Šljiva

Region KRUSEVCA I TRSTENIKA to je najaci rasadnicarski kraj u Evropi svaka kuca je rasadnik svako dete prvo nauci da kalemi pa onda prohoda Nekada su snabdevali sadnicama veliki SSSR i pola Evrope bili su organizovani samo tako a i drzali su celu bivsu JUGU zadnjih godina je se to malo poremetilo kao i sve drugo ali oni i dalje gruvaju jako Oni nemaju jak marketing kao neki rasadnici u Evropi i kod nas ali rade mnogo dobro i kvalitetno Ove drzave u nasem okruzenju nam zavide sto imamo najeftiniji sadni materijal u Evropi sve bi dali da su na nasem mestu a nasi ljudi odlaze u VERONU ili institute po SRBIJI i placaju to isto 6 puta skuplje misleci da radepravu stvar a nasa drzava pomaze uvoz stranih sadnica sa povracajem 240 dinara a za nase sadnice samo 80 dinara Mnogi u Srbiji preprodaju njihov sadni materijal 6 puta skuplje sa pricom da se cuvaju carapana da ih izbegavaju u sirokom luku

- - - - - - - - - -

mozete da zamislite Italijana kada bi mu neko ponudio sljivu za 50 dinara a nas covek otisao u Veronu da plati sljivu 6 eura sa carapanima postoji svaka vrsta dogovora i fleksibilni su za svaki vid saradnje samo treba baciti malo vise akcenat na tacnost sadnog materijala
 
Ja sam kupio iz Konjuha sadnice, prosao sam sa 1/6 cene u odnosu na Italiju. Manite se marketinga stranih firmi, idite tamo na lice mesta i pregovarajte sa ljudima. Nacete zajednicki jezik.
 
jer dosta puta se desava da ih u podunavlju ili Sumadiji izlazu kada im daju kalem grancice i onda on misli da kalemi jedno a ono ispadne drugo po se napravi karambol sve ostalo na vrhunskom nivou
 
jer dosta puta se desava da ih u podunavlju ili Sumadiji izlazu kada im daju kalem grancice i onda on misli da kalemi jedno a ono ispadne drugo po se napravi karambol sve ostalo na vrhunskom nivou

Nije to baš tako sjajno ima tu i svakojakih mešetara naravno i poštenih rasadničara, ali kao i u svakoj branši gde "ima para" a nije dobro zakonski uređena treba biti na oprezu.
 
Pa zato i kostaju 50-60 dinara. Nije sigurno koja je sorta u pitanju. Kao lutrija. Moj drug kupio 100 stenleja,od toga 20 i kusur neka druga sorta....
 
Svi veci zasadi se kaleme na licu mesta jabuka kruska breskva e sad kada se narucuje sadnja sljive tresnje i kajsije tu uglavnom ljudi ubacuju vise sorti sto zbog oprasivanja sto zbog branja i prodaje tako da i ako uleti neka pogresna nije strasno najbitnije je da nije sadnica zarazena virusom nekim i da nije suva iz kese a citajuci ovaj forumja vidim da je od 2010 godine na ovamo masovno sadjena cacanska lepotica i cacanska rana a stelnej smanjen tako da u odnosu na pre par godina kada je STELNEJbio 30 dinara LEPOTICA 60 dinara a CACANSKA RANA od 80 do 100 mislim da ce se to vrlo brzo izjednaciti a onda ce vocar koji ima hektar STELNEJA biti u prednosti u odnosu na coveka koji ima hektar CACANSKE RANE ako nista drugo a ono zbog rodnosti tako da kod nas kad svi sade idi kontra i ne sekiraj se
 
Isprskao juce sljivu sistemicnim fungicidom Alijansa, nekih 5 sati nakon toga pala je kisa, da li je to dovoljno vremena da biljka usvoji?
 
Zavisi koja kolicina padavina i da li je uljna disperzija ili praskast fungicid.
Po meni trebalo bi da bude dovoljno i dva sata pre kise ako je suncano i toplo.
 
Pet sati je dovoljno, kod nekih sistemika je cak i 2h dovoljno, to je kombinacija mankozeba koji se takodje tesko spira..

Послато са VIVAX_Fly3 уз помоћ Тапатока
 
Zabranjeno je koristiti sistemike za plemenjaču u šljivi. Dovoljno je samo da si išao sam Mankozeb.

po struci sam zastitar bilja i obradjujem 7 ha voca,radim 14 godina u poljoapoteci,i naslusao sam se mnogo gluposti,od trazenja umesto piliranog -depilirano seme,sadnica africke sljive, kromprira miladina umesto aladina,trazenja muslimana umesto mospilana i tako dalje......ali ovo jos nisam cuo da sistemik se ne koristi za plameljacu sljive.
 
Poslednja izmena:
po struci sam zastitar bilja i obradjujem 7 ha voca,radim 14 godina u poljoapoteci,i naslusao sam se mnogo gluposti,od trazenja umesto piliranog -depilirano seme,sadnica africke sljive, kromprira miladina umesto aladina,trazenja muslimana umesto mospilana i tako dalje......ali ovo jos nisam cuo da sistemik se ne koristi za plameljacu sljive.

Ako si zaštitar i ako si toliko pametan. napiši mi samo jedan preparat koji je sistemik (ako postoji), da je registrovan u šljivi, a da je za plemenjaču, odnosno da ima registraciju za korištenje u šljivi. Kratko i jasno.
 
Poslednja izmena:
Znaci visnja i sljiva isti preparati
47023a9676c4ba0795fdb6224c86e5fb.jpg


Послато са VIVAX_Fly3 уз помоћ Тапатока
 
alex.bundalo jel ova poruka namjenjena meni, da objasnim i ako nije da prokomentarišem.

Evo i orginalna poruka da je preglednije.

Zaštita šljive [21.04.2016]

Šljiva

Tokom vikenda se očekuje stvaranje uslova za infekcije od prouzrokovača šupljikavosti lista (Stigmina carpophylla). Preporuka je da se što pre uradi tretman sa Dithane0,3% ili Mankosav 80 0,2% ili Merpan 50 0.3% i slično. Ako pre tretmana list bude vlažan duže od 10 sati dodati i Folicur 250 EW 0,1% ili Orius 0,1% ili Scooter ili Different ili Score 0,03%.
U svim regionima osim severa Vojvodine je počeo let šljivinog smotavca, ali za sada ne treba raditi tretmane.
U ovoj fazi razvoja šljive obratiti posebnu pažnju na podešenost atomizera (krupnoća kapljica, jačina i količina vazduha/vetra). Optimalni je da kapi budu što sitnije, a vazdušno strujanje umereno. Takođe izbegavati primenu bilo kakvih folijarnih hraniva, a pogotovo na bazi aminokiselina. Svi gore nabrojani faktori mogu dovesti do pojave mikropukotina na plodovima, koje će se kasnije manifestovati kao kraste (vidi sliku).

Evo i link orginalne poruke http://www.agroupozorenje.rs/news.php?news_id=1309&archived=no.

E ovako da odgovorim:
"Dithane0,3% ili Mankosav 80 0,2% ili Merpan"
su nesistemici, kontakti fungicidi i namjenjeni su za suzbijanje plemenjače, rđe i dr.

Dok
"Folicur 250 EW 0,1% ili Orius 0,1% ili Scooter ili Different ili Score 0,03%"
su sistemici, ali nisu namjenjeni za suzbijanje plemenjače već za moniliju, botritis i dr.

Znači nijedno nije sistemik koji se koristi za plemenjaču šljive.
 
Zabranjeno je koristiti sistemike za plemenjaču u šljivi. Dovoljno je samo da si išao sam Mankozeb.
Nisam imao tu informaciju da je zabranjeno, kupio sam Alijansu jer sam je koristio i za krompir, a sljivu imam 15-ak komada...Molim te da mi objasnis zasto je zabranjen sistemicni fungicid za plamenjacu, i je li to regulisano konkretno nekim Zakonom, Pravilnikom i sl...?
 
Uslikao sam da pokazem da nisu zabranjeni. Nisam pomenuo plemenjacu.

Послато са VIVAX_Fly3 уз помоћ Тапатока
 
Ako si zaštitar i ako si toliko pametan. napiši mi samo jedan preparat koji je sistemik (ako postoji), da je registrovan u šljivi, a da je za plemenjaču, odnosno da ima registraciju za korištenje u šljivi. Kratko i jasno.


druze vidim da si amater tako da nemam komentar na tvoje gluposti,da bi se nesto koristilo za sljivu ne mora da bude registrovano za sljivu ,na 90 posto preparata ako malo procitas videces da su registrovani za vinovu lozu jer je proces registracije najlaksi i najeftiniji.
 
Nisam imao tu informaciju da je zabranjeno, kupio sam Alijansu jer sam je koristio i za krompir, a sljivu imam 15-ak komada...Molim te da mi objasnis zasto je zabranjen sistemicni fungicid za plamenjacu, i je li to regulisano konkretno nekim Zakonom, Pravilnikom i sl...?

Odgovor je jednostavan da ne ulazimo u dublju analizu, ostavljaju ostatke u plodu koji su nadozvoljeni. Nigdje u Evropi nisi dozvoljeni, možda jednino amerika (tamo je sve dozvoljeno) niti me interesuje, pa ne znam.

druze vidim da si amater tako da nemam komentar na tvoje gluposti,da bi se nesto koristilo za sljivu ne mora da bude registrovano za sljivu ,na 90 posto preparata ako malo procitas videces da su registrovani za vinovu lozu jer je proces registracije najlaksi i najeftiniji.

Naravno da nema komentara i odgovora, jer je to sve daleko od tebe (zaštitara) i nauke , sve površno kao i obično, šta reći nego strašno i žalosno. Vinova loza je jedno, a šljiva drugo. Isto kao babe i žabe. Registracija možda jeste jeftina, za one kulture u kojima je dozvoljenam i u kojima je neko ispitao. Tako da se jedan preparat koji je konkretno registrovan za plemenjaču (sistemik) može koristiti u vinovoj lozi, krompiru, paradajzu itd, ali ne može u šljivi i negdje u Evropi nema registraciju. Kad je tako jeftina i laka registracija zašto je nema registrovane u konkretnom primjeru? Šta jer Bayer, BASF, Sygenta nemaju para da plate registraciju ili nisu znali da mogu registrovati?

Druga stvar da si u nekoj zapadnoj zemlji i dao preporuku za preparat koji nema ragistraciju, automacki bi ostao bez licence i platio debelu kaznu. Kod nas na Balkanu može sve, jer nema nikakve kontrole, samo krkaj i udri, bitno da se prodaje i pršće, a posledice su nebitne.

Stvarno mi je žao kad čujem ovakve komentare "školovanih ljudi" i zato nikad nećemo stići, a kamoli dogurati neke zapadni nivo.
 
Nazad
Vrh