Šljiva

zna li neko gdje se mogu u BiH kupiti savijači grana plastični i po kojoj cijeni ?
 
Ja imam na okucnici posadjeno dosta sorti sljiva.Imam stenlej,cacansku ranu,cacansku lepoticu,cacansku najbolju.Narocito volim ranu,nemogu da docekam da rodi.Izvadio sam krupnu zelenu renklodu i president.Sorta koja mi se jako dobro pokazala ,a retko je ko spominje je blu fri .Mislim da je bolja od stenleja.Kupio sam sadnice na revi 2.
 
Renklodu ,zato sto slabo radja i osetljiva je na trulez{barem ta sorta koju sam ja imao}.President, mi se po nicem nije svideo,najslabiji je od svih sorti koje imam,zato sam je izvadio i na njeno mesto posadio belu kajsiju
 
renklodi treba oprasivac - navode altanovu renklodu, moguce je da je to bio problem i sa presidentom (za nju ne znam da li je samooprasiva)
hvala na informacijama
 
Hvala na objasnjenju.
Ja nemam mnogo, samo 50ak stabala u drugoj godini, ali nesto mi je cudan list od pocetka vegetacije, uzasno podseca na virus, okacicu slike ovih dana. Malo je nezgodno imati ocekivanje od nje ukoliko je sarka u pitanju, meni nije problem da je sukscesivno podkupim, to i sad radim sa pozegacom, samo pod uslovom da rod iznese naravno...


I ako do sada nisi postavio slike sa listom pretpostavljam da je isti problem kao kod mene. List deluje bas bolesno, ima nekoliko nijansi zelene boje i deformise se, vremenom i nestaje. Nosio sam u poljoprivrednu sluzbu i tamo su mi rekli da nije sarka, vec grinje. Narednih dana planiram prskanje vuksalom i necim protiv trulezi, pa cu ubaciti i nasto protiv grinja. Prosle godine mi se to pojavilo, a ove godine preplavilo pola vocnjaka i ako sam odradio zimsko prskanje.
 
124wpvl.jpg

55f8y8.jpg

349ccip.jpg

2uysxlk.jpg

24omtcp.jpg


danas sam postavio ove plasticne savijace grana pa me zanima da li sam to dobro postavio i ako ima neko nekih prijedloga i primjedbi dobro bi mi doslo ...izabrao sam po 3 grane na svakom stablu i savio ih ovim savijacima a ostale bi trebao saviti skroz spagom kako sam ja skonto ?
na predzadnjoj slici sam slikao na par komada imaju zute tacke na listovima ?
na zadnjoj slici su uvrnuti svi mladi vrhovi ?
i jos jedno pitanje ...da li je potrebno ponovo prihrana vjestackim sad u junu ?

hvala unaprijed na odgovorima
 
Duzina je oko 9cm ... A i ja sam pocetnik u ovome , zato sam i postavio slike da vidim vase misljenje koliko je uredu ovo sto sam radio ...
 
Hvala na brzom odgovoru. Nemam iskustva sa njima,ali mi deluje sasvim lepo i jednostavno za postavljanje,bar ovako na slikama. Neko ko je već radio sa tim će se sigurno javiti,a imaćemo i tvoje iskustvo uskoro. Najvažnije je da ne pravi preveliki pritisak na mestima gde zateže grane,odnosno gde je u kontaktu sa njima.U svakom slučaju prati šta se dešava a najbolje dok je napolju vetar...
 
Poslednja izmena:
Stabla su stara oko 14 godina,rađa redovno ali ne mnogo,ove godine je prvi put prerodila. Plodovi su veličine kao kod č. lepotice samo što su okrugli,brzo omekšaju mislim da je loša za transport.
 
Što se tiče ovih povijača gore to je neophodna mera promotehnike u formiranju mladih zasada šljive ( posebno potrebna kod Čačanske lepotice koja grane tera uspravno i nikad sama neće napraviti povoljne uglove na mestu izlaska grane iz stabla, a taj ugao je najbitniji i treba da bude 30-45 stepeni, a ako se ide na vreteno onda i manji). Savijači su dobro postavljeni na prvoj slici ( zakačeni su za stablo), a čini mi se da na nekoj slici dole ima nekih koji su zakačeni za samu granu i to nije dobro jer ne treba praviti koleno na samoj grani, već se treba usredsediti na sam izlaz grane iz stabla. Nemojte da se plašite što će savijač ostaviti malo nagnječenje na grani to nije problem jer sam juče gledao jednog profesora koji mi je pokazivao uvrtanje grana kao zamenu za povijače i on to radi do tačke pucanja kore i tvrdi da to granama neće biti problem, samo da se baš ne polome do kraja. Sve u svemu savijače treba držati 15-20 dana i onda ih skinuti i postaviti na neku drugu granu. Takođe savijač može da se koristi i kod produžnice ( grane koja je na samom vrhu da bi se ispravila prema gore tj. da ne ide u stranu), probaću da slikam pa da postavim sliku ali možete i sami da probate pa ćete se snaći. U ovom periodu je najbitnije savijačima eliminisati konkurenciju provodnici, dakle da samo 1 grana bude na vrhu i ide na gore a prve 2 do 3 ispod nje da se poviju da budu osetno niže od nje i samu tu vršnu granu treba kad postigne nekoh 60 cm porasta prekratiti ili pincirati na vrhu da više ne raste u ovoj godini. Ostale grane koje su niže se mogu povijati i nešto kasnije ako su još slabe. Ako su grane prejake pa se lome kad se postavljaju savijači, grane uhvatiti do samog stabla i uvrtati tako da će se one već same postaviti u poziciju za savijač koji onda mnogo lakše postavljate. Neću više da davim,a pošto ovih dana postavljamo dosta tih povijača probaću da slikam.
 
Nazad
Vrh