Šljiva

Ne znam kako je kod drugih. Ja skoro sredio zemlju za sadnju, treba da pozovem čoveka za sadnice i sada kolebanje oko izbora sorti imao u planu samo rane ali znaju godine da budu i zajebane. Tako da po mom mišljenju treba imati više sorti u jednom zasadu. I opet se treba odlučiti za prave.
 
Upravo tako, možda deluje previše komplikovano... ja sam rešio u buduće samo na takav način da proširujem voćnjake. Neka bude sve zdravstveno ispravno i bezvirusno opet rasadničar nema pojma dali kaleme skida sa nekog rodnog drveta ili prosečnog ili možda sa baš lošeg... za veće količine sve ovo može i da se dogovori sa rasadničarom, bitno je da se umnožavaju zdrava i rodna stabla.
Bas sam hteo ti reci za dunju msm da bi bolje bilo iz semena odnegovati podlogu, a plemke izaberi iz svog zasada sa stabala koja nisu bolesna. msm da je dosta i do podloge. Lako nice seme - biras seme od BA29 ili neke stare zdrave dunje.
Rak se javlja zbog koriscenja iste povrsine za zasad

- - - - - - - - - -

Crvena ranka ima veka, nisu skupe sadnice a vrlo trazena
Ne zezaj se sa sljivom kad je svako ima, ranku ce svaka destilara da otkupi i po dobroj ceni, a na videu imas nove sorte koje zrijaju kasnije
[video=youtube_share;2xubLnHnz_c]https://youtu.be/2xubLnHnz_c[/video]
 
Poslednja izmena:
Ne znam kako je kod drugih. Ja skoro sredio zemlju za sadnju, treba da pozovem čoveka za sadnice i sada kolebanje oko izbora sorti imao u planu samo rane ali znaju godine da budu i zajebane. Tako da po mom mišljenju treba imati više sorti u jednom zasadu. I opet se treba odlučiti za prave.

Koliku povrsinu planiras da sadis? Ako sadis vise sorti na maloj povrsini, Vise vremena ces provesti u prskanju i branju. Vise sotri na vecoj povrsini ce ti olaksati posao, razvuces branje...
 
Trenutno biram sorte koje stizu sto ranije i sorte koje kasno stizu za branje.Tako da u zasadu imam vise sorte ali vreme stizanja blizu.
Parcela nije velika pedesetak ari.Ako ne nadjem ono sto trazim bar se nadam da cu naci kalem grancice za prolece.

- - - - - - - - - -

Sigurno cu ubaciti noviji asortimen ako nadjem Bleck dajmod ,bleck amber i ostale.

- - - - - - - - - -

Autumn Giant,Golden Plum
 
Videh pre par postova rak korena sljive,to nema veze sa kalem granama,preko njih se prenose druge bolesti,ako je sadnica ok bez raka niko ne moze garantovati da do tog nece doci,razloga je puno pocevsi od zemljista pa na dalje. Jednostavno dzanarika je takva,bila i ostace. Sto se krupnoce tice tu varira od godine do godine,ove god nije bilo sitnih sljiva ni u zasadima gde je trava bila metar. Pa su za izvoz uzimali plodove od 4cm precnika.oni koji sada u najboljoj zemlji i navodnjavaju i djubre uvek imaju dobru krupnocu. Sto se tacnosti sorti tice po 100 ti put pisem da su kupci krajnje neozbiljni i da cekaju poslednji trenutak da kupe sadnice umesto da to ugovore godinu ranije i da sami obezbede kalem grancice i budu mirne glave

Poslato sa ATU-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Nisam ja ni rekao da je problem u kalem grancicama, verovatno u losoj tehnologiji proizvodnje sadnog materijala. Dakle jedna ista parcela se godinama koristi za proizvodnju sadnog materijala, ili lose makaze ili jednostavno receno higijena nula. Tako da ukoliko su sadnice kupljene od jednog coveka a posadjene na 4 razlicite parcele u istom periodu i sve imaju rak, pa ne moze me niko ubediti da je sadni materijal nije u pitanju. Uostalom konsultovao sam se sa ljudima iz instituta koji tvrde da rak korena u prvoj godini sadnje 99 posto je sadni materijal. Ako oni lazu i ja lazem vas.
 
Tacno ti fali taj 1% sigurnosti ,da tuzis rasadnicara za zarazene sadnice. Znaju to I oni sami , zato ovde kod nas u srbiji nema reda u proizvodnji sadnog materijala , proizvodi I prodaje ko hoce..
 
Kada se radi vise godina na istoj parceli hoce da izbaci,a to je potpuno isto kao sto stoji par godina u zasadu pa navuce u vocnjaku,inace ako na sadnici nema rak korena sadnica je zdrava a kasnije oboli u zasadu iz nekog razloga. Pitaj tog iz instituta iz kod razloga se pojavljuje rak korena na njihovim sadnicama posle par godina,ko je tu krivac?

Poslato sa ATU-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Još kad rasadničar ne bi odsekao deo korena sa rakom i dao mi sadnicu koja naizgled nije zaražena, sve bi bilo u redu. Dešavalo mi se da svaka 10-ta sadnica lepotice ima rak korena lepo uočen pri sadnji. Ja sam te sadnice vratio u Lazarevac, odakle sam ih i kupio i dobio nove, bajagi zdrave. Naredne godine dosta sadnica je imalo iznad zemlje vidljiv rak. Naredne godine sam kupio više hiljada sadnica stenleja, i zasadio. U proleće čim su se razlistale sve imaju šarku. Nosio uzorke, ispitao, jeste šarka. I šta sad? Da ne pričam o sortama, u lepotici imam 5% rodne, u stenleju 5% lepotice, užas. Znači tržište sadnica je jedna velika mačka u džaku pa šta te snađe. Najbolje je da sami odnegujete sadnicu, a platite kalemara da Vam okalemi. Jeste da traje duže i nema subvencija, ali meni se više dosadilo da presađujem. I kako je moguće da samo po jedna sadnica u paketu od 10 komada bude loša skoro bez žila ili slaba cvilava. Kako se nekad ne pogode 2? Ovo mi je iskustvo kod višnje.
 
to sto je uradio jedan nije merilo da su svi takvi. I ja imam da vam pisem o pokvarenim kupcim.Ja da sam na vasem mestu ja bih kupovao uvozne te su zasigurno prosle sve preglede :D skupa vam sadnica od 100 dinara, kupujte uvozne po 4e te su kako treba.

Poslato sa ATU-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Ta uvozna je sa mog kraja,samo ima papir da je uvezena,jedina uvozna sadnica je orah iz turske,sve ostalo je domace sa stranim papirima.

Poslato sa ATU-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Ne razumes poentu price. Niko ovde ne krivi prave radsdnicare, kao i u svakom poslu ovde ima dobrih i losih. Nazalost kao i svuda vise losih, jbg valjda je doslo takvo vreme. Sadnice sam platio dosta vise od tvojih 100 din, samo da ne bih dosao u ovu situaciju. Verujem da bi velika vecina platila i po 2 e samo da znaju da dobijaju sortu koju zele i zdravu bezvirusnu sadnicu. Sramota je to sto treba da se tezi ka boljem kvalitetu i profesionalnosti a ne trka za sto vecim profitom. Kvalitet ispred svega, bar po meni.
 
Zivim tu,znam sta se radi.najgore se prodje kod najvecih jer oni i nemaju svoju proizvodnju vec 100 ugnjetenih i ponizenih koperanata koji ce im iz osvete podmetmuti sve i svasta,njima vi niste ciljna grupa i sve jedno im je sta ce vam dati,njih interesuju tenderi,donacije,tu je lova a onaj ko dobije od drzave za dzabe se ne ljuti

Poslato sa ATU-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Pisano je u ovoj temi vec o prezidentu. Ne znam ko, ali znam da on najkorisnije informacije o sortama sljiva daje ovde, potrazi malo. Veliki je post, opisuje top sortiment, jo-jo i grose fel. U tom postu kaze, da je prezident kod nas prodavan kao grosa, veoma lice, samo je grosa malo izduzena, a prezident je tupog kraja.
 
Nazad
Vrh