Nutra
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Rezultati 1 do 20 od 21

Tema: Kalemljenje kosticavih vocaka na bar tri nacina

Amater345
    Guest

Kalemljenje kosticavih vocaka na bar tri nacina

Interesuje me,
    Kalemljenje koštuničavog voća na odraslo stablo,sečenjem vrška i cepanjem tog stabla i stavljanje novih grančica?

Amater345
    Guest

Odg: Kalemljenje kostunicavog voca,na bar tri nacina

Hoce li mi neko odgovoriti posto mi treba veoma mnogo,da bih stigao da se pripremim!

Član
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Poruka
    336
    Zahvalio se
    4
    Zahvaljeno 63 puta na 50 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0

vrlo je vazno pre kalemljenja da smiris zivce inace nece kalem da se primi

neznam sta ce trebati da se pripremis i koliko to kod tebe traje , tip koji je meni kalemio nosi noz za kalemljenje u dzepu malo voska i traku sa kojom poveze i to je to . postavi malo vise podataka to jest malo detaljnije sta hoces da kalemis ja sam video da je neko kalemio jabuku i tresnju na staro stablo a za drugo neznam nisam nikad cuo da neko tako nesto radi verovatno nije prakticno i imaju razloga zasto to ne rade .
    Ignorisanje, najace oruzije pametnih ljudi da izbegnu budale

Član
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Poruka
    116
    Zahvalio se
    6
    Zahvaljeno 21 puta na 19 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0

Bitno je da kalem grančice pripremiš odmah.

Amater345
    Guest

A kako treba da se uradi?
    Znam sta mi treba ali kako

Član
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Poruka
    116
    Zahvalio se
    6
    Zahvaljeno 21 puta na 19 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0

Uzmeš željene grančice(plemke) i utrapiš u vlažnu zemlju. Ja bih to stavio na neko mračnije i hladnije mesto. Bitno da se ne isuše. Vreme uzimanja grančica igra važan momenat jer je vezano sa kretanjem sokova u biljkama. U svakom slučaju struka preporučuje: bolje u januaru nego u februaru, bolje u februaru nego u martu.

Član
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Poruka
    336
    Zahvalio se
    4
    Zahvaljeno 63 puta na 50 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0

ja kada rezem voce odvojim prijatelju grancice za kalemljenje. to su mladjari koji su izasli u prosloj godini vodopije i sl.
    Ignorisanje, najace oruzije pametnih ljudi da izbegnu budale

Novajlija
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Poruka
    8
    Zahvalio se
    0
    Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0

Imam dve dunj koje su izrasle iz žila/korena/.One su stare 4-5 god i rađaju sitne plodove iako im je mati bujna i rađa ogromne plodove.Mogu li na nju kalemiti neku drugu voćku i kako?Unapred hvala.

Novajlija
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Poruka
    51
    Zahvalio se
    0
    Zahvaljeno 1 put na 1 poruci
    Downloads
    0
    Uploads
    0

Na te izdanke dunje može da se kaleme sve sorte dunja,zatim neke sorte kruške,oskoruša,mušmula itd,.

Član
    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Poruka
    35
    Zahvalio se
    3
    Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0

@ seneka
    Kada ste vec pomenuli oskorusu, da li znate na koju jos podlogu moze da se kalemi oskorusa? Da li moze na dzanariku, jabuku ili krusku, jer tih podloga imam, dok dunju nemam?

Član kicca avatar
    Datum pristupanja
    May 2010
    Poruka
    886
    Zahvalio se
    31
    Zahvaljeno 127 puta na 104 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0

Oskorusa moze da se kalemi na dunju ali je to kratkog veka podloga za oskorusu je Jarebika koja je dosta retka.
    Mislim da je najbolje ako imas negde oskorusu uzeti izdanke i njih kalemiti sa plemkom

Član milanristicks avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2009
    Poruka
    193
    Zahvalio se
    4
    Zahvaljeno 10 puta na 7 poruka
    Downloads
    34
    Uploads
    0

Koliko ja znam oskorusa nema potrebe da se kalemi kod nas je ima svuda po sumi samo ih presadis na zeljeno mesto. u mom kraju svi tako rade skorusa je vrsta kruske i raste po krajevima suma.

Novajlija
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Poruka
    51
    Zahvalio se
    0
    Zahvaljeno 1 put na 1 poruci
    Downloads
    0
    Uploads
    0

>: VILAMET,pozz. Nije problem stvoriti dunju,sada pojedeš dunju,izvadiš semenke,staviš u pesak i u 3 mj. posiješ u čaše od jogurta.kada dunja nikne posadiš u baštu.Uz dobru negu narasti će do augusta kao olovka debljine,tada kalemiš na njih oskorušu jako se dobro prima na spavajući pup.

Član FruitBoy avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2010
    Poruka
    1,418
    Zahvalio se
    39
    Zahvaljeno 215 puta na 174 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0

Citiraj Citiram: Amater345
    A kako treba da se uradi?
    Znam sta mi treba ali kako
    Šta želiš da kalemiš? prvo to da rasčistimo

Prijatelj Foruma oktopod avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Poruka
    4,337
    Zahvalio se
    1,467
    Zahvaljeno 1,302 puta na 894 poruka
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Da li stenlej i šljiva uopšte može da se rasadi od divljaka što izbijaju oko nje ili iz koštice ili je kalem ipak prava stvar? Na šta se šljiva uopšte kalemi i ako je odgovor na šljivu koja je poenta kalemljenja?
    Nagradna igra, osvojite besplatnih 10 sadnica po vašem izboru!
    http://vocarskisavetnik.com/content/nagradna-igra/

Član
    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Poruka
    431
    Zahvalio se
    76
    Zahvaljeno 87 puta na 60 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ranka moze iz izdanka sigurno tako smo i najcesce razmnozlili sarku medju sobom, mozda i pozegaca ako nije kalemljena. Iz kostice za***i da sadis bilo sta da ne razglabam sad kasno je spava mi se a i jebe pivo iz kafane vec :) nije to to a i neces dobiti to sto zelis. Klamei se na dzenku sta god oces od sljiva a i drugo voce. lepo se prima ima dobar koren, mana bujna podloga al kod nas 99% neces naci bolju tj mora uvoz. A poenta klemljnja ukratko prenosenje svih osobina plemke tj roditlja grane sa koje si uzo kalem grancicu na buducu vocku :)
    Za sve osim par vrsti badema mozda i recimo drena uvek se preporucuje kalem ! pa cak i pri ocuvanju starih sorti u zadnje vreme. Kalme je jedini nacin da 100% prenes osobine koje zelis nema druge
    Poslednji uredio futurefarming; 25-12-11 u 20:44. Razlog: Obratiti pažnju na izražavanje!

17. Sledeći korisnici su se zahvalili korisniku rosuljac na ovoj poruci:

oktopod (25-12-11)

Član ironman avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Poruka
    1,809
    Zahvalio se
    48
    Zahvaljeno 597 puta na 411 poruka
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Citiraj Citiram: oktopod Pogledaj Poruke
    Da li stenlej i šljiva uopšte može da se rasadi od divljaka što izbijaju oko nje ili iz koštice ili je kalem ipak prava stvar? Na šta se šljiva uopšte kalemi i ako je odgovor na šljivu koja je poenta kalemljenja?
    Ne moze stenlej tako d ase razmnozava.
    To sto je izbilo nije sorta (nije stenlej) vec izbojci iz podloge, najverovatnije dzenarika.
    Kalemi se najcesce na dzenariku (sljiva) a poenta je da se dobije identicna biljka kao biljka majka (ona sa koje uzimas kalem grancice ili okca) Kalemljenje je veoma blisko kloniranju, zapravo se moze takvim i smatrati. To je poenta.

Sve sto nije kalemljenjem razmnozeno (to se zove "biljka na sopstvenom korenu") moze se razmnozavati tim izdanbcima. Oblacinska visnja se tako najcesce razmnozava, sljiva pozegaca vrlo cesto, crvena ranka skoro iskljucivo tako ( a sve to moze i kalemljenjem)
    direktno iz kostice u vocarstvu se skoro nista ne razmnozava (sorte, razmnozava se radi dobijanja podloga za kelamljenje)) jer prilikom oprasivanja ( a to je neophodna faza da bi se uopste dobilo plod pa time i kostica) dolazi do ukrstanja gena oca (oprasivaca) i makje (biljke na kojoj se formira plod) pa time i do ukrstanaj tj menjanja osobina.
    E sad, da te ne davim genetikom, ali postoje zakoni (prirodni naravno, nije ih skupstina izglasala:) po kojima se nasledjuju osobine pa se od istog oca i od iste majke, u istoj generaciji, ne dobijaju identicne jedinke sto prakticno znaci da ako bi sortu i razmnozio semenom (kosticama) dobio bi veoma neujednaceno potomstvo, tj ne bi sve nastale biljke imale iste osobine.
    Prakticno, stenlej se moze razmnoziti iskljucivo kalemljenjem.

19. Sledeći 4 korisnici su se zahvalili ironman na ovoj poruci:

dfiskal (25-12-11), MALINAR (25-12-11), oktopod (25-12-11), remiks (14-01-14)

Prijatelj Foruma oktopod avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Poruka
    4,337
    Zahvalio se
    1,467
    Zahvaljeno 1,302 puta na 894 poruka
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Čekaj, ako su ti izbojci dženarika, ja znači mogu da ih iskoristim za podlogu pa na nju nakalemim grančicu sa stenleja iz kog je izbila ta dženarika?
    Nagradna igra, osvojite besplatnih 10 sadnica po vašem izboru!
    http://vocarskisavetnik.com/content/nagradna-igra/

Član FruitBoy avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2010
    Poruka
    1,418
    Zahvalio se
    39
    Zahvaljeno 215 puta na 174 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Da, možeš ih koristiti kao podloge, samo moraju da budu ožiljene!

@VladimirUB
    Samo napred! :)

Član ironman avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Poruka
    1,809
    Zahvalio se
    48
    Zahvaljeno 597 puta na 411 poruka
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Citiraj Citiram: oktopod Pogledaj Poruke
    Čekaj, ako su ti izbojci dženarika, ja znači mogu da ih iskoristim za podlogu pa na nju nakalemim grančicu sa stenleja iz kog je izbila ta dženarika?
    Teoretski da prakticno tesko..
    Ti izbojci su najcesce bez svog korena, a akoi imaju neku zilicu ona sasvim sigurno nije dovoljna da ishrani biljku ako bi se ona odvojila od one na kojoj se formirala. To se nekada radi, kad npr sljivu polomi oluja, cela se polomi od roda, ili na neki drugi nacin ostane prazno mesto u vocnjaku a koren ostabe aktivan, pa da bi se popunilo onda se na taj izbojak nakalemi tako kako ti kazes i tako se popuni to prazno mesto.
    Dzenarika tesko formira adventivni koren (to su zile izbile iz nadzemnog dela biljke, sto se cesto desava kod vrbe i topole npr, pobodes grancicu u zemlju i na njoj se formira kren, to si verovatno vidjao, tako se proizvode i podloge za jabuku, dunju, neke podloge za ostalo voce i id) a za podlogu sljive ako se koristi dzenarika onda se proizvode tzv sejanci dzenarike, dakle poseje se kostica dzenarike i na tome se kalemi sljiva.

Sve u svemu nisam ti bas nesto lepo rekao, moraces ili da kupis sadnice ili da na neki drugi nacin dodjes do podloge ako ces sam da kalemis :)

23. Sledeći 2 korisnici su se zahvalili ironman na ovoj poruci:

oktopod (25-12-11), remiks (14-01-14)

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja