Šljiva

Школарину отплатио шљивама

Параћин - Зоран Илић из Мириловца код Параћина (27) најмлађи је пољопривредник у селу на кога се води пољопривредно домаћинство. У општини је највећи произвођач шљива, које је засадио на 100 ари. Занимљиво је и да се, када је завршио Пољопривредни факултет, Одсек заштита биља, из града преселио на имање бабе Драгице и деде Владимира Живковића.

http://www.vaseljenska.com/drustvo/skolarinu-otplatio-sljivama/
 
Pre dva-tri dana sam se iskukao na lose stanje sljiva (mnogo trule, opadaju, a naisao sam i na par grana koje se suse), danas sam oprskao fungicidom ako uopste ima neke pomoci. Evo par slika:
 
Ma nije tako strasno. (mada tesko da ti danasnja prskanje mnogo pomogne)
To opadanje je najverovatnije fizioloska reakcija. tzv junsko opadanje plodova, odgovor biljke na kompleks negativnih faktora i uskladjivanje svog potencijala sa trenutnim zivitnim uslovima. Pojednostavljeno, biljka se oslobadja viska ploda ( viska po njenom a ne po tvom kriterijumu:)
Susenje grana (cetvrta slika) je izgleda posledica neke mehanicke povrede?
peta slika ( i uopste generalni utisak) je posledica guste krosnje i usled toga migracija i roda i vegetativnog prirasta na periferiju.
Na jesen malo rigoroznija rezidba, ukloniti neku visegodisnju granu, malo otvoriti krosnju, uciniti je prozracnom, rastresitom, malo vise hraniva (mani krecenje nema od tog velike fajde) i bice to u redu.
 
Sto se tice rezanja mislim da ove sljive do ovog proleca nisu videle makaze sigurno 15ak godina. Ja sam poskidao sve suvo sto sam video i vodopije, a na jesen sleduje definitivno jedna dobra rezidba! Naravno, tada cu ja biti samo posmatrac. :cool:
Vidim i kod komsija da je situacija slicna sa opadnjem plodova, jedino sto su druge sorte i uglavnom mladja drva pa izgleda nesto bolje.
Ono sto me je zabrinulo je da sam nasao bar 10ak grana koje su pocele da se suse(prvo list, kao na grani koju sam slikao, a zatim i plod i cela grana), a nemaju nekih vidljivih ostecenja, sta bi to moglo da bude? Monilija je valjda zavrsila svoje...
 
Poslednja izmena:
Meni se tako osušiše dve sadnice trešnje od jesenas, krenula sad i treća, kad ja dobro pogledam osušen list, a ono unutra neki insekt, dal je to lisni miner šta li, malo liči na gusenicu, a glavom se zalepio za list i valjda pije sok iz žila lista...pogledaj da nije to, rasturi suvo lišće i gledaj ima li u njemu ovog čuda, crne je boje, glavom zalepljen za list, sa gornje strane...a grana kad ostane bez lišća ona se logično osuši.
 
Malo se teže vidi, jer iako je dosta krupnija od vaške, maltene kao pola gusenice,ima samo jedna na jedan list a ne najezda, tako da odmotaj list, on će da se kruni pa pazi i videćeš unutra dal je to to. Pogledaj na više listova, pogledaj i na zdravim, jer možda je te već isisala pa otišla dalje.
 
Lisce izgleda kao da je oprljeno, tj. kao da ga je neka vrelina osusila, zato sam i ja pomislio da je od vrucine. Juce sam oprskao zbog opadanja ploda fungicid - sredstvo PREVENT a dodao sam i insekticid, ako su bubice u pitanju kao sto ti sumnjas imace valjda nekog efekta! Ja sam se iskreno usr..o da nije sarka...
 
Upravo tako izgleda list i od ove napasti, zatvori se i osuši. Viđao sam je i na zelenim zdravim listovima, tek se naselila. Moj savet je da te grane svakako isečeš, ako je ova buba, ona se zamotala i zaštitila od prskanja sem ako otrov ne deluje prkeo lista da ga pojede, a i da je nešto drugo, ta grana će se svakako sušiti dalje.
 
Na jesen cu time da se pozabavim, vec sam rezervisao jednog coveka. Matore sljive su otisle mnogo u visinu, sigurno preko 4m, mozda i 5m, da li treba i visina da im se redukuje i koliko? Pozegaca je sorta.
 
Kopano dva puta sad je prskano totalom a razmak je 4,4m.Ima tu i sadjene baste za kucnu potrebu pa je ostalo prazno mesto.Bice unisteni za 3 nedelje.
 
jel ima negde da se skine neka knjiga o sljivama, sta i kako. imamo oko 150 sljiva razlicitih sorti, sveti otac je sadio kako ga je ko savetovao a pomalo i na njegovu ruku. sad tu ima svasta. ja polako dolazim do slobodnog vremena pa bih pokusao da to malo dovedem u red kolko tolko. ima sljiva koje nisu nikad rodile za 20 god od kad su posadjenje, i to neke cacanke kupljene u institutu. pa bih sad prvo malo da procitam neko upustvo u vezi sljiva i da se potrudim da se pridrzavam pravilnog odrzavanja vocnaka. jedini promblem mi je razdaljina izmedju bgd i uzica, samo 200kg.
 
Meni se tako osušiše dve sadnice trešnje od jesenas, krenula sad i treća, kad ja dobro pogledam osušen list, a ono unutra neki insekt, dal je to lisni miner šta li, malo liči na gusenicu, a glavom se zalepio za list i valjda pije sok iz žila lista...pogledaj da nije to, rasturi suvo lišće i gledaj ima li u njemu ovog čuda, crne je boje, glavom zalepljen za list, sa gornje strane...a grana kad ostane bez lišća ona se logično osuši.
Nisam nista video po liscu od onih bubica, bas sam zagledao (mada sam i oprskao u medjuvremenu), moguce da je nesto drugo po sredi. U svakom slucaju za sada nije neka masovna pojava, pa valjda nije nista opasno.
 
Nazad
Vrh