Šljiva

IZ tvojih usta u bozije uzi kako nas narod kaze, samo neka izdrze sto duze mogu, a cena prica se oko 35dinara... Kazu nema je nigde a hladnjacari poceli da se ''kao'' dogovaraju mada kad je malo robe ne verujem u te dogovore, a drugi pak pricaju bice 10 dinara, ja cekam ako je cena podbira 25 dinara ne moze otkupna da bude manja...Doduse kod nas je sve moguce, kada pada sneg da nosimo majce i sorceve a kada greje sunce da nosimo duksarice i pantalone
 
Iron, čini mi se da se ti baviš malo otkupom, voleo bih da se lično upoznamo i da pogledaš zasade pa ako plaćaš solidnu cenu evo ti šljive. Za ovu godine, nažalost, moja berba se završila u noći između 25. i 26. juna, kada je u mom kraju ( na teritoriji više od 20 a od ukupno 37 sela u mojoj opštini Svrljig) pao katastrofalan grad koji se ne pamti. Ponavljem NOĆU u 2 navrata. Sad lečim i vidam rane po voćnjacima (danas imam 18 radnika u mladom voćnjaku na okopavanju, čišćenju izdanaka, zamazivanju oštećenja, postavljanju savijača, freziranju pipalicom), potrošio sam 20 kg fitobalsama ovih dana , psujem nevreme i nadam se da će iduće godine biti bolje. Ovo što je ostalo je izuzetno, ali je malo, grad je jedan deo oborio a drugi deo toliko oštetio da mu nijedo prskanje nije moglo pomoći. Danima smo samo brali natrulele plodove i bacali na zemlju. Nažalost ono o otkupu je zaista tačno, a cena prošle godine, po kojoj sam i ja prodao stenlej je bila 13 dinara sa mojim branjem i prevozom za ručno brani stenlej i po koju pokupljenu. Lepoticu sam prodao na 15 i njihovo branje za konzum ( naravno govorim o prošloj godini). Za ovu godinu u ovih 37 sela neće biti ni 1 kamion za prodaju, jer nema ništa, odnelo nevreme. Kod mene je grad padao ukupno 3 puta u voćnjacima, ali je onaj jedan bio katastrofalan. Na osnovu trenutnog stanja u voćnjacima, gde na nivou Srbije nema ni pola roda od prošle godine, mislim da bi realna cena za dobru šljivu trebalo da bude ne manje od 25 dinara.
Što se tiče sadnje, vidim da se nećemo dogovoriti, pa je bolje da se više ne trudimo, svako ima svoje argumente i neka tako i ostane, ali ja ću ove jeseni zasaditi još oko 15 000 sadnica, što šljive stenlej i lepotice( na džanarici), što višnje oblačinke i šumadinke ( i jedne i druge na magrivi), ali će opet razmak biti od 2.5 do 3 metra sa 4 metra međuredno. Svako ima svoje razloge i neka gura po svome, ali se priča svodi na onih 30 tona po hektaru šljive koja mora da rodi da bi proizvodnja bila isplativa, a neka ih postigne ko kako ume i za što manje godina ali to se na kraju jedino računa.
 
Iron, čini mi se da se ti baviš malo otkupom,
Ako te stvarno interesuje, nikad ni jedan kilogram voća nisam prodao a da ga sam nisam proizveo. Nema ničeg lošeg u poslu otkupa voća, ali ja ga ne radim. I ja bih voleo da se upoznamo, ali od te vrste posla, da ja kupim tvoje voće, nema ništa.
Probelme sa gradom svako ima i imaće ih. Ja sam ih imao prošle godine. Imao sam čak i "noćni"grad, ne prošle godine, pre nekoliko godina, ne sećam se tačno koje. Do tad sam verovao da je to skoro nemoguće, i na moju žalost, prvo saznanje da je to ipak moguće sam stekao tako što je grad noću potukao moje zasade.
Imam i iskustvo da grad gađa skoro neverovatnom preciznošću samo moj voćnjak. Tako uzan pojas da samo mene zakači a ostali skoro nedirnuti.
Neki su to, naravno i očekivano, pripisali mom ateizmu i radu u nedelje i dane obeležene crvenom bojom u kalendaru. Ja naravno i dalje radim kad imam posla, a skoro uvek ga imam, ne obraćajući pažnju na štamparsku boju u crkvenoj štampariji. I evo ove godine kod mene bezbožnika rodilo a kod komšija na žalost ne. Ni kalednar im nije pomogao.

A oko izbora razmaka, naravno da svako za sebe odlučuje, a voleo bih zaista da pokušaš da pobiješ argumente koje sam ispisao (ipak sam se potrudio, zar ne?)
Tri vagona po hektaru je relativno lako dostižan prinos. Klasičan razmak može da da više, i daje ga veći broj godina. Gusta sadnja do njega stiŽe za par godina ranije, a da li se za tih par godina, po par tona robe koja se proda po 10 dinara kako ti reče, isplati tokom celog plodonošenjae vočnjaka ulagati više rada, imati skuplju proizvodnju, na svakome je da odluči.
Najbolje je tu računicu izvoditi hladne glave i bez pristrasnosti za jedan ili drugi način, ali i inat je nekome motiv. Ko je spreman da plati da bi isterao inat srećno mu bilo.
 
nije to isterivanej inata,pre 2 god sam gledao zasad koji je na preporuku instituta Cacak sadjen na 4*2 zasad se sastoji iz oko 1 hektara,vlasnik je policajac koji kako kaze ima vremena na pretek i stalno proredjuje i sl,pricali smo onako neobavezno i covek hoce da sadi na 4*1,5 sto se meni ne svidja ni u kom pogledu ali on kaze da je moguce i da ce uraditi tako,i kada sam malo bolje saslusao njega on lepo kaze imam vremena na pretek pored ovog hektara mogu da odrzavam jos 1 hektar sa gustom sadnjom,covek bez bilo kakvih obaveza moze sa jos 2 clana porodice da radi 2 hektara laganica u gustoj sadnji dok 5-6 hektara nije moguce i to je jedan od bitnih faktora
 
DA znas Miroljube to i planiram, samo da povecam na dva tri hektara sljive... ako ne ove sve, onda malo ove malo sledece godine :)
 
izgleda da se mora tako,malo svog malo dokupis i to je to,danas citam rusi vratili 300 kamiona holandskog voca i povrca,nasa prilika za izvoz,a mi uvezemo iz Albanije i sl i izvezemo za Rusiju,ova drzava brine samo za nase velikane i vele posednike,firma tasna masna njihovih pulena i posle se svi prave ludi a seljak najeba i nikogbriga nije za te ljude,vidim da holandjani traze od EU da im isplati stetu.Oprostite na greskaam u pisanju (pivo je uzelo svoje) :svinja: meni ujak krece da pravi hladnjacu pa cu neko vreme da se slepam uz njega ;) a kasniej i sam planiram da odradim neku malu za svoje potrebe
 
Svi daju rusu, koga god pitam niko neodgovara na poruke kom rusu daju, sto ste zasebljivi neverovatno!
 
Za mog drugara Ironman, a i za ostale: Podbir- rec nepoznato juznjackog porekla koja se koristi u svrhu voca, tacnije, kada recimo sljive pred berbu pocnu da padaju, to se zove podbir, ili ti podbiranje ispod sljiva :)
Rec Podbir nastala je od reci biranje i Pod(u ovom slucaju zemlja) pa je narodu umesto zemljobiranje sjiva lakse da kaze pod+biranje= podbiranje :) :osmeh:
 
Aha, to se kod mene zove potkupljanje, od kupljenje, sakupljanje, i radi se o najlošijem kvalitetu.
Podbir me asiciralo na branje ili biranje, pa sam pomislio da se radi o nekim posebno biranim plodovima, posebno kvalitetnim, a još ovakva niska cena pa mi se učinilo baš čudnim.
Inače, čačanska rodna za preradu (džemovi, dakle ne neki posebno visok kvalitet, treba samo da je malo zrelija, krupnoća nije presudna) 20 dinara. Danas dogovoreno.
 
Nazad
Vrh