Šljiva

Proslogodisnjeg susenja Lepotice bilo je i kod mene (pisao sam o tome). Nesto se posusilo pre cvetanja, nesto kasnije u rodu kad je plod bio velicine lesnika. Neka stabla su zakasnila sa vegetacijom, mislio sam da ce se posusiti ali nisu. Izbacile su tanak i dugacak list, cudio sam se sta se desava sa njima. Ove godine izgleda sve normalno, pune su cvetova. Rodna se nije osusila ni jedna, i mnogo je otpornija od Lepotice. Iz mog iskustva sa Sljivom, zakljucio sam da je Lepotica najneznija sljiva. Sadim je samo kao oprasivac kad sadim Ranu...

Ove godine najezda Rutavih Buba. Provalio sam da ih provlaci plava mrezica, obilazio sam mlade sljive jesenas posadjene (na njima nema cvetova) ali zato mrezice su pune rutavih, sutra cu da ih uklonim insekticidom. Na sljivama u cvetu sam postavio klopke (plave vanglice sa ferijem)...
 
ZICAPROM, sta mislis konkretno o ovom preparatu ?
Meni se cini da je skroz ok. Kg kosta 1.400 din.
U svakom slucaju planiram da radim Signum, nevezano za ovaj tretman.

Ako misliš na gore postavljeni "Filal", koliko vidim to je čisti fosetil aluminijum, a on se dodaje, ako je kišna godina, drugim preparatima protiv monilije, a nikako ne može samostalno da štiti. Ima ga i agromarket zove se Fostonik, mada ja sada neću raditi sa njim s obzirom na jako toplo vreme, i suvo, ovih dana , jedino ćemo ga probati ove godine na dunji, pošto se svim silama borimo protiv ervinije. Inače fostonik je oko 12 eura, čini mi se.

A što se tiče rutavih buba, sada će biti idealni dani za njih, jako topli i sunčani. U suštini, one rade kad i pčele. Prskanje insekticidom nije rešenje. Prvo i osnovno zbog pčela, a drugo što njih ne ubija nijedan običan insekticid, moraju se koristiti veoma jaki i skupi insekt. Takođe sve što se ubije danas nadomesti se sutra novim, jer dolaze iz obližnjih livada i sl. Inače lepo se skupljaju, kao što reče Gorski, plavim sudovima ( fangla, lavor, bilo šta, do pola napunjeno vodom). Ja sam probao prošle godine i sa belim sudovima ( napola presečeni baloni od 5l,), ali da se oboji voda koja ide u njih. Boja za uskršnja jaja je 15 dinara a jedna kesica farba u plavo oko 50 litara vode. Jako velika napast, i treba obavezno obratiti pažnju na nju.
 
Gorski Car

Kod mene je prosle godine ljepotica prvo posle cvijetanja dobila svojetlo zut list, i zatim se postepeno susila. I isto kao i kod tebe totalno je riknula kada su plodovi bili velicine oraha.
Neko je gore napisao da nije zilogriz. I ja sam mislio otkopavao sam stabla nisma ni kod jednog nasao.
 
Ja sam pocupao osusena stabla i na ista mesta posadio nove sadnice. Na pocupanim sablima nisam nasao nikakav problem (zilogriz i slicno), izgleda kao da su se stabla jednostavno udavila od vode (parcela je pod nagibom ne zadrzava se voda). Ali opet postoji ono Ali! Ako je bilo davljenja od vode, zasto onda nema problema na ostalim sortama nego samo na Lepotici :sta:

Koren za svaku sljivu je isti (pogloga je dzenerika) tako da nevidim tu neku razliku u korenu zbog koje bi se jedna sorta udavila a druga ne. Lepotica je jednostavno mnogo nezna sljiva, ali ima kvalitetan plod...
 
Poslednja izmena:
Kod mene Čačanske sorte tek kreću - bijeli baloni.

Planiram prskati tek kada opadnu skoro sve latice na šljivi, i to planiram prskati Signum kao fungicid i još: Actara i Fobos EC - kao insekticid (protiv šljivine ose). Poslije toga planiram opet kada (i ako) bude plodova protiv šljivinog smotavca (savijača), nekada krajem aprila.

Šta kažete za ovakvo prskanje?:sta:

Voćnjak je za porodične potrebe, ne zaradjujem na njemu, pa mi je cilj da što manje pršćem voće kako bi bilo koliko-toliko zdravije. A opet moram prskati koliko se mora da bude roda.:cool:
 
I kod mene je bio isti slucaj, do nje odmah imam i rodnu i stenlej ali samo se ona susila.
Moja teorija susenja je bila sledeca: Posto je te godine januar bio jako topal, dani su bili kao proljecnji, ona je potjerala sokove. Jos sam ja naravno napravio gresku pa iskoristio te lijepe dane pa osisao sljive, tako da sam je jos vise isprovocirao.
A dobro se sjecam nakon tih suncanih dana kod mene je pao snijeg i temperature su isle cak do -21. Kao sto znamo da je ljepotica sklona izmrzavanju, izmrzla je, i kora na stablima je ispucala, i normalno da su virusna oboljenja i razni patogeni mogli da je napadnu.

Ali sam onda kasnije citajuci po netu nasao ovaj tekst, gdje je moja teorija pala u vodu! :)
http://poljoprivreda.info/?oid=9&id=221
 
Treba mi jedan savet.

Uskoro mi dolazi treće prskanje šljive u precvetavanju. Pošto treće prskanje radim fungicid + obavezno neki insekticid zbog šljivine ose ne znam da li da upotrebim sledeći preparat. Ostao mi je Nurelle D http://www.agromarket.rs/srb/proizvod/95/Insekticidi/NURELLE-D od prošle godine, moj otac je prskao nešto drugo. Zanima me da li bih mogao da ubacim Nurelle D za šljivinu osu?
 
Trenutno na trzistu ne postoji bolji insekticid od Nurelle D to garantujem! Ima dve aktivne materije i ubija insekte "samo tako"... Pre tri godine sa njim sam resio problem najezde gubara, te godine su mnogi drugi insekticidi pali na ispitu... Ne koristim ga u precvetavanju (mnogo je otrovan), koristim ga samo u kriticnim situacijama... Za precvetavanje ove godine kupio sam Cipkord isto je dobar preparat, aktivna materija Cipermetrin i Nurelle D sadrzi Cipermetrin + Hlorpirifos...
 
Slazem se sa Gorski Car@ NURELLE D je najbolji. Ja ga koristim jos od 2010 godine kada mi je doneo covek koji otkupljuje voce, tada je rekao da je Belgijiski insekticid...
 
Može što da ne ,mada bi ga trebao sačuvati za sledeća prskanja kada bi bio potrebniji,ja u precvetavanju koristim perfektion
Treba mi jedan savet.

Uskoro mi dolazi treće prskanje šljive u precvetavanju. Pošto treće prskanje radim fungicid + obavezno neki insekticid zbog šljivine ose ne znam da li da upotrebim sledeći preparat. Ostao mi je Nurelle D http://www.agromarket.rs/srb/proizvod/95/Insekticidi/NURELLE-D od prošle godine, moj otac je prskao nešto drugo. Zanima me da li bih mogao da ubacim Nurelle D za šljivinu osu?
 
Неко ми је прошле године предложио природно рјешење против шљивине осе. Али не могу да нађем поруку.

Pisalo se, ako se dobro sećam i ako se odnosilo na šljivinu osu, da se na stablo okači modifikovana i presečena plastična flaša u koju se sipa raso(l) od kupusa. Prošle godine nismo uspeli da ostavimo kupus pa nemam rasol-a tako da neću moći da probam recept.

Pre dva dana uveče sam tretirao šljive (3 komada) u cvetu (2-poč 27.03,1-poč 30.03) sa bioenzimom a juče uveče sa rastvorom koprive (24 sata).

Ogroman broj pčela posećuje šljive u cvetu, ima i medarica a više ima solitarnih jer sam ih razmnožio. Sledeće godine solitarnih pčela će biti još više jer sam improvizovao nastrešnicu i kao pokrov stavio pletenu trsku - dva sloja. Sad se u cevčice trske uvlače pčele i ostavljaju 'podmladak'.
Primetio sam veliki broj bubamara kako se pare meću cvetovima - izgleda vole romantiku. Ima još nekih buba, mušica i živuljki i verovatno šljivinih osa ali ne mogu prepoznati koje su.
Inače prekjuče su mlade šljive (30.03 - 2(2god), 4(1god), 2(0god)) imale zatvorene pupove. Juče 31.03 gledam pupovi se izdužili samo što se nisu razlistali. Ruska džanarika je odavno pustila listove.

Prošle godine zbog slabe oplodnje jer je u vreme cvetanja bilo hladno i vetrovito vreme na šljivama je bilo veoma mali broj zametnutih plodova. Skoro 90% je bilo 'ubušeno' (šljivina osa i šljivin smotavac). Greška je što takve ubušene plodove nisam skupljao i uništavao jer sam tako samo produžio vrstu štetnicima, mada se keruša sladila šljivama koje su padale sa drveta a i veliki broj plodova je završio u kanti gde se spremalo tečno đubrivo.

Razmišljao sam o lepljivim trakama i feromonskim klopkama ali mi to ove godine nije izvodljivo. Proizvode se lepljive klopke za šljivinu osu specijalne bele boje a feromonske klopke za šljivinog smotavca. Ukoliko i ove godine izgubim bitku i plodovi budu ubušeni toliko da ne bude za džem sledeće godine ću morati da probam sa klopkama.

Ove godine ću probati da šljive zaštitim češćim tretiranjem bioenzimom i insekticidom od koprive - javiću rezultate.
 
Može što da ne ,mada bi ga trebao sačuvati za sledeća prskanja kada bi bio potrebniji,ja u precvetavanju koristim perfektion

Ma imam skoro celu flašu a nema puno šljiva, Imam možda oko 100 komada i drveće je još mlado tako da ne odlazi dosta preparata za prskanje. Istrajaće mi za celu godinu. Hvala svima na odgovorima.
 
Dao mi drugar original klopku za sljivinu osu, samo zaboravio sam kad se kaci. Bas cu sutra da se raspitam, kad je budem okacio slikam. Prosle godine sam gledao kod njega u sljiviku, jadan brate sta je bilo sljivinih osa. Stos je, kako mi je receno da se imitira miris muskih hormona, zenke se zalecu ko lude.
Klopka je iz Austrije. :osmeh:
 
Slikacu ovih dana sorta je TopTaste bio se osusilo stablo do nekih 0,5m visine i tu mi poteralo prvu granu pa sam je tu skratio - lepo je vodilja izrasla sa par sitnijih grana i 2-3 jace koje su imale los ugao pa sam ih vadio na cep
E sad druga vegetacija joj krece i sljiva baca cvet na tim manjim bocnim granama koje su nekako bas pod pravim uglom same od sebe.
 
Inače prekjuče su mlade šljive (30.03 - 2(2god), 4(1god), 2(0god)) imale zatvorene pupove. Juče 31.03 gledam pupovi se izdužili samo što se nisu razlistali. Ruska džanarika je odavno pustila listove.

Ove 2(2god) u punom cvetu.

Stigla klopka iz belog sveta čuvene kompanije koja proizvodi hemiju da ti pamet stane. Nije opasna za pčele. Aktivna supstanca je toliko jaka da ubija živuljke i pre nego što slete na klopku:


2qbro14.jpg
 
Nazad
Vrh