Šljiva

9u9e8uvy.jpg
 
Hvala ljudi na podršci, da malo zaboravimo na muke. Evo par slika trenutnog stanja, pošto smo završili sa rezanjem, sutra prskamo sa sredstvima koje sam gore naveo, a danas je bačeno po malo KAN-a. Kao što se vidi ima i solidnih ali i katastrofalnih situacija, i ako ih spasimo krune će biti dosta hendikepirane, jedino da se nadamo da će Urea folijarno i Kan preko zemlje tj. azot iz njih da pogura vegetativni rast i da će da izbije nešto grana iz rezervnih pupoljaka. Takođe produžnice skoro da nisu nigde mogle da se spase, pa ćemo prevoditi na niže grane kasnije ili ako izađe nešto na vrhu... Imam jednu nedoumicu pa ako neko ima iskustva molio bih za savet, naime razmišljam da za 10-tak dana, kad kora dobro upije ono čime ću ih sutra prskati ( fungicidi, aminokiseline i sl.), da ih onda okrečim krečom, pa me interesuje da li neko ima iskustva u ovakvim situacijama, da li bi kreč izgoreo mladu koru na mestima gde postoje rane od grada, ili bi im pomogao da brže zaliju.

dscn2480.jpg


dscn2487.jpg


dscn2473.jpg


dscn2481.jpg


dscn2479.jpg
 
Čestitke za vredan rad. Hteo bih izneti par svojih mišljenja a vezano za vaš slučaj i vaše pitanje. Znam da imate dosta sadnica i da bi možda to bio veliki izdatak, ali moja preporuka bi bila da sami napravite kalemarski vosak i četkom premažete stabla, a krečenje da odradite u kasnu jesen. Što se tiče prihranjivanja koje planirate, možda bi trebalo da pripazite sa količinom kako ne biste preterali, pa tako voćke isforsirali što bi moglo biti opasno, jer bi mogle nespremno(pune sokova) ući u zimu, što bi po koru ponovo bilo pogubno. Pozdrav i srećno u nastavku radova...
 
Poslednja izmena:
U ovim slučajevima se kaže "potisujem" :)
Ovo što Đađo piča je zaista najbolje.
Ako već hoćeš i možeš da premazuješ neka to bude kalem vosak. Možda parafin jer se on lakše i brže nanosi. Zagreje se tek toliko da se rastopi pa može i četkom da se nanese.
Kreč nema funkciju, njegov dezinfekcioni efekat je zanemarljiv, vodu ne sprečava da prodire, a efekat bele boje (odbijanje svetlisti) je nepotreban u ovom slučaju.
I nemoj da forsiraš neki novi rast iz pupoljaka, tj nemoj da brineš ako ga ne bude.
Prvo, neće to uspeti da se formira do jeseni, a drugo, nadoknadićeš ti sve to u sledećim vegetacijama.
Nemoj to da te brine previše, za par godina sve će se to izjednačiti.
Hrani, štiti, obrađuj i biće sve to ok.
 
I ja imam stetu na mladim zasadima, i glavno stablo i ramene grane su ostecene od grada. Skoro da nema drveta koje nije osteceno, ali se sve tesim da ce to biljka sama srediti.
Razgovarao sam sa par agronoma i nigde nisam dobio konkretan odgovor ali misilm da ova ostecenja nece smanjiti prinos ili usporiti rast biljke, mlade su to sadnice kako budu debljale ostecenja ce nastati. nadam se :/

Jer zna neko pouzdano da kaze kako ovaj grad tj ostecenje od grada, uticu na zivot biljke i kasnije na prinos?
Isto je kada se sadnica osteti prilikom obrade zermljista, bilo frezom, podrivacem ili motikom...
 
Povreda korena podrivačem moze samo pomoći voćki jer tu ona pravi sitne zile tj pijavice kojima voćka uzima hrnu i vodu a povreda nadzemnog dela sigurno utiče na zivotni vek voćke
 
Pouzdan odgovor i univerzalno rešenje ne postoje. Posmatrajte lišće i grane, oni su odraz zdravlja generalno. Ako ste u mogućnosti i smatrate da je potrebno, pomognite im na neki od načina iz prethodnih poruka. Sve ostalo zavisi od stepena oštećenja, kondicije voćke, vremenskih uslova itd... Srećno...
 
Poslednja izmena:
Na listu cac.lepotice imam uglavnom po jednu malo vecu narandzastu tacku,mislio sam neki fungicid prskati ali imaju roda a posto ona jos malo sazreva problem je karenca koja je uglavnom 21 dan,sta raditi?
 
Na listu cac.lepotice imam uglavnom po jednu malo vecu narandzastu tacku,mislio sam neki fungicid prskati ali imaju roda a posto ona jos malo sazreva problem je karenca koja je uglavnom 21 dan,sta raditi?
Ako nema promena na plodovima, odnosno ako su oni zdravi bez prisutne pegavosti ili poneke tačkice, onda nemojte ni prskati dok ne završite berbu. Ako se primećuje promena na ponekom plodu, a smatrate da će uzreti ranije, onda obavite tretiranje nekim od uvoznih preparata sa nešto kraćom karencom,14-15dana. (raspitati se u poljoprivrednoj apoteci). Srećno...
 
Poslednja izmena:
Imam samo manje ostecenja od grada drugog nema za sada,ako ne nadjem neki sa manjom karencom ostavicu ovako valjda se nece brzo siriti zaraza.
 
Ja bih reko da je to plemenjača, a Lepotica je dosta podložna. Ako su ti plodovi blizu zrenja, što me čudi jer je dosta rano za Lepoticu , onda ne diraj ništa, neće oni bog zna puno da se šire, a kad obereš možeš nekim sredstvom od plemenjače ( mankogal, mankozeb ili nešto drugo). Lepotica bi lepo otišla za konzum, s obzirom da će ti rano stići, ali ako ne bude problema zato što je gradobita.
 
Kakva iskustva imate po pitanju vremena cvetanja Č. rane i Č. najbolje u odnosu na Č. lepoticu.?. Kod mene se iz godine u godinu dešavaju varijacije, nisu to velika vremenska odstupanja, opraše se one lepo, ali često imam problema zbog nepoklapanja prskanja. Napomenuo bih da su mi rana i najbolja kao oprašivači ali da su uvek tretirane podjednako, a interesantno je to, da jedne sezone rana cveta bukvalno u dan sa lepoticom, sledeće to bude najbolja, ponekad ubodu sve zajedno a neretko se prilično omaše. E sad, nisam siguran da li je to uobičajeno, da li je zbog promene klime i čudnih proleća u zadnjim godinama, ili je u pitanju ne baš mala nadmorska visina na kojoj se šljivik nalazi, nešto ispod 800m, položaj jugoistok i česti topli prolećni vetrovi koji brzo izmame cvet, ili sve od navedenog po malo.? Ostale sorte koje kasnije cvetaju, su inače manje-više konstantne i retko variraju a nalaze se u istom voćnjaku, na parceli ispod i pored ove. Zajedno su crvena rana i Č.rodna, a Požegača i Stenlej. Taj sistem sadnje kod mene se pokazao kao prilično dobar, mada bih voleo čuti iskustva, savete i sugestije i drugih voćara, jer će ona sigurno biti od koristi i nekim kolegama, koji se možda tek budu odlučili da zasade šljivik, kao i onima koji (kao ja na jesen), planiraju proširenje ...
 
Poslednja izmena:
Ostecenja ima dosta sve su to sitne rupice od grada,sreca u nesreci sto su tek u trecoj godini a imam i u drugoj pa nemam mnogo ploda.A sto se tice cvetanja kod mene se do sada lepotica pogodila sa najboljom a rodna je malo kasnije cvetala.
 
U nasem kraju otkup lepotice krece od ponedeljka. Rana se prodavala po cijeni od 0.75 evro centi.
Ali dzaba kada je led sve podrobio. Malo ko je imao dobar kvalitet.
 
Na listu cac.lepotice imam uglavnom po jednu malo vecu narandzastu tacku,mislio sam neki fungicid prskati ali imaju roda a posto ona jos malo sazreva problem je karenca koja je uglavnom 21 dan,sta raditi?

Ništa.
Možda jedino da se bogu zahvališ što napad nije bio jači :)

Plamenjača je 99%, a ona šta je uradila uradila je. Šljivu inficira u proleće i tad je treba gađati, negde sa zaštitiom od šljivine ose ili malo posle toga. Kad precveta a ima mladog lišća. I ponoviš to jednom ili dva puta sa ako su uslovi za infekciju povoljni, sa razmakom između prskanja od desetak dana, i to bi trebalo da bude dovoljno.
Plamenjača ne ostavlja posledice na plod, nema simptoma na plodu, ali su moguće posledice po rod naredne godine.
Obzirom da kod tebe nije neki jak intenzitet (po jedna tačkica, ali nadam se da se nisu više njih spojile u jednu i da ih nema na većini liitova) onda ni posledica ne bi trebalo da bude.
Ali u svakom slučaju lepoticu obavezno štititi od plamenjače (i požegaču ako je neko ima)
 
Nazad
Vrh