Šljiva

Pozdrav! Ja cu tek od jeseni imati vocnjak pa ne dajem sebi za pravo da te savetujem nego zelim da te pitam kojim traktorom i kakvom prikljucnom masinom planiras odrzavati vocnjak na ovom razmaku?
 
Pozdrav drustvo,nov sam na forumu a i u vocarstvu sam delimicno pocetnik,imam nesto voca ali manjim kolicinama pa me zanima kako da formiram krosnju na novim sadnicama koje sam posadio u februaru na razmaku 3,9 sa 2,9 m,ja sam poskidao donje pupoljke i ostavio cetiri pet na vrhu,sad su tu izasle grane od po 40 50 cm.Treba li to kratiti sada ili cekati prolece i nista ne dirati.Planiram obradjivati traktorom a orezivao bih sam. slikao sam samo da vidim da ubacim sliku

- - - - - - - - - -
cacanska lepotica

262mmfc.jpg

34dgdis.jpg
mogu ti reci da su sljive u extra stanju a za rezidbu ces lako naci nekog,malo ces da se informises oko povijanja grana jer ca lepotica ima ostre uglove grananja a sto se tice oprasivaca lako je,ako neko ima vocnjak pored tebe ok a ako nema mozes neku stenleja da ubacis inace ona meni odlicno radja svake god a znam ljude prema krusevcu koji masovno podizu samo nju

- - - - - - - - - -

Pozdrav! Ja cu tek od jeseni imati vocnjak pa ne dajem sebi za pravo da te savetujem nego zelim da te pitam kojim traktorom i kakvom prikljucnom masinom planiras odrzavati vocnjak na ovom razmaku?
sto se tice odrzzavanja to ti je lako u svakoj knjizi imas to-dok su mlade prve tri god jalovi ugar tj da cela parcela bude bez trave a kasnije ili u redu totalom a izmedju redova tanjiranje ili kultiviranje ili freziranje ili nesto naprednija metoda-u redove freza pipalica a izmedju tarup i kao u italiji jabuka:osmeh:
 
Pa nije bas da joj ne treba.Ona je delimicno samooplodna,i bilo bi mnoooogo bolje da ima oprasivaca medju njom.Recimo stenlej ili rana.

Moram se jos jednom zahvaliti sljivaru iz Banja Luke zbog objasnjenja odnosa glavna-sekundarna sorta(oprasivac) po cijem postu sam i posadio voce proletos.Dakle,ovde ipak jedni od drugih nesto mozemo i nauciti.


Nema na čemu, tu smo da se pomažemo, ako ništa drugo barem moralno. Pozz.:ppozdrav:
 
Poslednja izmena:
Imam nekih 30ak mladih lepotica,i ni na jednoj nisu uglovi grana ostri.Naprotiv,veoma lepi uglovi,grane idu u sirinu.Cesto stanem pokraj njih i prokomentarisem "nije ni cudo sto su te nazvali lepoticom" :)

Sljivar,slazem se :ppozdrav:
 
Brale,lepo napreduju sljive,oprasivac ti netreba,barem ja ne stavljam oprasivac.I za stenlej kazu da treba oprasivac jer nije potpuno samooplodan a ja imam stenleja veoma mnogo bez oprasivaca i radja svake godine pun rod.
Da ne skrecem s tvog pitanja,vidim da nece niko da ti konkretno odgovori na tvoje pitanje.Ja obicno nista ne pipam do prolecne rezidbe,tad formiram zeljenu formu krosnje.Neko kaze da treba grane sad prekratiti da mogu da ojacavaju da ne guraju u duzinu bezveze,e sad tu je veoma bitno sta zelis da napravis od stabla,koju krosnju jer za prolaz traktorom na taj razmak treba dobro paziti na rezanje i formiranje.Ima dobrih rezaca na forumu,nadam se da ce javiti i dati svoje misljenje.
 
Pozdrav.
Novi sam član, ali več dugo pratim ovu temu o šljivama. U mom kraju ljudi ne posvečuju nikakvu pažnju šljivama (pretežno Požegača koje je sve ionako napala šarka) i puštaju ih da rastu bez ikakve zaštite i njege, pa im nikako ne rode.
Imam zasađen jedan mali hobi voćnjak sa koštičavim vočem u kojemu su 3 šljive Stanley stara 7 godina, Čačanska rodna stara 1 godinu, Čačanska najbolja stara 3 godine, Čačanska lepotica stara 2 godine, Moretini 355, a ostalo su drugo raznorazno koštičavo voće (breskve, nektarine, višnje i trešnje).
Kao što sam več naveo, pratim forum, radim zaštitu prema savjetima koje dajete u temi o šljivama i zahvaljujuči vama, Stanley mi odlično rađa svake godine a i do ove godine nije bilo nikakvih problema sa bolestima, pa čak ni sa monilijom ( osim malo ali neznatno na plodu u zrelosti).
Ove godine katastrofa, počeli simptomi monilije na večim granama. Na jednoj promjera 25 mm odmah nakon cvatnje oko 3. maja i zahvatila cijelu granu odjednom. Odrezao sam granu i situacija se smirila i skoro 20 dana nije bilo drugih zaraza a onda se pojavila i na drugoj grani te na drugom Stanleyu a Čačanska lepotica se skroz posušila. Opet sam odrezao zaražene grane. Jučer sam primjetio da se opet na par grana pojavljuju simptomi venuča listova i plodova. Neznam o čemu se radi i sve više sumnjam, da bi to moglo biti od obične cvjetne monilije. Kontaktirao sam i ovdašnju savjetodavnu službu ali nisam dobio konkretnih odgovora, osim da bi mogla biti neka vrsta nove monilije, virus ili bakterija, pa se sada obračam vama jer vidim da ste stvarno stručni što se tiče šljiva.

Prilažem link do slika. Izvinjavam se na kvaliteti slika, jer su slikane mobitelom a ako bude potrebno slikat ču još jednom fotoaparatom ukoliko bude novih pojava.
Unapred hvala.
https://www.dropbox.com/sh/hptleoxt1qyiei9/iijx3-5jex
 
Nista novo,godina je izvanredna za moniliju.I kod mene je borba sa monilijom,i sad hara ali na plodovima jer su uslovi za razvoj izuzetno dobri.Ove godine ima da se raspadne atomizer od prskanja,i opet kasnim ova kisa me zeza strasno,nemogu u vocnjak blato sacuvaj boze a treba prskati kaptanom za suplikavost lista i protiv monilije ploda opet.U mom kraju je ista situacija kod svih sljivara.
 
Meni je veci problem oblik krosnje ili krune na tom razmaku.Koja bi bila najbolja a slabo se razumem u nazive vise bi znao kad bi video nesto slikovito.Kod mene ovi sto orezuju znaju samo da razvale grane u stranu i krosnja bude mnogo velika.Obrada je sa Rakovicom 47.
 
Nista novo,godina je izvanredna za moniliju.I kod mene je borba sa monilijom,i sad hara ali na plodovima jer su uslovi za razvoj izuzetno dobri.Ove godine ima da se raspadne atomizer od prskanja,i opet kasnim ova kisa me zeza strasno,nemogu u vocnjak blato sacuvaj boze a treba prskati kaptanom za suplikavost lista i protiv monilije ploda opet.U mom kraju je ista situacija kod svih sljivara.

Misliš da je to obična monilija cvijeta i grančica ili monilija ploda. Ako je monilija, takve do sada još nisam vidio. Imao sam se prilike prijašnjih godina nagledati cvjetne monilije i monilije grančica, na višnji Rexele i šljivi Moretini 355 i to samo u fazi odmah nakon cvatnje na malim grančicama koje sam malo niže odrezao i sve je bilo nakon toga o.k., ili monilije na plodovima u vrijeme kad šljive promijene boju ili kod zriobe. Moram napomenuti da na onom Stanleyu na kojem su se sada počele sušiti grane i plod, nakon cvatnje nije bilo niti malo monilije a sad se odjednom suše čitave grane i plodovi na njima kao da su vatrom ofurene. Na par slika se vide u prerezu grana neke šare u drvu a kod prereza zdrave grane, toga nema.
Kod nas su Stanleyi u fazi kad je plod debljine malog prsta i do mjenjanja boje je još dva mjeseca.
 
Mislio sam na sivu trulez,moniliju ploda.Kod mene je trenutno rod stenleja kao palac na ruci i cak malo veci.Bice strasno krupna.
 
zdrave pregledaj pažljivo i detaljno grane i vidi da nema malih rupica (veličine su oko 1-1,5mm, obično tamo gdje su najdeblje), jer možda je u pitanju mali potkornjak. Kod monilije ploda nebi se smjele sušiti grane.

E ovako izgleda ta rupa od malog potkornjaka.

p1040916u.jpg


Više o potkornjaku ....Link
 
Pozdrav drustvo,nov sam na forumu a i u vocarstvu sam delimicno pocetnik,imam nesto voca ali manjim kolicinama pa me zanima kako da formiram krosnju na novim sadnicama koje sam posadio u februaru na razmaku 3,9 sa 2,9 m,ja sam poskidao donje pupoljke i ostavio cetiri pet na vrhu,sad su tu izasle grane od po 40 50 cm.Treba li to kratiti sada ili cekati prolece i nista ne dirati.Planiram obradjivati traktorom a orezivao bih sam. slikao sam samo da vidim da ubacim sliku

- - - - - - - - - -
cacanska lepotica

262mmfc.jpg

34dgdis.jpg

Druze pravo pitanje,i moje su izdzigljale bas pa i mene interesuje tvoje pitanje,kako i sta. ali meni je zasad 5x4,odprilike bih znao kako formirati krosnju krunu kako vec ali nzm kada to treba odraditi..
 
zdrave pregledaj pažljivo i detaljno grane i vidi da nema malih rupica (veličine su oko 1-1,5mm, obično tamo gdje su najdeblje), jer možda je u pitanju mali potkornjak. Kod monilije ploda nebi se smjele sušiti grane.

Više o potkornjaku ....Link

Pregledao sam pažljivo sve odrezane grane i stablo, da se nije šta ubušilo u nutra ali nisam vidio nikakvih rupica ili drugih tragova, ali budem pregledao još jednom za svaki slučaj.
Još me više čudi ta pojava jer su šljive u odličnoj kondiciji i pune plodova. Da su to šljive koje su od prije patile od nekih boleština ili nametnika nebi me čudilo, ali ovako iznenada da ih nešto napadne nisam stvarno očekivao. Još mi je zanimljivije, da je između tih dvije koje je to napalo, još jedan Stanley koji je pred par godina poprilično stradao od mrazopuca i mislio sam da če prvi otiči u vječna lovišta. Na njemu još nema nikakvih simptoma, mada je siromah več na izmaku snaga.

Zahvaljujem vam obojici na brze odgovore.
 
Da li ima nekog efekta sada prskati sljivu posadjenu jesenas,murtonikom ili slavolom?Dobio sam od prijatelja i jedno i drugo,pa reko da vidim da ne prskam dzabe ako nema nekog efekta.
 
Djubrene su sa NPK posle sadnje,a pre 10 dana sa kanom,pa reko da ne preteram ako idem sa slavolom i murtonikom
 
Neces preterati,slavol je mikrobiolosko djubrivo i on ce uciniti da biljka bolje iskoristi sva ta hraniva i da joj popravi kondiciju,a murtonik ce joj dati preko lista malu dozu NPK i tako potrebnu dozu mikroelemenata.
 
Preko lista može da se prska svakih 7 dana tokom cele vegetacije.

Nego jedno pitanje, vidim masovno pominjete trulež ploda a plodovi još uvek zeleni, jel prskate u toj fazi protiv truleži, ja do sada nisam, samo kad menjaju boju na plavo i nisam imao problem, ali ova godina je jako kišna pa bih možda trebao, u pitanju je stenlej?

Još nešto, svake godine mi se u ovoj fazi na nekim plodovima pojave ožegotine, ali one kao recimo kad padneš na koleno pa ga odereš na crtice, ne da otkineš kožu, tako izgleda, šta je to zna li ko? To mi se pojavi nekad i na šarenoj trešnji, ali kod trešnje sam izvukao neko svoje mišljenje da je to trljanje o granu pa je možda i kod šljive to slučaj?
 
zdrave provjeri još jednom pažljivo, pregledaj i samo stablo od zemlje do prvih grana. Rupice su veoma male pa ih je jako teško uočiti. Ako ih nema onda još bolje. Treba uzeti u obzir da je prošle godine bila velika suša, pa je i samim tim bio protok sokova manji kroz stablo. Ja sam imao par osušenih stabala i par koja trenutno bortaju i pored redovne zaštite, đubrenja i zaljevanja.

Evo i kako izgledaju prva četri stabla sa slike koje je potkornjak uhvatio. Vidi se da su promjenila boju u odnosu na ostala.
p1040939q.jpg


A evo i kraja gdje je presudio.
p1040913c.jpg
 
@Mirko
Malo sam popio dwnas pa nije bas najasnije ovo "siva trulez,monilija"
Inace ovo je verovali ili ne proreda plodova na sljivi razloga ima 100 ali najvaznije da leka nema nastavite sa normalnom zastitom.
p.s.
ili mozda nije?
 
Nazad
Vrh