Šljiva

U redu ako su sadnice sa prevremenim granama,ali to ne racunaj u prvu ili drugu godinu.To jeste kod tebe prva godina,ali ta sadnica je negde trebala odrasti.Proslog proleca sam posadio nesto rodne,i ovog proleca je bio po koji cvet koji sam zakinuo.Ali to je smesno,nije vredno pomena.Pricamo o stablu koje je odgojeno dovoljno da moze da iznese nesto sto se moze nazvati rodom.
 
Nemoze se racunati sadnica sa prevremenim granama i obicna gola jednogodisnja sadnica.Sto kaze balansero,ta sadnica je trebala negde odrasti,odradjeno je samo presadjivanje.Sljiva a pogotovo lepojka moze da ima jako veliki rod u 4 ili 5 godini.U 2,3 hvata zalet:osmeh:i tu se moze ocekivati od 5 do 20kg po stablu.Tu ulogu igra dosta faktora,obrada,zemljiste,sorta,sadni materijal,zastita,sto vise rada to veci rod.
 
Lepotica i rana ranije stasavaju,ali moja racunica od koje je ovo i pocelo bila je vezana za post o cacanskoj rodnoj kojoj ipak treba godinu-dve duze da bi krenula. Nego,niko ne komentarisa ugao grana kod lepotice...Neko napisa da su pod veoma ostrim uglom i da ih treba savijati.Kod mene su izuzetno lepe,sto rasporedom sto uglom.Prave lepotice :) Malo sam zbunjen.
 
Ajde redom:
Niko nije spominjao prevremene grane,nego prut sadnica prve godine po sadnji pusta bocne grane obzirom da su kod evropskih sorti/uglavnom/ jednogodisnje grane rodne odnosno na njima se formiraju rodni pupoljci vec naredne godine/odnosno druge godine po sadnji /na tim granama dobicete rod koji moze biti od par plodova do par kilograma po stablu.
Nema kod prunus domestica sorti koje ranije i kasnije stasavaju rana,lepotica i rodna radjaju na jednogodisnjim i mesovitim rodnim granama postoji razlika u rodnom potencijalu koji je izuzetno izrazen kod rodne a slabiji kod rane.
Ulazak u rodnost je isti i to je vec druga godina po sadnji.
E sad kada se formira vaza kruna prikracuju se ovogodisnje bocne grane otprilike za 1/3 a ponekad i 2/3 automatski se odsece i onaj deo grane gde su bili rodni pupoljci jer su te prve bocne grane obicno jake i dugacke a na takvim granama rodni pupoljci se formiraju od polovine pa dalje tako da se stice utisak da stablo nije ni spremilo rod nacin formiranja vaze je takav da ce se slicno desiti i naredne godine.
Vocar i ja smo pisali o vretenastim uzgojnim oblicima sto je bitno drugacije.
 
balansero, pa ljepotica ima možda i ponajbolji ugao grananja, tj. dosta je "pitomija" za formiranje i od stenlejke, ali tu su negdje. Što se tiče rodnih grana kad se formira krošnja ljepotice i stenlejke (npr. vitko vreteno) samo fali uzeti stolicu, sjesti i diviti se toj ljepoti.
 
kako na tek posadjenim sadnicama koje sam slikao i postavio ovde slike da poguram da krene pupoljak gde ja hocu,sad ima sadnica gde su grane izasle samo sa jedne strane a sa druge nema nijedne.razumete sta pitam da napravim lep raspored i ako mogu da "isprovociram"zeljeni pupoljak da izgura granu
 
Dobro je onda,pomislih da su mi dali neku drugu sortu umesto lepotice :osmeh: Tacno,samo je gledati i diviti se rasporedu i uglu granjanja.
Brale,zareži iznad pupoljka koji zelis da krene koru u polu-krug(pola pruta) i vrlo malo na tom mestu da se zareže sam prut ispod kore.

- - - - - - - - - -

Sto se procvetavanja sljiva tice,nemam evropske sorte,niti gajim voce na spalir.Sto napisah to je za ono sto imam-cacanka rodna 5x5.Sto se mene tice najsrecniji bih bio da mi pun rod krene vec u trecoj godini :bravo:
 
Stenlejku napada monilija to je strasno,sve vise a ja nemogu da prskam od ove kise,pada svakih sat vremena.Sta predlazete od preparata da pripremim ako uopste sta prezivi.Ako ove godine ne dobijem cir necu nikad:haha:
Treba mi nesto efikasno???:sta:
 
Mirko ovo je skroz luda godina.
Kod mene na Lepotici ostalo tek po neki plod za koji mislim da sazrevanje nece ni sacekati.
Zato sam iznenaden Pozegacom, svi pricaju kako je napada sve i svasta a ona kod mene radja kao luda. Danas sam pravio podmetace ispod grana da se ne polome u slucaju vetra.
slika1273.jpg
 
@mirko 015
Probaj sa switchom,dvokomponentni sistemik koji ima kurativno dejstvo vec posle 48 sati od infekcije.Registrovan u velikom broju zasada,za neke nezamenljiv.
@Gorski Car
Po meni,onako amaterski,pozegaca je najbolja sljiva,samo da nije te proklete sarke...
 
Probaj sa switchom,dvokomponentni sistemik koji ima kurativno dejstvo vec posle 48 sati od infekcije.Registrovan u velikom broju zasada,za neke nezamenljiv.
A i jeftin je :)

Ma šalim se, nije baš jeftin ali ako se mora mora se.
Nego Mirko, otkud sad toliki napad monilije, nije to nešto u redu?
Ili nije monilija ili se nešto čudno dešava kod tebe?
 
Danas sam bio sa zastitarom koji mi je rekao da nema pojma:osmeh:Covek ima Jabuku,kaze ima da se otruje ove godine od atomizera,prskao vec 15 puta i opet ima kojekakve gamadi,kaze covek dzabe znanje i skola,praksa ali ova godina ubi svo znanje.::samo bes::

Koja je cena Swith-a??

- - - - - - - - - -

A i jeftin je :)

Ma šalim se, nije baš jeftin ali ako se mora mora se.
Nego Mirko, otkud sad toliki napad monilije, nije to nešto u redu?
Ili nije monilija ili se nešto čudno dešava kod tebe?

Druze moj,nije normalno koliko me monilija ganja ove godine,ali nije samo kod mene i kod kolega u selu.List se kovrdza strasno,hvata pojedine grane i posle se suse,klasika.Rod je standardan kao i ostalih godina 10-20% gore-dole,ima ploda koji otpada,crveni kod peteljke i nema ga.Ima i po neki plod truli,dzabe prskao,ne vredi.
 
Ja sam do sada sljivu prskao 5 puta ukljucujuci zimsko i da kucnem u drvo nikakva poznata bolest ili stetocina nije primecena.Mozda i za to sto sam dobar covek :osmeh:
I ja sam primetio ima par godina na par zaostalih stabala Madzarke da je ponovo pocela da radja da li su postale delimicno imune ili je sarka mutirala ne znam ali znam da su vec 20ak godina vise mrtve nego zive,sada su stabla ponovo pocela da jacaju i plodonose prosle godine smo spremali dzem i cak ispekli 1 kazan rakije:ppozdrav:
 
Ja sam prskao sljive sto ove stare 4 godine,tako i ove stare 13 godina ukupno po 10 puta do sad,tu se racuna i prihrana,sve se prska odvojeno,nisu mesani preparati.
Inace cuo sam se sa par prijatelja-kolega vocara iz nekoliko krajeva srbije,kod svih je ista situacija,ljudi poludeli,sve su to ozbiljni vocari koji proizvode sljivu za industrijske potrebe.Ovaj jedan je cak prskao Mirazom pre par dana i kaze da je uspeo da zaustavi problem.Kako mi rekose Switch i nije bas za moniliju efikasan kod kosticavog voca,vise je za jabucasto voce.E sad da ga jeb..m,nesam pametan:osmeh:
 
Горски царе, ове шљиве су обољеле од шарке. Шљиве обично опадну недовољно зреле. Истина, кад наиђе савршена година и/или уз заливање и редовно одржавање може да остане добар дио плода и код пожегаче.
 
Ja sam do sada 7 puta prskao šljivu i imam iste probleme kao i mirko. Danas prskao mankocebom + folijarna prehrana ( čuo sam da mankoceb ne stvara rezistentnost ? ). List se mnogo uvrće, šupljikav je i ima prilično požutjelih plodova. Ove godine sam sve pratio ( 2 puta u cvjetanju + odvojeno prskao u precvjetavanju) ali izgleda da ne vrijedi.


Je li neko imao sličan problem,kora je ispucala i pušta smolu i naravno mravi su napali na stablo ( šljiva stara 5 godina). Ovo mi se pojavilo na 3 komada od 50 nije alarmantno ali nisam do sada imao tih problema.
65UYr.jpg

ed943.jpg
 
Nazad
Vrh