Elixir KWS april
Strana 1 od 48 12311 ... PoslednjaPoslednja
Rezultati 1 do 20 od 946

Tema: Orezivanje voća

Prijatelj Foruma dukej avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Poruka
    3,081
    Zahvalio se
    872
    Zahvaljeno 634 puta na 340 poruka
    Downloads
    13
    Uploads
    0

Orezivanje voća

Interesuje me da li neko ima neka uputstva (ili adrese na internetu) kako se orezuju sadnice i starije voćke. Gledao sam par puta na tv-u kako stručnjaci pokazuju kako se to radi samo što mi to baš i nije mnogo pomoglo. Ili demonstrator to reže jako brzo bez objašnjavanja tako da kamera ne može dobro da ga prati (obično udaljeni kadar pa se ništa i ne vidi), ili (što je bio slučaj poslednji put kad sam tako nešto gledao) kamerman celo vreme zumira glavu demonstratora i prati šta ovaj priča ali uopšte ne pokazuje gde i šta ovaj seče... Pri tim demonstracijama se spominju pojmovi lastari, rodne grančice i rodni pupoljci, jednogodišnje grančice, nerodne grane, grane koje će u narednoj godini dati rod... Ja sam totalni laik za voćarstvo (imam nekoliko voćki u bašti), i ovi pojmovi mi ne vrede mnogo kad ja to ne znam da prepoznam, odnosno nisam imao do sad prilike da mi to neko pokaže ili da negde to vidim, ali onako u krupnom planu pa da se jasno vidi. Ako neko od voćara sa foruma želi da podeli (i prenese) svoje znanje i na nas amatere, barem toliko da ne osakatimo tih par voćki u našim dvorištima i baštama, ja bih mu bio veoma zahvalan (a verujem i ne samo ja)!
    Ambrozija - neprijatelj br.1 u poljoprivredi!

jeR ≠ da li (je li, je l') ?

jeR = zato što

Administrator novii avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Poruka
    3,444
    Zahvalio se
    156
    Zahvaljeno 419 puta na 271 poruka
    Tekstovi u blogu
    82
    Downloads
    63
    Uploads
    110

Odg: Orezivanje voća

Ja takođe imam samo nekoliko voćaka, i kada ih orezujem trudim se da sečem grane koje idu unutra, prema stablu i one koje idu spolja. Takođe sečem i grane koje se nazivaju vodopijama, a sastoje se samo od jedne grancice koja ide direktno u vis.
    Dozvolite nam pristup informacijama i slobodu odlučivanja
    Poljolink - adresar | Često postavljana pitanja | Poljoinfo blog | Poljoprivredna dokumentacija | Izgubljena lozinka

Novajlija
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Poruka
    13
    Zahvalio se
    0
    Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0

Imate na YouTube-u neke filmice o rezidbi vocaka i vinove loze. Samo sto su na engleskom.

http://www.youtube.com/results?searc...g&search_type=

Član
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Poruka
    164
    Zahvalio se
    0
    Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0

imam problem sa jabukama, cvetaju ponesu rod i u vreme berbe nema ni 5% plodova . ako neko ima neki savet neka mi kaže, rezanje prskanje ili neka fora s tim
    pozdrav
    Saša -farma Milošević

Član
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Poruka
    95
    Zahvalio se
    0
    Zahvaljeno 8 puta na 6 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0

Citiraj Citiram: farmil
    imam problem sa jabukama, cvetaju ponesu rod i u vreme berbe nema ni 5% plodova . ako neko ima neki savet neka mi kaže, rezanje prskanje ili neka fora s tim
    pozdrav
    koje sorte, kad pocne rod otpadati, u kojoj fazi razvoja.

Član nemanja_st01_58 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Poruka
    1,242
    Zahvalio se
    109
    Zahvaljeno 208 puta na 159 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0

pozdrav
    Pitaj u nekoj polj apoteci za sredstvo kojim se jabuka prska posle cvetanja. Inace je to valjda insekticid. Nije toliko poenta u rezanju koliko u zastiti od crva koji izaziva opadanje plodova. Prska se kad pocne brijanje cvetova odnosno opadanje latica, ovo se primenjuje zbog zastite pcela.

Novajlija
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Poruka
    90
    Zahvalio se
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0

Da li je rano da se krene sa rezidbom mladog voca, 2 godina, treba samo da se skrati vodeca grana?

Član
    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Poruka
    131
    Zahvalio se
    0
    Zahvaljeno 4 puta na 4 poruka
    Downloads
    1
    Uploads
    0

Mislim da ti nije rano.Imam i ja mlad vocnjak jesenas posadjeno i sad za vikend mi dolazi profesor sa fakulteta da mi pokaze orezivanje.

9. Sledeći korisnici su se zahvalili korisniku Hipija na ovoj poruci:

radenkoradan (17-02-13)

Član
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Poruka
    118
    Zahvalio se
    0
    Zahvaljeno 21 puta na 13 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0

Nije rano ,ali netrebaš da žuriš,pogotovo sa mladim voćkama,prvo se ružu starije a zatim mlade ,jer starija voćka ranije kreće sa vegetacijom ,možeš je orezati i pred samu cvatnju,to pišem iz osobnog a drugih iskustava

Novajlija
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Poruka
    90
    Zahvalio se
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0

I ja se dvoumim. Za prskanje sa crvenim uljem nije rano ali za orezivanje nisam siguran, plasim se da ne bude jakog mraza. A prskanje ide nakon orezivanja...

Član talianu avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2009
    Poruka
    5,961
    Zahvalio se
    931
    Zahvaljeno 1,058 puta na 700 poruka
    Downloads
    3
    Uploads
    0

pozdrav
    Obrati pažnju na rutavu bubu!!!
    Ja sam danas rezao moj voćnjak i čim bude prilika ide crveno ulje!
    Evo i koja sličica sa rezidbe!

Član
    Datum pristupanja
    Dec 2009
    Poruka
    122
    Zahvalio se
    0
    Zahvaljeno 3 puta na 2 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0

Citiraj Citiram: ilijat
    Da li je rano da se krene sa rezidbom mladog voca, 2 godina, treba samo da se skrati vodeca grana?
    Pa sto bi bilo rano, ja od decembra orezujem i tako svake godine i jos nije bilo negativnih efekata.Nema potrebe cekati.Pitajte Svabe kad su orezali svoju jabuku pa ce te da se malo zapitate ima li to veze kada poceti sa orezivanjem?
    Sve sto mozes danas uradi juce!

Novajlija
    Datum pristupanja
    Dec 2009
    Poruka
    69
    Zahvalio se
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0

Moji na poslu danas orezivali jabuke Kakvi stručnjaci
    Šalu na stranu. Moji voćnjaci su pri kraju. Malo su mlade jabuke izmrzle po vrhu, oštećenja od štetočina nema. Spremam se za prskanje.
    Pogled s vrha brijega je mnogo bolji od onoga s polovine brijega

Član
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Poruka
    58
    Zahvalio se
    0
    Zahvaljeno 1 put na 1 poruci
    Downloads
    0
    Uploads
    0

A gdje ima da zuris sa rezidbom? Zar ima gdje da zakasnis? Makaze u mladom vocnjaku nisu potrebne,cekaj dok krene vegetacija pa onda samo moximalno 2 najdeblje grane izvaditi ali mozda ni to. Tek si poceo da formiras stablo a vec bi ga rezao.!
    Velike nade stvaraju velike ljude!!!!!

Novajlija
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Poruka
    90
    Zahvalio se
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0

Citiraj Citiram: majkl27
    A gdje ima da zuris sa rezidbom? Zar ima gdje da zakasnis? Makaze u mladom vocnjaku nisu potrebne,cekaj dok krene vegetacija pa onda samo moximalno 2 najdeblje grane izvaditi ali mozda ni to. Tek si poceo da formiras stablo a vec bi ga rezao.!
    Neki letorasti su bili preko 1,5m pa moram ih skratiti...

Novajlija
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Poruka
    19
    Zahvalio se
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0

Da li neko zna kontakt uprave za agrarna placanja u Sabcu.Kupio sam ledjni atomizer pa sad njima treba slati papire da bih nesto vratili para a na internetu nemogu naci nikakvu informaciju za adresu? I zna li neko kada ce uredba o subvencionisanju jesenjih zasada voca?

Član
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Poruka
    51
    Zahvalio se
    0
    Zahvaljeno 3 puta na 2 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0

Sto se tice rezidbe mladih vocki u prvih 4-5 godina se formira uzgojni oblik. U zavisnosti od uzgojnog oblika i gustine zasada zavisi intenzitet rezidba, sto je uzgojni oblik uzi i gustina sadnje manja i rezidba je manja.Kod guste sadnje jabuka i krusaka povijanje grana je daleko vaznije od rezanja zato sto se povijanjem omogucuje dobro obrastanje grane a reze se samo produznica i poneke grane tipa vodopije ili jako izrasli mladari(ili se oni u zelenoj rezidbi mogu skratiti za 1/3 da bi i oni obrasli grancicama za rod). E sada rezidba se razlikuje kako izmedju vocnih vrsta tako i izmedju pojedinihZa one koji se ne razumeju mnogo u rezidbu a nemoju mogucnosti da im to neko odradi najlakse je sledece: suve grane i grane koje zagusuju krunu treba izvaditi,isto tako i grane koje se ukrstaju treba prekratiti tako da se ne ukrstaju, ako se prekracuje jaca grana uvek je skratiti do slabije grane koja ide u stranu a nikako na gore, kod voca se lako razlikuju rodni i vegetativni(lisni) pupoljci-rodni su veci u zaobljeniji a lisni manji i uzi tj.siljatiji. Treba voditi racuna da se u rezidbi ostavi otprilike 50:50 jednih i drugih pupoljaka. Ako secete deblje grane rez obavezno poprskajte sa bakrom i premazite kalemarskim voskom(ima da se kupi u poljo apotekama). Ako sam nesto zaboravio pitajte.

Nemojte mnogo da se oslanjate na crveno ulje. bolje da kupite Galmin i dodate sami bakra zato sto u crvenom ulju ima jako malo bakra koji cesto nije dovoljan za resenje problema a i losije je ulje

19. Sledeći korisnici su se zahvalili korisniku pavle85 na ovoj poruci:

uzunche (30-01-12)

Član valhalla avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Poruka
    133
    Zahvalio se
    0
    Zahvaljeno 7 puta na 7 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0

Kruska - boskova bočica

Kako treba rezati boskovu bočicu, na kratku ili dugu rezidbu?

Imam 30ak stabala u 6-7. godini i kod njih imam plod samo na gornjim spratovima, cela kruška raste ko luda a nema roda, samo pri vrhu. Čuo sam dosta oprečna mišljenja, neki kažu da treba samo malo prikraćivati, drugi kažu da je treba dobro orezati...
    Razmišljao sam i da malo proredim prva dva sprata, da izvadim po koju granu kako bi grane koje ostanu dobijale više sunca...

http://www.vocnjak.com

Član FruitBoy avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2010
    Poruka
    1,414
    Zahvalio se
    38
    Zahvaljeno 214 puta na 173 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0

Odg: kruska - boskova bočica

Boskova bočica je po meni jedna od najboljih stonih sorti sa pravom kruškinom aromom. Što se tiče rezidbe, za krušku je najbolje formirati vretenast oblik žbuna. Znači produžnica na kojoj se nalaze spiralno raspoređene skeletne grane. Donji spratovi imaju grane veće dužine, a idući ka vrhu dužina se smanjuje. Bitno je samo da su grane lepo razvedene, tj. da imaju veći ugao grananja u odnosu na produžnicu. Normalno, sve to ne treba da je zagušeno, već da bude lepo prozračno i osvetljeno!

Član FruitBoy avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2010
    Poruka
    1,414
    Zahvalio se
    38
    Zahvaljeno 214 puta na 173 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0

Izgleda da je svima jasno, a opet mnogi prave greške!

Strana 1 od 48 12311 ... PoslednjaPoslednja