prskanjem). Ona grančica djeluje kao fizičko oštećenje.
 
Ranke sam povadio, od njih nije bilo bas nikakve koristi (gotovo da nisu ni radjale, na losem mestu su posadjene) a nadam se da nece biti ni stete. Nisam smeo da ih spalim, sve je suvo moracu da sacekam malo hladnije vreme. Meni kao laiku je cudno, pa moram da pitam:da li je moguce da su one zarazene sarkom i da tu stoje vec par godina a da madzarka koja je na 2oak metara od njih bude zdrava?
 
Poslednja izmena od urednika:
Koliko vremena u danima prođe do berbe ako su mi šljive sad u fazi pola plava pola zelena, pojedine skoro skroz zelene, pojavili se smotavci, na nekim plodovima mala tačka i iscurela smola pa bih hteo da prskam insekticid ali me brine karenca.

Ja sam pre 2 dana odradio prskanje od truleži i insekata(Signum + Fobos). U pitanju je Stenley u fazi promene boje, isto ih ima svakakvih(zelenih,lilavih,i plavih)...gledajući svoje beleške od prošle godine, posle 2-3 nedelje počeli odpadati oštećeni plodovi(crvljivi), posle 4 nedelje sam počeo sa branjem zrelih zdravih plodova i bralo se oko 2 nedelje, zbog nejednakog zrenja.
Znači od 4-6 nedelje, tako da komotno možeš prskati!
pozzz joe!
 
Pozdrav svima!
Nije bilo kiše više od 2meseca, a prošle nedelje padala par dana kao luda, a ja još pre kiše dobro zalio šljive...
I eto sad... od prevelike vlage, koja je stablu došla kao švedski sto, počeli pucati plodovi - otvaraju se kao školjke!
Čak je i košpica odvojena od srca peteljke. Nadam se da neće ići dalje pucanje, al videćemo...
Od kad se bahćam sa sljivama, ovako u ovom broju puknutih nikada nije bilo...
Ova godina je puna iznenađenja!



Ima li kod vas napuknutih plodova?
Il sam ja jedini, tj. da sam nešto zeznuo?
Pozzz joe!
 
Kod mene ima poneki a nisam ih uopšte zalivao, ama ni kap, tako da mislim da nisi ti krivac a koji je razlog ne znam...
 
Ma hoce to.
I prosle godine se to javljalo malo masovnije nego obicno, ja jos nisam primetio ali cini mi se da je tvoja sljive nesto zrelija nego kod mene pa je sasvim moguce da se i ja obradujem uskoro.

Primetio sam recimo, a cini mi se i da je na tvojoj trecoj slici taj slucaj, da se od formiranog dvojnog ploda, a ta pojava ove godine je bila bas masovna, jedan deo nastavio da se razvija a drugi se osusio i otpao, i da je tu ostalo slabo mesto gde plod vrlo lako pukne.
Sve u svemu vrata za moniliju su sirom otvorena.
 
Nazad
Vrh