Šljiva

Ove povijače imam i ja, problem je što oni otvaraju granu na ugao od 90 stepeni tj skroz vodoravno, ne može se štelovati ugao na 45-50%. Ako se stave rano, grana je delom vodoravna pa delom uspravno krene, ako se stave kasnije, kod šljive nije problem ali ponavljam ide na 90 stepeni, dok je kod trešnje nemoguće, pucaju grane kao od šale.

Evo ovde malo detaljnije sa sve slikama: http://poljoinfo.com/showthread.php?10564-Rezidba-koštičavih-voćaka&p=876501&viewfull=1#post876501
 


Ovo je cacanka rana. Ove godine je odlicno rodila. Imam 500 stabala sadjenih 2008. Svaki plod je flekav. Puno plodova lepotice ima fleku. Stenlej nema. List je odlican. Jedino objasnjenje koje ima smisla je da je dok su plodovi bili mali i oroseni naisao mraz i ostetio ih. Prethodnih godina ovo se nije javljalo. Sad cu morati umesto da ih prodam po 1e/kg, da ih upotrebim za rakiju. Jos nisam cuo da je neko peko rakiju od cacanke rane.
 
Sjajno, ali plod nije, da si otišao dalje od prvog odgovora video bi da je dalja priča o plodu koji ima ista oštećenja kao tvoj.
 
Evo šta je mene snašlo. Pre par dana tj. 25. juna u toku noći u 2 navrata smo u opštini Svrljig bili pogođeni jakim nevremenom i GRADOM koji je nemilosrdno samleo sve što je bilo zasađeno. Od roda koji je ove teške godine nekako ostao nije ostalo ništa, a mladi zasad od oko 13 hektara pod šljivom koji je jesenas sađen evo kako izgleda. Počeli smo da režemo ove oštećene grane, neke koje su mnogo oštećene idu na patrljak, neke na trećinu, ono malo što je ostalo sa manjim oštećenjima ostavljamo da ima nešto lišća za fotosintezu. Najveći problem je što su provodnice koje smo ostavili ili izlomljene ili jako oštećene i retko koja može da ostane, pa ili prevodimo na neku nižu ili je kratimo i nadamo se da pusti iz rezervnog pupoljka, sve u svemu sve i svašta i na kraju ništa samo da ih nekako spasimo.
Pripremam prskanje koje će se sastojati iz Kaptana + Funomila + Urea 2-3kg na 1000 litara vode + Drin ( biostimulator sa amino kiselinama). Takođe pripremam Kan (azot) da bacim a sve da bi podstakao vegetativni rast da što pre dobijemo ponovo nešto od grana.
Ako neko ima neku sugestiju otvoren sam za savete.
O ovome naravno niko i nije ništa izveštavao, ma koga briga da li je u nekom Svrljigu uništio grad svu letinu....
Mislim da je problem protivgradne zaštite zanemaren i da se mora nešto preduzeti inače nemamo šta da prodajemo, ni po niskoj ni po visokoj ceni.

img20140627103708.jpg


img20140627100814.jpg


img20140627095841.jpg


img20140627100921.jpg
 
Ovo je strasno sta ti se desilo i jako mi je zao zbog toga. Pisao si prosle godine, a bilo je i slika o pripremnim radovima i o zasnivanju mladog vocnjaka gde je svako mogao da vidi kako si sve uradio sto je potrebno da bi kasnije ubirao plodove svoga rada. Ali sta reci posle pregledanih ovih slika ? Ne verovatno sta moze da se desi necijom ne brigom i necijm ne radom ili je priroda ipak jaca od svih nas i od svih preduzetih mera da do ovoga ne dodje.
 
Neznam sta da ti kazem, ako imas snage ti juri da ti nadoknade stetu i probaj da se udruzis sa jos nekim mestanima da organizujete nabavku raketa bar za sledecu godinu. Za ove slike samo mozes da sednes da places, nemozes im pomoci sad nikako dok ne vidis i sam na koju ce stranu. Rokaj azot sad ali je i bitno da se ocedi parcela od vode jer se vidi da je bas nakislo. Prvo zastita pa prihrana i da se molis bogu da se povrate::sramota::
 
Tako je meni bilo 28 jula 2011 sutra dan dva traktora i atomizeri prskanje sa jacom koncetracijom bakra da bolest ne bi usla kroz otvorene rane ,rezidba krvnicka i iduce godine jako malo roda .Bila neka komisija pri mzja otiso da prijavim stetu kad zena ispred mene prijavljuje 5 struka paradajza 10 struka paprike i jos nesto bez veze ja se okrenem i odem,Samo prskanje sto pre i da azot obavezno
 
Zaista težak prizor i velika šteta, jer ova godina je izgleda katastrofalna po naš narod, ali mora se ići napred. Ne može se ovde pronaći savet koji bi mnogo vredeo, a da vi to već ne znate, ali ponekad i najmanji može da pomogne, makar u moralnom smislu. Sve to što već radite je ispravno i po pitanju rezanja i po pitanju zaštite. Ja bih takođe akcenat bacio na tretiranje samih voćki i zemljišta oko njih. Što se rezidbe tiče, tu ne bih bio mnogo radikalan, već ići postepeno a vreme će najbolje pokazivati šta će dalje morati da otpadne i tako sve do kraja zime, odnosno zimskog rezanja. Tada ćete već imati jasniju sliku i činjenično stanje, pa ako se mora neke i prevršiti. To bi značilo da je kasnila jednu godinu ali da je ipak tu. Želim vam sreću i uspeh u daljem radu...
 
Poslednja izmena:
Šta reći prava katastrofa,budi oprezan sa azotom da ne preteraš pa da šljiva nevrati sokove do prvih mrazeva,što se rezidbe tiče potrudi se da izbaciš što više grana gde ima ošećenja od grada ako je to ikako moguće jer sve su to potencijalna mesta gde će grana da pukne kada bude pod teretom roda.
 
Mozda nije ovde mesto za moje pitanje, mada slicno je kao kod ZICEPROM, u pitanju je visnja, koja je sadjena ove godine, usle su ovce u zasad i napravile haos.... Na vecini stabla nije ostao ni jedan list. Sta je najbolje raditi, koje prskanje i djubrenje da odradim inace visnje su odlicno napredovale, neke su izrasle vise od 1m, a sadjene su u februaru.
 
@ZICAPROM- Jeziv prizor ::lose:: Pricao mi rodjak iz Svrljiga, ali tek sad imam pravu predstavu o ovom pustosenju... Jesi li osiguran?
 
Uh Zica al je ovo rokalo jbt!

Da je prijatno nije, ni malo, ali sve je to naš posao, seljački.
Svakoga će ovo nekad dokačiti.
Guraj, znaš ti šta da uradiš, to je to, nema tu velikih saveta. Biće to sve ok, mlado je, jako, vidi se.
A to što nisu objavili, pa možda bi bilo malo lakše u duši da je neko negde makar rekao za ove jade, ali ko ih **be, ne moraju, neka objavljuju šta hoće, guraj ti to, nisu oni nikom pomogli.
 
Ljudi, ako niste primetili, pa mi kao i da nemamo drzavu. Ovo sto sebe naziva drzavom i drzavnom upravom su samo obrisi necega sto lici na nesto, nalik necemu.
Zicaprom@ , imas nasu podrsku ,guraj brate i " u se i u svoje kljuse"
 
Nazad
Vrh