Mildora :
Domaća sorta šljive stvorena u Institutu za voćarstvo i vinogradarstvo u Čačku 1980. godine. Stablo je umereno bujno, kruna je prilično gusta, jakog skeleta. Rađa na majskim kiticama. List je srednje krupan, gladak. Cvet je srednje krupan. Cveta 2 do 3 dana posle Stenleja. Delimično je samooplodna. Rodnost osrednja do dobra zavisno od lokaliteta i godine.
Prema virusu šarke šljive je praktično otporna, ali je osetljiva na trulež ploda zavisno od lokaliteta i godine. Plod je sitniji do srednje krupan proseno oko 30 g, oblika okruglastog do jajastog. Pokožica je dosta tanka, srvena sa pepeljkom. Mezokarp je zlatno žut, izrazito sladak. Rastvorljivih suvih materija sadrži od 22,6 do 32 %. Koštica je srednje krupna, svetlo braon boje. Sazreva oko 7 d0 10 dana posle Stenleja. Tranportabilnost je dobra. Mildora je sorta pogodna za sušenje, daje jako lepu suvu šljivu, slatku, ćilibarne boje. Može da se gaji u lokalitetima u kojima nema uslova za pojavu truleži plodova i poznih mrazeva. Plodovi ove sorte mogu se konzumirati i u svežem stanju, jer su prijatnog slatkog ukusa.
---------- Poruka napisana u 17:01 ---------- Prethodna poruka je at 17:00 ----------
Cacanska pozna
Stvorena je 1980. godine samooplodnjom sorte Čačanska najbolja. Selekcionar je Dobrivoje Ogašanović. Zaštićena je na području Evropske Unije pod nazivom Čačak Spathe.
Stablo je srednje bujno. Kruna je srednje gustine, okruglasto piramidalno. Ova sorta ima jake skeletne grane sa širokim uglom grananja, elastične su i ne lome se pod teretom roda. Cvetni pupoljci se obrazuju na majskim kiticama i jednogodišnjim grančicama. List je srednje sitan, elastičnog oblika, sužen prema peteljci. Tamnozelene je boje na licu i svetliji na naličju lista. Peteljka je srednje dužine. Cvet je srednje krupan. Krunični listići su bele boje. Cvetni elementi su dobro razvijeni, cveta srednje pozno. Polen je dobre klijavosti. Delimično je samooplodna. Dobro je oprašuje Čačanska rodna.
U nekim lokalitetima rađa obilno. Zahteva redovnu agrotehniku, đubrenje I obradu zemljišta. Lokaliteti I vremenske prilike u toku cvetanja utiču znatno na prinose. Otporna je na pramenjaču šljive, a osetljiva na rđu šljive. Plodovi ne trule. Otporna je na moniliju cveta I plodova. Tolerantna na virus šarke šljive. Ima dobru kompatibilnost sa dženarikom kao podlogom. Plod je sitan do srednje krupan (20-40g), ovalnog oblika. Peteljka je srednje dužine, teška. Pokožica je srednje debljine, čvrsta, tamnoplava sa obilnim pepeljkom. Meso ploda je žuto, čvrsto, sočno, odličnog slatko nakiselog ukusa. Sadrži od 18-29% rastvorljivih suvih materija (prosečno 25%). Košnica je srednje krupna (17g), jajastog oblika. U masi ploda učestvuje sa oko 6%. Sazreva izrazito pozno, krajem avgusta I početkom septembra i jedna je od najpoznatijih šljiva uopšte. Plodovi se dugo čuvaju u običnim uslovima.
Čačanska pozna je je veoma pozna sorta, odličnih organoleptičkih osobina. Podložna je za potrošnju u svežem stanju i razne vidove prerade (sušenje, džemovi, kompoti, rakija, zamrzimanja). Treba je gajiti; u određenim lokalitetima uz dobru negu i
đubrenje.
---------- Poruka napisana u 17:02 ---------- Prethodna poruka je at 17:01 ----------
Valerija
Nastala je ukrštanjem sorti Hal (Hall x Rut geršteter). Ukrštanje je izvedeno 1970 godine a za sortu priznata 1986 godine. Stvorila ju je grupa selekcionara iz Čačka. Ova sorta ima umereno bujno stablo. Kruna je umereno gusta, okruglasto piramidalnog oblika. Grane su jake sa sa velikom uglom grananja, dobro obraslo rodnim drvetom. Plodovi donosi na majskim kiticama i jednogodišnjim grančicama. U cvetnom pupoljku ima oko 2 cveta, ima srednje krupan list obrnuto jajastog oblika, tamnozelene boje. Peteljka je srednje dužine, tanka. Cvet je srednje krupan sa belim kruničnim listićima. Cvetni elementi su dobro razvijeni. Cveta rano. Rađa redovno i obilno. Osetljiva je na nepovoljne vremenske uslove u vremne cvetanja. Osetljiva na virus šarke šljive. Plod je krupan do vrlo krupan, 46 do 59 gr i više okruglastog obilka. Pokožica je srednje debljine, čvrsta, tamnoplave boje sa obilnim pepeljkom. Kad prorodi plodovi ostaju sitni. Mezokarp je čvrst, sočan, zelenkaste boje, nakiselog, prijatnog ukusa. Meso sadrži 12,5 % rastvorljivih materija, 8,3 % ukupnih šećera i 0,97 % ukupnih kiselina. Koštica je relativno krupna (2,15 g). U masi ploda zauzima 3,7 do 3,8 %. Odvaja se od mesa. Sazreva krajem jula i početkom avgusta nekoliko pre Č. Lepotice. Plodovi su čvrsti i dobro podnosi transport, čak i kada postignu punu zrelost. Valerija je stona sorta ranog zrenja. Ima krupne atraktivne plodove, dobrog kvaliteta. Najbolje rezultate daje u vinogradarskoj zoni. Zbog pogodnog vremena zrenja, krupnih, kvalitetnih i transportabilnih plodova zaslužuje pažnju za gajenje radi obezbeđenja
turističkih tržišta svežom šljivom.