Šljiva

Klega @Karlos je na temi Trešnje postavio link koliko sam shvatio rasadnika iz italije, pogledajte vreme zrenja Grose Felicije http://www.vivaitopplant.it/uk_prodotti_susino.html
E sad razmišljam ovde se spominje nekoliko dana posle Stenleja a na sajtu pa ko Lepotica... dali su i njihovi rasadničari kao naši u opisu voćnih vrsta- copy-paste ili ovo što se kod nas prodaje kao Grose Felicija ustvari to nije???
 
Ja isto imam jednu sadnicu grose de felicije ali joj je tek druga godina. Kupio je u Dis-u prošle godine krajem marta. Na uvrtini je voćnjaka pa jedva preživljava. Videćemo da li će i kada će sledeće da rodi.
 
Evo i moje c.lepotice krenule da cvetaju...planiram samo jedno prskanie signumom io to u precvetavanju, je li to ok?
vhs488.jpg
 
Generalno se može proći samo sa jednom zaštitom protiv monilije, i ja sam nameran da tako odradim lepoticu, ali se moraju stvoriti određeni uslovi. Prvo mora sva brzo da iscveta da nemaš zaostalih ili cvetova koji izađu dosta ranije, zatim mora da bude suvo vreme "ko barut", ima li imalo kiše, rose ili bilo kakve vlage onda mora da se radi bar 2 puta. Ako su ovi uslovi ostvareni, onda treba sačekati da se svi cvetovi otvore, što je 2 do najviše 3 dana od početka cvetanja, tj. od prvih cvetova koje si video, i onda treba uraditi signum, ne čekati precvetavanje. signum inače može da zaštiti popriličan broj dana, ali opet ako je suvo vreme.
Naravno u precvetavanju moraš još jedno prskanje od šljivine ose, da ti se ne ubuše, nekim od insekticida.
 
Super izgleda :bravo:


Tebi je prošle godine mraz i snijeg smlatio sve, onaj oko 20.04. Je li tako?
Ove godine ga valjda vise neće biti.


Ja sam prošle godine imao dobar rod, svega, i šljive i jabuke. One hladnoće nisu ništa uništile.


Eh ove godine mi šljive izgleda neće da cvjetaju :sta: Ne znam zašto.
Kako sam imao mnogo posla, doduše, nisam na vrijeme okopao a i jesenje prskanje preskočio, tako da ću izgleda imati "alternativno rađanje u praksi".
 
Da nije bilo ni za pekmeza se je mraz obrao.

Mikes@ kad ti je opao list odnosno da nije rano spao pa nije stigla formirati cvijetne pupove.
 
Danas sam pregledao trogodišnje šljive i imale su po desetak cvetova. Rutava buba ih je posetila i ostalo po par komada. Plave posude sam posatavio pored velikih stabala a za te mlade nisam imao dovoljno. Sledeće godine ću morati da kupim dvadesetak posuda....
 
Još uvek razmišljam. Postavio sam na velikim šljivama po dve presečene plastične flaše napunjene sa rasolom. Dve su malo ali imam na granama i tri flaše napunjene sa mešavinom piva, jabukovim sirćetom i malo šećera i ostatak vode. To bi trebalo da privuče razne leptire i mušice i stršljene... Dave se tamo po malo te živuljke....

Na mladim šljivama biće malo plodova jer su ih posetile rutave bube...

Da, još uvek razmišljam.... Videću kad budu plodovi dovoljno veliki da vidim stepen ubušenja... alternativa je prskanje... ipak nisam pametan...

Ima da se kupe oni biopesticidi ali to je meni još uvek skupo... Za tri, četiri godine kad budem imao dvadesetak šljiva u punom rodu onda ću najverovatnije da probam sa biopesticidima...
 
vuxsd@ uzmi insekticid (kontaktni)i opršći šljivu protiv osice. To jedno prskanje je toliko zanemrljivo da ostataka sredstva skoro da i nema. Sve je to OK eko hrana i td. Ali udahnemo dnevno više otrova nego što ostane ostataka u tom jednom prskanju. Da ne govorim o adetivima u hrani, koliko ih ima samo u hljebu. Tako da je to jedno prskanje kap vode u moru. Imaćeš šljiva ko u priči. Kod mene svi koji rade šljivu za svoje potrebe izvode dva prskanja zimsko (crveno ulje) i u precvetavanju Mankozeb (plemenjača) + signum (Monilija) + insekticid (osica). Od insekticida ide neki koji se može mješati sa mankozebom tipa akt. mat. deltametrin, Lambda-cihalotrin i td.
 
vuxsd@ uzmi insekticid (kontaktni)i opršći šljivu protiv osice. To jedno prskanje je toliko zanemrljivo da ostataka sredstva skoro da i nema. Sve je to OK eko hrana i td. Ali udahnemo dnevno više otrova nego što ostane ostataka u tom jednom prskanju. Da ne govorim o adetivima u hrani, koliko ih ima samo u hljebu. Tako da je to jedno prskanje kap vode u moru. Imaćeš šljiva ko u priči. Kod mene svi koji rade šljivu za svoje potrebe izvode dva prskanja zimsko (crveno ulje) i u precvetavanju Mankozeb (plemenjača) + signum (Monilija) + insekticid (osica). Od insekticida ide neki koji se može mješati sa mankozebom tipa akt. mat. deltametrin, Lambda-cihalotrin i td.
Данас сам прегледао шљиве. Више је око њих шљивиних оса него пчела. Мораћу опрскати неким средством. Шљивина оса је у стању да уништи скоро све плодове.

 
Nazad
Vrh