Šljiva

Imam 20kom valjevke stare 6 g.Stablo je bujno ,plod manji od stenlya a veći od požegače.
Cvate u isto vrijeme kao i stenly,što je kasnije od ljepotice i rodne.Pošto u voćnjaku imam 5 sorti ,oprašivača ima.
Rodi redovno i brzo prorodi.Kod nas nema nekog otkupljivača tako da ju prodam kod kuće ljudima za rakiju po cijeni kao i stenly.
Za rakiju je odlična kao i za pekmez a pogotovo za sušenje jer sadrži veliki postotak suhe tvari.
Kod ukomljavanja za rakiju dobro ju je prvo samljeti tj. odvojiti odd koštice jer je dosta suha
Sve u svemu odlična šljiv

- - - - - - - - - -

http://imageshack.us/photo/my-images/196/copy1of043.jpg/
 
Dal je vaš ili nije, valjda pogledate list dal ima vaši na njemu, ne gledate valjda voćnjak sa puta dok prolazite traktorom da bi procenili šta je i čime da prskate :D
 
E da,kod mene rodi svaake godine kao luda,osim prošle godine kad ju je spržilo-5 ,dok je stenly i ljepotica ostala gotovo netaknuta.
Zahtijeva jaču rezidbu zbog obilne rodnosti,prikraćivanja jednogodišnji izboja .
Jedini i veliki problem kod rodne je taj ako je zahvati šarka ,plodovi rano počmu da opadaju ,ali s malo jačom prihranom dušika se problem ublaži.
Ali sigurno po kvaliteti ploda naj bolja sorta za rakiju i pekmez.
Imam je 40 kom od sveukupno 330.

- - - - - - - - - -

Dal je vaš ili nije, valjda pogledate list dal ima vaši na njemu, ne gledate valjda voćnjak sa puta dok prolazite traktorom da bi procenili šta je i čime da prskate :D

Mnogi kad vide kovrdžav list odmah pomisle da je lisna uš(vaš) i prskaju nekim insekticidom,a u stvari to je bolest kovrdžavost koja se prska fungicidom
 
Pa to i kažem, valjda gledate list podrobnije, kako može neko da kaže dal je vaš kovrdžav mi list, pa pogledajte ljudi, vaške se vide, te kovrdžalice su čak uglavnom krupne i crne i najlakše se vide...čudno mi najezda vašaka po ovakvom vremenu, više mi liči na gljivično oboljenje lista, zato i kažem.
 
hm, ja sam bio ubeđen da je insekata manje kad su padavine, da je više gljivičnih oboljenja, a kad je suša da je obrnuto....svakako to ne menja moju izjavu da treba listove polako izbliza pogledati i analizirati.
 
tako je kolega
kad ugrije e onda će da bude piz... onda da krenu bolesti
Zato čim se vrijeme malo stabilizira treba odmah u zaštitu.
 
Ako se list kovrdža upitanju je kovrdžavost lista ,a on se suzbija fungicidom


Daj wajbul nemoj zezati.
Kava kovrdžavost lista kod šljive koja se suzbija fungicidima života ti?
Mislio si verovatno na taphrinu deformans ali tu se radi o breskvi i kovrdžavosti lista, a ne o šljivi.
A ako nisi na to mislio, ako je nešto drugo, daj molim te neki link ili literturu odakle si to saznao baš bih voleo i to da pročitam.


 
Ljudi u Beogradu i okolini je sinoć i jutros pala tako neka prljava kiša, oker-crvena-žuta, da je to strašno!
I sad treba zaštitimo od toga što nam pada na voće, a svi nadležni ćute i samo kažu nanos vetra, tj prašine iz afrike ili sahare...cccc.... sve ja mislim da nas to ameri truju-majke mi!
 
Daj wajbul nemoj zezati.
Kava kovrdžavost lista kod šljive koja se suzbija fungicidima života ti?
Mislio si verovatno na taphrinu deformans ali tu se radi o breskvi i kovrdžavosti lista, a ne o šljivi.
A ako nisi na to mislio, ako je nešto drugo, daj molim te neki link ili literturu odakle si to saznao baš bih voleo i to da pročitam.
e zbog takvih nisam bio dugo na forumu
http://www.agroupozorenje.rs/news.php?news_id=296

- - - - - - - - - -

Ako nisam u pravu ,sutra odoh odmah počupati sve one šljive i preorati i posaditi ljubičice
jer očito da sam počeo lupetati
 
e zbog takvih nisam bio dugo na forumu

Isad treba neko da plače što ti nisi bio na forumu?

Ako nisam u pravu ,sutra odoh odmah počupati sve one šljive i preorati i posaditi ljubičice
jer očito da sam počeo lupetati
Kreni odmah

To što si na nekom sajtu (uzgred budi rečeno, sajtu na kome i moja malenkost ima određenih aktivnosti) pronašao tako naslovljen tekst ne znači da se radi o bolesti sa takvim nazivom.
Dakle,. daj izazivača, daj njegovu biologiju, simptome i načine suzbijanja.

Argumentacuju tipa, ja imam šljive pa valjda znam, ostavi za nekog drugog.
Ako bih ja tako nastupao onda bih morao da pomenem genracije pre mene koje su se šljivom bavile, kraj u kome sam a koji je po šljivi poznat, tradiciju ,i sve ostalo .
Nemoj o tome sa mnom, daj fakte a ne neki naslov.

Našao čovek naslov i ne čita dalje
evo ti sa tog sajta uzroka kovrdžanja

Uzrok mogu biti lisne vaši (čije prisustvo se lako uočava) i/ili oboljenje rogač šljive (Taphrina pruni).

A rogač šljive valjda i ti znaš šta je?
Ili da crtam?
 
Kod mene se list kovrdza ali nema nikakvih nezeljenih gamadi,vasi i slicnih gova..a na listu,koji god otvorim cisto.I jos nesto da dodam,jel se vama suse grane na kojim se list kovrdza.Kod mene se suse kao monilija kad hvata,simptomi na oko isti 100%.
 
Ma ljudi batalite rasplakivanje na ramenu i tupljenje kur...a,ako mozemo da resimo neki problem bez filozofiranja i teoretsko politickih odgovora,ja nemam neke vise skole da mogu da razumem mnoge stvari,sto bi se reklo,pricajte srpski da nas ceo svet razume.
Danas bio sa dva zastitara,oba mi rekla da je monilija kad se list kovrdza i grana susi,ja nikom ne verujem vec sam izvlacim zakljucke iz predlozenog.Oba su mi rekla da Switch nije za te stvari.:sta:
 
Opet dolazimo do toga da nije kovrdžavost lista već sušenje cele grane pa se samim time i list urolava :)
 
Tacno,logicno razmisljanje.:bravo:

- - - - - - - - - -

Ostaje misterijozno pitanje zasto?? i kako spreciti??
Ja sam od rezidbe do sad jako puno suvih grana uklonio,zanimljivo da je to izrazeno samo na Stenleju:sta:
Osusi se grana a sve ostale grane na drvetu ostaju u odlicnoj kondiciji,naravno ima i vodopija na stablu koje rastu.Ostavio sam na dva stabla tako osusene grane pa da vidim sta ce se desavati.Vec 15-20 dana nista,ostatak drveta OK.:sta:
 
Сви сте у праву. Рогач шљиве се зове и коврџавост шљиве само што код шљиве чешће напада плод, а ријетко лист (али ипак понекад напада).
 
Nazad
Vrh