Šljiva

hvala i tebi oktopod,uglavnom su duplice,ima po koja i jedinka ali uopsteno imam dosta plodova koji su dobri kao duplice u celom zasadu
 
drugari treba mi neko vase misljenje i iskustvo sa sljivama
Big Top
Top End
Vant Hajmanova
mogu obezbediti kalem grancice za letnje kalemljenje,pa me interesuju neka iskustva i saznanja sa tim sortama
 
Oktopod druze ja za rakiju imam cacansku rodnu,i stvano sam prezadovoljan sa njom sto se tice rakije,evo vec pecem rakiju duzi niz godina od te sorte sljiva ,veoma slatka sljiva radja solidno,bas sam prezadovoljan sto se tice rakiskog dela,a bas nesto nisam imao vremena da joj posvetim puno paznje..E sad svako ima neko svoje misljenje sto se tice toga...
 
I mene to interesuje,sadio bi je ali se plasim jer mi je sve zarazeno sarkom.Drugar je ima,inace je otkupljivac voca,ima stabala koja su se osusila,radja svake godine ali sareno,neko stablo nema nijednu sljivu.Kako kaze nema nista bez stenleja i lepotice.
 
Meni zaista nije jasno zasto ista pitanja vrtite u krug. Da je bar neko nov,pa da razumem,ali sve je ovo vec pisano i pise se u krug. Samo treba prelistati.
Nego,juce u Maxiju vidim šljivu, okruglu, kao manja jabuka...470 i neki dinar.
 
Pa sta da pitaju ljudi,obicna klasicna pitanja i ocekuju klasican i praktican odgovor.Koliko sam samo ja postavio pitanja a nisam dobio praktican i konkretan odgovor,sve politicki odgovori na svako pitanje,a procitao sam celu temu.Sta reci ovo je Srbije,zato i jesmo tu gde smo.
 
Poslednja izmena od urednika:
Ok...Rodna pati od sarke lista,plod je otporan i izgura do kraja bez posledica.Voce mi je staro 16 godina,svake druge godine doooobro rodi,cak je jedne godine rod izlomio nekoliko citavih stubova.Ovde mi je pre svega Ironman rekao da je to verovatno posledica loseg orezivanja,da treba oštrija rezidba.Prosle zime sam uzeo drugog coveka(petog po redu)da orezuje.Prosle godine nije bilo ni za dzem(predhodne prerodila),ove odsekao dobar rod.Bas je orezao,sto kaze nanu joj naninu...Valjda nije srezao rod za sledecu godinu :osmeh: Iskreno,jedva cekam da vidim dogodine kako ce roditi,i da li ce.Inace rakija je dobra,kao i za preradu(dzemovi,slatko).Kazu da nije za susenje.
 
Poslednja izmena od urednika:
to sto mirko 015 kaze je uglavnom tacno ona slabije radja inace ove god je cvetala kao luda ali kod nje je najveca mana oplodnja tako da radja kao sto on rece 15-20 ali ja na malo vecem razmaku imam neki prosek oko35 kg dok jedan moj rodjak prebacuje 60kg ali ima problem sa krupnocom
Inace pitam jer ima neko malo vise zato sto bih njihova iskustva da cujem jer ja imam oko 1500 stabala ca rane a oni koji imaju malo manje uglavnom je drze kao neku sporadicnu sortu i ne pridaju preterano znacaja njoj
 
Poslednja izmena od urednika:
Gorski Car taj mini vocnjak ima negde oko 8godina,i svake godine je radjao e sad nekad malo manje nekad se grane savijaju od roda kao naprimer ove godine,ali ja sam u sustini zadovoljan i sa sljivom i sa rodom. Kao sto kaze balansero za rakiju i dzem odlicna sljiva...
 
Poslednja izmena:
Gorski Car taj mini vocnjak ima negde oko 8godina,i svake godine je radjao e sad nekad malo manje nekad se grane savijaju od roda kao naprimer ove godine,ali ja sam u sustini zadovoljan i sa sljivom i sa rodom...

Ako taj vocnjak ima 8 godina,a da bi cacanska rodna prorodila potrebno je 5 godina.Da bi stigla u pun rod treba 7-8 godina.Pa kad pre stize da izvuces prosek iz tog voca? :osmeh:
 
Druze ja vec saigurno 6godina pecem rakiju od tih 16stabala,pa zato to i kazem..A mozda ima i vise godina,ali 2005 ili 206 sam prvi put pekao rakio od nje....
 
to sto mirko 015 kaze je uglavnom tacno ona slabije radja inace ove god je cvetala kao luda ali kod nje je najveca mana oplodnja tako da radja kao sto on rece 15-20 ali ja na malo vecem razmaku imam neki prosek oko35 kg dok jedan moj rodjak prebacuje 60kg ali ima problem sa krupnocom
Inace pitam jer ima neko malo vise zato sto bih njihova iskustva da cujem jer ja imam oko 1500 stabala ca rane a oni koji imaju malo manje uglavnom je drze kao neku sporadicnu sortu i ne pridaju preterano znacaja njoj
Mislim sto ne radja kod mnogih je problem u oprasivacu jer ona nemoze bez toga.Bio sam kod mnogih u vocnjaku koji imaju ranu i kazu da ne radja,vecina nema oprasivaca a drugi imaju oprasivaca pogresne sorte,a treci su stavili pravi oprasivac(stenli i lepoticu)na pogresno mesto,da kazem daleko.Kod rane je veoma bitno da bude dobar raspored oprasivanja,dok vecina misli da je dovoljno sto ima jedno stablo stenleja na kraju sela i to moze da oprasi bez problema vocnjak na drugom kraju sela.

- - - - - - - - - -

Slike u trenutnoj fazi,za sada plodovi krupni preterano.

A ima i ovoga
 
Da li lepotici treba oprasivac?Ako treba koja sorta je dobra?E sad sam procitao da je samooplodna,znaci ne treba oprasivac......
 
Pa nije bas da joj ne treba.Ona je delimicno samooplodna,i bilo bi mnoooogo bolje da ima oprasivaca medju njom.Recimo stenlej ili rana.

Moram se jos jednom zahvaliti sljivaru iz Banja Luke zbog objasnjenja odnosa glavna-sekundarna sorta(oprasivac) po cijem postu sam i posadio voce proletos.Dakle,ovde ipak jedni od drugih nesto mozemo i nauciti.
 
Imao bih jedno pitanje sto se tice trave u mladom zasadu,tj ovogodisnjem... Sljive su okopane sve,trave oko njih nema,e sad me interesuje,posto vidim ovi stariji vocnjaci imaju trave kroz sredinu redova,dali smem i ja ostavljati tako a ovo ostalo tanjirati i unistavati,ili sve da tanjiram da nema trave nigde.. hvala vam unapred
 
Pozdrav drustvo,nov sam na forumu a i u vocarstvu sam delimicno pocetnik,imam nesto voca ali manjim kolicinama pa me zanima kako da formiram krosnju na novim sadnicama koje sam posadio u februaru na razmaku 3,9 sa 2,9 m,ja sam poskidao donje pupoljke i ostavio cetiri pet na vrhu,sad su tu izasle grane od po 40 50 cm.Treba li to kratiti sada ili cekati prolece i nista ne dirati.Planiram obradjivati traktorom a orezivao bih sam. slikao sam samo da vidim da ubacim sliku

- - - - - - - - - -
cacanska lepotica

262mmfc.jpg

34dgdis.jpg
 
Nazad
Vrh