Šljiva

Dobro, onda ni moje nisu najbolje jer su preslatke.......
Svakako ni ing voćarstva se neće usuditi da kaže ovako preko slike koja je sorta, a meni ličilo na moju i ispade da ni moje nisu moje..bla bla bla, nek smo mi živi i zdravi i da redovno rađaju šljive pa će mo ih zvati i Milica od milošte !
 
koliko vam u proseku radja cacanska rodna?

Imam rodnu posadjenu 1998, s tim sto je od 2003-2010 niko nije prskao orezivao niti potkupljao, znaci sve vrzina bila obuzela pa sam ja to iskrcio... imam 120 stabala i jako lose radja, orezivao sam je, djubrio, radio analizu zemlje... ove godine je dala oko 1300kg, prosle 2500kg, a 2011 oko 1000kg... to je mnogo malo za 120 stabala...ne znam da li je problem sto nije odrzavana tih sedam godina pa sad se tesko oporavlja... ako neko ima neku ideju... :ppozdrav:
 
srkitransporter- kod mene rodna na 10 stabala 180 kg(koje su otisle u rakiju-dobre) i jos 60ak kg koje su svinjama i kokosima date-mrzelo me da stavlam u kominu-opadale po malo,po jedna kanta... 6god starosti u zasadu 3x3m... tek zadnje 2 odrzavana... prosle joj skinuo obalu od bagrema i redovno kosio travu,i odmah vocnjak krenuo... na lepotici 42-43 kg,starosti 8god(u istom vocnjaku) i sad na jednom stenleju ocekujem 40-50kg... posadio sam prosle 3 cacanke najbolje-za jelo... i sad na jesen bi trebao jos 6 stabala neke-ne znam koju cu od ovih...
u sustini planiram da imam voce za sebe i ispecem 30ak l rakije za svoje potrebe...
 
ma ne znam sta joj je, ja sam taj vocnjak kupio i isto sam ga oslobadjao bagrena i vrzine, bas je bio zapusten... naravno krosnja je terala neki svoj oblik, nisam zadovoljan, ali je orezujem najbolje sto umem svake zime... moracu da vidim da dovedem nekog strucnog da vidi, ako ne valja da vadim... :sta:
 
Evo slika mog Stenleja od prekjuče, za konzum beremo naredne nedelje, za sušenje u mom kraju za 10-tak dana, ne pre. Rod dosta dobar, krupnoća prosečna. Dobio je ovih dana dosta kiše nadojiće se još malo, na sreću nije bilo grada.

rodjendani-224.jpg


rodjendani-218.jpg
 
Odličan ti je voćnjak, vidi se.
Ali imam jednu molbu, ti ćeš, siguran sam, razumeti na pravi način pa zato ovo pišem kao odgovor na tvoj komentar
Znam da je izazov da se slikaju ovakvi lepi detalji, i sam često ne odolim tom izazovu, ali bolje se vidi kvalitet voćnjaka na slikama malo šireg plana.
I zato je moja molba da slikaš i malo šire, da se vidi više. Bar jednu, dve takve slike pored ovih gde je u gro planu odabrani detalj.
 
Danas u nasoj maloj varosici poceo sajam sljive ima svega i svacega a naj vise selackog kukanja na cenu ko ima uslove on susi ko nema juri nakupce mi sto susimo polomismo kicmu i spavamo u hodu i sve to bi stojecki podneli da znamo koja ce cena biti bolje bi bilo da su nam organizovali odkup nego sto dovode estradne umetnike i ugoscavaju budzovane bolje bi bilo za nas a za nji njma nikad dosta uvek oce jos para u svoje dzepove
 
olje bi bilo da su nam organizovali odkup nego sto dovode estradne umetnike

Jel bila makar neka umetnica ili samo umetnici? :)

Pa šta to bi sa podgorina fruktom, krenuše pa stadoše?
Kao mala im suva materija za džemove?

Sad čujem kreću u nedelju, ponedeljak?
Znaš li šta o o tme?
 
ha, ha razumem te naravno, par drveta može da ima svako. Nisam imao loše namere tj. ovaj post nije da bi se hvalio rodom (možda malo :osmeh: ) nego da može da se uporedi vreme zrenja. Ne verujem da u okolini Beograda , pa i u Valjevu još može da se vidi puna šljiva Stenlej i to sa šljivama koje ćemo za konzum sa peteljkom, naravno tvrda šljiva, brati za 7 dana. Inače ova kiša im je dobro došla, narašće još malo i u obim a i u težinu. A evo i slika sa "širim planom", naravno da sam tad slikao 10-tak slika ali nisam hteo da vas davim . . .

rodjendani-219.jpg




Ovo je Čačanska rodna takođe slikana pre par dana, danas smo je brali i braćemo je još nekoliko dana i ona kompletno ide u rakiju, nažalost ostala je relativno sitna jer je prerodila a cena je bedna pa će biti rakije na pretek.

rodjendani-208.jpg



A ovo je par slika voćnjaka ali Čačanskom lepoticom i slikano je pre mesec i po otprilike.

picture-286.jpg


picture-277.jpg


Ovo je takođe Čačanska lepotica ali mlađa, sad na trećij godini, slike od pre mesec dana.


picture-284.jpg


picture-005.jpg



I podmladak, naravno sađen jesenas star 1 godina.

picture-009.jpg



A ovo će na jesen biti jedan poooveliki voćnjak, ceo ovaj breg a i naredni koji se ne vidi, kad već hvatam širi plan da stavim i to :haha:

picture-366.jpg
 
Tako brate, da ima šta da se gleda :)

I mašala!

"Ceo breg a i naredni koji se ne vidi..."
To se zove široki plan :)


A ima i kod mene šljive, stenleja, koja nije ni taknuta još.
Najviše je takve.
Ja sutra drugi put potkupljam, a još nisam ništa tresao.
Ajd valjda neću zaboraviti aparat pa da to slikam.

Kasni otkup ove godine malo, a i šljiva se nešto čudno ponaša, mislim suva materija u šljivi.
Tek sad se penje na 18 briksa a ovi sa kojima sam dogovorio čekaju da bude što zrelija jer je koriste za džemove.

Prošlogošinji kupac je već krenuo, ali mene je dobro zakačio grad pa s obzirom da je on prilično izbirljiv kupac (takav mu posao stvarno, ne može da koristi ništa što nije baš dobrog kvaliteta) njemu ne mogu da dajem.
 
Sinoc bio Topalko veceras miligram sutra neverne bebe bogato nema sta
podgorina frukt krece sa odkupom stenlej 10 pozegaca 14 za dzem mozda im i ja dam moju pozegacu kad zavrsim sa susenjem stenleja i kad se dobro naspavam susara me samori
 
Lepa voca, Zico. Stvarno praznik za oci. Ali mislim da si se opredelio za pogresnu vocku,sobzirom da ti sljive stizu dosta kasnije u odnosu na one iz smederevskog,sumadijskog i valjevskog kraja,odnosno da imas problem(kao sto si sam u vise navrata pisao)sa otkupom. Ipak su to velika ulaganja u sortu koja i onako donosi najmanji prihod.
 
U dvoristu imam 2 stenlejke stare su preko 10 godina, do pre 3 godine nikad nisu bile prskane i rezane pa su samim tim i slabo radjale, isekao sam grane pre tri godine kako bi se omladile, vec prosle godine su rodile a ove prerodile, prskam ih nekoliko puta. Normalno zimsko, i kasnije jos 2 puta isprskam insekticidima i fungicidima i to je to, prihranjujem ih folijarno ali do pocetka avgusta, bacim im stajnjak, 3x15. Komsika ima stari neki stenlej koji nikad nije prskan a ni orezivan i sljive su mnogo sladje nego li sto su moje. Da li je to do same sorte kaze mi otac to je neki stari stenlej (taj kod komsike) a ja mislim da ipak i to malo sto ih prskam utice na ukus ploda?
 
Možda taj stenlej manje i rodi jer nije orezivan a dosta ploda i opadne jer se ne prska? Manja količina plodova jednako veća slast :)
 
A da nije možda komšinica slatka pa ti se čini da su i njene šljive slađe? :)

Ili će biti da su njene samo zrelije, a za to ima razloga.
 
Nazad
Vrh