Šljiva

E pošto sam dosadan ovih dana nastavljam sa svojim dilemama....

Pošto smo apsolvirali da su ove dve manje šljive sa slike crvena ranka
30dccj7.png


Danas sam obrao preostale plodove sa drveta za koje smo kolektivno zaključili da je čačanska lepotica a i sa drveta za koje mislim da je crvena ranka.

Evo fotografije gde su plodovi čačanske lepotice i te šljive ranke ali je interesantno da su plodovi mnogo veći nego na fotografiji iznad. I izgled plodova nije sličan i moguće je da je to neka druga sorta ali nisam siguran koja. Čak mi se čini i da nema mesta kalemljenja na stablu....
*dodato* ... ali ipak nema izdanaka svuda ispod krošnje kako sam viđao već samo oko stabla blizu...

33ae0j4.png


Mislio sam da sa tih drveta neće biti plodova jer su ih ubušile gusenice šljivinog smotavca ali sam nabrao desetak plodova čačanske lepotice i baš puno plodova te moje ranke. Ima puno plodova koji su ubušeni i koje sam već odbacio ali ima i među ovim plodovima onih koji su poluzreli a većina ih je tek počela da dozreva pa ćemo to ostaviti da odstoji par dana pa onda u džem. Oni plodovi koji su prilično zreli a nisu ubušeni su tako slatki i dobri i imaju tu neku posebnu aromu starih šljiva....
U donjem levom uglu su plodovi čačanske lepotice...
5mbpu0.png
 
Poslednja izmena:
Druze Lepotica je u velikoj meri prosla, to moze da bude Cacanska Najbolja. Proveri da li ima cvorove (budze) na stablu, ako ima to je Cacanska Najbolja 100%...

Sto se tice Crvene Ranke i ona je velikim delom prosla, ne bih lenj pa uslikah par plodova koji su preostali na Rankama koje radim u zakup. Evo slika pa uporedi...

huekd4.jpg



2aiiux1.jpg




Inace ove ranke su mnogo stare i nikad nisu prskane, list je zdraviji nego na Cacanskoj Lepotici koji je tretiran 10 puta...
 
Poslednja izmena:
Pozdrav ljudi, koja sorta šljive je sada aktuelna? Treba mi za rakiju
hvala

Sent from my K013 using Tapatalk
 
Da li je na Poznoj Plavoj veci ugao grana nego kod starijih Cacanskih sorti?

Tesko je reci na osnovu jednog drveta.

-----------------------------------------------------------

Razgovarao sam sa covekom od koga sam uzeo kalem grancicu a kod koga je Institut u Cacku imao ogledni zasad.
Kaze da nisu razvodili grane i da se prirodno lepo granaju.
 
Poslednja izmena:
Zavisi od sorte, krupnoce, kvaliteta....mozes se pogoditi za 5 ali i za 50 dinara, zavisi od toga sta on trazi, sta ti imas itd
 
Pozdrav svima i molim vas za pomoc,naime pojavila se monilija ploda na ponekim plodovima sljive i zasada ih skidam rucno a zanima me da li i sa cime mogu da prskam posto ce se uskoro brati!Hvala!
 
Za sada samo tako ručno uklanjanje plodva, ali treba obratiti pažnju da ne počinju da se suše i vrhovi pojedinih grančica. Prskanje se obavlja u proleće neposredno pred cvetanje i tokom i neposredno nakon cvetanja.

Ukoliko ima zaraženih grančica treba ih odseći oko 20 cm niže od mesta gde se spolja vidi sušenje.

http://wiki.poljoinfo.com/monilia-monilinia-laxa/
 
Prskanje protiv monilije ploda se radi u vreme kad plod počinje da menja boju u plavo, što je 20-30 dana pred berbu. Sada je kasno, i jedino što možete da uradite to je da poskidate te trule plodove da ne bi osušili celu granu kad se za nju zalepe.
 
Nazad
Vrh