Šljiva

Kicca,napisao sam Siva trulez,Monilija ploda(ne samo monilija),nemoj da prekracujes moje reci:osmeh:.To su dve ne odvojive stvari kako god da se shvatale,koje u kisnim godinama hvataju dok je jos plod zelen i u porastu,dok dodje do faze kad pocinju plodovi da plave ima da dobijem cir.
Ovo za mene nije proreda ploda,kada bi isao redovnom zastitom i nebi obracao na ovo paznju pola sljiva bi zavrsilo na zemlji.Kad god je vlazna godina kao ova isti problemi.Mozda je do terena i klime ali to je u mom kraju redovna pojava.Stenlej je jako osetljiva sorta sljiva ,na trulezi,moniliju,biljne vasi,insekte...Mozemo da se lazemo koliko hocemo ali stenlej trazi jako dobru zastitu.
 
Svaka vocka je trazi.Na zalost danasnji kalemi su toliko osetljivi na bolesti,primamljivi za razne stetocine,i podlozni brzom iscrpljivanju(dvadesetak godina).Nego,jel ti se to desava samo sa plodom stenleja ili generalno sa sljivom?
 
Ako mene pitas,najvise se desava na stenleju,a ostale sorte koje imam(lepotica i rana)nisu toliko osetljive na ovoliku kisu i vlagu.

E sad je ostalo na jesen da ubacim jos oko 200 stabala stenleja i pored svega sto je prati ali moram treba za industriju, i jos oko 100 stabala cega??U igri je Valjevka,Rodna ili Felicija Grose.Razmisljam,puce mozak:osmeh:
 
Sta je ovo sa plodovima, C.Lepotica je u pitanju:
slika1269.jpg
 
I kod mene je kod Lepotice bilo takvih šljiva u prošloj i pretprošloj godini ali su bile prerodile pa sam to smatrao prirodnim proredom. Nije opalo više od 10 % i nije mi smetalo a opadale su po malo sve do samog zrenja. Ove godine nema, bar za sada, ali je sada lepotica malo ređa.
 
U Cacansku Lepoticu sam se maksimalno razocarao. Mislim da ne postoji osetljivija sorta sljive, stalno joj nesto fali. Do pre neki dan opadali su zdravi plodici, sad ovo crvenilo, dok dodje do zrenja plodova verovatno nece na granama ostati ni jedna sljiva. :zli:
 
Uspeo sam da skinem sa interneta knjigu o sljivi i malo sam citao o sortama i tamo pise da je lepotica,stenlejka,rodna i valjevka u prvoj grupi sljiva u srbiji. meni isto zanimljiva ova valjevka,izgleda da to nema niko ja citao ovde u temi niko je ne spominje,samo na pocetku teme nesto malo.
celu temu nisam procitao::sramota::
 
Ako taj vocnjak ima 8 godina,a da bi cacanska rodna prorodila potrebno je 5 godina. Da bi stigla u pun rod treba 7-8 godina. Pa kad pre stize da izvuces prosek iz tog voca? :osmeh:

Prorodi u 2. godini (zavisno od kvaliteta sadnice), a pun rod (zavisno koji je način uzgoja, oblika krošnje itd.) je u 4. a najkasnije 5. godini.

-----

To za opadanje Ljepotice je normalno samoproređivanje, i čime se god štiti uvijek će dio roda otići, što i nije loše u korist kvaliteta, jedino da ne pretjera.
Stenlejka nije zahtjevna sorta, i po mom mišljenju najzahvalnija je. Redovno i obilno rađa i njen kvantitet (a i kvalitet) najčeće dogura blizu "kvalitetu" nekih ranijih sorti šljiva financijski gledano. Stenlejka je najosjetljivija u fazi promjene boje kada su monilija i savijač uvijek njeni redovni gosti, ali i za to ima rješenja.

Ono crvenilo pa opadanje zelene Stenlejke nije Monilija nego najvjerovatnije osa ili krajnje neodgovarajuća oplodnja.

Zdrave, možda je miš?

Šljivar, poslao sam ti poruku na pp.
 
Poslednja izmena:
Ove godine cu peci rakiju od sljiva. Dali su mi ljudi sljivik, ali ne znam koja je sorta, a veoma me zanima.
Kostice se veoma tesko odvajaju od mesa, a sljive nisu previse krupne. Nisam siguran, ali mislim da kad uzru nisu kroz plave (modre), nego imaju i crvenkastu boju.
 
evo jednog pitanja u vezi prihrane/djubrenja...
poslednjih mesec (a mozda i malo vise) dana u Kragujevcu (zapravo celoj Sumadiji) kisa uopste nije padala, znaci zemlja je suva ali bas suva. E sad, moje sljive su sto bi se reklo dobro ponele imaju poprilicno roda i koliko mi se cini susa jos uvek ne utice na njih, ali da bi izgurale rod potrebno im je i djubre.
Naravno, djubre sam kupio jos pre par nedelja (KAN) i nisam ga jos uvek bacio jer cekam kisu (uzaludno je bacati u suvu zemlju).
Kisa ce naravno morati da padne (jednog dana :osmeh:.)...najavljuje se (ovog puta kao ozbiljno:osmeh: za kraj ove nedelje) i sad moja dilema je, ako ta kisa i padne (znaci druga polovina maja) da li je to kasno za prihranu ili ne?
Zaboravih da kazem da svakako vrsim prihranu preko lista(do sada dva puta).

....da zavrsim ovu temu...tek danas ili sutra bi mogao da bacim djubre jer je kisa tek sada pala. Obzirom da je danas 27. maj, odlucio sam da ne bacam KAN. Prihranicu ih jos par puta folijalno i to je.]
 
Prorodi u 2. godini (zavisno od kvaliteta sadnice), a pun rod (zavisno koji je način uzgoja, oblika krošnje itd.) je u 4. a najkasnije 5. godini.

Ma daaaaaaaaaaaaaj,pa ne govorimo o malini :osmeh:
Nego,zar stenlej nije najosetljiviji na moniliju dok je u cvetu?Mislim da je tu steta neupoedivo veca.A sto se isplativosti tice,slazem se da je stenlej za sada neprevazidjena sorta ako se ide sa ozbiljnijim zasadima.
 
Imao sam slučajeva da je bilo plodova i u prvoj godini nakon sadnje (prvi list), a u drugoj su sve prorodile. Sadnice su sa prevremenim granama. Ne znam šta je tu čudno?
 
@Balansero
Nista to nije neobicno kada su vretenasti oblici uzgojni sa vodilicom u pitanju eno ti pre par dana slike moja Timocanka u trecoj godini sigurno oko 10kg imao sam prosle godine cvetova da je bilo milina koliko se belelo.
Kada u prvoj godini potera granu bocnu koja je solidno jaka i vodoravna ona mora formirati rodne pupoljke :osmeh:

- - - - - - - - - -

imao ja prosle godine na Angelenu u prvoj godini plod imam i sliku samo bezvezna vidi se velicina ploda ali ne i to da je stablo 60 cm kad imam nenormalnu famililiju pa nisu slikali kako treba
 
Šetajući juče voćnjakom nađoh ovo. Nije prvi put, znalo je biti i 5-6 gnjezda u jednoj godini, ali me iznenadilo količina jaja :)

 
Nazad
Vrh