Šljiva

Svuda je sitan, gde sam ja video, ne samo stenlej nego i cacanke. Sitan, sugav, nikakav... losa godina, bato
 
Nadrljao sam :( .. Kod mene 16 dinara....

- - - - - - - - - -

photo00751.jpg

photo00981.jpg

photo00831.jpg

photo00751.jpg

photo00761.jpg

photo00862.jpg

photo00792.jpg

Moje sljive
 
Ako nekog inteeresuje kod mene u Svrljigu nude oko 22-23 dinara za šljivu za sušenje, a iz okoline Grocke su me zvali za konzumnu, plaćaju Stenlej u 1. klasi 30-35 dinara. Ako neko hoće br. telefona neka s javi na PP da ne reklamiramo nikog.
 
Bracu samo neka plate, sljiva nije visnja pa ce propasti moze berba da se razvuce glat mesec dana da ne pogresis.... Samo polako, bez zurbe.
 
Ajd da se jednom oslobodimo tog starog manira koji smeta najviše nama seljacima, a koji koriste kupci postavlajjući sebe uulogu onoga kod koga je i nož pogača, a on je da čekamo da neko istakne neki papir na kome piše cena, i da to smatramo svetim pismom.
Oni istaknu papiru a mi pročitamo svoju sudbinu na njemu.
Nema više državne ekonomije, nema više određene zagarantovane cene, cena je stvar dogovora kupca i prodavca.
Trenutno ima "istaknutih" cena od 16 do 25 dinara, s tim da su one od 16 stvarno istaknute a one od 25 se dogovaraju u kancrelarijama ili voćnjacima.
Ko ima doovljno kvalitetne robe da je kupcu stalo da je kupi on pregovara oko cene, ne čita papir na vratima, ko nema taj ili daje odmah ili čeka pa šta ga snađe.
Ove godine treba čekati, šljiva za sušenje se traži, mnogo se traži, cena će biti solidna.
Šljiva čiji kvalitet ne odgovara za sušare (gradobitna, sa flekama na plodu) može otići po prilično niskoj ceni, možda čak cena takvoj bude i padala u toku otkupa.
 
Realno bi bilo da ove godine cena šljive bude "povoljna". Uzevši u obzir da je nekoliko puta različite delove Srbije zakačio grad, da neki delovi imaju slab i ne baš kvalitetan rod i na kraju da u dobrom delu roda nema uopšte. Generalno, prilično loša godina za šljivu. Vi kolege koji je imate, potrudite se da "izgurate" što bolju cenu. Sretno...
 
Krv su nam pili svake godine sad je mecka zaigrala i pred njihov houm (kuca). 25 dinara je realna cena. Cek da vidu kako je kad se ucenjuje sa cenama, ko hoce sljivu neka plati, zao mi je sto drugi nemaju... Cujem da traze i 40 dinara za kilo sljive, ja mislim da je to mnogo, bez obzira koliko su nam krv pili predhodnih godina..
 
zao mi je sto drugi nemaju
Ajd ne foliraj se kad znam da ti nije žao, da je svi imaju bila bi 12 dinara :)
Šalim se malo

Nema je dovoljno, to je jedan od razloga, a i cena suve šljive je krenula da raste prošle godine odmah posle otkupa. To je takođe verovatni razlog, jer se solidna cena šljive i maline najavljivala još od aprila meseca..
Da li na cenu ima uticaja i ova situacija sa Rusijom i Evropom ostaje da se vidi, ako ima možda će ovo potrajati
 
Zao mi jeste, jer je ovo idealna prilika bila da svi profitiramo bas iz razloga sto jedino mi mozemo na Rusko trziste :). Zao mi je Ukrajinaca, sto prolaze kroz pakao, ali bilo bi dobro i kukuruz i ostale proizvode da prodamo Rusiji da i mi obicni zivnemo ::novac::. Posle ovakvog debakla visnje ja sam se zakleo da sljivu dati necu za dzabe, i sljivu cu i prosirivati, koliko god mogu...
 
Nazad
Vrh