Šljiva

Žao mi je što je grad tako rano pao, mada ako je već moralo, onda bolje sad, plodovi su sitni, verovatno su se sačuvali u solidnom broju među lišćem, a prirasti su tek krenuli, pa će se brzo oporavati. Inače Captan je obavezan posle grada, a Drin sam i ja koristio posle grada, i najbolje je sredstvo na bazi aminokiselina koje sam mogao kod nas da nađem (ima veći procenat aminokiselina u sebi od Isabiona i sl.). Ako su plodovi mnogo oštećeni onda, kao što Vasovac reče trebalo bi neki dobar fungicid protiv truleži ploda, može i Signum, ali mislim da ti to sada nije potrebno.
 
Pozdrav.Neznam dali na dvogodisnjem zasadu poskidam male sljive koje sad ima mnogo ili da ih ostavim.Plasim se ako ih ostavim ne crpu mnogo hranu pa usporim rast drveta.
 
Danas isprskane Mankogalom i perfektionom,a zatim malo "prekopane".
21dpoio.jpg
 
Kod mene u Kraljevu grad paodao u cetvrtak, nije ostetio polodove barem sljive... U trenutku padanja sam se zadesio u sred sljivaka, pocela je prvo krupna kisa, i od jednom grad, prvo krupan i onda je usitnio, ali nema ostecenja , da nisu pucali ne znam sta bi bilo..
 
Pozdrav.Neznam dali na dvogodisnjem zasadu poskidam male sljive koje sad ima mnogo ili da ih ostavim.Plasim se ako ih ostavim ne crpu mnogo hranu pa usporim rast drveta.

Mislim da nema potrebe imam ih i ja ako bude problem mislim da ce ih biljka sama odbaciti. Inace kod mene porast ekstra mladari izbijaju kao ludi... a ima dosta plodica jedino sto sam primetio da ima dosta duplica.
 
Danas sam obradjivao medjurede (mlada sljiva) uhvatio me mrak (komaraca na milione pa sam pobegao :D ), ostalo mi jos 70 ari za sutra... U redu kao sto se vidi prskao sam totalom.

2hdu1xt.jpg


10hkgzl.jpg


34fh2fk.jpg



Ovo im je zadnja medjuredna obrada, posle ovoga prelazim na kosenje (malciranje) medjureda. Redove cu obradjivati bocnom frezom...
 
И кад сам помислио да је џанарика неуништива десило се ово:

Мислим да је ово рогач шљиве, сродан са коврџавости брескве.

- - - - - - - - - -

 
Na nekoliko stabala koja su se osusila imam ubusenja na nekih 80 cm od zemlje. Pretpostavljam da je potkornjak.
Taman sam pomislio da su susenja posledica od previse vode a sada i ovo.
Odmah sam ih povadio i izneo iz vocnjaka. Ne znam sta bih jos trebalo da uradim.
 
Vocari, ima li susenje sljive ?
Kod mene se pojavljuje na nekoliko mjesta na Lepotici. Do sada se osusilo nekoliko grana, ali mi se cini da nece tu stati.
Slicno kao prosle godine,a li se nadam da nece biti u tolikoj mjeri.

Da se malo osvrnomo na sortu Č. Ljepotica i njeno prijevremeno sušenje. Iznjeću neke moje zaključke i iskustva. Osnovni problem je bakterija pseudomonas koja prouzrokuje sušenje. Kako se boriti i zašto se negdje suši negdje ne. Moj jedni zaključak, možda ću biti malo predirektan, ali moje iskustvo i stanje na terenu mi ukazuje samo na to. Ne na jednom mjestu negdje svugdje. Problem leži u zemljištu odnosno njenom tipu, a bakterija samo uradi svoj posao, jer su stabla već načeta. Gdje god je malo vlažnije i nepropusno tlo, tu dolazi do problema. Nebitno da li se radi na nagibu ili ravnici. Jednostavno zemljšta koja nisu dovoljno propustljiva ili imaju ispod glineni sloj. Još ako se samo malo zadržava voda tu je katastrofa. Evo navesću par primera, baš u mojoj blizini gdje je zemljište plitko tj ispod nekih 40-50 cm počinju pjesak i šljunak. Tu je fenomenalna, kondiciono odlično izgleda, kora nigdje nije popucala, za 10-tak godina sušenja je bilo možda 0,2%. Sad od domaćina do domaćina, neki uglavnom urade 2 prskanja zimsko-proljetno i u precvjetavanju. Jedni zapušteni, drugi ko pod špagu, redovno štićeni neki sa navodnjavanjem neki ne, ali nigdje se ne suši. Takođa i ja imam na takvom zimljištu gdje mi je rasadnik, posađeno nekih 30-tak komada i to na 1m razmaka prvenstvno radi uzimanja kalem grančica. Tu se reže ostro da izbijaja što više mladara i za 12 godina nijedna se nije osušila. Dok u brdu gdje mi je voćnjak tu je bilo na jednom djelu problema i to samo na krajvima redova. Tu ne leži voda, zemljišta je baš plodno, ali uvjek malo vlažno. Ostale sorte tu su ekstra. Samo se Ljepotica sva osušila, do poslednje.
Skoro sam bio u jednom zasadu oko 13 hektara 7-8 godina, zemljište je u razgovoru sa vlasnikom glinovito, uvjek pomalo vlažno odlčno čuva vlagu, blaga padina. U zasadu ima posađeno 12 sorti, sve redovno održavanao. Ove godine tj prije nikih 15-20 dana povadio je svu Ljepoticu i Č. Najbolju. Ljpoticu zbog sušenja i propadanja, a Najbolju zbog prebujnosti i nerodnosti. Ostale sorte izgledju sasvim OK i on kaža da je prezadovoljan. Opet na drugoj strani kod poznanika ima 4 hetktara od toka 2,5 Ljepotica ostalo Rodna i nešto sitno Stenli, uopšte nema sušenja, zasad je nekih 10-tak godina. Tu je zemljište kako on kaže pjeskovito, prahuljasto ali duboko. Kaže da mora zalijevti u sušnim periodima.
Takođe ima toga još dosta primjera, bar mene samo navodi na to. Pogotovo u malo vlažnijim godinama. Zato prlikom sadnje treba birati samo gdje to teren dopušta, jer je jako rodna i prodajna šljiva. Neki kažu treba visoko kalemljenje, 2-3 tretmana bakra u jesen, zbog pseudomanasa, krečenje 2 puta, manje đubra da ne puca kora, a samim tim i ulazak bakterije u stablo. Sve samo to već oprobali i nije dalo značajne rezultate, ako je bilo na vlažnom terenu.

To je neko moje iskustvo i zaključci, nadam se da će i ostale kolege iznjeti svoje mišljenje u vezi zemljišta i Ljepotice.

Edit:
Pretpostavljam da je potkornjak.

Potkornjak je samo posledica loše kondicije stabala, on bira loša i izmorena stabla.
Kad smo već kod njega, juče je uhvaćen prvi u klopku, tako da kroz nekih 4-5 dana očekujem maksimalan let potkornjka. Tako da bi tamo pred vikend moglo se ići da se suzbije bar prva generacija.
 
Pisali smo o tome vise puta, kod mene isto ima problema sa susenjem Lepotice. Po meni Cacanska Lepotica je dobra sljiva (mislim na plod Lepotice) ali zato ima najgore moguce stablo, stalno joj nesto fali. Puca kora, susi se, plamenjaca je satire celo leto, plodovi opadaju pre nego sto sazri, itd. Generalno mnogo nezna sljiva!

Imam i oko 50 ari mladog zasada pod lepoticom u brdu je 200m nadmorske visine zemlja je dosta losija, nego ova na kojoj su mi starije Č.Lepotice i sa mladim zasadom je za sada sve ok! Ali iz navedenih razloga necu dalje da je prosirujem, u jesen sam sadio Lepoticu samo kao oprasivace za Čačansku ranu...

Od Cacanskih sorti Rodna je zakon svih zakona, Sljiva nad sljivama! Moje Rodne sljive su odmah pored Lepotice, ista zemlja isto sve. Rodnu prskam 3 puta, U cvetanju, precvetavanju i zimsko! Lepoticu prskam 10 puta i opet se ne naberem sljiva kao sa Rodne.
Neki kazu, Cacansku rodnu muci Sarka, muci je ali ona i sa sarkom radja pa rastura, svake godine bez omasaja, a za rakiju nema premca medju danasnjim popularnim sortama sljive...

Dok naucnici ne urade GMO Pozegacu, otpornu na Sarku, jedine sorte koje cu dalje da sadim i prosirujem su Stenlej i Cacanska Rodna, sve ostalo u drugi plan...
 
Sljivar, cime ces tretirati vezano za potkornjaka ?
Ove godine cu odraditi podrivanje, moram sve da pokusam.
Ima jedna stvar koja me muci : Do mog vocnjaka je jedan stariji sljivik koji se gotovo ne tretira Samo kada ja imam vremena onda odradim neku zastitu. Bukvalno se dodriku sa mojim mladim zasadom ali nema ni jednu suvu sljivu. Takodje, na dvadesetak metara od mog vocnjaka imamo oko dvadesetak Lepotica u desetoj godini. Nema susenja uopste.
Sta ciniti i da li se uopste moze ciniti ako imamo prisutnu pseudomonas ?
A vocnjak stitim redovno, jesenja i proljecna zastita sa bakrom, beli baloni, precvetavanje, dodajem i folijarno...Mislim da odradim koliko toliko kvalitetnu zastitu, znaci ne radi se o zapustenm vocnjaku.



- - - - - - - - - -

Gorski car, apsolutno si u pravu. Ionako planiram da radim susaru ove godine. LEpotica me nece vidjeti, nema sanse. Samo Stenlej od sada.
 
Mislim da sušenje Lepotice ne potiče od tipa zemljišta jer ista je podloga za sve šljive pa bi se i one sušile,razlog treba tražiti u nadzemnom delu.
 
Sljivar, cime ces tretirati vezano za potkornjaka ?

Jedino srestvo koje djeluje na potkornjaka je Hlorpirifos + cipermetrin (antocid D, Konzul i td), ostali su već odavno izbačeni zbog otrovnosti.

Takodje, na dvadesetak metara od mog vocnjaka imamo oko dvadesetak Lepotica u desetoj godini. Nema susenja uopste.
Možda se kod njega uošte ne zadržava voda, ocjeditija parcela.

Sta ciniti i da li se uopste moze ciniti ako imamo prisutnu pseudomonas ?

Pseudomanas ulazi na dva načina i suši stablo, privi način je kad list u jesen otpada, na mjesto drške od lista stvara se ranica i to je mjesto infekcije. Zato ide jesenje prskanje bakrom, ako je nujednačeno opadanje, a kišna jesen, trebalo bi ići 2-3 tretmana. Drugi način je rane na dublu odnosno stablu, pogotovo ispucala kora je živa rak rana kod ljepotice. Zato obavzno premazivanje kambisanom, nekim voskom i slično, Naravno prije premazivanja isprskati bakrom.

Mislim da sušenje Lepotice ne potiče od tipa zemljišta jer ista je podloga za sve šljive pa bi se i one sušile,razlog treba tražiti u nadzemnom delu.
Upravo suprotno, jer zadržavanjem vlage u zemlji, utiče na razvoj psudomonasa što bi rekli pogoduje joj, a Ljepotica je jako osjetljiva na nju. Takođe preterena vlaga utiče i na pucanje kore debla, a kao što rekoh to je živa rak rana.

Bio sam u voćnjaku gdje je čovjek špagom savio grane i vezivao za stablo. Špaga je urasla na deblu, poslije je vadio i čupao i time oštetio koru. Tu se naselila bakterija i poslije nije bilo spasa, skoro hektar ljepotice je stradao, ostali samo oni redovi gdje nije stavljao špagu.
 
Poslednja izmena:
Sljivar, mnogo pomazes, hvala ti puno.
Tretman sa ovim preparatima ide za vikend.
A sto se tice povijanja grana, slazem se s tobom. Kod mene je dosta radjeno povijanje. Nesto sam radio sa aluminijumskom zicom i cini da je mnogo veci broj osusenih gdje je ona stavljana. Nismo mnogo zatezali, ali se ipak usjece u koru. Tacno sam pomislio da i zica doprinosi problemu.

- - - - - - - - - -

I ima jos jedna stvar koju sam primjetio kada sam vadio suva stabla. Mnogo mrava na nekih 10 cm dubine.
Ovako je bilo prije dvadesetak dana:

A sada ima i ovakvih :
 
Nazad
Vrh