Šljiva

Kao i uvek, istina je negde na sredini. Postoje pesticidi koji nisu registrovani za određenu voćnu vrstu, a imaju identičnu aktivnu materiju kao neki koji jesu. Prosto, ovaj proizvođač ga je registrovao za nektarinu, ovaj drugi za jagodu. Naravno da ga smeš koristiti za jagodu u tom slučaju, iako na njemu piše da je registrovan za nekretninu.

To je sasvim druga priča i to je OK. Bitno da je akt. materija registrovana u nekoj kulturi, a sad kako se zove preparat nebitno je. Obično su orginal proizvodi registrovani u više kultura, dok su generici u manje (ali nemora da znači). Najbitnije u cjeloj priči je ta da je aktivana matarija registrovana.

Drugo, masa preparata je u Srbiji registrovana za jednu voćnu vrstu, a već u Hrvatskoj za 3.
Karence, tj. vrednosti štetnih ostataka određuje svaka država različito. Tako da, nije ništa crno - belo, mora se malo razmišljati i pronaći najbolje dozvoljeno rešenje.

To je sad opet treća priča. Svaka zemlja ima svoje propise. Kod nas su još dosta poštreni, nego u EU. Pogotovo na preparate koji djeluju na botritis u EU su daleko manje karence.
 
Upravo tako. Bitno je da Rusi (ako tamo ide roba) budu ispoštovani i da prođe njihovu kontrolu, tj. kontrolu EU, ako tamo ide. Ove naše boli baš. Druga stvar je ako roba ide našem potrošaču, onda naši verovatno proveravaju.
 
PREPORUKA ZA VASOJEVCA Kada ti stigne poruka u cetvrtak ujutru ta izvrsis tretiranje i ti to ucinis pa ti od iste strucne sluzbe stigne poruka u nedelju ujutru da ne poslusas savet strucnih ljudi nego da se umijes ladnom vodom da uzmes rakiju i kafu da udaris rukom o sto i da kazes MENI JE PRADEDA DRZO SLJIVARE PA MU NIKO NIJE SLAO PORUKE STA DA RADI PA NECE NI MENI i da se otarasis ovih sektasa sto kao TELESOP rade RASIRITE KESU DA UBACIMO STO VISE UNUTRA pa nisi ti barmen da pravis koktele ne treba tebi nista da se kaze a sto ti vec neznas meni 2 prskanja zavrsavaju posao godinama zapijac a ti jedno vise zbog RUSA TRESNJA JEDNO VISNJA JEDNO KAJSIJA JEDNOM JA TI REKOH A TI RADI KAKO TI VOLJA
 
@ šljivar ako može malo pojašnjenje
Kažeš da je zabranjeno prskati sistemicima protiv plamenjače?! A odakle ti znaš da je prskao protiv plamenjače? MOžda je prskao protiv monilije. Ako pogledaš galenikin program(a verujem da su i ostali slični da ne tražim sada) kaže formiran plod (to je otprilike to prskanje zavisi od podneblja i vegetacije) protiv monilije akord koji je sistemik. Jeste druga am ali je sistemik a ti kažeš ne sme. + na to ide i nesistemični fungicid + insekticid. Po ovome da je zabranjeno nije a da li će imati efekta protiv plamenjače to je drugo pitanje

Hoćeš da kažeš da šljiva zna kada je ti istog dana prskaš da joj je nesistemični protiv plamenjače a sistemičnio protiv monilije

Pa i u ovom programu što si ti izbacio kaže ako su uslovi takvi i takvi treba dodati i taj i taj sistemik. Nema veze protiv čega je kako ga dodati ako je zabranjen?!

I ne ulazim u pitanje koja je am za šta registrovana to je ok
 
A odakle ti znaš da je prskao protiv plamenjače? Možda je prskao protiv monilije.

Jednostavno nisu ista sredstva koja djeluju na plemanjaču i na moniliju. Ako praska nekim nedozvoljenim sredstvom tačno se može utvrditi koja je komponenta. Sporeni preparat je bio Alijansa. Problem je kod njega ona druga sistemična komponanta metalaksim-M i tačno se može utvrditi dal je korišten ili ne.

Akord je za moniliju (i pepelnicu) i ne djeluje na plemenjaču i nije zabranjen niti sam rako da je zabranjen. I ne vidim kako neko može prskati sa njim za plemanjaču kad uopšte ne djeluje. Ako je prskao za moniliju to je OK.

Znači zabranjeni su sistemici koji djeluju na plemanjaču tipa Alijansa, Fantic M, Orvego, Equation Pro i td.

Ponavljam još jednom nisu zabranjni (nedozvoljeni) svi sistemici, već samo oni koji djeluju na plemenjaču odnosno koriste se za suzbijanje plemenjače. Jel sad išta jasnije.
 
Poslednja izmena:
Evo i ja da pojasnim, jesam prskao protiv plamenjace Alijansom...Zasto? Iz prostog razloga sto , kao sto sam vec rekao, gledam ako mogu da jednim preparatom pokrijem vise stvari ako moze, konkretno u ovom slucaju prvenstveno sam kupio zbog zastite krompira protiv plamenjace i crne pegavosti.Znam da sam mogao Mankogalom, Antrakolom,Signumom...itd, u poljo apoteci mi je to i predlozeno ali sam mislio da je bolje sistemicnim fungicidom zbog ovog vremena nestabilnog, da imam bolju zastitu i krompira i sljive i visnje, dakle da manje prskam kontaktnim fungicidima...Da sam znao da se ne koristi sistemicni za sljivu ne bih uzeo Alijansu, jer svo voce gajim za sebe, ne za prodaju...
 
Na vise tema se pojavljuje recenica, svo voce gajim za sebe ne za prodaju, ili slicna, ali sa istim znacenjem. A to znacenje je; za svoju potrosnju gajicu voce (ili sta god) kako treba, a vas koji kupujete kod mene cu da otrujem tj. prskacu cime mi padne na pamet. Da li vas je malkice stid kad tako razmisljate?
 
Nije baš tako. Kada gajiš za sebe, može da ima i fleku i crvića i manji prinos, lošiji kvalitet, da bude sitnije... Kada se radi o komercijalnoj proizvodnji, sve mora da se odradi maximalno - i zaštita i đubrenje. Ja prskam minimalno moguće i poštujem karence, no to je opet mnogo otrova... Za SEBE u bašti ne prskam toliko, ali to što ja jedem ne bih mogao nikada unovčiti. Mislim da sam bio jasan.
 
Радашине, слажем се с тобом. Криви су и купци. Хоће без црва и флеке, а то не може да буде непрскано. Ипак, код кајсије може без прскања плода уз смањен род услед трулежи. Некад трулежи и нема јер у време зрења нема ни кише.
 
Na vise tema se pojavljuje recenica, svo voce gajim za sebe ne za prodaju, ili slicna, ali sa istim znacenjem. A to znacenje je; za svoju potrosnju gajicu voce (ili sta god) kako treba, a vas koji kupujete kod mene cu da otrujem tj. prskacu cime mi padne na pamet. Da li vas je malkice stid kad tako razmisljate?
Ja pedesetak stabala raznog voca i da hocu , a necu, nemam za prodaju, jedva i za sebe uberem po nesto, sljiva kad dodbro rodi, jabuke skoro nista jer ih treba prskati 15-20 puta...Dakle ne znam cega bih trebao da se stidim jer verujem da si na moj post mislio? Kad kazem da je za moju upotebu to znaci da se trudim da prskam minimalno, za razliku od ljudi koji od toga zive i oni moraju da to odrade kako struka kaze da bi dobili profit. Pogledaj malo temu o malini i jagodi pa da vidis kako oni rokaju hemiju i aminokiseline kroz kap po kap, svakih par dana, pa im kazi da truju narod? Reci ce ti da moraju tako da bi zaradili...Jedna je stvar kad neko prska i postuje karencu, drugo je kad nema obzira i prska kad ne sme. Da rezimiram, ja licno sam za sto manje hemije uopste za biljke, ali to moze samo u hobi varijanti, profesionalci moraju da rade zastitu kako treba da bi opstali na trzistu. Imam u dvoristu jabuku staru 30 i vise godina, nikad prskana, prerodi svake godine, vise od 50% opadne,ono sto ostane retko koja bez crva, ali prelepa...Ali vreme kada je ona posadjena, dakle njen kalem i genetika i ovo dans mislim da su velike razlike...
 
Imam par ovakvih šljiva,prošle godine bilo sve ok,po malo se list žutio_Ove godine žuto lišće i suše se grane.
Jel to monilija?
Šta da radim,da je vadim ili?
fxtk5g.jpg



Nema gvozdja i/ili sunca.
 
Na vise tema se pojavljuje recenica, svo voce gajim za sebe ne za prodaju, ili slicna, ali sa istim znacenjem. A to znacenje je; za svoju potrosnju gajicu voce (ili sta god) kako treba, a vas koji kupujete kod mene cu da otrujem tj. prskacu cime mi padne na pamet. Da li vas je malkice stid kad tako razmisljate?

Manje prskanje, manje je posla ... niko to ne radi namerno niti sa ciljem, kupci i trziste tako zahtevaju
Pogotovo neke od najprodavanijih sorti nema sance da se uzgoje bez trovanja

- - - - - - - - - -

Ja pedesetak stabala raznog voca i da hocu , a necu, nemam za prodaju, jedva i za sebe uberem po nesto, sljiva kad dodbro rodi, jabuke skoro nista jer ih treba prskati 15-20 puta...
Moras razrediti grane na jabukama da bude krosnja sto prozracnija cim vidis nekih desavanja na mladim vrhovima odmah skidaj - kao i sortiment nije isto koja je sorta
Meni je npr. fuji mnogo manje problema zadaje sad kad postujem ta pravila nego budimka dok je bila mlada, moras vise sorti imati da bude sto bolje oprasivanje pa sad u ovom periodu ide proreda ploda - ostavis veci rodni potencijal za vreme rezidbe i onda bukvalno poskidas grozdove sa jabuka ostavis jednu najjacu koja nije ucrvana - tako ti se ni jedna jabuka ne dodiruje sa drugom
Mlade grane isto u ovome periodu sto ti ne trebaju vadi, stalno prozracuj krosnju da se sto manje vlaga u krosnji zadrzava. Licno ja za svaku jabuku ostavim 3-4 lista koja raste iz grane pored cveta ostatak skinem prstima otkinem, ne radim makazama zbog zaraze- 3 lista su dovoljna da ishrane taj plod a opet ostavljas mesta za bolju osuncanost krosnje
A sljiva - i sljivina osa je veliki problem - ne znam jel neem ulje ima ikakav uticaj na nju.
 
Ma ne zahteva trziste da mu ti danas isprskas a sutra da izneses na pijacu jagodu tresnju ili salatu to je PLACEBO efekat termin iz medicine tako rade VIDOVNJACI pomiluje te po glavi dati da popijes gutljaj kisnice skine ti crnu magiju i uzme ti 100 eura neka se javi neki zastitar i neka kaze kako ide prodaja TOTALA to nikome netreba a svi ga koriste da pitas razlog niko nezna zasto sta da nebi freziro tesko mu niko vise ne baca stajnak lakse preko lista sta MISLITE OVO SADA STO JE NA PIJACI JEL TU ISPOSTOVANA KARENCA POLA NJIH JE IZROKALO PROTIV TRULJENJA I JAGODU I TRESNJU I POSLE 3 DANA NA PIJAC I SAD TAKO ZAHTEVA TRZISTE
 
Nehoticno sam izazvao malu buru u vezi gajenja,bilo cega, za sebe ili za prodaju. Izgubio sam iz vida sve hobiste itd. Nije mi bila namera da ikoga ljutim, ali mi jeste bila namera da ukazem na vrlo rasirenu pojavu, od strane profesionalaca, da odvajaju deo zasada za sebe.To se radi, iz razloga sto se svesno,radi nesavesno. Poznati su, i uopste ne retki, slucajevi svicovanja (tretman svicom se u mom kraju tako zove) rano ujutro da bi se za 2 -3 sata nastavila berba. Naravno dela koji nije namenjen za sopstvenu potrosnju. Karenca svica jeste kratka ali nije 3 sata! Setio sam se svica jer je oko mene mnogo malinara. P
rimenjivo je za mnogo sta. E sad da li je takvo ponasanje dominantno? Zivim u nadi da nije.
Ovo smo trebali pisati u drugoj temi.
 
Na vise tema se pojavljuje recenica, svo voce gajim za sebe ne za prodaju, ili slicna, ali sa istim znacenjem. A to znacenje je; za svoju potrosnju gajicu voce (ili sta god) kako treba, a vas koji kupujete kod mene cu da otrujem tj. prskacu cime mi padne na pamet. Da li vas je malkice stid kad tako razmisljate?
Da li je tebe stid kad gospodski u belim cipelama odes na pijacu da kupis sljivu (ili neko drugo voce) i onda se prvo cenjkas sa onim jadnikom koji ga prodaje,prvo skupo je to mnogo,pa nisu od zlata,pa u Idei ima jeftinije i na kraju ti covek spusti cenu jer mu treba svaki dinar da plati detetu skolovanje da moze sto pre da pobegne odavde?
 
Ja ne znam sta ce hobisti na forumu. Ako ih sta interesuje neka odu u apoteku i pitaju. Ovako se unistava forum

Послато са VIVAX_Fly3 уз помоћ Тапатока
 
Ovo je tema o gajenju šljive, nije ni na koji način podeljena na profesionalce i hobiste. Niko tebe kao profesionalca ne sprečava ni da ti odeš u apoteku pa pitaš.

Ako znaš odgovor na pitanje odgovori, jer velika stvar za uništavanje foruma su offtopic i hejtovanje.
 
Nazad
Vrh