Šljiva

Da se nadovežem na ovako lepe slike
Stenlej u 14./15. godini i nešto rodne (ne našom željom, tačnije hteli smo par stabala, a dobili mnogo više), čekamo da prođe ova najavljena kiša i ulazi pipalica.
e7d0237e9cc41ae8b174efe4d4e5f184.jpg

f2e73839139ee0b5f657dc667eaa6e41.jpg

6ad9feabf0729814e97a70b35c9f04bf.jpg

d3cbbe9a5e10d3a52ffff6b3d15a8bc4.jpg

dbabb59af7be9bdbb4ac8362af2a537d.jpg

4b0368e19e119f847626b689215150b0.jpg
 
Od pcela ni traga ni glasa.Da li je moguce da su toliko izmrzle?
Za pridvece spremni chorus,fobos i prihrana,ako kisa ne preduhitri.
 
Teško... kod mene na kajsiji vamo kući jedno stablo bio roj pčela, kao cela košnica. I dobro su posao odradile, puna je roda.

Послато са SM-N900 уз помоћ Тапатока
 
Od pcela ni traga ni glasa.Da li je moguce da su toliko izmrzle?
Za pridvece spremni chorus,fobos i prihrana,ako kisa ne preduhitri.

Марко сад цвјета маслачак и још неке траве, па дивља трешња па су се распоредиле. И код мене је на кајсијама било баш много пчела, али тада нису могле да бирају. На шљивама је доста мање.
 
valjevac pa zar nije rodna bolja za pekmez od stenlejke bar nesto
Jeste bolja, ali imamo veliko voće stare Madzarke koje služi samo da svinje i ovce imaju gde da budu, pa se tu uvek nakupi za pekmez i slatko.

A sto se pčela tiče, kod nas je katastrofa. Čovek koji je prošle godine imao 120 košnica, sada ima 30, rođak imao 18, sada 3.
 
Марко сад цвјета маслачак и још неке траве, па дивља трешња па су се распоредиле. И код мене је на кајсијама било баш много пчела, али тада нису могле да бирају. На шљивама је доста мање.
Ma ja bih razumeo da ih ima u manjem broju,ali u 2 sljivika od po 50 stabala,nasao sam ukupno 3 pcele.A na nekih 250 metara komsija ima 30 kosnica.
 
Pored mog malinjaka i sljivika ima da lupim otprilike 30ak kosnica,pcele nit na maslacku nit na sljivi,nema ono karakteristicno zujanje,vidjao par osa ovih dana i neke sitnije insekte,pcela jako malo
 
zastita voća-sljiva

Poštovani forumaši,
Već duže vreme pratim vaše komentare i iskustva oko sljivika pa me interesuje,
dali je program zaštite šljiva koji je preporučen od strane Dr. Besim Salkić
dovoljan i ispravan u zaštiti ili imate neki bolji predlog,obzirom da neki od pesticida
nema u apotekama uglavnom zamena.
Jesenas sam zasadio 200 sadnica šljive Stenley i mala mi je nepoznanica održavanja jer sam
nov u ovom poslu.
Svaki savet i vaše iskustvo je dobrodošao:osmeh:...
 
Pored mog malinjaka i sljivika ima da lupim otprilike 30ak kosnica,pcele nit na maslacku nit na sljivi,nema ono karakteristicno zujanje,vidjao par osa ovih dana i neke sitnije insekte,pcela jako malo
I kod mene isto, nigde nema da zazuji, ne znam sta moze biti u pitanju...Evo i jabuke procvetale, nista...Nesto mi pade na pamet ona cinjenica: Kad nestane pcela, nestace i ljudi...:), nece valjda i to cudo da nas zadesi, skoro prezivesmo izbore
 
Kod mene je bilo pčela u šljivama samo bruji, sada su se preselile u trešnje, mada ih danas nazalost neće biti sigurno:zli:
 
Mnoooogo stradale pcele, jednostavno ih nema dovoljno... kod mene ih je bilo, ali slabo, nije to kao obicno. Pcelari imali gubitke od 10 do 90% zimus
 
Jedan od razloga što su stradale pčele je i taj zato što se ratarske kulture i voće nekontrolisano tretiraju hemijom i kada treba i kada ne treba. Pčele su potrebne a koliko shvatam i hemija je potrebna da bi opstao rod. Samo treba naći dobar odnos između te dve stvari i biće sve u redu.
 
Poslednja izmena:
Šljive su polako u precvetavanju, međutim juče kiša, danas kiša i evo sada vetar, nemoguće ih je isprskati protiv šljivine ose. Da li se prskanje može uraditi i u narednih nekoliko dana, ukoliko to vremenske prilike dozvole?
 
Mislio sam da ne bude kasno, šljive polako precvetavaju, ali šta da se radi, viša sila...
Prska se u Subotu ili Nedelju mešavinom Signum+Perfection+Slavol VVL
 
Sve se slazem da treba paziti sa prskanjem, ali u ovom slucaju stradanja su zbog jake zime, proslogodisnje lose paše i nedovoljno hrane preko zime. Vecina pcelara nije imala dovoljno meda ni da nahrani pcele.
Jedan od razloga što su stradale pčele je i taj zato što se ratarske kulture i voće nekontrolisano tretiraju hemijom i kada treba i kada ne treba. Pčele su potrebne a koliko shvatam i hemija je potrebna da bi opstao rod. Samo treba naći dobar odnos između te dve stvari i biće sve u redu.
 
Nije kasno za osu, samo treba radti sa sistemicnim insekticidom.
Ja sam odradio prije kise (Akord+Dimetogal), sad posle kise radim (Mankogal+Savol VVL), i za ovu godinu zavrseno sa hemijom, moze doci u obzir samo folijarna prihrana.
 
Ja cu za sljivu i kajsiju u nedelju ili ponedeljak , posto imam sredstva, prskati sa kubik plus zatim mankozeb i dimetogal.

I u dilemi sam da li posto zimus nisam djubrio da djubrim sa malo uree. I nju imam. Inace sam jesenas djubrio sa NPK , ne secam se sastava ali znam da je bilo za jesenje djubrenje.
 
Nazad
Vrh